Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Joker 2 Filmi Hakkında Bilinen 6 Önemli Detay

Yayınlandı

Tarih

Joker 2 Filmi
Ayrıksı Kitap

Arthur Fleck geri dönüyor…

2019’un Joker’i çıktığında, Joaquin Phoenix’in büyüleyici DC karakterine getirdiği ikonik tasvirle dünya, ruh sağlığı, kapitalizm, yoksulluk ve ruh sağlığı durumu gibi toplumun birçok unsurunun hareketli bir resmini çizdi. İzleyicilerin dikkatini çekti ve gişede fevkalade başarılı oldu ve Phoenix’e En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı. Gerçekten, bir başyapıttı.

Joker: Folie À Deux’un Çıkış Tarihi 4 Ekim 2024 Olarak Belirlendi

Film, 4 Ekim 2024’te vizyona girecek. Bu çok uzun sürmüş gibi görünse de, filmin güncellemesi yalnızca Haziran 2022’de çıktığı için mantıklı.

Reklam

Joaquin Phoenix, Arthur Fleck Olarak Geri Dönmeye Hazır

Phoenix, Fleck rolüyle eleştirmenlerin beğenisini topladı ve ona Akademi Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandırdı, bu yüzden geri dönmesi mantıklı. Phoenix, Fleck rolüne hazırlanmak için çok fazla çalışma yaptı, bu rol için çok fazla kilo vermek de dahil.

Lady Gaga, Phoenix ile Birlikte Başrolde Oynayacak

Lady Gaga’nın Phoenix’in yardımcı yıldızı olarak Joker: Folie à Deux’e atlayabileceği haberi ilk kez ortalıkta dolaşırken, kimin oynayacağını merak ediliyordu; ama, şimdi en azından Lady Gaga’nın oynayacağı biliniyor.

Reklam

Lady Gaga’nın DC evreninde son zamanlarda birkaç kez live action’da yer alan bir karakter olan Harley Quinn’in rolünü oynayacağını bildirdi.

Lady Gaga, Ryan Murphy tarafından yazılan American Horror Story dizisindeki başroller gibi, aktris olarak geçirdiği süre boyunca akıllara durgunluk veren birçok rol oynadı. Bu yüzden Harley Quinn gibi bir karakterin yerine geçmesini görmek heyecan verici olacak.

Joker Devam Filmi Müzikal Olacak

Onaylanan bu yeni devam filmi bir müzikal olacak.

Reklam

Heralde bir müzikal için en iyi insandan bahsetmek gerekirse, o Lady Gaga olurdu. Süperstar, etkileyici müzik kariyeri için birkaç Grammy Ödülü kazandı, milyonlarca plak sattı ve hatta filmdeki “Shallow” adlı şarkısıyla Akademi Ödülü kazandı. A Star is Born filmindeki “Shallow” adlı şarkısıyla Akademi Ödülü kazandı, bu yüzden sahip olunabilecek en iyi yardımcı yıldız olacaktı.

Todd Philips Yönetmen Koltuğuna Geri Dönüyor

Joker’in orijinal yönetmeni Todd Philips’in Joker 2’nin yönetmen koltuğuna geri döndüğü doğrulandı. 2022 Haziran’ının başlarında Philips, Joker’in senaryosunun ilk sayfasının bir tanıtımını paylaşmak için Instagram’da paylaşım yaptı ve Folie à Deux çok geçmeden geri döneceği doğrulandı.

Philips, ayrıca orijinal Joker’deki rolüyle En İyi Yönetmen dalında aday gösterildi. Bu yüzden devam filminde olması da normal gözüküyor.

Reklam

Kaynak: Cinemablend.

Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

Amsterdam Filmi İncelemesi Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

AMSTERDAM_yatay
Ayrıksı Kitap

Geçen yıl bu tarihlerde Örümcek Adam Eve Dönüş Yok filmini izlemiştim. O filmden sonra yaklaşık bir yıldır seyrettiğim en iyi film Amsterdam oldu. Birisi Marvel çizgi roman kahramanı ve bir Blockbuster filmi iken bu film bambaşka bir tarza sahip.

Tabi ki yukarıda yazdığımı kıyaslama için yazmadım. Yani Örümcek Adam ile karşılaştırma yapmayacağım. Siz de yapmayın 🙂

Amsterdam Neden İyi

Filmdeki iki isimle ilgili olumsuzlukları daha aşağıdaki paragrafa bakarak iyilerle başlayalım. Öncelikle benim gibi 40 yılı aşkın süredir film izleyen birisiyseniz yaşınız itibariyle Laurel ve Hardy komedi filmlerini hatırlarsınız. O filmler siyah beyaz ve repliksiz olarak tanıştığımız hikayelere sahiplerdi. Bu filmde de yönetmen David O. Russell oyuncuları Christian Bale ve John David Washington ile bize farklı ve diyaloglu bir Laurel ve Hardy hikayesi izletiyor. Bu komedi ikilisinin filmlerinde olduğu gibi Amsterdam filminde de başroldeki isimlere güzel bir kız Valeri yani Margot Robbie eşlik ediyor.

Amsterdam Film Yorumu

Tıpkı Laurel ve Hardy filmlerinde olduğu gibi bir tanışma hikayesi var. Filmin başında savaşta tanışan ve birbirlerinin hayatını kurtararak can yoldaşı olan ikiliye hemşire deli dolu Valerie’de eklenince savaş sonrası Amsterdam’da ayrılmaz üçlü olarak geçirdikleri güzel günleri izliyoruz. Ama güzel günler uzun sürmüyor. Önce yolları ayılan 3 arkadaştan Burt (Bale) ve Harold (Washington) 10 yıl boyunca Valeri’yi görmeden yaşamlarını memleketleri Amerikada sürdürüyorlar. Ta ki cepheden komutanları olan General’in şüpheli ölümü ve onu araştırmaya giriştikleri sırada yaşanan bir cinayetin üzerlerine komplo ile yıkılana kadar. Bu dakikadan itibaren kendilerini kurtarmak için bu olayı çözmeye odaklanan ikili özellikle ilk 30 dakikada benim ve benim gibi orta yaşlı izleyicinin güldüğü esprilere imza atarak bizi polisiye bir hikayenin içine sürüklüyorlar. Burt’ün (Bale) eşine muazzam tutkusu var. Aşk mı ihtiyaç mı ona siz izlediğinizde karar verin. Bu tutkuya rağmen eşinin tavrı ise bize sanki bir Kemal Sunal filminde Şaban’a kötü davranan zengin aileye sahip kadın karakteri izliyormuşuz izlenimi veriyor. (Yoksa ben bir de filmi bu Şaban faktörü yüzünden mi sevdim 🙂

Amsterdam’ın Artıları

Oyuncu kadrosunun zenginliği +benim hiç sıkılmadan tüm diyalogları ile filmin tamamını akıcı bulup izlemem ve yapımın içinde polisiye unsurunun olması, dostluk, dürüstlük ve Laurel ve Hardy vari iyimser çözümlemelerle tamamlanan bir film izledim. Bu beni hem mutlu etti hem de eğlendirdi. Filmin bir bölümündeki hikaye gerçek olaylardan alınmış. Emekli bir General’e 5’li bir oluşum illegal bir teklifte bulunuyor. Bu teklif Amerikada gerçekten yaşanmışken kalan olaylar hayal gücünün eseri olarak hikayede yer alıyor. Filmde bir de anlatıcı var ve o rolü de (bence) Doktor Burt Berendsen rolü ile iyi bir performans ortaya koyan Christian Bale üstlenmiş. Margot Robbie’yi Harley Quinn makyajıyla görmeden izlemek iyiydi. Ve ben bu deli dolu kadını sevdim. Anya Taylor Joy süper sinir bozucu bir kadını iyi canlandırken, vefalı iyi dost rolünde John David Washington’da iyi. Robert De Niro, Rami Malek ve diğer oyuncuların dozunda oyunculukları ile film izlenir bir film.

Reklam

Amsterdam Filminin Eksileri

Yönetmen David O. Russell filmlerinde mutlaka oyuncuları ile tartışmalar hatta kavgalar yaşamış olaylı yani vukuatlı bir yönetmen. Son dönemde akrabaları içinden birisine cinsel saldırıda bulunduğuna dair bazı bilgiler de kendisini tartşmaların odağına koyduğu gibi sicilini kabartıyor. Başrol oyuncularından Christian Bale ise Kara Şövalye serisi ile gönlümüzde taht kurmuşken The Promise filmi ile biz Türkleri kötü gösteren bir projeye imza atıp kötü sicile sahip oldu.

Gelelim Oscar meselesine; Yönetmen David O. Russell filmleri ve o filmlerin oyuncuları genelde Oscar adaylığı konusunda hep şanslı oluyor. peki bu kez şansları ne olur? Özellikle yönetmenin sicilinin bu denli karışık olması setlerde oyuncularıyla kavgalar ve tartışmalar yaşamasına rağmen yine de muazzam kadroları filmine toplayabilmesi tezat bir durum. Acaba bu oyunculardan bazıları Oscar heykelciğinin ışıltısı yüzünden mi nobranlığı ile bilinen yönetmen ile çalışmayı göze alıyorlar. Ne de olsa onun filmlerinde şansları yüksek oluyor. Ama bu kez işleri seyircinin yönetmene tepkisi yüzünden zor olabilir.

Filmin isminin neden Amsterdam olduğunu film içinde somut ifade eden bir olay ve diyalog yok. Baş karakterlerin şehirde geçen hikayeleri de uzun değil. Geriye tek kalan o şehri ve geçirdikleri güzel günleri filmin sonuna kadar yad edip durmaları yüzünden filme ismi verilmiş olabilir.

Bir diğer konu da ben filmi beğendim ama birlikte izlediğim eleştirmenlerden bir bölümü ya filmi beğenmedi ya da bazı sahnelerdeki diyalogların yersiz ve filmi gereksiz uzatan diyaloglar olduğunu söyledi. Filmin süresi 2 saat 14 dakika olunca bu tarz diyalogları keyif alarak izleyemezseniz bazı bölümler sizi de sıkabilir. Bu durumda filmi benim kadar sevmezsiniz. Ama yine de eli yüzü düzgün bir film olarak aklınızda kalacaktır.

Amsterdam Filmi Son Yorum

Reklam

Yönetmen ve Christian Bale’in sicillerini bir kenara bıraksak. Sadece ortadaki esere bakarsak ben filmi beğendim. Laurel ve Hardy + Şaban vari hikaye, Polisiye, dostluk, dürüstlük, komedi, iyilik ve hayatlarının sadece bir döneminde bile olsa güzel geçen günlerin bizim de burnumuzda tütüyor olması yüzünden filmden keyif aldım.

Ama onların sicilini göz önünde bulundurursak belki de filmi protesto etmek bile gerekebilir.

Sinema Dolu Günler

Devamını Okuyun

Sinema

Berlin’in Dizisi Geliyor! Tanıtımı İzle I La Casa De Papel’den Spin-Of

Yayınlandı

Tarih

Yazar

berlin dizisi tanııtım
Ayrıksı Kitap

Aşkı ve soygunu karıştırmak her zaman kötü bir fikir değildir. La Casa De Papel’in yan ürünü ‘Berlin’ 2023’te geliyor. Aşk ve soygunu karıştırmak her zaman kötü bir fikir değildir. ‘La Casa De Papel’in yan ürünü ‘Berlin’ 2023’te geliyor. #BerlinNetflix*

Devamını Okuyun

Sinema

Black Panther: Wakanda Forever Yeni Fragman Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Black Panther Wakanda Forever
Ayrıksı Kitap

Kral T’Challa’nın ölümünün ardından uluslarını, onlara müdahale etmek isteyen dünya güçlerinden korumak için savaşmaya hazırlardır. Wakanda halkı, hayatlarının bir sonraki bölümünü kucaklamak için çabalarken kahramanlar, War Dog Nakia (Lupita Nyong’o) ve Everett Ross’un (Martin Freeman) yardımıyla bir araya gelecek ve Wakanda krallığı için yeni bir yol çizeceklerdir. Gizli bir denizaltı ulusunun kralı Namor olarak karşımıza çıkan Tenoch Huerta ile birlikte filmde Dominique Thorne, Michaela Coel, Mabel Cadena ve Alex Livanalli de yer alıyor.

Film; 11 Kasım 2022’de Sinemalarda!

Devamını Okuyun

Popüler