Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Televizyon

Dünyayla Benim Aramda Dizi Eleştirisi Yorumu |Tolga Yiğit Yazdı izlenir mi?

Yayınlandı

Tarih

Dunyayla Benim Aramda 04
Ayrıksı Kitap

Dünyayla Benim Aramda dizisini izledim ve spoilersız olarak youmlayacağım.

Disney+’ın iddialı yerli yapımlarından ikincisi olan Dünyayla Benim Aramda’nın ilk iki bölümü dizinin finale doğru nasıl gideceği hakkında fikir vermese de benim tarzım bir dizi olmadığını görmemi sağladı.

Dizinin ilk iki bölümü yayınlandı ve her hafta bir bölüm daha yayınlanarak 8. bölümde tamamlanacak. Bölümler 55 dk civarı süreye sahip. İyi bir emek ve bütçe harcaması var. Entrika seviyorsanız? Sevgilnizi nasıl elde tutacağınıza dair fikir edinmek isiyorsanız, Demet Özdemir, Buğra Gülsoy ve Metin Akdülger hayranıysanız kaçırmayın.

Dünyayla Benim Aramda Nasıl? İzlenir mi?

Ben bundan sonra izleyemeyeceğim. Çünkü hikaye açısından klişelerden kurtulamayan ve benim açımdan yapay bulduğum bir dizi olmuş. Sanki yaz dizisi diye yayınlanan ve neredeyse 3-4 sezon üst üste benzerlerini izlediğimiz Can Yaman veya (Iceee) Kerem Bürsin’in son yapımlarının bir versiyonu ama drama versiyonu gibi duruyor.

Disney + Güçlü İşler Yapmak İstiyor

Disney Plus yeni giriş yaptığı ülkemizde iyi işler yapmak istiyor. Bunun için de ülkemizin en önemli dizi film oyuncuları ile reklam kampanyalarının yüzü de olmaları için erkenden çalışmalara başlamıştı. Ve reklamlarını aylar önce sık sık izledik. Sonrasında da bir bir takvime uygun şekilde yapımlarla bizleri buluşturuyorlar. Ancak gelin görün ki biz izleyici için yerli içeriklerin hali sıkıntılı

Reklam

Hep aynı tarz çalışma ortamı hep aynı karakterler

Örneğin Melisa Döngel ve Ali Yoğurtçuoğlu’nun karakterlerini ben en az 3-4 kez Yaman & Bürsin ve benzeri dizilerde izledim. İşin aksi yanı Melisa Döngel ve Zerrin Tekindor hep aynı karakteri oynuyor gibi geliyorlar. Burçin’in Madam’dan ya da başka bir Tekindor performansından farkı yok gibi. Hatta çok ilginçtir ki George Milller filmi Üç Bin Yıllık Bekleyişteki Kösem Sultan performansı daha farklıydı. Gerçi Tekindor’un oradaki rolü azdı ama bana farklı geldi. Beğendim.

Dünyayla Benim Aramda Dizisinin Artıları

Örneğin dizinin artılarından birisi olan Tolga (Buğra Gülsoy) karakteri üzerinden yerli dizi, yerli ağa dizisi ve izleyicinin değersiz işlere reyting kazandırması eleştirisi varken bu dizinin de yukarıda bahsettiğim yaz dizilerinin bir muadili olması Tolga’nın yaşadığı sancıları boşa çıkarıyor. Biz Tolga’nın oynadığı gibi dizileri de ve maalesef bu dizileri de destekleyemiyoruz. Ama dizi eleştirisine katılmamak mümkün değil. Hele ki çekilişle sete gelen kızlara “ne işiniz var burada gidip gezsenize” diye özetleyeceğim çıkışı şahaneydi.

Disney Plus’a Dünyayla Benim Aramda Tavsiyesi

Keşke bizim gibi bu işin içinden olan bir focus grup diziyi yayınlanmadan pilot bölümü çekilmişken izleyip geri bildirimde bulunabilseydi.

Hadi onu geçtim keşke 8 bölümü bir defada yayınlansaydı. Çünkü ben kalan bölümleri izlemeyeceğim. Ama hepsi yayında olsaydı mecburen izleyecektim. Ama şimdi dizi ile bağım koptu. Ve bir handikap da Metin Akdülger gibi benim bile (ki kadınların çok daha fazla ) merakla beklediğim bir karakter ilk iki bölümde yoktu. Bu da dizi için handikap oluşturdu.

Dizinin başrol oyuncularından Hafsanur Sancaktutan’ı özellikle ilk bölümde bir tek ben mi Büşra Pekin’e benzettim. Bilerek mi yapılmış ve bir mesaj mı var çözemedim.

Reklam

Aklıma Gelen Sorular

Kuş Uçuşundaki hırslı kızın bir versiyonu mu geliyor? Tolga aslında biraz Fi’deki Can Manay özgüvenine mi sahip? Ve bu özgüveni oyunculuğu ile ilgili defolarının olduğunu düşünmesi ile de kanadı kırık bir kuş gibi Behzat Ç’nin gel gitleri gibi olmasını sağlıyor. Hırslanan kız, Can Manay vs derken ben maalesef diziden kopmuşum.

İletişim Çözüm İletişim

İlkin ve Tolga birbirlerini çok seviyorlar Ama buna rağmen iletişim kopuklukları olması ve bunu bence çok tehlikeli bir yöntemle çözmeye çalışmaları aklınıza şunu getiriyor keşke İlkin sadece aşağılamak yerine Tolga’nın yani sevdiği insanın dizi filmini izlese (beğenmese ama izlese) ve kendisiyle iletişim kurabilse. Ah keşke.

Yukarıdaki “Yapay” eleştirimi de biraz açayım. Mecidiyeköy Torun Center Plazasındaki o şahane Moda Dergisi ofisi sanırım benim olduğu kadar Türkiye’deki tüm beyaz yakalıların hayal ettiği çalışma ortamına sahip bir ofis. Klişelikten uzaklaşmayan ukala çalışma arkadaşlarını bir kenara bırakacak olursak o ofis gerçekten çok iyi. Ki benzerlerini Yaman, Bürsin , Aybike Pusat + Furkan Andıç dizilerinde gördüğümüz o şahane ofis neredeee? Ama bunca yıllık çalışma hayatımda ben en azından bizim ülkemizde böyle bir ofise rastlamadım ve çalışmadım. Acaba çok var da benim talihsizliğim mi? Ben mi bulup da çalışamadım. Yoksa Tolga ve İlkin’in lüks özel hayatları, oteller, rooflar havuzlu villalar ile dizi bize bunların hayalini mi satıyor? Böyle olunca dizi sadece belirli bir kitleye hitap edecek gibi duruyor.

Belki de hedeflenen budur.

Son kez hatırlatayım Metin Akdülger afişteki 4 başrolden birisidir ve ilk iki bölümde olmaması çok riskli ve çok lükstür. Baş rol oyuncusunu 2 bölüm oynatmayıp sonra devreye sokmak sizce de çok riskli değil mi?

Reklam

Ama dizi ekibinden şu cevap da gelebilir – Eee şimdi meraktan kalan bölümleri de izleyeceksin 😉

İyi Seyirler

Devamını Okuyun
Reklam

Televizyon

“Kıyma” İkinci Sezon Ne Zaman Başlıyor? Konusu Nedir? Tanıtım İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kıyma İkinci Sezon
Ayrıksı Kitap

Türkiye’nin lider yerli online video platformu BluTV’nin, ‘Sıfır Bir Adana’ ve ‘Sokağın Çocukları’ yaratıcılarından ortaya çıkan özlenen mahalle macerası ve komedisini izleyicilerle buluşturan ‘Kıyma’ ikinci sezonuyla bugünden itibaren yayında.

Adanalı bir grup arkadaşın İstanbul’a gelip bir kebapçı açmasıyla başlayan ‘Kıyma’ ikinci sezonda yine çok sevilecek. Mahalle kültürünü ve sokak dilini eğlenceli aynı zamanda trajikomik bir şekilde anlatan ‘Kıyma’, otuz dakikalık bölümleriyle izleyicilere keyifli bir seyir imkanı sunuyor.

İlk sezonuyla büyük ilgi toplayan ‘Kıyma’ ikinci sezonuyla aksiyon ve komedi dozunu artırıyor. Yeni karakterlerin eklediği ikinci sezonda Kado, Baran ve Reşo; Ömer, Poyraz ve Tufan’a ortak olarak kebapçıya katılacak.

Kebapçıda bir değişiklik yapmak isteyen Ömer’in, Adana’dan şırdancı Kerem’i getirmesiyle birlikte yeni ve eğlenceli sahneler ortaya çıkacak. Ayrıca aralarına katılacak yeni hemşerileri Mehmet Elmas da sürprizleriyle birlikte ekibi yeni bir yola sürükleyecek. Yeni sezonda aksiyonu da bolca yaşatacak olan ‘Kıyma’da Yiğit’in hapishaneden çıkışıyla birlikte olaylar iyice karışacak.

Kıyma, ikinci sezonuyla bugün saat 19.00’dan itibaren BluTV’de…

Reklam
Devamını Okuyun

Televizyon

“Gecenin Ucunda”dan Yeni Tanıtım Geldi – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gecenin Ucunda Yeni Tanıtım
Ayrıksı Kitap

TMC Film’in yapımcılığını üstlendiği, Âlim Yapım’ın ortak yapımcı olarak yer aldığı, sezonun en iddialı yapımlarından biri olan ‘Gecenin Ucunda’dan muhteşem bir tanıtım daha geldi. Göz alıcı mekanları, güçlü oyuncu kadrosu ve etkileyici öyküsüyle izleyiciyi derinden etkilemeye hazırlanan dizi yakında STAR TV’de ekrana gelecek.

Işık ailesinin pamuk ipliğine bağlı dengeleri Neslihan Atagül Doğulu’nun hayat verdiği Macide’nin gelişiyle bozulacak. Karakterleri büyük merak uyandıran diziden yayınlanan son tanıtımın diyalogları hikayenin gizemlerine dikkat çekiyor.

Yönetmenliğini Barış Erçetin üstlendiği, senaryosu Başar Başaran ile Emre Özdür’a ait ‘Gecenin Ucunda’nın oyuncu kadrosunda Neslihan Atagül Doğulu, Kadir Doğulu, Sarp Levendoğlu, Zuhal Olcay, Tuba Ünsal, Özge Özder, Bertan Asllani, Kaan Taşaner, Bestemsu Özdemir, Levent Özdilek, Ebru Aykaç, Şencan Güleryüz, Aysun Metiner, Gonca Yakut, Aleyna Özgeçen, Abdulkerim İlhan, Hazal Şenel, Seyda Bayram, Cem Avnayim, Tugay Bahşi, Ufuk Tevge, Kuzey Kaya, Ubeyt Ünal, Oya Ünal yer alıyor.

Peride Celal’in aynı adlı romanından uyarlanan ve STAR TV ekranında seyirci ile buluşmak için gün sayan ‘Gecenin Ucunda’, iş hayatında mutlu olamayıp başkalarını iyileştirmenin peşine düşen Macide’nin kendisini bulmak için çıktığı yolda aşkla sınanıp daha önce hiç tanık olmadığı bir dünyanın içine girmesini konu alıyor.

Masalsı aşk hikayesiyle ‘Gecenin Ucunda’ yakında STAR TV’de…

Reklam
Devamını Okuyun

Televizyon

Gençlerin İsyan Sözleri Alina Boz’un Yeni Dizisi “Bir Peri Masalı”nda Yankılanıyor – Tanıtım İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Bir Peri Masalı
Ayrıksı Kitap

Ekran başında birçok televizyon dizisi zenginlerin hayatını anlatırken, evde bu dizileri izleyip de duygusal anlar yaşayan milyonlarca dar gelirli insan var…

Türkiye’nin çok küçük bir kesiminin hayatına özendirme durumu ne yazık ki, dizilerle kendini ekranda göstermeye devam ediyor. Bu dizilerden birisi de Çarşamba günü başlayacak olan Bir Peri Masalı olacak. Alina Boz ile Tarık Emir Tekin’in başrollerinde yer alacağı yeni dizi, birçok gencin isyanını da ekrana taşıyacak.

Kolay bir hayat yaşamak isteyen, lüks içinde hiçbir sorumluluk duygusu olmadan, belki de hiçbir iş yapmadan bir şekilde zengin olma hayali kuran ne kadar çok insan var. Bazı gençler ise hayallerine kavuşmak için ne kadar eğitime yönelse, ne kadar çalışsa ve ne kadar fedakarlık sergilese de buna ulaşamııyor.

İşte Bir Peri Masalı dizisi bir diziden daha fazlası olduğunu kafası karışmış bir gençliğin ruh halini ekran başına taşıyarak ortaya koyacak. Zeynep isimli karakteri canlandıran Alina Boz, bir şekilde parayı bulup zenginler gibi yaşamak isteyen milyonlarca gencin de hayalini süsleyecek.

Kaynak: Televizyon Gazetesi.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler