Bizimle iletişim kur

Teknoloji

Apple iOS 18’ün Yazılım Sürümündeki Yenilikler Nelerdir?

Apple, iPhone’lara güç veren yeni nesil işletim sistemi iOS 18’i duyurdu . Gelecek güncellemedeki yeniliklere genel bir bakış burada.

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Apple, iPhone’lara güç veren yeni nesil işletim sistemi iOS 18’i duyurdu . Gelecek güncellemedeki yeniliklere genel bir bakış burada…

Apple’a göre iOS 18, bu sonbaharda iPhone X’ler ve sonraki sürümler için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak satışa sunulacak . Özelleştirme seçenekleri, uydu üzerinden mesaj gönderme yeteneği, ChatGPT ve diğer yapay zeka özelliklerinin eklenmesi ve şirketin Fotoğraflar uygulamasının şimdiye kadarki en büyük yeniden tasarımı olarak öne sürdüğü bir dizi yeni özellik ve geliştirmeyi içeriyor.

Özelleştirme Özellikleri

Reklam

iOS 18 ile iPhone kullanıcıları artık uygulamaları ve widget’ları Dock’un hemen üstüne yerleştirmek de dahil olmak üzere Ana Ekrandaki herhangi bir açık alanda düzenleyebilir. Ayrıca uygulama simgeleri ve widget’lar koyu veya renkli efektle yeni bir görünüme bürünebilir ve bunların daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kontrol Merkezi, medya oynatma, Ev kontrolleri ve bağlantı gibi en çok kullandığınız kontrollere daha hızlı erişmenin yanı sıra bunlar arasında kolayca geçiş yapma olanağı sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı. Kullanıcılar artık desteklenen üçüncü taraf uygulamalardan Kontrol Merkezi’ne kontroller de ekleyebilir.

İlk defa, Kilit Ekranının altındaki kontroller arasında geçiş yapabileceksiniz; buna kontrol galerisindeki seçenekler arasından seçim yapma veya bunları tamamen kaldırma da dahil.

Fotoğraflar Özellikleri

iOS 18’deki güncellenmiş Fotoğraflar uygulaması, tanıdık ızgarayı içeren basitleştirilmiş, tek bir görünüme sahiptir ve yeni koleksiyonlar, kullanıcıların temalara göre göz atmasına yardımcı olur. Ayrıca favorilerinize kolayca erişebilmek için koleksiyonları sabitleyebilirsiniz.
Yeni atlıkarınca görünümü, her gün güncellenen ve favori kişileri, evcil hayvanları, yerleri ve daha fazlasını öne çıkaran önemli noktaları sunar. Fotoğraflar uygulamasındaki içeriğin otomatik oynatılması, kitaplıklara hayat vererek göz atma anlarını görüntüler.

Reklam

Mesaj Özellikleri

iMessage, herhangi bir harfi, kelimeyi, ifadeyi veya emojiyi animasyonla güçlendiren tamamen yeni metin efektleri içerecektir. Kullanıcılar ayrıca kalın, altı çizili, italik ve üstü çizili gibi biçimlendirmeler de ekleyebilir.

Şirket, Apple cihazı olmayan kişilere mesaj göndermek için Mesajlar uygulamasının artık SMS ve MMS’e kıyasla daha zengin medya ve “daha güvenilir grup mesajlaşması” sağlayan RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) protokolünü desteklediğini iddia ediyor.

iOS 18, hücresel ve Wi-Fi bağlantılarının mevcut olmadığı durumlarda uydu üzerinden Mesajlar özelliği sunuyor. Uydu aracılığıyla mesajlar, kullanıcıların iMessage ve SMS üzerinden metin, emoji ve Tapback gönderip almaları için Mesajlar uygulamasından doğrudan en yakın uyduya bağlanmalarını otomatik olarak ister; SMS’in kullanılabilirliği kablosuz operatörünüze bağlı olacaktır ve ücrete tabi olabilir.

Posta Özellikleri

Reklam

Yerleşik Posta uygulaması, kullanıcıların gelen kutularını yönetmeleri için yeni yollar ekleyecektir. Cihazdaki sınıflandırma, gelen e-postaları kişisel ve zamana duyarlı e-postalar için “Birincil”, onaylar ve alındılar için “İşlemler”, haberler ve sosyal bildirimler için “Güncellemeler” ve pazarlama e-postaları ve kuponlar için “Promosyonlar” olarak düzenler ve sıralar.

Yeni özet görünümü aynı işletmeden ilgili e-postaları bir araya getirerek kullanıcıların o anda önemli olan şeyleri taramasına olanak tanıyor.

Safari’nin Özellikleri

iOS 18’de Safari web tarayıcısı, bir makalenin metin özetini sunmak veya doğrudan şarkı veya albümle ilgili bir makaleden bir sanatçının parçasını dinlemenize izin vermek gibi bir web sayfası hakkındaki önemli bilgileri ortaya çıkarmak için yapay zekayı kullanabilir.
Safari Okuyucusu, makaleleri okumak için daha fazla yol sunmak üzere yeniden tasarlandı; daha uzun makaleler için bir özet ve içindekiler tablosu eklendi.

Şifreler Uygulaması

Reklam

iOS 18’deki yeni bir özellik, Apple’ın Anahtar Zinciri’nin (ilk olarak 25 yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülen) temeline dayandığını söylediği Parolalar uygulaması olacak. Yeni Parolalar uygulaması parolalara, ortak anahtarlara, Wi-Fi parolalarına ve doğrulama kodlarına erişim için tek bir yer sağlıyor.

Uygulama ayrıca, kolayca tahmin edilen veya birden çok kez kullanılan şifrelerin yanı sıra bilinen veri sızıntılarında ortaya çıkan şifreler gibi yaygın güvenlik zayıflıklarına ilişkin kullanıcılar için uyarılar da içerir.

Gizlilik Özellikleri

Kilitli ve gizli uygulamalar, kullanıcıların uygulama bildirimleri ve içerik gibi bilgileri gizli tutması ve böylece yanlışlıkla başkaları tarafından görülmemesi için yeni bir yol sağlar. Kullanıcılar artık bir uygulamayı kilitleyebilir ve daha fazla gizlilik için onu gizleyebilir (kilitli, gizli uygulamalar klasörüne taşıyabilir). Bir uygulama kilitlendiğinde veya gizlendiğinde, uygulamanın içindeki mesajlar veya e-postalar gibi içerikler arama, bildirimler ve sistemdeki diğer yerlerden gizlenir.

iOS 18, bir uygulamayla yalnızca belirli kişileri paylaşmayı seçmenize olanak tanır. Buna ek olarak, geliştiriciler artık bir uygulamanın kullanıcının ağındaki diğer tüm cihazları görmesine izin vermeden üçüncü taraf aksesuarlarını iPhone’a bağlamanın, kullanıcının cihazlarını özel tutmanın ve eşleştirmeyi etkinleştirmenin bir yoluna sahip.

Reklam

Apple Intelligence: Yeni Yapay Zeka Özellikleri

2024 Dünya Geliştiriciler Konferansı açılış sunumunun en önemli parçası olan “Apple Intelligence” duyurusu, bir dizi yeni yapay zeka destekli yetenek vaat ediyor.
iOS 18’de yerleşik olarak bulunan Yeni Yazma Araçları; Mail, Notes, Pages ve üçüncü taraf uygulamaları da dahil olmak üzere iPhone’un “neredeyse her yerinde” metni yeniden yazmanıza, düzeltmeler yapmanıza ve özetlemenize olanak tanır.

Yeni Görüntü Oyun Alanı (ayrı bir uygulama olarak ve ayrıca Mesajlar gibi diğer uygulamalarda bir özellik olarak sunulacaktır) üç stil arasından seçim yaparak “eğlenceli görüntüler” oluşturmanıza olanak tanır: animasyon, illüstrasyon veya çizim.

Fotoğraflar uygulamasındaki Anılar, bir açıklama yazarak hikayeler oluşturmanıza olanak tanır; Uygulama daha sonra fotoğrafları ve videoları Apple’a göre “kendi anlatı akışına sahip bir film” halinde düzenliyor. Ayrıca yeni Temizleme aracı, fotoğraf arka planlarındaki “dikkat dağıtıcı” nesneleri tanımlayıp kaldırabiliyor.

OpenAI’nin ChatGPT’si, Siri’ye ve Apple platformlarındaki sistem genelindeki Yazma Araçlarına entegre edilecek.

Reklam

** Apple Haritalar’da kullanıcılar, ABD’deki milli parklardaki binlerce yürüyüşe göz atabilir ve kendi özel yürüyüş rotalarını (çevrimdışı olarak erişilebilir) oluşturabilir.

** Apple’a göre Oyun Modu, özellikle uzun oyun oturumları sırasında daha tutarlı kare hızlarıyla oyun deneyimini geliştiriyor ve AirPod’lar ve oyun kumandaları gibi kablosuz aksesuarların daha duyarlı olmasını sağlıyor.

** Kullanıcılar, ödülleri kullanma ve uygun kredi veya banka kartlarından taksitlere erişme olanağı da dahil olmak üzere, Apple Pay ile yeni ödeme yöntemlerine sahip oluyor. Tap to Cash ile kullanıcılar, iki iPhone cihazını bir arada tutarak Apple Cash gönderip alabiliyor. Apple Wallet’taki biletler, stadyum ayrıntıları ve önerilen Apple Music çalma listeleri gibi önemli etkinlik bilgilerini gösterecek.

** Apple Music ile SharePlay, daha da fazla kullanıcının HomePod, Apple TV veya herhangi bir Bluetooth özellikli hoparlörden müzik çalma kontrolünü paylaşmasına olanak tanır.
Notes uygulamasında yazarken girilen formüller ve denklemler Math Notes ile anında çözülür. Journal’da tamamen yeni bir öngörü görünümü, kullanıcıların günlük tutma hedeflerini takip etmelerine yardımcı oluyor ve girişleri arama ve sıralama yeteneği, geçmiş anıların keyfini çıkarmayı kolaylaştırıyor. Kullanıcıların Ana Ekrandan veya Kilit Ekranından hızlı bir şekilde giriş başlatması, ses kayıtlarının otomatik olarak yazıya dökülmesi ve kullanıcıların günlük girişlerini dışa aktarıp yazdırabilmesi için artık bir Günlük widget’ı mevcut.

Reklam

** Takvim, Hatırlatıcılardaki etkinlikleri ve görevleri gösterecektir. Kullanıcılar doğrudan Takvim’den hatırlatıcılar oluşturabilir, düzenleyebilir ve tamamlayabilir; güncellenmiş ay görünümü ise etkinliklere ve görevlere bir bakışta genel bakış sağlar.

** Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimlik, ilk müdahale ekiplerinin acil durumlarda en önemli bilgileri bulmasını kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı.

** Acil SOS Canlı Videosu, kullanıcıların video akışı ve kayıtlı medya aracılığıyla bağlamı paylaşmasına olanak tanır. Bir acil durum çağrısının ortasında, katılımcı acil durum görevlileri, kullanıcının kamera rulosundan canlı videoyu veya medyayı güvenli bir bağlantı üzerinden paylaşması için bir istek göndererek yardım almayı daha kolay ve daha hızlı hale getirebilir.

** Ev uygulaması, konuklara belirli akıllı ev aksesuarlarının kontrolünü vermenin, konukların eve ne zaman erişebileceğine ilişkin programları ayarlamanın ve daha fazlasının kolay yollarını sunarak konuk erişimini sağlar. Zahmetsiz bir eve giriş deneyimi için, ev anahtarlarıyla eller serbest kilit açma özelliği, Ultra Geniş Bant teknolojisinden yararlanarak kullanıcıların desteklenen giriş kilitlerini kapılarından bir buçuk metre uzakta oldukları anda anında açmalarına olanak tanır. Enerji kategorisine yapılan kullanışlı güncellemeler sayesinde Ev uygulaması, uygun kullanıcıların ev elektrik kullanımlarına erişmesini, bunları anlamasını ve bu kullanımlar hakkında daha bilinçli kararlar vermesini kolaylaştırır.

** Erişilebilirlik güncellemeleri arasında iPhone’da yalnızca gözlerle gezinmeye yönelik yerleşik bir seçenek olan Göz Takibi; Sağır veya işitme güçlüğü olan kullanıcıların iPhone’daki Taptic Engine’i kullanarak müzik deneyimi yaşamasının yeni bir yolu olan Music Haptics; ve kullanıcıların özel bir ses oluşturarak görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan Vokal Kısayolları.

Reklam

Kaynak: Variety.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Teknoloji

ROG Ally X Türkiye’de Satışa Sunuldu! ROG Ally X Özellikleri Nedir?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Arttırılmış depolama, bellek, pil ve kumanda kolları dahil olmak üzere çok sayıda donanım iyileştirmesiyle çıtayı yükselterek Windows el konsollarını yeni zirvelere taşıyan ROG Ally X, ülkemizde satışa sunuldu. Yepyeni ROG Ally X avantajlı fiyatıyla sadece ASUS E-Store’dan satın alınabiliyor.

ASUS Republic of Gamers (ROG) popüler ROG Ally el oyun konsolunun yeni modeli ROG Ally X’i haziran ayında gerçekleştirilen Computex 2024 Fuarı’nda sahneye çıkarmıştı. Hareket halindeyken Windows 11 oyunları için tasarlanan ROG Ally X, aynı AMD Ryzen™ Z1 Extreme işlemciye sahip olmakla birlikte, daha iyi ergonomi, soğutma ve bağlantı için güncellenmiş bir kasanın yanı sıra yükseltilmiş depolama, RAM ve pil ömrü sunuyor. Yeni bir özelleştirilebilir oyun kütüphanesi ve birleşik sistem güncellemeleri içeren Armoury Crate SE 1.5 ile birlikte ROG Ally X, oyunları her zamankinden daha iyi oynamak için tasarlanırken, tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de siparişe açıldı. 

ROG Hakkında

Republic of Gamers (ROG), dünyanın en iyi oyun donanım ve yazılımlarını üretmeye adanmış bir ASUS alt markasıdır. 2006 yılında kurulan ROG, anakartlar, grafik kartları, sistem bileşenleri, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, monitörler, akıllı telefonlar, ses ekipmanları, yönlendiriciler, çevre birimleri ve aksesuarlar dahil olmak üzere performans ve kalite ile bilinen eksiksiz bir yenilikçi ürün yelpazesi sunmaktadır. ROG, önemli uluslararası oyun etkinliklerine katılmakta ve sponsorluk yapmaktadır. ROG donanımları yüzlerce hız aşırtma rekoru kırmak için kullanıldı ve dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların ve meraklıların tercihi olmaya devam ediyor. Cesaret edenlerden biri olmak için http://rog.asus.com adresinden ROG hakkında daha fazla bilgi edinin.

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

Kulaklık Yeniden Tasarlandı – Dyson OnTrac Kulaklığın Özellikleri Nedir?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Gelişmiş Aktif Gürültü Engelleme özelliği (ANC): Gürültü saniyede 384.000 kez engellenerek 40 desibele kadar azaltılıyor. MyDyson™ uygulaması aracılığıyla dış gürültü gerçek zamanlı olarak izleniyor ve raporlanıyor…

Artırılmış ses aralığı: Derin alt bas ve yüksek ses kalitesiyle 6Hz – 21kHz arasında, sesteki gizli ayrıntıları ortaya çıkarıyor. 55 saate kadar dinleme süresi: 2 haftalık kullanım için 1 defa şarj.
Kişiselleştirilebilir kulaklık yastıkları ve dış kapaklar: Birinci sınıf malzemeler, üstün konfora sahip üst düzey yüzeyler.

Dyson, yüksek ses kalitesi sunan yeni kulaklığı Dyson OnTrac™’i bugün küresel olarak tanıttı. Gelişmiş Aktif Gürültü Engelleme (ANC) özellikli Dyson OnTrac™, 55 saate kadar sürükleyici bir dinleme deneyimi sunuyor.

Reklam

Kulaklık yastıkları gelişmiş konfor ve gürültü engellemek için ultra yumuşak mikrofiber ve yüksek dereceli köpükten üretilen Dyson OnTrac™, dört renk seçeneği ve ilave olarak sunulan kulaklık yastığı ve dış kapak çeşitleri ile 2000’den fazla renk kombinasyonu yaratılabilecek şekilde kişiselleştirilebiliyor. Çok yönlü denge kolları ve kafa bandında benzersiz bir şekilde konumlandırılmış pil, dengeli ağırlık dağılımı sağlıyor.

Baş Mühendis Jake Dyson konuya ilişkin açıklamasında, “Dyson’ın ses mühendisliği misyonu, sanatçının ses dalgasının bütünlüğünü parazitlerden arınmış bir şekilde korumaktır. Ayrıca insanların değer vereceği, heyecan ve gurur duyacağı bir kulaklık yaratmak istedik. Aeroakustik alanında 30 yılı aşkın deneyimimizle ses fiziği konusunda uzmanlaştık. Şirket içi yankısız odalar ve uzman mühendisler aracılığıyla gürültüyü azaltarak, Dyson OnTrac™ kulaklığı geliştirmek için ses konusundaki edindiğimiz bilgiyi hayata geçirdik ve daha da genişlettik. Sadece sese yönelik ilk kulak üstü kulaklıklarımız, Gelişmiş Aktif Gürültü Engelleme (ANC), olağanüstü ses kalitesi ve benzersiz malzemeler, tasarım ve özelleştirme sayesinde gün boyu konfor sunuyor.” dedi.

Gelişmiş Aktif Gürültü Engelleme (ANC)

Dyson OnTrac™, optimum bir dinleme ortamı yaratmak için 8 mikrofon kullanan ve dış sesi saniyede 384.000 kez yakalayan özel bir Aktif Gürültü Engelleme (ANC) algoritmasına sahiptir. Bu özellik, 40 desibele kadar istenmeyen gürültüyü engellemek için üstün malzemeler ve özenle tasarlanmış iç geometriyle birleşiyor.

Artırılmış Ses Aralığı

Reklam

40 mm, 16 ohm neodimyum hoparlör sürücüleri ve gelişmiş ses sinyali işleme özelliğiyle Dyson OnTrac™, her notanın veya kelimenin hassas bir şekilde iletilmesini sağlıyor. Kulaklıklar, 6 Hertz’e kadar düşük frekanslardan 21.000 Hertz’e kadar yüksek frekansları üreterek hissedebileceğiniz derin alt bas ve frekans aralığının üst sınırındaki net tizleri iletiyor. Aynı zamanda, hoparlör yuvası daha doğrudan bir ses tepkisi için kulağa doğru 13˚ eğimlidir.

Aktif Gürültü Engeleme (ANC) ile 55 Saate Kadar Pil Ömrü

55 saate varan pil ömrüyle Dyson OnTrac™, Aktif Gürültü Engelleme (ANC) etkin olsa bile iki haftaya kadar dinleme süresi sunuyor. Her biri sadece 30 g ağırlığında olan iki yüksek kapasiteli lityum iyon pil hücresi, kafa bandına yerleştirildiğinden daha eşit ağırlık dağılımı sağlıyor.

Gün Boyu Konfor ve Akustik için Tasarlandı

US Ergonomics tarafından konforlu olduğu onaylanan Dyson OnTrac™, konfor ve akustiği hassasiyetle birleştiriyor. Özel seçilmiş malzemeler ve ergonomik tasarım, üstün bir akustik sızdırmazlık ve kalıcı konfor sağlıyor. Yüksek kaliteli köpük yastıklar ve çok eksenli denge kolları kulak basıncını azaltırken, kafa bandındaki pil konumlandırması ağırlığı eşit olarak dağıtıyor. Yumuşak mikro süet kulak yastıkları ve optimize edilmiş bant ayarı, farklı kafa boyutlarında tutarlı bir uyum oluşturuyor.

Reklam

Dayanıklı Malzemeler ve Özel Kaplamalar ile Kişiselleştirilebilir

Dyson OnTrac™ kulaklık, her biri Jake Dyson ve Renk, Malzeme ve Kaplama (CMF) ekibi tarafından tasarlanan benzersiz, dayanıklı kaplamalarla hassas bir şekilde üretilmiş dört renk seçeneğine sahiptir. Metalik dokuya sahip Metalik Gri, Bakır ve Siyah seçenekleri yanı sıra seramik hissi veren bir dokuya sahip Ceramic Parlak Kırmızı renkleri ile satışa sunuluyor. Bu dört renk seçeneğine ek olarak, Dyson OnTrac™’inizi çeşitli renk ve yüzeylerde özel dış kapaklar ve kulaklık yastıkları ile kişiselleştirebilirsiniz.

Dış kapaklar, seramik veya anodize olmak üzere çeşitli renk ve yüzeylerde hafif ve dayanıklı bir yüzey için yüksek kaliteli alüminyumdan işlenmiştir.

MyDyson™ Uygulaması

MyDyson™ uygulaması, kulak içi ve harici ses seviyesini izleyen ve kullanıcıları potansiyel olarak zararlı ses seviyelerine karşı uyaran gerçek zamanlı ses izleme özelliğine sahiptir. MyDyson™ uygulaması ayrıca kullanıcıların Bas Güçlendirme, Nötr ve Gelişmiş olmak üzere üç özel ekolayzır modu arasında seçim yapmasını sağlıyor.

Reklam

Ek Özellikler

Kafa Algılama: Kapasitif sensörler kulaklıklar kulaktan çıkarıldığında bunu algılıyor ve sesi duraklatmak için sinyal veriyor. Tekrar takıldığında ses otomatik olarak devam ediyor.
Sezgisel Kontrol Düğmesi: Şarkıları kolayca oynatın, duraklatın, atlayın, ileri sarın veya geri sarın ya da sesli komutlar için basılı tutun.

Kristal Netliğinde Telefon Görüşmeleri: Çift hüzme oluşturan mikrofonlar dışarıdaki gürültüyü değil, sesinizi net bir şekilde algılıyor.

Gerçek zamanlı ses takibi: Kulak içi ve harici ses seviyesini sürekli olarak izliyor ve MyDyson™ uygulamasındaki canlı raporlar aracılığıyla potansiyel olarak zararlı seviyeleri gösteriyor.
MyDyson™ uygulaması: MyDyson™ tarafından kontrol ediliyor ve otomatik yazılım güncellemeleri sağlanıyor.

Ses Araştırma ve Geliştirme

Reklam

Dyson, beklenmedik alanlara girerek yeni teknolojilere öncülük etmesiyle tanınıyor. Her proje temel araştırma ve bilimsel bir anlayışla başlıyor. Ses kategorisinde, Dyson mühendisleri sesin bütünlüğünü korumaya öncelik veriyor. Amaç, sesi bozulma veya gürültü kirliliği olmadan orijinal kayıt kadar doğru bir şekilde yeniden üretmektir. Bunu başarmak, Dyson mühendislerinin yıllar boyunca havayı hareket ettiren ürünler yaratırken geliştirdikleri akustik ve psikoakustik hakkında derin bir anlayış gerektiriyor. Dyson, 30 yılı aşkın bir süredir akustik ve gürültü azaltma teknikleri konusunda kapsamlı bilgiye sahip dünya standartlarında bir ekip kurmuştur. Ekip sürekli gelişmekte, ses üretimi, gürültü engelleme ve elektro-akustik tasarım konularında bilgi birikimi oluşturmaktadır.

Devamını Okuyun

Teknoloji

CrowdStrike Microsoft Windows Kesintisi Akıllara Hangi Filmi Getirdi?

Microsoft sistemlerinde yaşanan sorun, yani CrowdStrike küresel çapta krize yol açtı. İletişim ve ulaşımı sekteye uğratan teknik arıza akıllara Barack Obama’nın danışmanlık yaptığı, Netflix yapımı Dünyayı Ardında Bırak (Leave The World Behind) filmini getirdi. Küresel iletişimin çöküşünü anlatan film, bugün yaşananlarla benzerliği bakımından dikkatlerden kaçmadı…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Havalimanlarında uçuşlar, bankalarda işlemler durdu, hastanelerde randevu sistemleri çöktü… Dünya bugün son zamanların en büyük sorunlarından birine uyandı. Tüm bu yaşananların geçtiğimiz yıl vizyona giren Dünyayı Ardında Bırak filminde olup bitenlerle bağlantısı sosyal medyanın gündeminde kendine yer buldu.

Türkiye dahil birçok ülkeyi etkileyen CrowdStrike sorunun, siber güvenlik sağlayıcısı CrowdStrike tarafından yapılan hatalı bir güncellemeden kaynaklandığı belirtiliyor. Hatalı güncelleme, bilgisayarları ve sunucuları çevrimdışı hale getirince mavi ekran sorunu dünyanın dört bir yanında belirmeye başladı.

Bu sorun beraberinde ulaşım, bankacılık, iletişim gibi birçok sektörde aksaklıkların yaşanmasına yol açtı, tıpkı Leave the World Behind’da yaşandığı gibi.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın danışmanlık yaptığı, Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan Dünyayı Ardında Bırak filminde de elektrik kesintisi yaşanıyor; internet, televizyon, radyo ve telefonlar çalışmaz hale gelince iletişim sıfırlanıyor, haliyle kimse ne olduğunu tam olarak kavrayamıyordu.

Reklam

Benzerlik sosyal medya kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı. Bir kullanıcı, “Microsoft’taki kesinti resmen Dünyayı Ardında Bırak filminin gerçeğe dönüşmesi” yorumuyla filmden bir sahneyi paylaştı.

Bir başka kullanıcı, “Dünyayı Ardında Bırak filmini izleyip de Microsoft kesintisinin ürkütücü bir şekilde benzer olduğunu hissetmeyen var mı?” diye sordu. Yine birçok yorumda da filmin senaryosuyla bugün yaşananlar arasındaki benzerliğe dikkat çekti.

Kaynak: Mynet.

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

iOS 18 Herkese Açık Beta Güncellemesini Yayınladı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Apple, bugün büyük bir sürpriz yaparak iOS 18, macOS Sequoia ve diğer güncellemelerin herkese açık beta sürümünü yayınladı. Yeni özellikler ve geliştirmelerle dolu bu betalar, cihazlarına ilk elden deneyim katmak isteyenler için müthiş bir fırsat. İşte yeni iOS 18 beta güncellemesi ve detayları…

Artık iOS 18, iPadOS 18, macOS Sequoia, watchOS 11 ve tvOS 18’in halka açık beta güncellemesi indirilebiliyor. Apple’ın güncellenen iPhone, iPad ve Mac işletim sistemleri, nihayetinde Apple Intelligence AI özellikleri ve daha iyi bir Siri içerecek.

Ancak, bu özellikler şimdilik sadece belirli cihazlarda mevcut olacak. Şimdiye kadar beta sürümlerinde neler var yakından bakalım. iOS 18 beta, iPhone kullanıcılarına pek çok yenilik getiriyor. Artık uygulamaları ana ekranda istediğiniz yere yerleştirebilir, ikonlara ve widget’lara ton uygulayabilirsiniz.

Reklam

Ayrıca Fotoğraflar uygulaması için yeni bir düzen, daha özelleştirilebilir bir Kontrol Merkezi ve karanlık mod simgeleri de mevcut. Bu yeniliklerle iPhone kullanımı daha da eğlenceli hale gelecek. iPad kullanıcıları da bu güncellemelerden nasibini alıyor. iPadOS 18’in halka açık betası, iPhone’daki yeniliklere ek olarak iPad’e nihayet bir yerel Hesap Makinesi uygulaması getiriyor.

Apple, sonbaharda gelecek yeni betalar için bazı sürprizler saklıyor. Apple Intelligence AI özellikleri, iPhone 15 Pro ve Pro Max ile M1 ve üstü Mac ve iPad’lere özel olacak. Yani, bu özellikleri deneyimlemek için biraz daha beklememiz gerekecek.

watchOS 11 beta ise dinlenme günleri ve gece sağlık metriklerinizi hızlıca görebileceğiniz Apple Vitals uygulaması gibi yeni özellikler getiriyor. Mac kullanıcıları da şanslı! macOS Sequoia beta ile iPhone’unuzu ekranınıza yansıtabilirsiniz. Apple TV kullanıcıları için de tvOS 18 beta, Amazon X-Ray benzeri InSight özelliğine sahip.

Betaları denemek eğlenceli olabilir, ancak dikkatli olmakt fayda var. Çoğu cihazı kararlı sürüme geri döndürebilirsiniz, ancak Apple Watch bu listede değil. Beta sürümünü yüklemeden önce iki kere düşünün, çünkü geri dönüş yok. Eğer bu yeni özellikleri denemek istiyorsanız, buradan Apple beta programına kaydolmanız yeterli. Her cihazın kurulum talimatları için Apple’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar