Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Elizabeth Olsen Neden Doctor Stange Multiverse Of Madness i Erken İzlemedi?

Yayınlandı

Tarih

ElizabethOlsen MoM galasi
Ayrıksı Kitap

Sevdiği herkesi kaybettikten sonra psikolojik bunalıma girip bir kasaba insanı kontrolü altına aldıktan sonra kendi filmini çeken Wanda Maximoff yarattığı karakterlerin gerçekliğine kendini haliyle kaptırdı. İnsanlara zarar verdiğini fark edince büyüsünü kaldıran Wanda Maximoff kurgusal çocuklarını da kaybedince kendini Thanos gibi inzivaya çekti. Fakat durumlar sandığımız gibi değil. Çünkü Maximoff, Agatha Harkness’ın kendisine güçlerini veren karanlık boyuttan güç alan kitaptan (DarkHold) bahsedince Wanda da Darkhold u okumaya başlar. Okuyucusunu en eksik hissettiği şeylerin vaadi ile karanlık tarafa çekmek isteyen kitap Wanda Maximoff u çocuklarını çoklu evrenlerde duyrunca Wanda en karanlık haline büründü.

Çocuklarına ulaşabilmek için Karanlık boyuttan getirdiği canavarlı çoklu evrenlere kapı açan America Chaves in üstüne salınca çoklu evrenlerde katliam yarattı diyebiliriz. Peki Elizabeth Olsen kendi karakter gelişimini en büyük ölçüde değiştiren filmi neden erken izlemedi?

ElizabethOlsen MoM galası

Elizabeth Olsen Röportajı

Geçtiğimiz günlerde Jimmy Fallon un yeni çocuk kitabı Hattie Harmony: Worry Detective’in tanıtımını yaptığı Tonight Show Starring’de, Multiverse of Madness’ı hala izlemediğini söyledi. Olsen yaptığı açıklamada

“Hayır, hala görmedim. Ben, bir şeyi nasıl daha iyi hale getireceğimi bulmak için çalışmak isteyen insanlardan biri gibiyim. Prömiyeri yaptığımızda üşütmüştüm ve oturmak istemedim. İzlemem için bana bir kopyasını göndermelerini istedim. Ve sanki üzerinde benim adım varmış gibi ve sonra izlediğim zaman gibi oldu ve ben onu böyle izlemek istemedim.”Elizabeth Olsen

Johnny Deep gibi birçok oyuncu kendi filmlerini izlemeyi asla tercih etmez. Ancak Elizabeth Olsen Doctor Strange: Multiverse of Madness’ı izlemesini engelleyen şey bu değil. Doctor Stange Gala gecesinde soğuk algınlığı nedeni ile asıl gösterime katılamama kararı aldı. Marvel sonra izlemesi için Olsen’a filmin bir kopyasını gönderdi fakat kopyanın çoğaltılmasını engelleyen ibare Olsen’ın dikkatini dağıtınca bu şekilde izlememek istedi.

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Sinema

Tolga Örnek’in Yeni Filmi “Mucize Aynalar”ın Vizyon Tarihi Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Mucize Aynalar Ne Zaman
Ayrıksı Kitap

Yapımını Orchestra Content’in, yönetmenliğini Tolga Örnek’in üstlendiği, altı farklı Aziz Nesin hikayesinden sinemaya aktarılan ‘Mucize Aynalar’ filminin vizyon tarihi açıklandı. Nesin Vakfı’nın desteğiyle ve vakfın 50. yılında hayata geçirilen film, 24 Şubat’ta tüm Türkiye’de sinemalarda seyirciyle buluşacak.

Kariyerini bir süredir Los Angeles’ta sürdüren yönetmen Tolga Örnek, edebiyatımızın usta ismi Aziz Nesin’in hikayelerini muhteşem bir oyuncu kadrosu ile sinema perdesine taşımak üzere senaryosunu da yazdığı komedi filmi ‘Mucize Aynalar’ için altı yılın ardından Türkiye’ye döndü.

‘Mucize Aynalar’ın başrollerinde; Cengiz Bozkurt, Boran Kuzum, Şebnem Bozoklu, Zerrin Sümer ve Eren Demirbaş yer alırken, konuk oyuncu kadrosunda İştar Gökseven, İdil Fırat, Galip Erdal gibi usta isimler göze çarpıyor.

Farklı anlatımı ve orijinal görsel dünyasıyla öne çıkacak film, seyirciyi eğlenceli, sürprizlerle dolu bir anlatımla hem gerçekçi hem de gerçeküstü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

‘Mucize Aynalar’, 24 Şubat’ta vizyonda…

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler