Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Köşe Yazıları

Black Adam Yorum Yazısı (Spoiler Yok) | Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Black Adam Yorumu
Ayrıksı Kitap

Black Adam filmi 2 saat 4 dakika gibi tatmin edici bir süreye sahipken, yapım şirketinin aman hata yapmayalım derken malzemeyi yani aksiyonu kavgayı dövüşü bol kullandığı bir film olmuş. Biz filmi bugün yani erken izledik ve Paribu Cineverse sinema kompleksindeydik. u vesile ile onlara da sinema sektörüne adım attıkları için hoşgeldin demiş olalım.

Dwayne Johnson Black Adam Olabilmiş mi?

İlk başta olmasa da filmin ortasından itibaren Dwayne Johnson’ın role yakıştığını düşünüyorum. Justice Society (dikkatinizi çekerim Justice League değil) Adalet Topluluğu karakterleri ile de DC sinematik evreninde tanışma filmimiz olan Black Adam’da daha önce bu tarz rollerde yer almamış oyunculardan oluşan bir cast seçmeleri iyi olmuş. DC de Batman olanın Marvel da Tanrı Katili olması iyi fikir değildi.

James Bond rolüyle sinema tarihinde yer almış Pierce Brosnnan’ın varlığı da iyiydi.

Black Adam Filminin Büyük Süprizi Ne?

Filmin sürprizi after credit sahnesi ama spoiler olmasın diye yazamıyorum sakın kaçırmayın. Şöyle söyliyeyim biz gaza geldik alkışladık 🙂

Filmin ilk saatteki 20 dakikası geçmişten günümüze olayları anlatırken, sonraki 40 dakika biraz karmaşa ile geçiyor.

Reklam

Ortasından itibaren Black Adam’ı daha çok sevmeye başladım. Alaycı esprileri gelmeye başlayınca güzel oldu. Shazam 6 güçte gördüğünüz “Süper Kahraman ve Çocuk kankası” ikilisi burada da aynen var.

Black Adam Filmi Nasıl? İzlenir mi?

Shazam 6 Güç filmini beğendiyseniz bu film de ona çok yakın seviyede. Bazı sahnelerde örneğin başroldeki karakterimizin kay kay ile gittiği sahnelerde biraz fazla şanslı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Adrianna’nın yaramaz çocukları azarlar gibi süper kahramanları azarlayıp araya girmesi ve sulh sağlamaya çalışması bana biraz uçuk geldi.

Yukarıda yazdıklarım sonrası şunu söyleyebilirim “Film kötü değil; ama, çok beklentiye girerseniz hayal kırıklığı olabilir”. Aslında bu anne azarlaması da gösteriyor ki film biraz teenage izleyici kesimine hitap ediyor gibi tıpkı Shazam filmleri gibi. Ama Black Adam ve yeni karakterlerle tanışma filmi olduğu için ben filme kredi tanıyorum.

Black Adam Filmini Kimler İzlemeli?

DC sinematik evreni fanları, çizgi roman fanları, Black Adam’cılar ve Shazam’cılar mutlaka izlesin. Bu açılardan pas geçilecek bir film değil. Ve tabi sonrasında da siz kendi iyi bulduğunuz veya abartılı gördüğünüz kısımları değerlendirip DC sinematik evreninin geleceği için umutlu ya da umutsuz olabilirsiniz.

Black Adam Müzikleri Nasıl

Müzikler Lorne Balfe’ye emanet Bad Boys’dan hatırlarsıniz ve ben beğendim.

Reklam

Black Adam Vizyon Tarihi

Black Adam 21 Ekim Cuma Günü Vizyonda

Köşe Yazıları

Vizyon Günlükleri: Wakanda Forever, Holy Spider, Klondike

Yayınlandı

Tarih

588FA771-34D0-411E-9BEA-CD6BFE8755A2_1_201_a
Ayrıksı Kitap

Şu anda sinemada izleyebileceğiniz bazı filmlerin yorumları;

Holy SpiderÇarşaftan Torba

Abbasi’nin işlerine baktığımızda; imge ve simgelerle süslenen tekinsiz atmosfer yaratan bir yönetmen. Border’da azınlık probleminden içe içe geçmiş cinsiyet rollerine oldukça ilginç bir bakış atması, kendisini günümüzün ezber bozan isimlerinin arasına kattı. Bu Cannes ödüllü yeni filmi, radikal islamlaşmanın beraberinde getirdiği utanmaz sıkılmaz sonuçların yeni bir dışavurumu. İran’da ki İslam rejimin yeni yeni darbe aldığı şu günlerde, bu direnişin sembolü olabilecek bir film Holy Spider. 

Örümcek Katili lakaplı adamın şehirdeki seks işçilerini bir bir öldürmesi üstüne İran’ın kutsal şehri Maşhad’a gelen kadın gazeteci Rahimi’nin hikayesini anlatıyor film. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla birlikte gizem yaratmamaya özen gösteriyor Abbasi. Kara bir çarşaftan veya Orta Doğu’nun geleneksel motifleriyle süslenmiş bir halıdan ceset torbası yaratarak bu coğrafyadaki kültürleri zan altında bırakıyor. Kadın cinayetlerinin politik olduğu konusunda hemfikir ve bu konuda oldukça sinirli ve provakatif. Finaliyle birlikte katarsisle bulanmış bir dilemmayı seyirciye sunuyor. Ama filmin senaryo olarak basit ve gösterişsiz kaldığını da söylemek gerek. 

Reklam

AUFF’22

Black Panther: Wakanda Forever

Anısı Üzerine

Chadwick Boseman’ın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılmasının üzerinden iki yıl geçti. Varlığından daha çok yokluğunda kıymet bildiğimiz isimlerden birisi oldu Chadwick Boseman. Hâlâ onun gidişinin acısı ve etkisi geçmemişken geliyor Wakanda Forever. 

Boseman’ı her anında yad eden bir yas filmi Wakanda Forever. Anıları ve anısı üzerinden oluşturduğu senaryo iskeleti ve dramatik yapıyı layığıyla yerine getiriyor. İlk filmin siyahi kültüründe önemli yer edinmesi ve ödül sezonunda gelen başarısının ardından gelen serinin devam filmi, genel Marvel yapımlarından farklı ve daha özenli bir iş. Yine bu yıl da en az ilk film kadar sahiplenilecek ve sayılacaktır. MCU’da ilk kez gördüğümüz su altı sahneleriyle bambaşka bir deneyim sunarken, feminizm ve farklı etnik kimlik üzerinden verilen mesajların kendisiyle çelişmesi gerçekten o da bambaşka bir durum. 

Klondike

Reklam

Savaşın Beraberinde

Yaşanan uluslararası uçak kazasının ardından Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan bir çiftin kendilerini ayrılıkçı grupların zorlaması altında bulurlar. Klondike’nin esinlendiği korkutucu gerçekliğin hâlâ devam etmesi, filmin şok etkisini daha da arttırıyor. Filmin sınır olan bir bölgede geçmesi insanlığın geldiği son noktayı işaret eden önemli detaylardan. Başarılı bir sinematografisi ve mükemmel bir kadın oyuncu performansını da içinde barındırıyor. Bu tür unsurları yetkin bir şekilde harmanlayan Klondike, bir yönetmen başarısı adeta.

AUFF’22

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Popüler