Connect with us

Sinema 2

Kadın Kral Film İncelemesi

Dünya kız çocukları günü olan 11 Ekim’de biletinial’ın yaptığı ön gösterimde Kadın Kral filmini izledik. Gelin bakalım film nasıl olmuş.

Published

on

Behzat C Banner

Yönetmenlik koltuğunda genelde yaptığı filmler ortalamanın bir tık üstü ayarında olan Gina Prince-Bythewood‘un oturduğu bu filmde Marvel evreninden de 2 oyuncumuz bulunuyor. Doctor Strange’in son filmindeki Captain Marvel karakterini canlandıran Lashana Lynch ve yine aynı filmden Sara karakterini canlandıran Sheila Atim bu 2 oyuncu. Öncelikle hafif tanıdık simaların olması güzel bir şey fakat çok da önemli mi? değil.

Öncelikle filmin konu kısmında yazan ’18. yüzyılda geçen’ ibaresine değinmek istiyorum. Bunu konuda okumamıştım ve filmin 18. yüzyılda geçtiğinden ziyade günümüzde fakat Afrika’nın gelişmemiş bir kabilesinde geçtiğini düşünmüştüm. Fakat filmde hoşuma gitmeyen o kadar çok şey var ki bu dikkatimi bile çekmedi.

Öncelikle bu paragrafta kuracağım cümlelere çok dikkat ederek yazdığımı ve herhangi bir görüşe saldırmadığımı belirtmek istiyorum.

Benim için film denilen şey özellikle günümüz Türkiye’sinde gündemden uzaklaşmaktır. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygıları ve benzeri şeylerden uzaklaşmak için insanlar film izlemekte ki bu sadece ülkemizde böyle değil her yerde böyle. Fakat bu demek değil ki film hiçbir mesaj vermemeli. Tabii ki filmler bir mesaj içermeli fakat bunu alttan alttan yaparsanız izleyeni rahatsız etmez ve filmi izlediği süreci güzel geçirir.

Film maalesef kafa dağıtma değil de televizyon kanallarında geçen zorunlu yayınlar gibi. ‘Kadınlar olarak biz de bunu yapabiliriz’ tarzı cümleleri duymaktan ve gözüme sokulmasından bu filmde gına geldi açıkçası. Ayrıca filmde çok fazla gereksiz kabile ismi bulunuyor ve bu filmi izlerken sizi inanılmaz yoruyor. Bizim kabilemizin ise en iyi kadın savaşçısı her kurduğu cümlede bilgece konuşuyor. Sürekli bir öğüt sürekli bir ders verici söz.

Filmlerde, filmin başına gönderme olayı inanılmaz hoşuma giden bir şeydir fakat bu filmdeki o olay olmamış. Bir kere deniyorlar ve orada da zaten bütün sözleri söyleyip çok alakasız bir savaşa gidiyorlar. Savaş demişken, bu filmde bir av tüfeği kullanma saçmalığı var. Av tüfeği denilen şey makineli tüfek gibi bir şey değildir fakat bu filmin bir sahnesinde makineli tüfek gibi taramalı olarak kullanılıyor ve her zamanki gibi ana karakter kabak gibi açık bir mekanda olmasına rağmen hiçbir kurşun karakterimize isabet etmiyor.

Filmin süresi bu arada tamı tamına 2 saat 15 dakika. 1 saatlik olay bu süreçte anlatılmasa yani hikaye bu kadar yavaş işlenmese ve bazı şeyler bu kadar gözümüze sokulmasa çok daha güzel bir yapım olabilirmiş fakat maalesef ben beğenmedim.

Advertisement

Sinema

Galaksinin Koruyucuları 3 İzle | Dublajlı Yeni Resmi Fragman

Published

on

Behzat C Banner

Galaksinin Koruyucuları 3, 5 Mayıs’ta sinemalarda!

#GalaksininKoruyucuları3

#Marvel#GalaksininKoruyucuları3

Advertisement

#Marvel

Continue Reading

Sinema

“Kötü Ruh: Uyanış” Türkçe Fragmanı İzle | Evil Dead Rise Ne Zaman Vizyonda?

Published

on

Behzat C Banner

Efsanevi korku serisi, yeni filmi “Kötü Ruh: Uyanış” (Evil Dead Rise) ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Kötü Ruh serisinin yaratıcılarından yönetmen Sam Raimi’nin yönetici yapımcı olarak karşımıza çıktığı filmin yönetmen koltuğunda Lee Cronin oturuyor. 1980’lerin başından günümüze kadar izleyiciyi yarattığı doğa üstü evrenle korkutmayı başaran Evil Dead serisinde bu kez aksiyon ormandan şehre taşınıyor! 

Ülkemizdeki dağıtımını TME Films’in üstlendiği ve korku sineması tutkunları tarafından merakla beklenen “Kötü Ruh: Uyanış”, dublaj ve altyazı seçenekleriyle 21 Nisan’da sinemalarda!

Korku sinemasının klasikleri arasında yer alan ünlü Kötü Ruh filmi, serinin beşinci filmi “Kötü Ruh: Uyanış” ile geri dönüyor. Ormanda bir kulübede geçen serinin diğer filmlerinin aksine şehirde geçecek olan hikâye, Sutherland ve Sullivan’ın canlandırdığı, birbirine yabancılaşmış iki kız kardeşin karmaşık hikâyesini konu alıyor.

Kâbus gibi bir hayatta kalma mücadelesi

Advertisement

Korku filmi tutkunları tarafından heyecanla beklenen Kötü Ruh: Uyanış, izleyiciyi kâbus gibi bir hayatta kalma mücadelesine ortak ediyor. Zamanla birbirlerinden uzaklaşmış iki kardeşin bir araya gelişinin, et yiyen kötü ruhların canlanmasıyla sekteye uğradığı hikâyede, iki kardeş bir ailenin karşı karşıya gelebileceği en kâbus dolu anları yaşıyor ve vahşi bir hayatta kalma savaşının ortasında kalıyor.

A New Line Cinema / Renaissance Pictures’ın sunduğu, Pacific Renaissance ve Wild Atlantic Pictures yapımı “Kötü Ruh Uyanış”ın yönetmenliğini ve senaristliğini Lee Cronin yapıyor. Filmin başrollerini Lily Sullivan (“I Met a Girl,” “Barkskins”), Alyssa Sutherland (“The Mist,” “Vikings”), Morgan Davies (“Storm Boy,” “The End”), Gabrielle Echols (“Reminiscence”) paylaşıyor.  “Kötü Ruh Uyanış” Nell Fisher’ın (“Northspur”) rol aldığı ilk film olarak tarihe geçiyor.

“Kötü Ruh Uyanış”ın yapımcısı Rob Tapert (“Ash vs Evil Dead,” “Don’t Breathe”), yönetici yapımcısı ise film serisinin aynı zamanda yaratıcısı ve korku filmleri ikonu Sam Raimi. Korku filmleri efsanesi “Ash” Bruce Campbell, John Keville, Macdara Kelleher, Richard Brener, Dave Neustadter, Romel Adam ve Victoria Palmieri de filmin diğer yapımcıları arasında yer alıyor.

Cronin’e kamera arkasında görüntü yönetmeni Dave Garbett (“Z for Zachariah,” “Underworld: Rise of the Lycans”) eşlik ederken, yapım tasarımcılığını Nick Bassett, (“Guns Akimbo,” “Sweet Tooth”), kurguyu Bryan Shaw, (“Ash vs Evil Dead,” “Spartacus”) kostüm tasarımını Sarah Voon, (“Chasing Great,” “Inside”), müzikleri ise Stephen McKeon (“The Hole in the Ground,” “Primeval”) üstleniyor.

Kötü Ruh: Uyanış, dublaj ve altyazı seçenekleriyle 21 Nisan’da sinemalarda olacak.

Advertisement

Continue Reading

Köşe Yazıları

65 Milyon Yıl Önceye Gidiyoruz! 65 Filmi Nasıldı?

Bu Cuma vizyona girecek olan 65 filmini sizler için izledik ve yorumladık. Dilerseniz nasıl olduğuna hep birlikte bakalım.

Published

on

Behzat C Banner

Bir insanın zaman makinesi olsa, geçmişte yaptıkları pişmanlıklarını düzeltmek harici gideceği ilk yerlerden birisi Dinozorları görmek olacaktır. Peki sizin zaman makineniz olmadığına göre (yada olup bize söylemediğinize göre) sizler için Adam Driver 65 Milyon yıl önceki dünyaya gitti. Hem de zaman makinesi olmadan! Peki başına neler geldi?

Film Nasıldı?

Filmde 2 başrol karakterimiz var. Birisi çok sevilen (arkadaşlarım arasında ‘Çin malı Keanu Reeves’ lafı geçen) Adam Driver. Marriage Story filmi ile hepimizin alkışını kazanan Adam Driver oyunculuk konusunda da bu filmde hiçbir sıkıntı çekmemiş. Hatta öyle ki performansı kesinlikle bir alkışı hak ediyor. Diğer başrolümüz ise Ariana Greenblatt. Henüz daha 16 yaşında olan Ariana Greenblatt daha öncesinde Avengers Infinity War filminde Gamora karakterinin küçüklüğünü canlandırmıştı. Bu filmde ise karakterini harika canlandırmış. Bu ikili arasındaki uyum beni Logan filmine götürdü diyebilirim.

65 Filmi

Peki oyunculukları beğendiğimize göre bir diğer bayıldığımız unsura gelelim. Efektler. Özellikle açılış sahnesi ve tabii ki ilerleyen dakikalardaki patlama ve dinozor efektleri gerçekten çok başarılıydı. Son dönemde efekt yapma işi kolaylaşmasına rağmen filmlerin efektleri aşağı doğru gitse de 65 filmi kesinlikle bundan etkilenmemiş.

Süre kullanımına ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Filmi ilk duyduğumda 1 saat 30 dakika gibi bir süre görmek beni şaşırttı ancak bu süreyi gayet verimli kullandıklarını düşünüyorum.

AMA

Filmin bazı kesin ve net kurgu hataları var. Örneğin filmin açılış sahnesi ile ilgili bir olay için, filmin ortalarında bir gelişme yaşanıyor ancak siz bunu çok fazla anlayamıyorsunuz. Filmin sonuna geldiğinizde ise ‘Ee bu yaşandıysa Ne zaman oldu? Bana niye böyle verdiler?’ gibi üzücü cümleler kurarak filmden ayrılıyorsunuz.

Advertisement

Ayrıca film ilerlerken size göstere göstere ‘Şuraya bağlayacağız’ diyorlar. Bu fikir benim hoşuma gitti ancak bu süreçte yaşanan klişeler biraz da olsa gözüme battı. Büyük resme baktığımda bağladıkları yer güzel ancak küçük parçalarla klişeye sürüklemesi kötü.

65 Filmi

Söylemeden geçemeyeceğim bir de filmin başından ortasına kadar sürekli gelen bir Jumpscare sahneleri olması bir aksiyon filmi için rahatsız edici bir unsur. Belki 3-4 tanesi göz ardı edilebilir ancak bu filmde çokça bulunuyor.

Filmi İzlemeli Miyim?

Günümüz şartlarında bir sinema biletine 70-150 lira arasında para vermeyi dışarıda bırakarak konuşacağım. Aksi takdirde hiçbir filme gitmemeliyiz diye yorumlamak durumunda kalırım 🙂 65 Filmine gitmenizi öneririm, 1 saat 30 dakikalık süresini gayet güzel kullanan, çerezlik bir aksiyon filmi. 10 Mart Cuma günü Vizyonda! Şimdiden iyi seyirler.

Continue Reading

Popüler