Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Teknoloji

İstanbul Dijital Sanatlar ve Gaming’de Dünyanın Üssü Olacak

Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, Birol Güven’e Konuk Oldu

Yayınlandı

Tarih

Filiz_Dag_03
Ayrıksı Kitap

Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, Birol Güven’in hazırlayıp sunduğu “Gelecek Geliyor” programında Metaverse hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Metaverse konusu, Facebook’un kurucusu Marc Zuckerberg’in Meta markasını ortaya koymasının akabinde yeni bir gündem oluşturmaya başladı. Tüm dünyada bu alandaki çalışmalar ön plana çıkarken, bu yeni dünyanın uzmanları şimdilerde ülkemizde birçok program ve etkinliklerde yer alıyor. Yine alanın girişimcileri oluşan bu yeni pazarda hareket kabiliyetleri üzerine yoğun çalışmalar yapıyorlar.

Filiz_Dag_01

Yeni çağın önemine değinilen programlardan birinde içerik üretimi ve üreticilerinin önemine değinen Dijital Sanatlar ve NFT Girişimcisi Filiz Dağ, kurucusu olduğu Dijital Rönesans A.Ş.’nin çıkış fikri ve NFT, Metaverse, Dijital Sanatlar, Gaming, Marketplace hakkında net açıklamalarda bulundu. 

Metaverse ile açılan yeni dönemde bilim ve sanata vurgu yapan Filiz Dağ, “Dijital çağın bu dönemin orta çağı olduğunu uzun yıllardır iddia etmekteyim. Bu dönemin bir aydınlanma dönemine girmesinin yolununsa ‘bilim ve sanat’ın bütünleşik hareketinden yola çıkacağını savunuyorum. Tarihte de medeniyetlere baktığımızda; içinde bilim ve sanattan biri veya her ikisi birden eksik olduğunda, o medeniyetlerin ya sonu gelmiş ya da duraklama devrine girmişlerdir. Teknolojilerin insan ve yaşam ahlakından yoksun salt teknoloji gelişimi yerine, içinde toplum ve canlıyı anlama yetisinin kazandırılmasının yolunun bilimsel çalışmalara sanatın entegresiyle mümkün olacağı fikrindeyim. Sanat da salt sanat değil, bilimle birlikte akılcı yol almalı, multi-disipliner dediğimiz çok alanlılık gerekli.” ifadelerini kullandı.

Bilim ve sanatın birlikteliğinin gelmiş geçmiş tüm çağlara aydınlanmayı, akılcılığı ve yaratıcılığı sağladığını ifade eden Dağ, “Metaverse de bilim ve sanatın bir arada olduğu ve ilerlemesi sürecinin bu disiplinler arasılıkla mümkün olacağı bir yer. Bu çağ eğitimde fırsat eşitliğini, bilgiyi kullanmasını bileni gayet güzel karşılıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Filiz_Dag_02

Metaverse, Üç Sene Sonra Bizi Kontrol Edecek

İçerik üretiminde Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un bir dünya üssü olabileceğinin, bu kabiliyete sahip iyi yetişmiş insan gücünün olduğuna işaret eden Dağ, girişimde bulunanlara, ilgili destek ve teşviklerin sağlanmasının önemine değinerek, içeriklerin bu çağda çok daha önemli hale geleceğini belirtti. Sanayi devriminden sonra, televizyonun icadıyla hayatlarımızın yüzde 10’luk zaman dilimini ekran seyircisi olarak geçirdiğimizi vurgulayan Filiz Dağ, “İzlediğimiz yabancı film ve çizgi filmler gibi içerikler, onları yapanların mesajlarını dağıtma metoduydu. Bu, aslında o içerikleri yapanların kültürlerine hayranlık beslememize sebep oluyordu. Ardından 1990’larda internetin de gelişiyle ekranlara bağımlılığımız yüzde 20 daha artarak akıllı cihazlar ve sosyal medya ile yüzde 30’a ulaştı.” diye konuştu.

Reklam

Bir gün içinde sosyal medyada geçirilen zamandan bahseden Dağ, “Birçok yabancı girişim platformlarının kullanıcıları, yani müşterileriyiz. Metaverse ya da daha doğru tanımıyla Web 3.0’ın üç sene sonra hayatlarımıza gireceğini düşünürsek, bu ekran yaşam veya sanal yaşamla, söz ettiğim oranın yüzde 60’a çıkacağı belirtiliyor.” diyerek içeriklerin kontrolünde ve üretiminde insanları, başka bir dünyanın yüzde 60 oranında kontrol edeceğini belirtti.

Filiz_Dag_Kimdir
Filiz dağ Kimdir ?

Filiz Dağ

Uzmanlık alanı “Kreatif Endüstrilerde Uluslararası Branding” olan Filiz Dağ, Dijital Rönesans A.Ş. Kurucu ve CEO’su; GeeM Stüdyo ve GeeM Gaming ismiyle dijital sanat – oyun alanında NFT tasarım şirketinin kurucu ortaklarından biridir. Kurucusu olduğu iki dernek bulunuyor. ISAAC – Integrated Science and Arts Creators (Bütünleşik Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği) Kurucu Başkanı ve Metaverse Union Derneği’nde Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Uzun yıllardır Milliyet gazetesinde “Gelecek Öncesi Çağlar” köşesinin yazarıdır. İlkini bu sene hayata geçirecekleri “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin de kurucu direktörüdür.

#filizdag #dijitalsanat #metaverse #dijitalronesans #nft #marketplace #gaming #girişimci

Devamını Okuyun
Reklam

Teknoloji

OPPO Yeni Modeli A96’yı Tanıttı – Fiyatı ve Özellikleri

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Oppo A96
Ayrıksı Kitap

Çizilmelere ve parmak izine karşı dayanıklı OPPO Glow Design ile birlikte gelen OPPO A96, 5000mAh pil kapasitesi ve 33W SUPERVOOC hızlı şarj özellikleriyle dikkat çekerken, 6,59 inç ve 90Hz Zengin Renkli Delikli Ekran, sürükleyici bir görüntüleme deneyimi sunuyor…

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO, A serisinin en yeni üyesi A96’yı Türkiye’de satışa sundu. Çizilmelere ve parmak izine karşı dayanıklı OPPO Glow Design ile birlikte gelen A96, 5000mAh pil kapasitesi ve TUV Sertifikalı 33W SUPERVOOC hızlı şarj özellikleriyle dikkat çekerken, 6,59 inç ve 90Hz Zengin Renkli Delikli Ekran, sürükleyici bir görüntüleme deneyimi vaat ediyor.

Yenileme Hızında Artış

OPPO A96, %90,8 ekran gövde oranına ve 1080×2412 FHD çözünürlüğe sahip 6,59 inç 90Hz Zengin Renkli Delikli Ekranla geliyor. Yenileme hızındaki artış, OPPO’nun LCD ekranlar için geliştirdiği Uyarlanabilir Yenileme Hızı Teknolojisi ile destekleniyor. Bu çözüm, kullanım senaryosuna bağlı olarak ekran yenileme hızını otomatik olarak ayarlıyor, güç kullanımını azaltırken daha akıcı bir kullanım sunuyor. Yapay Zeka Göz Konforu özelliği ise gün içindeki ortam ışığı seviyelerine göre, parlak veya loş ortamlarda ekran görünürlüğünü iyileştiriyor. NTSC geniş renk gamını %96 kapsayacak şekilde geliştirilen ve %100 DCI-P3’e eşdeğer ekran, renk spektrumunun daha fazlasını içeriyor ve sunduğu renkleri daha gerçek, zengin ve çekici hale getiriyor.

Ekran kilidini daha hızlı açmak için parmak izi sensörünü akıllı telefonun yan kısmında sunan OPPO A96, daha ince, daha kaliteli bir tasarım ve hissiyat için 3 Boyutlu İnce Çerçeve tasarımını kullanıyor.

Reklam

5000mAh Pil Kapasitesi Ve 33W SUPERVOOC İle Zahmetsiz Kullanım

OPPO A96’nın 5000mAh pil kapasitesi, kullanıcıların bağlantıda kalması için gereken gücü sağlıyor. 15 saate kadar WhatsApp’ta mesajlaşma imkanı tanıyan pil, 33W SUPERVOOC hızlı şarj ile 30 dakikada %55 doluyor. OPPO, bazı özelliklerle pil kullanım verimliliğini artıran önemli adımlar da attı. Bu özellikler arasında güç tasarrufu stratejileri sunan Süper Güç Tasarruf Modu, pil ömrünü uzatmak için belirli uygulamalara atanabilen CPU frekansı ve arka ışık ayarları yer alıyor. OPPO A96’nın Optimize Edilmiş Gece Şarjı özelliği, telefonun yapay zeka yeteneklerinden güç alarak kullanıcının uyku düzenini öğreniyor ve gece boyunca bölümlere ayrılmış bir şarj planı yapılmasını sağlıyor.

Çok Yönlü Portre Deneyimi Sunan Güçlü Kamera Sistemi

OPPO A96’nın arkada bulunan ikili kamera kurulumunda, yüksek ışık duyarlılığına ve yüksek piksel sayısına sahip 50MP Ana Kamera ve 2MP Bokeh Kamera bulunuyor. Bu kurulum, kullanıcıların hassas ve doğal bokeh efektleriyle fotoğraf çekmesi için Portre Modunu kullanmasını sağlıyor. Bunun yanında arka kamera, 5x dijital yakınlaştırmayı ve 20 adede kadar seri çekimi destekliyor. 16MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip OPPO A96’da Yapay Zeka Doğal Rötuş gibi özellikler, kullanıcının doğal yüz özelliklerini korurken kusurların giderilmesini sağlıyor. Ayrıca, 360° Dolgu Işığı özelliği sayesinde, portre çekimleri, loş ortamlarda daha parlak ve net sonuçlar veriyor.

Yapay Zeka Paleti, Neon Portre, Flash Snapshot ve Selfie HDR gibi diğer kamera özellikleri, kullanıcıların farklı senaryolarda çekim yapması için farklı seçenekler sunuyor.

Reklam
Oppo A96 Özellikleri
Devamını Okuyun

Teknoloji

Samsung, “2022 Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri”nde 42 Ödül Birden Kazandı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

2022 Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri
Ayrıksı Kitap

Teknoloji devi Samsung, Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri’nde (IDEA 2022) bu yıl, ikisi ‘Altın’, beşi ‘Gümüş’, biri ‘Bronz’ ödülün yanı sıra 34 adet Finalist Ödülü ile birlikte toplam 42 ödül alarak önemli bir başarıya imza attı.

Samsung, Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (IDSA) tarafından 1980 yılında kurulan, endüstriyel tasarım alanındaki başarıların ödüllendirildiği, tasarım alanında dünyanın en prestijli ödül programlarından Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri’nde (IDEA 2022) 42 ödül birden kazandı.

Bu yıl, IDEA kapsamında Ev, Tüketici Teknolojisi, Dijital Etkileşim ve Tasarım Stratejisi gibi 20 farklı kategoride gerçekleştirilen Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri’nde temel değerlendirme kriterleri arasında ise ‘Tasarımda İnovasyon’, ‘Kullanıcıya Yönelik Fayda’, ‘Toplumsal Fayda’ gibi maddeler yer aldı. Samsung’un yenilikçi ve kullanıcı odaklı ürün tasarımları, ikisi Altın, beşi Gümüş, biri Bronz ödüle layık görülürken, 34 adet Finalist ödülü almaya hak kazandı ve toplam 42 ödülün sahibi oldu. Markanın interaktif, bölgeye özgü, ileri seviyede ve çeşitliliğe önem veren tasarımları bu ödüllerin alınmasına önemli rol oynadı.

Devamını Okuyun

Teknoloji

Ford Otosan %100 Elektrikli Kamyonunu Hannover’de Tanıttı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ford 0 Elektrikli Kamyon
Ayrıksı Kitap

Ford Otosan, Türkiye’nin elektrik dönüşümüne ilklerle damgasını vurmaya devam ediyor: %100 elektrikli kamyonunu Hannover’de tanıttı…

Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, Ford E-Transit ve E-Transit Custom’ın ardından, Türkiye’nin elektrik dönüşümünde yeni bir kırılma noktası olacak %100 elektrikli kamyonunu Hannover’de düzenlenen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tanıttı. Tasarımından test süreçlerine kadar tamamen Türkiye’de geliştirilen ve üretilen %100 elektrikli kamyon ile Ford Otosan, hafif ve orta ticarinin ardından ağır ticaride de yeni nesil elektrikli araç geliştiren ve üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına adını yazdırdı.

Ford Otosan’ın global markası Ford Trucks, Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk %100 elektrikli ağır ticari aracı ve Generation F hareketi ile sıfır karbon emisyonlu, bağlantılı, otonom teknolojilerle fuara damgasını vurdu. Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, Ford Trucks 2030 yılında Avrupa satışlarının %50’sini sıfır emisyonlu araçlardan sağlamayı, 2040’da ise tüm operasyonlarında sattığı araçların tamamının sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.

Yeni Nesil Kamyon; Enerji, Bakım Ve Toplam Sahip Olma Maliyetlerinde Pek Çok Avantaj Sunuyor

Ford Trucks’ın %100 elektrikli, sessiz ve mükemmel manevra kabiliyetine sahip yeni nesil kamyonu, içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırıldığında, aylık enerji tüketim maliyeti açısından pek çok avantaj yaratıyor. Örneğin müşterinin harcayacağı enerji maliyetleri bugünün koşullarına göre yarı yarıya kadar düşebiliyor. Benzer avantaj, bakım maliyetlerinde de görülecek. Hareketli ve bakım gerektiren parça sayısı elektrikli araçta çok daha az olduğu için, bakım maliyetlerinin 3’te 2 oranında düşmesi bekleniyor. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinde devrede olan teşviklerle birlikte, sahip olma maliyeti daha da iyileşmiş olacak. Bu teşvikler hesaba katılamadığı durumda dahi, Ford Trucks’ın elektrikli kamyonu 4 yıllık sürede dizel araçlara göre daha düşük toplam sahip olma maliyeti sunacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler