Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Bruce Willis Filmi Wrong Place Yorumu Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Wrong Place 03 Bruce Willis
Ayrıksı Kitap

Bruce Willis Filmi Wrong Place Türkçe adıyla Son Çıkmaz Filminin Yorumunu Yazdım

Wrong Place Son Çıkmaz İzlenir mi?

Lafı Uzatmayayım maalesef izlenmez.

Filmden sonra düşündüm filmi seyretmek için iyi sebepler neler diye, tek sebep bulabildim. Aslında bir buçuk sebep desem daha iyi. Evet bir buçuk sebep ve tek parça olanı Bruce Willis’i tekrar beyazperdede görebilmek. (buçukluk sebebi aşağıda yazacağım) Ama o bile iyi bir sebep değil çünkü tahmin ediyorum ki hastalığı yüzünden hem filmde yeteri kadar süre alamamış hem de oyunculuğunu da biraz etkilemiş gibi. Bu yüzden Bruce Willis’i bu az ve yetersiz performans ile izlemek ise eski güzel anıları hatırlayınca üzüyor.

Son Çıkmaz

Son Çıkmaz Filmi Yorumu

Eski güzel anılar derken biz onu ilk olarak bizim için ve tek kanallı o dönem için harika dizi Moonlighting ile hatırlarız. Tek kanallı dönem dedim ya o yüzden doğal olarak (başka alternatif mi var desenize 🙂 TRT’de yayınlanan diziden çok güzel anılarımız ve zihnimizde kalan keyifli anlar vardı. Hala diziyi düşündüğümde bölümleri ve sahneleri hatırlayınca yüzümde bir gülümseme yani sırıtık bir ifade oluyor 🙂

Sinema kariyerinde ise benim favorim ve efsane bulduğum The Fifth Element – Beşinci Element (Beşinci Güç) filmini unutmam mümkün değil. Nasıl unutayım 4 kez izlemiştim 🙂 Die Hard serisi, 6. His, Surrogates – Suretler, RED gibi filmlerdeki Bruce Willis’den sonra bu performansı görmek üzücü.

Bruce Willis Nasıl?

Aslında usta aktör en azından rol aldığı sahnelerde yaşı, sağlık durumu ve senaryo ile yönetmen gibi handikaplara rağmen elinden geleni yapmış. Yani film çok yetersiz.

Reklam

Wrong Place Son Çıkmaz Filminin Eksileri

Başlayalım Wrong Place filminin eksilerine : Senaryo zayıf, mantık hataları var. Hikaye içinde bir kaçıp kovalamaca, rehin alma ve intikam alma ya da tanık susturma süreçleri var ancak sahneden sahneye geçişte olayların bağlanması kötü ve mantıksızlıklarla dolu. Hem suçlu hem rehin aldığı kişiler benim anlam veremediğim reaksiyonlar veriyorlar. Yetmiyor bir sahne önce verdiği sadist reaksiyona bakıpta bu karakter yeni sahnede benzer işler yapar diyorsunuz ama bu kez de yufka yürekli oluyor. Bu denli gerilimli bir suç olayı yaşanırken bu inişli çıkışlı ruh halleri yaşabilir diyebilirsiniz ve evet haklısınız ama yönetmen bunu iyi yansıtamıyor. Tabi ki oyuncuların performansı da yetersiz kalıyor. Ve beni de tam gerileceğim bir noktada sinir bozucu bir gülme krizi alıyor.

Esinlenilen Filmler Var mı?

Ben ilk olarak Liam Neeson’lı Taken filmini hatırladım. O filmde kızı kaçırılıyordu. Bu film tam öyle değil ama anımsatıyor. Jodie Foster’lı Panic Room – Panik Odası’nı ya da benzeri fillerdeki ev içinde geçen sahneler ve kötü adama tuzak kurlan sahneler de var. Ormanda kovalamaca sırasında oyunculara takılan ve yüz hareketlerinin çekildiği kısa bir sahne de var. Neden var ya da neden diğer orman sahnelerinde kullanılmadı anlayamadım. Kısacası yönetmen bir çok filmden esinlendiği sahneleri “benim filmimde de olsun” diyerek kullanmış gibi. Yani aklına gelen ne varsa yemeğe katmış.

Son Çıkmaz Filminin Diğer Artısı

Filmin zorlayarak yazdığım 1,5 (bir buçuk) artısından buçuk olanı da yazıp yazıya noktayı koyayım : Texas Battle’ın canlandırdığı Captain East karakteri ve diyalogları. Cehennem Silahı göndermesi de yapılan sahnenin kahramanı olan karakter bu filmin Roger Murtaugh’ı (Danny Glover) gibi olmuş. Ve çok güldüğüm bir cümlesi var “Annem Öperse Geçer”. Bu adamın esprili rolü ve Bruce Willis için bu film için sinemaya gitmek zor televizyona geldiğinde izlenmesi düşünülebilir.

Reklam

Sinema

Ampute Messi Barış Telli’nin Hayatı Film Oluyor Yönetmeni Kim oldu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hayatla_baris_CanUlkay_BarisTelli
Ayrıksı Kitap

Son Yılların En Üretken Yönetmenlerinden CAN ULKAY

 “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmen koltuğunda

“Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar” filmlerinin yönetmeni CAN ULKAY, Ampute Messi olarak anılan milli futbolcumuz Barış Telli’nin hayatını anlatan “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmeni oldu. Can Ulkay; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çok çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek filmle ilgili ilk duygularını anlattı.

Çekimleri aralık ayının ilk haftası başlayacak projeden bir diğer önemli haber ünlü besteci, piyanist, aranjör FAHİR ATAKOĞLU müzik direktörü olarak notalarıyla filmde yer alacak olması… Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yapımcılığını, Hünkar Doğan, Gökhan Oskay, Barış Kenan Özkan ve İbrahim Halil Turan’ın kurduğu 4 Story Production şirketinin üstlendiği, senaryosunu Koray Yeltekin’in yazıp Burak Göral’ın senaryo danışmanı olduğu “HAYATLA BARIŞ”filminin hazırlık çalışmaları hızlandı. 

Reklam
hayatla_baris_01
Gökhan Oskay, Can ULKAY, Barış Kenan Özkan, Barış Telli, Hünkar Doğan, İbrahim Halil Turan

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden ama yılmayıp sporda üst düzey başarılar elde eden genç futbolcu Barış Telli’nin hayatını anlatan proje; “Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar”, “Mevlana Celaleddin-i Rumi” gibi birbirinden değerli yapımların yönetmeni Can Ulkay’a emanet

“Hikayemiz bütün dünyanın seyredebileceği uluslararası bir insanlık öyküsü. Bu hikayenin bir zafer olduğunu unutmadan, hak ettiği gerçekçilik ve ciddiyetle ele alacağız” diyen Can Ulkay; “Yapamam veya imkansız kelimeleri Barış’ın sözlüğünde hiç bulunmamış. Filmimizde bu mücadeleyi neredeyse bir karakter haline getirerek Barış’ın yolculuğunu izleyiciye her an hissettireceğiz” dedi. 

Can Ulkay ayrıca; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek film hakkında ilk görüşlerini paylaştı. 

hayatla_baris__Baris_Telli_2
Barış Telli

Barış’ın yaşadıkları Fahir Atakoğlu’nun notalarından yansıyacak

Küçük yaşta geçirdiği kazanın kendisine engel olmasına izin vermeyen, önce tek bacakla yürümeyi ve koşmayı yeniden öğrenen Barış Telli, yıllar içinde atletizmden tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kırdı, uluslararası madalyalar kazandı, ülkemizin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni oldu.

Futbol yeteneği ise bambaşka bir seviyedeydi Barış’ın… Hem forma giydiği kulüplerde hem Ampute Futbol Milli Takımında sayısız şampiyonluklar, üst üste gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazandı, UEFA tarafından Adil Oyun Elçisi (Equal Game) seçildi. Üst düzey başarıları dünyanın dört bir tarafında belgesellere konu oldu. O artık Messi gibi, yaşayan bir efsaneydi ve “Ampute Messi” olarak anılmaya başladı.

İşte Barış’ın yediden yetmişe herkese ilham veren, zorlukları aşma mücadelesi ve göz kamaştırıcı başarıları, ünlü müzisyen FAHİR ATAKOĞLU’nun notalarıyla beyazperdeye taşınacak. Kendisine söylenen ‘imkansız’ ve ‘başaramazsın’ itirazlarına rağmen azmin ve inancın insan hayatına neler kattığını, engellerin engel olmadığını anlatmaya hazırlanan, gelecek yıl vizyona girecek HAYATLA BARIŞ” filminde Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Müjdemi İsterim” Ne Zaman Vizyonda? “Müjdemi İsterim”in Kadrosunda Kimler Var? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Müjdemi İsterim Oyuncular
Ayrıksı Kitap

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği; yeni sinema sezonunun şimdiden en çok konuşulmaya başlanan komedisi ‘Müjdemi İsterim’den ilk görüntüler yayınlandı…

Yönetmenliğini Ömer Faruk Yardımcı’nın yaptığı, senaryosunu Olcay Onur Kaya’nın kaleme aldığı neşe dolu komedi filmi ‘Müjdemi İsterim’, 18 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür, İlker Aksum gibi yıldız isimlerin kadrosunda yer aldığı film seyirciyi kahkahaya doyuracak.

Gelecek sinema sezonunun en iddialı yerli yapımlarından biri olacak ‘Müjdemi İsterim’, üzerlerine atılan cinayeti çözmek için mecburen işbirliği yapmak zorunda kalan ve kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın ortasında bulan Bulut ve Müjde’nin eğlenceli hikayesini anlatacak.

‘Müjdemi İsterim’ 18 Kasım’da sinemalarda…

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Gülümse” Filminde Geri Sayım Başladı – Gülümse Ne Zaman Vizyonda? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Filmi Tanıtım
Ayrıksı Kitap

Dr. Rose Cottter bir hastanın tuhaf ve travmatik deneyimine şahit olduktan sonra açıklayamadığı ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar. Bunaltıcı bir dehşet, hayatını ele geçirmeye başlarken Rose’un hayatta kalması ve ürkütücü, yeni gerçekliğinden kaçması için sorunlu geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.

“Gülümse” filmi 30 Eylül’de sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler