Bizimle iletişim kur

Sinema

Bruce Willis Filmi Wrong Place Yorumu Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Behzat C Banner

Bruce Willis Filmi Wrong Place Türkçe adıyla Son Çıkmaz Filminin Yorumunu Yazdım

Wrong Place Son Çıkmaz İzlenir mi?

Lafı Uzatmayayım maalesef izlenmez.

Filmden sonra düşündüm filmi seyretmek için iyi sebepler neler diye, tek sebep bulabildim. Aslında bir buçuk sebep desem daha iyi. Evet bir buçuk sebep ve tek parça olanı Bruce Willis’i tekrar beyazperdede görebilmek. (buçukluk sebebi aşağıda yazacağım) Ama o bile iyi bir sebep değil çünkü tahmin ediyorum ki hastalığı yüzünden hem filmde yeteri kadar süre alamamış hem de oyunculuğunu da biraz etkilemiş gibi. Bu yüzden Bruce Willis’i bu az ve yetersiz performans ile izlemek ise eski güzel anıları hatırlayınca üzüyor.

Son Çıkmaz

Son Çıkmaz Filmi Yorumu

Eski güzel anılar derken biz onu ilk olarak bizim için ve tek kanallı o dönem için harika dizi Moonlighting ile hatırlarız. Tek kanallı dönem dedim ya o yüzden doğal olarak (başka alternatif mi var desenize 🙂 TRT’de yayınlanan diziden çok güzel anılarımız ve zihnimizde kalan keyifli anlar vardı. Hala diziyi düşündüğümde bölümleri ve sahneleri hatırlayınca yüzümde bir gülümseme yani sırıtık bir ifade oluyor 🙂

Sinema kariyerinde ise benim favorim ve efsane bulduğum The Fifth Element – Beşinci Element (Beşinci Güç) filmini unutmam mümkün değil. Nasıl unutayım 4 kez izlemiştim 🙂 Die Hard serisi, 6. His, Surrogates – Suretler, RED gibi filmlerdeki Bruce Willis’den sonra bu performansı görmek üzücü.

Bruce Willis Nasıl?

Aslında usta aktör en azından rol aldığı sahnelerde yaşı, sağlık durumu ve senaryo ile yönetmen gibi handikaplara rağmen elinden geleni yapmış. Yani film çok yetersiz.

Reklam

Wrong Place Son Çıkmaz Filminin Eksileri

Başlayalım Wrong Place filminin eksilerine : Senaryo zayıf, mantık hataları var. Hikaye içinde bir kaçıp kovalamaca, rehin alma ve intikam alma ya da tanık susturma süreçleri var ancak sahneden sahneye geçişte olayların bağlanması kötü ve mantıksızlıklarla dolu. Hem suçlu hem rehin aldığı kişiler benim anlam veremediğim reaksiyonlar veriyorlar. Yetmiyor bir sahne önce verdiği sadist reaksiyona bakıpta bu karakter yeni sahnede benzer işler yapar diyorsunuz ama bu kez de yufka yürekli oluyor. Bu denli gerilimli bir suç olayı yaşanırken bu inişli çıkışlı ruh halleri yaşabilir diyebilirsiniz ve evet haklısınız ama yönetmen bunu iyi yansıtamıyor. Tabi ki oyuncuların performansı da yetersiz kalıyor. Ve beni de tam gerileceğim bir noktada sinir bozucu bir gülme krizi alıyor.

Esinlenilen Filmler Var mı?

Ben ilk olarak Liam Neeson’lı Taken filmini hatırladım. O filmde kızı kaçırılıyordu. Bu film tam öyle değil ama anımsatıyor. Jodie Foster’lı Panic Room – Panik Odası’nı ya da benzeri fillerdeki ev içinde geçen sahneler ve kötü adama tuzak kurlan sahneler de var. Ormanda kovalamaca sırasında oyunculara takılan ve yüz hareketlerinin çekildiği kısa bir sahne de var. Neden var ya da neden diğer orman sahnelerinde kullanılmadı anlayamadım. Kısacası yönetmen bir çok filmden esinlendiği sahneleri “benim filmimde de olsun” diyerek kullanmış gibi. Yani aklına gelen ne varsa yemeğe katmış.

Son Çıkmaz Filminin Diğer Artısı

Filmin zorlayarak yazdığım 1,5 (bir buçuk) artısından buçuk olanı da yazıp yazıya noktayı koyayım : Texas Battle’ın canlandırdığı Captain East karakteri ve diyalogları. Cehennem Silahı göndermesi de yapılan sahnenin kahramanı olan karakter bu filmin Roger Murtaugh’ı (Danny Glover) gibi olmuş. Ve çok güldüğüm bir cümlesi var “Annem Öperse Geçer”. Bu adamın esprili rolü ve Bruce Willis için bu film için sinemaya gitmek zor televizyona geldiğinde izlenmesi düşünülebilir.

Reklam

Sinema

‘ALICE MÜZİKALİ’ 10 Şubat’ta Disney+ ile Tüm Türkiye’yi Saracak!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

BKM, Zorlu PSM ve id ortak yapımcılığıyla, başladığı günden bu yana kapalı gişe devam eden ‘Alice Müzikali’ Disney+ aracılığıyla 10 Şubat’ta sanatseverlerle buluşacak. Oyuncu kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın yer aldığı, Lewis Carroll’un efsanevi eserinden uyarlanan müzikal, Zorlu PSM Sahnesi’nde Disney+’a özel yapılan çekimle Türkiye’de hayranlarının evine konuk olacak. Disney+’ta 10 Şubat’ta yayına girecek müzikalden yepyeni bir tanıtım paylaşıldı!

İSTANBUL, Türkiye (02 Şubat 2023) – The Walt Disney Company’nin tüm dünyada milyonlarca üyeye sahip dijital yayın platformu Disney+, farklı içeriklerine bir yenisini daha ekliyorBu sefer bir ilke imza atacak Disney+Lewis Carroll’un efsanevi metninin Serdar Biliş yönetmenliği ve Beyhan Murphy koreografisiyle bir araya geldiği ‘Alice Müzikali’ni Türkiye’nin her yerindeki izleyicisiyle buluşturacak. 

Övgü dolu yorumlar alan ‘Alice Müzikali’nin zengin oyuncu kadrosunda; Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterine hayat veriyor. 2019 yılından bu zamana aralıksız kapalı gişe devam eden müzikalin oyuncuları ilk kez kendini izleyebilecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

The Mandalorian Dizisinden Yeni Afiş ve Özel Görüntüler Geldi!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Mandalorian dizisi ilk sezonu ile büyük bir patlama yaptı ve kült yapımlar arasında yerini buldu. Gerek çekim teknikleri gerek senaryo, efekt gibi başarısı ile bütün dikkatleri üzerine çeken dizi bu etki ile 2. ve 3. sezon onaylarını da aldı.

1 Mart’tan itibaren sadece Disney+’tan izlenebilecek dizinin dünyasına dair yayınlanan videoda Grogu’nun nasıl bir fenomene dönüştüğüne de değiniliyor. Dizinin yeni sezonunda ise Mandalorlu’nun, Grogu ile birlikte yoluna devam ederken eski müttefiklerle yollarının kesişmesi ve yeni düşmanlarla karşılaşmasına tanık olunacak. 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

The Banshees Of Inisherin Film İncelemesi

Oscar’ın etkili isimlerinden The Banshees Of Inisherin filmini sizler için izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Banshees Of Inisherin 8 dalda 9 Oscar Adaylığı bulunduğundan ötürü herkesin beklentisini çok yükseltti. Dilerseniz gelin bu Oscar Adaylıklarına bir göz atalım daha sonra da filmi incelemeye geçelim.

  • En İyi Film
  • En İyi Yönetmen (Martin McDonagh)
  • En İyi Orijinal Senaryo (Martin McDonagh)
  • En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brendan Gleeson / Barry Keoghan)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kerry Condon)
  • En İyi Orijinal Film Müziği (Carter Burwell)
  • En İyi Kurgu (Mikkel E. G. Nielsen)

Öncelikle bence ‘Elvis, Everything Everywhere All at Once ve The Fabelmans’ gibi filmler varken En İyi Film Ödülünü alabileceğini kesinlikle düşünmüyorum fakat En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün Barry Keoghan‘ın kesinlikle alması gerektiği kanaatindeyim.

Genelde bulunduğu yapımlarda deli karakterlerini usta bir şekilde canlandıran Barry Keoghan’ı çoğumuz The Batman filminin silinen Joker sahnesindeki performansı ile tanıdık ve kendisi The Banshees Of Inisherin filminde de yine bir deli karakteri canlandırıyor. Şahsen ben onun bu performansına hayran kaldım.

Ayrıca karakter gelişimi olarak da muhteşem ilerleyen The Banshees Of Inisherin filminde sadece oyunculuk ile o karakterin duygusunu inanılmaz rahat anlayabiliyorsunuz. Bu yorumum bir karakter için değil bütün karakterler için geçerli. Hepsi ayrı ayrı çitayı arşa çıkarmış diyebilirim.

Konu olarak biraz ağır ilerlemesi beklemediğim bir şey olduğu için beni üzen bir nokta oldu. Fakat bu filmle alakalı değil benim beklentimle alakalı, siz bu filmin ağır bir film olduğunu bilerek girerseniz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Filmimizin içinde ‘İç Savaş’ bulunuyor, asıl olayımız ayrı bir adada geçerken ana karada iç savaş sürüyor ancak bu iç savaşı 2-3 sahne dışarısında neredeyse hiç kullanmamaları ve kullandıklarında ‘aa silah sesi’ demeleri biraz canımı sıktı doğrusu.

Yan hikaye anlatımı olarak benim için sadece ‘İç Savaş’ kısmında sınıfta kaldığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer her yan hikayeyi çok güzel anlattı. Hele ki ana hikaye.. Kendinizi çok rahat bir şekilde karakterlere bağlayabiliyorsunuz ve bu sizi filmin içine direkt çekiyor. Dediğim gibi beklentimden ötürü ben ilk başlarda sıkıntı çekmeme rağmen bu olay beni tamamen filmin içine çekti.

Reklam

Oscar’da en az 1-2 ödül almasını beklediğim The Banshees Of Inisherin film incelemesinin sonuna geldik. 3 Şubat Cuma günü vizyona girecek. Sinema ile kalın.

Devamını Okuyun

Popüler