Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

94. Oscar Ödül Töreni Gerçekleşti

Will Smith’in tokatı gündem oldu.

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Sabaha karşı 94. Oscar ödülleri düzenlenen tören eşliğinde sahiplerini buldu. Törenin en çok ödül alan filmi Dune olurken, Will Smith ile Chris Rock arasında yaşanan gerginlik ise törene damga vurdu.

94. Oscar ödülleri töreninde uzunca bir süre gündemden düşmeyecek bir olay gerçekleşti. Öyle ki bu olay Oscar ödül töreninin önüne bile geçmiş bulunuyor. Sunucu Chris Rock, Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith’in hastalığı ile ilgili olarak yapmış olduğu bir espriyle başladı ve Will Smith sahneye gelerek Chris Rock’a tokat attı. İlk başta mizahen yapıldığı düşünülen olayın tamamen gerçek olduğu ortaya çıktı zira Smith, yerine oturduğunda Chris Rock’a hakaretlerini sürdürmeye devam etti ve ikili arasında devam eden konuşmalar bir süre boyunca sansürlendi.

Will Smith, “En İyi Erkek Oyuncu” dalında almış olduğu ödül konuşmasında ise gözyaşları eşliğinde Akademi’den ve adaylardan özür diledi. Will Smith, konuşmasında bu olaya değinmemiş ve Chris Rock’tan özür dilememiş olması dikkat çekiyor. Bu olay üzerine Los Angeles polisi’de harekete geçmiş ve isim belirtmeden, söz konusu kişinin yani Chris Rock’ın Will Smith hakkında suç duyurusu bulunmadığına ilişkin bir açıklama getirildi.

Dune filmi ise En İyi Ses, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Kurgu, En İyi Sinematografi, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüllerin sahibi oldu. Öte yandan Yönetmen Jane Campion, The Power of the Dog filmiyle bu kategoride iki kez aday gösterilen ilk yönetmen unvanını elde etmiş oldu.

 • En İyi Film: CODA
 • En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith (King Richard)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
 • En İyi Yönetmen: Jane Campion (The Power of the Dog)
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur (CODA)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose (West Side Story)
 • En İyi Animasyon Film: Encanto
 • En İyi Animasyon Kısa Film: The Windshield Wiper
 • En İyi Orijinal Senaryo: Belfast
 • En İyi Uyarlama Senaryo: CODA
 • En İyi Kısa Film: The Long Goodbye
 • En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Dune
 • En İyi Kostüm Tasarımı: Cruella
 • En İyi Belgesel: Summer of Soul
 • En İyi Kısa Belgesel: The Queen of Basketball
 • En İyi Ses: Dune
 • En İyi Görüntü Yönetmenliği: Dune
 • En İyi Kurgu: Dune
 • En İyi Görsel Efekt: Dune
 • En İyi Saç ve Makyaj: The Eyes of Tammy Faye
 • En İyi Uluslararası Film: Drive My Car (Japonya)
 • En İyi Özgün Müzik: Dune
 • En İyi Orijinal Şarkı: No Time to Die (Billie Eilish ve Finneas O’Connell)

Sinema

Ampute Messi Barış Telli’nin Hayatı Film Oluyor Yönetmeni Kim oldu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hayatla_baris_CanUlkay_BarisTelli
Ayrıksı Kitap

Son Yılların En Üretken Yönetmenlerinden CAN ULKAY

 “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmen koltuğunda

“Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar” filmlerinin yönetmeni CAN ULKAY, Ampute Messi olarak anılan milli futbolcumuz Barış Telli’nin hayatını anlatan “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmeni oldu. Can Ulkay; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çok çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek filmle ilgili ilk duygularını anlattı.

Çekimleri aralık ayının ilk haftası başlayacak projeden bir diğer önemli haber ünlü besteci, piyanist, aranjör FAHİR ATAKOĞLU müzik direktörü olarak notalarıyla filmde yer alacak olması… Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yapımcılığını, Hünkar Doğan, Gökhan Oskay, Barış Kenan Özkan ve İbrahim Halil Turan’ın kurduğu 4 Story Production şirketinin üstlendiği, senaryosunu Koray Yeltekin’in yazıp Burak Göral’ın senaryo danışmanı olduğu “HAYATLA BARIŞ”filminin hazırlık çalışmaları hızlandı. 

Reklam
hayatla_baris_01
Gökhan Oskay, Can ULKAY, Barış Kenan Özkan, Barış Telli, Hünkar Doğan, İbrahim Halil Turan

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden ama yılmayıp sporda üst düzey başarılar elde eden genç futbolcu Barış Telli’nin hayatını anlatan proje; “Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar”, “Mevlana Celaleddin-i Rumi” gibi birbirinden değerli yapımların yönetmeni Can Ulkay’a emanet

“Hikayemiz bütün dünyanın seyredebileceği uluslararası bir insanlık öyküsü. Bu hikayenin bir zafer olduğunu unutmadan, hak ettiği gerçekçilik ve ciddiyetle ele alacağız” diyen Can Ulkay; “Yapamam veya imkansız kelimeleri Barış’ın sözlüğünde hiç bulunmamış. Filmimizde bu mücadeleyi neredeyse bir karakter haline getirerek Barış’ın yolculuğunu izleyiciye her an hissettireceğiz” dedi. 

Can Ulkay ayrıca; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek film hakkında ilk görüşlerini paylaştı. 

hayatla_baris__Baris_Telli_2
Barış Telli

Barış’ın yaşadıkları Fahir Atakoğlu’nun notalarından yansıyacak

Küçük yaşta geçirdiği kazanın kendisine engel olmasına izin vermeyen, önce tek bacakla yürümeyi ve koşmayı yeniden öğrenen Barış Telli, yıllar içinde atletizmden tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kırdı, uluslararası madalyalar kazandı, ülkemizin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni oldu.

Futbol yeteneği ise bambaşka bir seviyedeydi Barış’ın… Hem forma giydiği kulüplerde hem Ampute Futbol Milli Takımında sayısız şampiyonluklar, üst üste gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazandı, UEFA tarafından Adil Oyun Elçisi (Equal Game) seçildi. Üst düzey başarıları dünyanın dört bir tarafında belgesellere konu oldu. O artık Messi gibi, yaşayan bir efsaneydi ve “Ampute Messi” olarak anılmaya başladı.

İşte Barış’ın yediden yetmişe herkese ilham veren, zorlukları aşma mücadelesi ve göz kamaştırıcı başarıları, ünlü müzisyen FAHİR ATAKOĞLU’nun notalarıyla beyazperdeye taşınacak. Kendisine söylenen ‘imkansız’ ve ‘başaramazsın’ itirazlarına rağmen azmin ve inancın insan hayatına neler kattığını, engellerin engel olmadığını anlatmaya hazırlanan, gelecek yıl vizyona girecek HAYATLA BARIŞ” filminde Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Müjdemi İsterim” Ne Zaman Vizyonda? “Müjdemi İsterim”in Kadrosunda Kimler Var? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Müjdemi İsterim Oyuncular
Ayrıksı Kitap

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği; yeni sinema sezonunun şimdiden en çok konuşulmaya başlanan komedisi ‘Müjdemi İsterim’den ilk görüntüler yayınlandı…

Yönetmenliğini Ömer Faruk Yardımcı’nın yaptığı, senaryosunu Olcay Onur Kaya’nın kaleme aldığı neşe dolu komedi filmi ‘Müjdemi İsterim’, 18 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür, İlker Aksum gibi yıldız isimlerin kadrosunda yer aldığı film seyirciyi kahkahaya doyuracak.

Gelecek sinema sezonunun en iddialı yerli yapımlarından biri olacak ‘Müjdemi İsterim’, üzerlerine atılan cinayeti çözmek için mecburen işbirliği yapmak zorunda kalan ve kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın ortasında bulan Bulut ve Müjde’nin eğlenceli hikayesini anlatacak.

‘Müjdemi İsterim’ 18 Kasım’da sinemalarda…

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Gülümse” Filminde Geri Sayım Başladı – Gülümse Ne Zaman Vizyonda? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Filmi Tanıtım
Ayrıksı Kitap

Dr. Rose Cottter bir hastanın tuhaf ve travmatik deneyimine şahit olduktan sonra açıklayamadığı ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar. Bunaltıcı bir dehşet, hayatını ele geçirmeye başlarken Rose’un hayatta kalması ve ürkütücü, yeni gerçekliğinden kaçması için sorunlu geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.

“Gülümse” filmi 30 Eylül’de sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler