Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Doctor Strange’i Neden Beğenmedim?

Geçtiğimiz hafta vizyona giren son MCU filminin spoiler içeren incelemesi

Yayınlandı

Tarih

Doctor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında Türkiye'de Tüm Zamanların En Yüksek Açılış Hasılat Rekorunu Kırdı
Ayrıksı Kitap

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness filmi uzun zamandır Marvel hayranlarının beklediği bir filmdi. Yönetmen koltuğunda efsanevi ilk Spider-Man üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi otururken, oyuncu kadrosunda ise önceki filmde rol alan Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams ve Benedict Wong yer alıyor. Kadroya katılan yeni isimlerle birlikte, geçtiğimiz hafta vizyona giren film, çoğu hayran tarafından beğenilmedi. Bu yazıda da filmi neden beğenmediğimi anlatıyorum. Hemen kötü eleştiri yapmadan önce filmin iyi kısımlarıyla başlamak istiyorum. Dikkat, bu yazı spoiler içermektedir.

Doctor-Strange-In-The-Multiverse-Of-Madness

Filmin İyi Yanları

1- Muhteşem Oyunculuklar

Bütün kadro, şahane bir performans sergilemiş filmde. Gerçekten her sahnede kendinizi filmin içinde hissedebiliyorsunuz. Her duyguyu, her düşünceyi, en ufak mimiği bile şahane bir şekilde oynamışlar. Özellikle de Scarlet Witch rolünde Elizabeth Olsen, üstün bir performans sergilemiş.

2- Clea’nın Gelişi

Clea, çizgi romanlarda Karanlık Boyut’un büyücüsü, aynı anda Doctor Strange’in de eşidir. Bu güçlü karaktere de Charlize Theron gibi başarılı bir oyuncunun hayat vermesi cidden gelecek filmler için heyecan yaratıyor.

İyi taraflarını anlattıktan sonra şimdi filmin beğenilmeyen kısımlarına bir göz atalım.

Filmin Kötü Yanları

1- Illuminati

Reklam

Illuminati, normal şartlarda Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden oluşan bir ekipken, bu filmde neredeyse hiç güçlü değillerdi ve saçma şekillerde Wanda’ya karşı savaşı kaybettiler. Dünyanın en zeki adamı olan Reed Richards, Wanda gibi tehlikeli bir rakibe karşı sadece kolunu uzatarak yok oldu. Aynı şekilde belki de Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri olan Captain Marvel, sadece bir heykelin altında kaldı. Bu şekilde saydıkça sayılabilir, kısaca söylemek gerekirse Illuminati bir hayal kırıklığıydı.

2- Film Uzunluğu

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness filmi çok fazla olaya, karaktere ve hikayeye sahipken 126 dakika gibi nispeten kısa bir süreye sahipti bu yüzden de çoğu olay, oldu bittiye gelmiş gibi hissettirdi.

3- Senaryo Problemleri

Az önce de söylediğim gibi filmde çok fazla olay varken, bu kadar kısa süreye sıkıştırılınca, senaryoda da doğal olarak bazı sıkıntılar olacak. En basit örneği, tüm film boyunca güçlerini nasıl kullanacağını bilmeyen America Chavez karakteri, Doctor Strange’in yaptığı kısa bir konuşmayla ustalıkla güçlerini kullanmaya başladı. Bunun gibi daha bir çok verilebilecek örnek var tüm film boyunca.

Reklam
Doktor strange charc_card

4 – Mantık Hataları

Önceki filmlerde gördüğümüz Doctor Strange fazlasıyla güçlü bir karakterken, filmin başlarında bu güçlerinden nedense eser yoktu. Wong karakteri için de aynısı geçerli. Bunların haricinde Strange, ziyaret ettiği son evrende karşılaştığı Darkhold tarafından yozlaşan Doctor Strange kadar fazla Darkhold’u kullanmamasına rağmen filmin sonunda paralel evrendeki Doctor Strange gibi 3. bir göze sahip oldu. Belki ilerleyen filmlerde bu duruma bir açıklık getirilecek ancak şimdilik bilemeyiz bunu.

Hem iyi hem de kötü yanları olsa da, filmin her türlü ses getirdiği ve yeni bir filmle daha karşımıza çıkacağı kesin. Belki bir sonraki film bu şekilde olmaz. Her ne olursa olsun Doctor Strange’i ve filmdeki diğer karakterleri diğer projelerde görmek için sabırsızlanıyoruz.

Ekibimizden Aslıhan ve Tolga’nın Yorumları da Aşağıdaki Videomuzda Sizi Bekliyor

Reklam

Sinema

“Transformers Rise Of The Beasts” Filminin Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Transformers Rise Of The Beasts
Ayrıksı Kitap

Serinin bu yedinci filmi, 9 Haziran 2023’te vizyonda olacak.

Devamını Okuyun

Sinema

Julianne Moore’lu “‘When You Finish Saving The World” Filminin Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

When You Finish Saving The World
Ayrıksı Kitap

Yazar ve yönetmen Jesse Eisenberg’den, Julianne Moore ve Finn Wolfhard’ın başrolde olduğu “When You Finish Saving The World” filminin ilk fragmanı yayınlandı.

Film, Eisenberg’in yöneteceği ilk film. Film, 20 Ocak 2023’te Sinemalarda….

Devamını Okuyun

Sinema

Marvel’in İlk Avengers: Infinity War Fragmanı 12 Büyük MCU Değişikliğini Açıklıyor

Yayınlandı

Tarih

Yazar

images (50)
Ayrıksı Kitap

Marvel’in gözdesi yükseliş filmi Avenger İnfinity War’ın fragmanı tam 5 yıl önce yayınlandı. Bu 5 yılda çok fazla değişime uğrayan Marvel Sinematik Evrenin dikkat çeken en büyük 12 değişimini sizler için derledik.

1-İronMan ve Black Widow Öldü

Orijinal altılı her ne kadar parmak şıklatmadan sağ çıksalarda İronman ve Black Widow evreni kurtarmak için son kez fedakarlıklarını gösterdiler.

2-Steve Rogers Yaşlandı

Thanosa karşı zafer kazanıldıktan sonra diğer zaman çizgilerinden toplanan taşların geri alınması için zamanda yolculuk yapan Steve Rogers bir daha geri dönmedi.

3-Vision Artık White Vision

İnfinity War filminde Thanos un zihin taşını istemesi sebebi ile kafasında delik açılan Vision, Sword ekibi tarafından gömülmeyecek kadar değerli bir silah olduğu düşünlerek ve wanda nın gücünden biraz kullanılarak yeniden yaratıldı.

4-Thanos Yok Edildi

Mcu’nun başından beri tek amacı olan ve evrenin huzur bulması için yarısını yok etmeyi düşünen Thanos bir grup sirk ucubesi tarafından durduruldu.

Reklam

5- Wanda Maximoff Scarlett Witch’e Dönüştü

Yaşadığı kayıplar sebebi ile Endgame filminden sonra inzivaya çekilen Wnada Maximoff kendi küçük kasabasını yaratarak sahte Vision ve Çocuklar yaratmasına sebep oldu. Fakat hem insanları zorla bu yalana alet etmesi ve Agatha Harkness gibi kötü cadıların hedefi yüzünden düşman haline dönüştü.

6- Shuri Black Panther Oldu

Vision un kafasından zihin taşını alamadığı için parmak şıklatma kurbanı olan shuri geri geldiğinde kendini çok daha farklı bir konumda buldu. Chadvick Boseman’ın ölümü üzerine Marvel hikayede değişikliğe giderek Shuri’yi yeni Balck Panther yaptı.

7- Falcon Artık Yeni Captain America Oldu

Endgame sonunda emekliliğe ayrılan Steve Rogers kalkanını Sam Wilson’a bıraktı. Kendi içinde çelişen ne yapacağını bilemeyen Sam yeni dünya düzenini korumak için yeni Captain America olmaya karar verdi.

8- Loki Teserract Hatasının Bedelini Ödedi

2012’de NewYork’ta çok sayıda ölüme sebep olan Loki orjinal evrende ölmüş olsa da zaman çizelgesinde geriye giden yenilmezler sayesinde yanlışlıkla kang’in sahibi olduğu zaman ekibi ile yüzleşir. Yaptıklarının sonuçlarını erkenden gören Loki davranışlarını ona göre değiştirir.

9- Wong Artık Strange’den Daha Yetkili

Parmak şıklatma yani blip olayından sonra Strange toza dönmüştü 5 yıl boyunca yerinde olmadığı için Wong yüce büyücü seçildi. Herkes geri geldiğinde ise Wong Strange den daha kuvvetli ve rütbeli oldu.

Reklam

10- Peter Parker’ı Kimse Tanımıyor

Tony Stark ölümünden sonra Peter’a miras olarak kendi yarattığı yapay zekası E.D.I.T.H i vermiştir. Likin gözlüğün peşinde olan Mysterio spiderman ile savaştıktan sonra giderayak insanlığa Spiderman’ın kimliğini açıkladı. Herkes Peter Parker olduğunu öğrendiği için kendi ve çevresindeki tüm hayatları olumsuz etkilediği için Dr. Strange’den yardım ister. Lakin büyü yapılırken yarattığı sorun tüm kimliğini kaybettirmiştir.

11-Bruce Banner Hulk Formunu Kontrol Ediyor

Zaman Soygunu’ndan önce, bilincini Hulk’un bedeniyle birleştirerek Akıllı Hulk oldu. Banner daha sonra, Sonsuzluk Taşları tarafından hasar gören kolunun iyileşebilmesi için insan formuna dönmesi için Hulk İnhibitör Cihazını yaptı, ancak yine de “Akıllı Hulk” formuna geri dönebiliyor, bu da tüm bu yıllardan sonra Bruce’u gösteriyor. Banner sonunda Hulk formunu kontrol etmeyi başardı.

12-Thor Yeni Arayışlara Girdi.

Endgame’in sonundaThor, Guardians ile birlikte Dünya’dan ayrıldı. Yıldırım Tanrısı’nın kendisini bulmak için kişisel bir yolculuğa çıktığını ve aynı zamanda uzayda birkaç görevde Muhafızlara katıldığını gösterdi

Devamını Okuyun

Popüler