Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Bir Garip Yükseliş: “Frodo Ekonomisi”

Yayınlandı

Tarih

Frodo Ekonomisi-1
Ayrıksı Kitap

Nedir bu “Frodo Ekonomisi”? Geçen ki yazımda, filmlerin ve dizilerin hayatlarımızı, yaşadığımız şehri ve ülke ekonomilerini ne ölçüde etkilediğini ve değiştirdiği üzerine durmuştum. Bu yazıda da bu duruma çok iyi bir örnek olan Yeni Zelanda’nın, “Frodo Ekonomisi”nden bahsetmek istiyorum.

Frodo Ekonomisi-2

Her şey Peter Jackson’nın, J.R.R. Tolkien’nin meşhur 3 romanı “The Lord of The Rings” hikayesini sinema perdesine uyarlamak istemesiyle başladı. Kitabın hakları, filmlerin senaryosunun hazırlanması, yapımcı arayışı, 3 filmlik sinema salonlarını tıklım tıklım edecek bir seri olması ve en sonunda onaylanması derken, nerede ve hangi mekanlarda çekilmesi gerektiği sorusu yanıt bulmamıştı. Bütün oklar İngiltere’yi gösteriyordu. Lakin o şanslı ülke Jackson’nın büyüleyici memleketi Yeni Zelanda olacaktı.

Pasifik Okyanusu’nda adalar ülkesi olan, 5,084 milyon (2020) nüfuslu Yeni Zelanda ekonomisi, serinin ilk iki filminden sonra 4 milyonluk turizm gelirlerinin neredeyse 4 milyar doları bulduğu bir sıçrayış (yükseliş) ile karşı karşıya geldi. Seriden önce adını sanını duymadığımız bir ülke konumunda olan, seriden sonra dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelen ülke konumuna yükseldi. Buradan gelen gelir ile bu yükseliş daha sonrasında ülke tarihinde “Frodo Ekonomosi” olarak adlandırılacak ve öyle de kalacaktı.

“Öyle işler vardır ki; sonu karanlık bile olsa, bu işlere başlamak yapmayı reddetmekten daha iyidir.”

-J.R.R. Tolkien

Reklam

Sinemayla kalın…

Frodo Ekonomisi-3

Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

Grease’in Yıldızından Acı Haber

Yayınlandı

Tarih

Yazar

grease film
Ayrıksı Kitap

1978 yapımı efsane film başrollerinde John Travolta, Olivia Newton-John, Dody Goodman, Didi Conn, Jamie Donnelly ve Stockard Channing ile sinema tarihine damga vurmuştu.

Başol oyuncusu Olivia Newton-John’dan acı haber geldi. Facebook hesabından yapılan duyuruda sanatçının 73 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Olivia Newton-John Kimdir?

Oyuncu/şarkıcı Olivia Newton-John, 26 Eylül 1948’de Cambridge, Cambridgeshire, İngiltere’de doğdu. Beş yaşına kadar orada yaşadı ve babasına Melbourne’deki bir kolejde dekan olarak iş teklif edildiğinde ailesi Avustralya’ya taşındı. Gençken, bir şan yetenek yarışmasını kazandıktan sonra annesiyle birlikte İngiltere’de yaşamaya başladı. Birçok hit single’ı vardı ve Cliff Richard ile birlikte TV dizilerinde ve ayrıca Toomorrow (1970) filminde yer aldı. Bir süre, Richard’ı destekleyen The Shadows üyesi Bruce Welch ile nişanlandı.

Olivia bir arkadaşının tavsiyesini aldı ve 70’lerin ortalarında İngiltere’den ayrıldı ve şarkı söyleme kariyerine yardımcı olmak için Amerika’ya yerleşti.1978 yılındaki Grease filmindeki başrol performansı onu sinema tarihine ve akıllara kazıdı.

Reklam

İlk gelen bilgilere göre

Resmi Facebook sayfası, Grease’in yıldızı ve bir çok kez platin plak sahibi olmuş olan şarkıcı Olivia Newton-John’un 73 yaşında öldüğünü duyurdu.
Kısa açıklamada, eşi John Easterling Pazartesi sabahı California’daki çiftliğinde vefat ettiğini açıkladı.
Açıklamada, “Olivia, 30 yılı aşkın bir süredir göğüs kanseriyle olan yolculuğunu paylaşarak zaferlerin ve umudun bir simgesi olmuştur” denildi.
Herkesin bu çok zor zamanda ailenin mahremiyetine saygı duymasını rica ediyoruz” dedi.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Lady Gaga Joker 2 Filminin Vizyon Tarihini Video ile Paylaştı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Lady Gaga Joker 2
Ayrıksı Kitap

Lady Gaga Joker 2 Filminin Vizyon Tarihini Video ile Paylaştı

2024’de izleyeceğimiz filmin kısa videosunda Joaquin Phoenix ve Lady Gaga sırasıyla gölge oyunu (karton) karakterleri gibi yer alırken isimleri, filmin ismi ve vizyon tarihi sırasıyla ekrana geliyor.

Filmde Joaquin Phoenix Arthur Fleck yani Joker’e Lady Gaga’da Harley Quinn’e hayat verecek.

İşte Joker 2 yani Joker: Folie à Deux’dan kısa tanıtım videosu

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

James Franco Küba Lideri Fidel Castro’yu Oynayacak

Yayınlandı

Tarih

Yazar

James Franco Fidel Castro
Ayrıksı Kitap

Küba liderinin kızının hayatının anlatıldığı “Alina Of Cuba” filminin kadrosuna James Franco’nun da dahil edildiği doğrulandı…

Adından da anlaşılacağı gibi, Castro’nun sürgündeki kızı Alina Fernandez’in gerçek hayat hikayesini anlatan biyografik filmin senaryosunu Jose Rivera ( The Motorcycle Diaries ) ve Nilo Cruz kaleme alıyor. Revuelta, kızına ilk olarak Castro’nun babası olduğunu 10 yaşındayken söyledi. Fernandez, sonunda ülkeyi terk etmeden ve 1993’te İspanya’ya kaçmadan önce Küba’daki saltanatının sesli bir eleştirmeni olmaya devam edecekti.

Bu ay çekimlerine başlanacak filmin başrollerinde Alanna de la Rosa, Maria Cecilia Botero, Harding Junior, Sian Chiong ve Rafael Ernesto Hernández de yer alıyor. John Martinez O’Felan ve Joe Lamy, Mankind Entertainment için yapımcılık yapıyor; Celine Rattray ve Trudie Styler, Maven Screen Media için üretiyor; Allen Gilmer ve Rikki Rushing ise Redbud Studios için yapımcılık yapıyor. Javier Gonzalez, Juan Pablo Solano, Simon Beltran, Luis Mandoki ve Thaddeus D. Matula projede yönetici yapımcı olarak görev yapıyor.

Kaynak: EW.

Reklam

Devamını Okuyun

Popüler