Bizimle iletişim kur

Teknoloji

İstanbul Dijital Sanatlar ve Gaming’de Dünyanın Üssü Olacak

Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, Birol Güven’e Konuk Oldu

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, Birol Güven’in hazırlayıp sunduğu “Gelecek Geliyor” programında Metaverse hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Metaverse konusu, Facebook’un kurucusu Marc Zuckerberg’in Meta markasını ortaya koymasının akabinde yeni bir gündem oluşturmaya başladı. Tüm dünyada bu alandaki çalışmalar ön plana çıkarken, bu yeni dünyanın uzmanları şimdilerde ülkemizde birçok program ve etkinliklerde yer alıyor. Yine alanın girişimcileri oluşan bu yeni pazarda hareket kabiliyetleri üzerine yoğun çalışmalar yapıyorlar.

Filiz_Dag_01

Yeni çağın önemine değinilen programlardan birinde içerik üretimi ve üreticilerinin önemine değinen Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, kurucusu olduğu Dijital Rönesans A.Ş.’nin çıkış fikri ve NFT, Metaverse, Dijital Sanatlar, Gaming, Marketplace hakkında net açıklamalarda bulundu. 

Metaverse ile açılan yeni dönemde bilim ve sanata vurgu yapan Filiz Dağ, “Dijital çağın bu dönemin orta çağı olduğunu uzun yıllardır iddia etmekteyim. Bu dönemin bir aydınlanma dönemine girmesinin yolununsa ‘bilim ve sanat’ın bütünleşik hareketinden yola çıkacağını savunuyorum. Tarihte de medeniyetlere baktığımızda; içinde bilim ve sanattan biri veya her ikisi birden eksik olduğunda, o medeniyetlerin ya sonu gelmiş ya da duraklama devrine girmişlerdir. Teknolojilerin insan ve yaşam ahlakından yoksun salt teknoloji gelişimi yerine, içinde toplum ve canlıyı anlama yetisinin kazandırılmasının yolunun bilimsel çalışmalara sanatın entegresiyle mümkün olacağı fikrindeyim. Sanat da salt sanat değil, bilimle birlikte akılcı yol almalı, multi-disipliner dediğimiz çok alanlılık gerekli.” ifadelerini kullandı.

Bilim ve sanatın birlikteliğinin gelmiş geçmiş tüm çağlara aydınlanmayı, akılcılığı ve yaratıcılığı sağladığını ifade eden Dağ, “Metaverse de bilim ve sanatın bir arada olduğu ve ilerlemesi sürecinin bu disiplinler arasılıkla mümkün olacağı bir yer. Bu çağ eğitimde fırsat eşitliğini, bilgiyi kullanmasını bileni gayet güzel karşılıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Reklam
Filiz_Dag_02

Metaverse, Üç Sene Sonra Bizi Kontrol Edecek

İçerik üretiminde Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un bir dünya üssü olabileceğinin, bu kabiliyete sahip iyi yetişmiş insan gücünün olduğuna işaret eden Dağ, girişimde bulunanlara, ilgili destek ve teşviklerin sağlanmasının önemine değinerek, içeriklerin bu çağda çok daha önemli hale geleceğini belirtti. Sanayi devriminden sonra, televizyonun icadıyla hayatlarımızın yüzde 10’luk zaman dilimini ekran seyircisi olarak geçirdiğimizi vurgulayan Filiz Dağ, “İzlediğimiz yabancı film ve çizgi filmler gibi içerikler, onları yapanların mesajlarını dağıtma metoduydu. Bu, aslında o içerikleri yapanların kültürlerine hayranlık beslememize sebep oluyordu. Ardından 1990’larda internetin de gelişiyle ekranlara bağımlılığımız yüzde 20 daha artarak akıllı cihazlar ve sosyal medya ile yüzde 30’a ulaştı.” diye konuştu.

Bir gün içinde sosyal medyada geçirilen zamandan bahseden Dağ, “Birçok yabancı girişim platformlarının kullanıcıları, yani müşterileriyiz. Metaverse ya da daha doğru tanımıyla Web 3.0’ın üç sene sonra hayatlarımıza gireceğini düşünürsek, bu ekran yaşam veya sanal yaşamla, söz ettiğim oranın yüzde 60’a çıkacağı belirtiliyor.” diyerek içeriklerin kontrolünde ve üretiminde insanları, başka bir dünyanın yüzde 60 oranında kontrol edeceğini belirtti.

Filiz_Dag_Kimdir
Filiz dağ Kimdir ?

Filiz Dağ

Uzmanlık alanı “Kreatif Endüstrilerde Uluslararası Branding” olan Filiz Dağ, Dijital Rönesans A.Ş. Kurucu ve CEO’su; GeeM Stüdyo ve GeeM Gaming ismiyle dijital sanat – oyun alanında NFT tasarım şirketinin kurucu ortaklarından biridir. Kurucusu olduğu iki dernek bulunuyor. ISAAC – Integrated Science and Arts Creators (Bütünleşik Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği) Kurucu Başkanı ve Metaverse Union Derneği’nde Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Uzun yıllardır Milliyet gazetesinde “Gelecek Öncesi Çağlar” köşesinin yazarıdır. İlkini bu sene hayata geçirecekleri “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin de kurucu direktörüdür.

#filizdag #dijitalsanat #metaverse #dijitalronesans #nft #marketplace #gaming #girişimci

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Teknoloji

“HUAWEI MateBook 14s 2023” HUAWEI Online Mağaza’da Ön Satışa Sunuldu

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

HUAWEI, yeni 14,2 inç HUAWEI MateBook 14s’i Türkiye’de ön satışa sundu. Akıllı üretkenlik için tasarlanan MateBook Serisi’ne dahil yeni dizüstü bilgisayar, estetik tasarımı, yenilikçi özellikleri ve akıllı deneyimi yüksek performansla bir araya getirmeye devam ediyor…

HUAWEI MateBook 14s, etkileyici bir görsel deneyim yaratan çok ince gövde tasarımıyla üretkenlik dostu 3:2 en boy oranına sahip 2.5K dokunmatik FullView Ekrana sahip. Dizüstü bilgisayar, hızlı ve sorunsuz performans için standart voltajda yeni 13. Nesil Intel Core H Serisi İşlemci ile çalışıyor. HUAWEI Sound desteği ile tweeter ve woofer’lara sahip dörtlü hoparlör sistemi sayesinde ses kalitesi önceki nesillere göre büyük ölçüde iyileştirildi. Böylelikle tiz ve bas seslerin daha kaliteli aktarılması da sağlanıyor. 1,5 mm’lik tuş hareket alanı sağlayan arka aydınlatmalı klavyesi ile HUAWEI MateBook 14s’de yazmak büyük bir zevke dönülüyor. Ayrıca çok çeşitli cihazlarla iş birliği yapabilmesi, HUAWEI MateBook 14s’i iş ve günlük görevlerin üstesinden gelmek için mükemmel bir araç haline getiriyor.

Çok yönlü performans için yenilikçi teknoloji

HUAWEI MateBook 14s, şık ve hafif gövdesinde olağanüstü performansı bir araya getiriyor. Yeni 13. Nesil Intel Core işlemci ve Intel Iris Xᵉ tümleşik grafiklerle yapılandırılan MateBook 14s, 1 TB NVMe PCle SSD ile kullanıcıların üretken kalmalarını, yaratıcılığı serbest bırakmalarını ve kolaylıkla çoklu görevleri gerçekleştirmelerini sağlıyor. HUAWEI Dual Shark Fin fan sistemi, verimli ve sessiz bir soğutma performansı için daha da geliştirildi.

Reklam

Yüksek performansın yanı sıra HUAWEI MateBook 14s, 60Wh yüksek kapasiteli pil ile çok uzun pil ömrü sunuyor, hafif 90 W güç adaptörüyle birleştiğinde dizüstü bilgisayar, 30 dakikalık şarjla %50 oranında batarya doluluğu sunabiliyor.

HUAWEI SOUND, keyifli bir ses deneyimi sunmak için HUAWEI MateBook 14s ile piyasaya çıkıyor. Yeni dizüstü bilgisayarda, güçlü bas ve net tizler üreten iki tweeter ve iki woofer’dan oluşan dörtlü bir hoparlör dizisi yer alıyor. Kenarlara yerleştirilmiş dört mikrofon, 5 metreye kadar mesafeden ses alımı sağlıyor. AI gürültü engelleme teknolojisi, her sesin kristal berraklığında kaydedilmesini sağlıyor. HUAWEI MateBook 14s, kullanıcının sesini alırken ortam gürültüsünü ortadan kaldıran, böylece aramalarda veya toplantılarda yüksek ve net bir şekilde duyulabilmeleri için endüstrinin ilk Kişisel Ses Geliştirme teknolojisine sahip.

Estetik ultra ince tasarım

Dizüstü bilgisayar, 16,7 milimetre kalınlığında ve 1,43 kilogram ağırlığındaki cihazın metal kaplaması rahat bir tutuş sağlıyor. HUAWEI MateBook 14s, benzersiz ve olağanüstü bir renk olan Yeşil ile geliyor.

HUAWEI MateBook 14s, dört dar çerçeve ve bir ön kamera ile MateBook’un imza niteliğindeki FullView Ekranına sahip. Sürükleyici bir izleme deneyimi için yüzde 90’lık yüksek bir ekran-gövde ve ekranın dikey olarak daha fazla içerik göstermesini sağlayan 3:2 üretkenlik en boy oranı elde ediliyor. Yüzde 100 sRGB geniş renk gamı desteği ile ekran, canlı renkler ve yumuşak degrade geçişleri göstermek için 1,07 milyar renk işleyebiliyor. 10 noktalı çoklu dokunma desteği, kullanıcıların görevleri yerine getirirken daha verimli olmalarını sağlıyor. HUAWEI MateBook 14s’in ekranı 120 Hz’ye kadar yenileme hızını destekliyor. TÜV Rheinland Düşük Mavi Işık (Donanım Çözümü) ve Flicker Free sertifikaları ile kullanıcıların göz yorgunluğunu hafifletmesine ve böylece gözlerini korumasına yardımcı olan çift göz koruması sağlıyor.

Reklam

Akıllı deneyim: geliştirilmiş cihazlar arası iş birliği

Yeni dizüstü bilgisayar, HUAWEI’nin sunduğu Super Device özelliğiyle akıllı telefonlar, tabletler, monitörler veya diğer cihazlar arasında akıllı bağlantı desteği ile HUAWEI’nin yenilikçi çoklu cihaz bağlantı özelliklerini genişletiyor.

Kullanıcılar basit bir dokunuşla dizüstü bilgisayarı bir akıllı telefona bağlayabiliyor ve tek bir ekranda aynı anda iki cihazı kullanarak mobil arayüzü dizüstü bilgisayar ekranına yansıtabiliyorlar. Ayrıca HUAWEI MateBook 14s’yi bir tablete bağlayarak ve onu dijital bir tuval olarak kullanarak yaratıcılığı ortaya çıkarabilirler. HUAWEI MateBook 14s, sürükleyici sesler için yakındaki kulaklıklara da bağlanabilir.

MateBook 14s, 13.333 TL x 3 aydan başlayan taksitlerle HUAWEI Online Mağaza üzerinden ön satışa sunuluyor. Ön satışa özel 1.000 TL sepet indirimi yanında AMB14SPR1000 kupon koduyla 1.000 TL daha indirim sağlanıyor. 3.498 TL değerinde FreeBuds 5i ve Swift Sırt Çantası yanında 4.499 TL değerinde 1 yıl uzatlmış garanti hediye ediliyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

Facebook ve Instagram Siyasi Deepfake’leri İşaretleyecek

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Meta, siyasi reklam verenlerin Facebook ve Instagram’daki reklamlarda yapay zeka veya dijital manipülasyon kullandıklarında bunu işaretlemelerini gerektirecek…

Sosyal medya şirketinin halihazırda deepfake kullanımıyla ilgili politikaları var ancak bunun bir adım daha ileri gittiğini söylüyor. Ocak ayından itibaren siyaset, seçimler veya sosyal konularla ilgili reklamlarda dijital olarak değiştirilmiş herhangi bir görsel veya videonun belirtilmesi gerekecek. Dünya çapındaki politika, insan ve yapay zeka doğrulayıcılarının bir karışımı tarafından yönetilecek.

Bir duyuruda Meta , bunun birinin bir videoda söylediklerini değiştirmeyi, gerçek olayların görüntülerini veya görüntülerini değiştirmeyi ve var olmayan gerçek görünümlü insanları tasvir etmeyi içereceğini söyledi.

Reklamlar dijital olarak değiştirildi olarak işaretlendiğinde kullanıcılar bilgilendirilecektir. Meta, BBC’ye bu bilgiyi reklama ekleyeceğini söyledi ancak reklamın nasıl sunulacağına dair ayrıntıya girmedi.

Reklam

Reklamverenlerin, kırpma veya renk düzeltme gibi küçük değişiklikler yapıldığını, “bu tür değişiklikler reklamda öne sürülen iddia, sav veya sorunla sonuçsal veya önemli olmadığı sürece” beyan etmek zorunda değildir.

Meta’nın, videolarda deepfake kullanımına ilişkin yalnızca reklamverenler için değil, tüm kullanıcılar için halihazırda politikaları vardır. Deepfake’ler, “ortalama bir kişiyi videodaki kişinin söylemediği sözleri söylediğine inandıracak şekilde yanıltması” durumunda kaldırılır.

Yeni kurallar, siyaset, seçimler veya sosyal konularla ilgili reklamların, reklam Facebook veya Instagram’da yayınlanmadan önce, ister insan ister yapay zeka tarafından yapılmış olsun, her türlü dijital değişikliğin ifşa edilmesini gerektiriyor.

Meta’nın diğer sosyal medya platformu Threads, Instagram ile aynı politikaları izliyor.

Reklamverenlerin reklam yüklediklerinde bunu beyan etmemesi durumunda, “reklamı reddedeceğiz ve bu açıklamanın tekrar tekrar yapılmaması, reklamveren aleyhine cezalara yol açabilir” diyor.

Reklam

Google yakın zamanda benzer bir politikayı platformlarında duyurdu. TikTok hiçbir siyasi reklama izin vermez. Hindistan, Endonezya, ABD ve İngiltere gibi dünyanın en büyük demokrasilerinin bazılarında 2024 yılında genel seçimlerin yapılması bekleniyor.

Rusya, Güney Afrika ve AB’de de gelecek yıl için seçim yapılması planlanıyor.

Yapay zekanın birinin bir videoda söylediklerini veya yaptıklarını değiştirmek için kullanıldığı Deepfakes, siyasette giderek artan bir endişe kaynağı.

Mart ayında, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yanlışlıkla tutuklandığını gösteren sahte bir fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. Görüntü AI araçları tarafından oluşturuldu.

Aynı ay, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Rusya’ya teslim olmaktan bahsettiğini gösteren deepfake bir video dolaşıma girdi.

Reklam

Ancak Temmuz ayında, ABD Başkanı Joe Biden’ın videosunun derin sahtekarlık olduğuna dair asılsız iddialar çürütüldü ve videonun gerçek olduğu kanıtlandı.

Kaynak: BBC.

Devamını Okuyun

Teknoloji

Bir K-Pop Yıldızının Yapay Zeka İkizi Oluşturuldu

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

K-pop yıldızının yapay zeka ikizi hayranlarının hizmetine sunuldu. Şarkıcı/şarkı yazarı Mark Tuan, yeni EP’si Fallin’in tanıtımını yapmakla meşgul olabilir; ama, yine de durup sizinle bire bir konuşacak kadar çok vakti var…

“Digital Mark” isimli yapay zeka ikizine idolün geçmişini, gelecekteki projelerini veya inanılmaz derecede parlak cildini sorun. Yapay zeka tıpkı idoller gibi başını eğecek, gülümseyecek ve kahverengi gözlerini sizinkilere dikecek. “Hayranlarımla neredeyse her konuda 7/24 etkileşim kurabiliyor ve konuşabiliyorum. Daima dost canlısı olan AI, kendisini yaratan Auckland, Yeni Zelanda merkezli yapay zeka şirketi Soul Machines’in tanıtım videosunda şöyle diyor: “Seninle konuşmayı çok isterim.”

Genellikle Mark olarak anılan 30 yaşındaki Tuan, yedi üyesinin kendi projelerini de üstlendiği Güney Koreli erkek grubu GOT7’nin bir üyesi. Tuan’ın 3 milyon aboneli bir YouTube kanalı var. Yüzü Asya’daki dergi kapaklarını süsleyen bir model. Ve şimdi yıldız sanal dünyaya da önemli bir giriş yapmış oldu. Hayranları ile yapay zeka versiyonu olarak iletişim kuracak olan yıldız bir yandan grubunun projeleri için de çalışmaya devam ediyor. Zira k-pop günümüzde en çok dinlenen türlerden biri.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Reklam

Devamını Okuyun

Teknoloji

Western Digital Kullanıcılarına Daha Büyük Kapasiteli Ve Daha Hızlı Çözümlerle Daha Fazla Depolama Sunuyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Geliştirilmiş SanDisk portföyü, şirketin bellek kartı depolama alanındaki yenilikçi yaklaşımının kanıtı…

Western Digital ödüllü SanDisk® markasının, kullanıcıların hem evde hem de hareket halindeyken daha fazla depolama ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan yeni çözüm serisini duyurdu. Anılarımızın fotoğraf karelerinde yerini aldığı ve dijitalleştirilmiş deneyimlerin ağırlıkta olduğu bir dünyada, daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyduğumuz değişmez bir gerçek. İster bir çocuğun ilk adımlarını ister doğadaki yaban hayatı belgelemek; isterse de özenle seçilmiş müzik arşivinizi yedeklemek olsun, SanDisk’in yeni çözümleri, yaşamdaki yolculukları yakalamak ve güvenle saklamak için tasarlandı.

Western Digital Tüketici Çözümleri Başkan Yardımcısı Susan Park, “Kişisel fotoğraflardan, videolardan ve dosyalardan profesyonel içeriklere kadar insanların depolama ihtiyaçlarının sürekli olarak genişlediğini biliyoruz; bu da bizi mümkün olanın sınırlarını yeniden tanımlamaya itiyor” diyor. “Hedefimiz, insanların bugün ve gelecekte de güvenebileceği çözümler üretmeyi sürdürmek. Ve yeni duyurduğumuz bu çözümlerin insanlara içerik üretmeye devam etmeleri konusunda ilham vereceğini umuyoruz.”

Günümüzün maceraları için tasarlanan ve yarının yolculuğuna da hazır olan yeni SanDisk portföyündeki çözümler, depolamayı herkesin ihtiyacına göre genişletmeye yardımcı oluyor: 1,5 TB SanDisk Ultra microSD UHS-I kartlar – Dünyanın En Hızlı 1,5 TB Yüksek Kapasiteli UHS-I microSD Kartı

Reklam

Android™ cihazlar, Chromebook’lar ve Windows® dizüstü bilgisayarlar için ideal olan yeni 1,5 TB* microSD™ kartlar, kullanıcılar için önemli olan içerikler ve çok daha fazlası için devasa bir alan sunuyor.

Daha önceki sınırların ötesine geçin: SanDisk MobileMate® USB 3.0 microSD kart okuyucuyla eşleştirildiğinde 150MB/s** okuma hızına sahip dünyanın en hızlı 1,5 TB* microSD UHS-I kartı, SanDisk’in depolama alanındaki güçlü ve uzun ömürlü yaklaşımını temel alıyor.
Geniş kapsamlı uyumluluk: Android akıllı telefonlar ve tabletler, Chromebook’lar ve Windows dizüstü bilgisayarlar gibi UHS-I microSD kartları destekleyen cihazlar için depolama alanınızı anında genişletin.

SanDisk PRO-CINEMA CFexpress TypeB kart – Prodüksiyon Kalitesinde Bellek Kartı

Yakın zamanda gerçekleşen IBC2023’ten hemen önce piyasaya sürülen SanDisk PRO-CINEMA CFexpress™ Type B kartlar en yüksek kalitede sinematik görüntüler sunmak için gereken profesyonel performansı sağlıyor.

Sinema kalitesinde performans: Minimum 1.400MB/s** yazma hızıyla SanDisk PRO-CINEMA CFexpress Type B kart, kullanıcıların kare kaybı olmadan sinema kalitesinde 8K video2 çekmesine olanak tanıyor.

Reklam

Dayanıklı Koruma: Kullanıcılar için yeri doldurulması zor ve eşsiz kareler ve videoların korunmasına yardımcı olmak için 1 metreye kadar düşmelere ve 50 newton’a (11.2 pound kuvvet) kadar baskıya3 dayanıklı.

PRO-READER ve PRO-DOCK 4’le uyumlu: Üretkenliği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan ölçeklenebilir, eş zamanlı aktarımlar için PRO-CINEMA CFexpress Type B kartı, SanDisk Professional PRO-READER CFexpress ve PRO-DOCK 4 cihazlarıyla (ayrı olarak satılır) eşleştirebilirsiniz.

Güncellenmiş SanDisk USB Seçenekleri – Canlı Renklerde Çoklu Konnektörlü Flash Sürücüler

Yenilenen USB flash sürücüler, kullanıcıların daha fazla fotoğraf çekip saklamasına ve bu fotoğraflara akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayar dahil olmak üzere farklı cihazlar üzerinden hız kesmeden erişmesine olanak tanıyor.

SanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB Type-C™: Kış sezonunda raflardaki yerini alacak olan Altın renkli (128 GB – 512 GB) ve halihazırda bulunabilir olan Gümüş renk seçenekleriyle çevrilebilir USB Type-C ve Type-A konnektörlere sahip tamamı metal 2’si 1 arada flash sürücü. SanDisk Memory Zone™ uygulamasını5 kullanarak fotoğrafları otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. 1 TB kapasitelere kadar seçeneklerle gelen sürücü, hızlı dosya aktarımı için yüksek performanslı USB 3.2 Gen 1 özelliğine sahip.

Reklam

SanDisk Ultra Dual Drive Go USB Type-C: 400MB/s’ye varan aktarım hızları ile USB Type-C ve Type-A cihazlarda çalışan, kullanımı kolay depolama seçeneği. Çift amaçlı dönebilen tasarımı, hareket halindeyken konnektörleri korumaya yardımcı oluyor. Absinthe Green, Lavender, Navagio Bay renk seçeneklerinde 64 GB – 256 GB* kapasitelerde; siyah renk seçeneğinde ise 1 TB*’a kadar kapasitelerde bulmak mümkün.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar