Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Evrensel Bilim Kurgu Ve Fantastik Film Festivali “Ulusal Senaryo Yarışması” Jüri Üyeleri Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Ulusal Senaryo Yarışması
Ayrıksı Kitap

28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Senaryo Yarışması” için başvurular sona ererken, yarışma jürisi de belli oldu…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla ve derneğin başkanı Filiz Dağ ile yazar Gülşah Elikbank’ın yönetiminde 28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında sinemaseverleri bir araya getirecek. Türkiye’de alanında ilk olma özelliğini taşıyan festival, “Ulusal Senaryo Yarışması”yla da bilim kurgu ve fantastik türündeki en yaratıcı hikâyeleri beyazperdenin sınırsız imkânlarıyla buluşturacak.

“Ulusal Senaryo Yarışması”nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

Süresi 60 dakikayı geçen uzun metraj senaryoların katıldığı “Ulusal Senaryo Yarışması”na başvurular, 12 Ağustos tarihinde sona erdi. Yarışma kapsamında En İyi Senaryo, 10 bin TL ile ödüllendirilecek.

“Ulusal Senaryo Yarışması”nın jüri başkanlığını, Harry Potter kitaplarının çevirmeni kimliğiyle ve bu alana ilgisiyle tanınan deneyimli eleştirmen Sevin Okyay üstlenecek. Ayrıca yarışmanın jürisinde; FABİSAD Başkanlığı yapan yazar Barış Müstecaplıoğlu, Türkiye sinemasının ilk nekrofil karakterini canlandırmasıyla ses getirdikten sonra “Kırık Kalpler Bankası” ve “Hakan: Muhafız” gibi birçok fantastik eserde fark yaratan oyuncu ve oyun yazarı Mehmet Yılmaz Ak, Marvel’e rakip olarak gelen T World Sinematik Evreni’nin Kurucusu olan yapımcı Bülent Turgut ve aile-çocuk yazarı Ömür Kurt yer alacak.

Reklam

Anadolu’nun Var Olan İlhamını Dünyaya Duyuracak Senaryolar Aranıyor

Festivalin yönetmenliğini üstlenen yazar Gülşah Elikbank, “Ulusal Senaryo Yarışması”na yönelik yaptığı açıklamada; “Hayal gücünün sınırsızlığından güç alan fantazya, bize sadece canavarların var olduğunu söylemez; onları yenmenin mümkün olduğunu da hatırlatır. Masallardan başlayan ve genişleyen bu tür, sanatın her alanına ilham verir. Keza iyi bir bilim kurgu da geleceğin olasılıklarına göz kırpan, öngörüsü yüksek bir metindir. Biz de bu iki türün yeni seslerini; Anadolu’nun zaten sahip olduğu o ilhamı dünyaya duyuracak büyüleyicilikte senaryolar arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin yaratıcı dünyasına daha yakın olup, bu alandaki sinema ürünlerini yaygınlaştırmak için düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, yerli ve yabancı üreticileri bir araya getirip; bilim kurgu ve fantastik alanında emek vermiş isimleri ön plana çıkarmayı ve yeni oluşumlara zemin hazırlamayı amaçlıyor.

Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

“Amsterdam” Filminin Yeni Fragmanı Paylaşıldı – Taylor Swift’i İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Amsterdam Taylor Swift
Ayrıksı Kitap

Taylor Swift, David O. Russell’ın cinayet gizemi filmi Amsterdam’ın son fragmanında yer alıyor…

1 Ekim Cumartesi günü yayınlanan 30 saniyelik yeni teaser, endişeli görünen bir Swift’in 1930’ların hareketli sokaklarında Christian Bale ve John David Washington’a koşuşturmasıyla başlıyor.

“Biri beni mi izliyor?” Yeşim yeşili bir tüvit ceket ve etek takımı giymiş Swift, endişeli görünen erkeklere korkuyla soruyor. “Bunun hakkında konuşabilir miyim bilmiyorum.” diyor.

Film, 7 Ekim’de vizyonda olacak…

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Gülümse” Filmi Gişeye Gülümseyerek Başladı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Gişe Başarısı
Ayrıksı Kitap

Gülümse (Smile)” filmi, gişede 19 milyon dolarlık açılışla gülümsedi…

Paramount’tan yeni bir korku filmi bu hafta sonu sinemaseverlerin yüzünü güldürüyor.

Parker Finn’in ilk uzun metrajlı filmi “Gülümse”, Cuma günü Amerika’da 3.645 sinemadan 2 milyon dolarlık ön gösterimler de dahil olmak üzere 8,2 milyon dolarlık güçlü bir hasılat elde ederek beklentilerin ötesinde bir açılış yakaladı. Ve hafta sonunu kolayca kazanmaya yetecek kadar kolay bir şekilde 19 milyon dolarlık öngörülmeyen bir açılışla şaşırttı. Film, 17 milyon dolara mal olmuştu.

“Gülümse”; yakın zamanda korkunç bir intihara tanık olan bir yüksek lisans öğrencisiyle (Caitlin Stasey) tanışan bir terapist (Sosie Bacon) hakkındadır. Filmin başrollerinde; Kyle Gallner, Robin Weigert ve Kal Penn yer alıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

Will Smith’in Apple Tv Gerilim Filmi “Emancipation”ın İlk Gösterimi Gerçekleşti

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Emancipation Apple Gerilim Filmi
Ayrıksı Kitap

Proje, Smith’in kötü şöhretli Oscar tokatından bu yana ilk büyük filmi olma özelliğini taşıyor…

Apple, Will Smith ve Antoine Fuqua’nın yaklaşan filmi Emancipation’ın ilk gösterimini Cumartesi günü Washington DC’de gerçekleştirdi. yakında.

2022 Oscar’larında tören sırasında sahneye çıkan Smith, eşi Jada Pinkett Smith hakkında bir şaka yapan sunucu Chris Rock’a tokat attığında dünyayı şaşırttı. O zamandan beri Smith Akademi’den istifa etti, bazı projeleri askıya alındı ​​ve Rock’tan, Rock’ın ailesinden, Oscar kazanan arkadaşları ve daha fazlasından özür diledi.

Smith, gösterimde; “Kariyerim boyunca kölelikle geçen birçok filmi geri çevirdim” dedi. “Bize böyle göstermeyi hiç istemedim. Ve sonra bu resim geldi. Ve bu kölelik hakkında bir film değil. Bu özgürlük hakkında bir film. Bu, dayanıklılık hakkında bir film. Bu inançla ilgili bir film.”

Kaynak: The H. Reporter.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler