Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Kadın Kral Film İncelemesi

Dünya kız çocukları günü olan 11 Ekim’de biletinial’ın yaptığı ön gösterimde Kadın Kral filmini izledik. Gelin bakalım film nasıl olmuş.

Yayınlandı

Tarih

kadin-krall
Ayrıksı Kitap

Yönetmenlik koltuğunda genelde yaptığı filmler ortalamanın bir tık üstü ayarında olan Gina Prince-Bythewood‘un oturduğu bu filmde Marvel evreninden de 2 oyuncumuz bulunuyor. Doctor Strange’in son filmindeki Captain Marvel karakterini canlandıran Lashana Lynch ve yine aynı filmden Sara karakterini canlandıran Sheila Atim bu 2 oyuncu. Öncelikle hafif tanıdık simaların olması güzel bir şey fakat çok da önemli mi? değil.

Öncelikle filmin konu kısmında yazan ’18. yüzyılda geçen’ ibaresine değinmek istiyorum. Bunu konuda okumamıştım ve filmin 18. yüzyılda geçtiğinden ziyade günümüzde fakat Afrika’nın gelişmemiş bir kabilesinde geçtiğini düşünmüştüm. Fakat filmde hoşuma gitmeyen o kadar çok şey var ki bu dikkatimi bile çekmedi.

Öncelikle bu paragrafta kuracağım cümlelere çok dikkat ederek yazdığımı ve herhangi bir görüşe saldırmadığımı belirtmek istiyorum.

Benim için film denilen şey özellikle günümüz Türkiye’sinde gündemden uzaklaşmaktır. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygıları ve benzeri şeylerden uzaklaşmak için insanlar film izlemekte ki bu sadece ülkemizde böyle değil her yerde böyle. Fakat bu demek değil ki film hiçbir mesaj vermemeli. Tabii ki filmler bir mesaj içermeli fakat bunu alttan alttan yaparsanız izleyeni rahatsız etmez ve filmi izlediği süreci güzel geçirir.

Film maalesef kafa dağıtma değil de televizyon kanallarında geçen zorunlu yayınlar gibi. ‘Kadınlar olarak biz de bunu yapabiliriz’ tarzı cümleleri duymaktan ve gözüme sokulmasından bu filmde gına geldi açıkçası. Ayrıca filmde çok fazla gereksiz kabile ismi bulunuyor ve bu filmi izlerken sizi inanılmaz yoruyor. Bizim kabilemizin ise en iyi kadın savaşçısı her kurduğu cümlede bilgece konuşuyor. Sürekli bir öğüt sürekli bir ders verici söz.

Filmlerde, filmin başına gönderme olayı inanılmaz hoşuma giden bir şeydir fakat bu filmdeki o olay olmamış. Bir kere deniyorlar ve orada da zaten bütün sözleri söyleyip çok alakasız bir savaşa gidiyorlar. Savaş demişken, bu filmde bir av tüfeği kullanma saçmalığı var. Av tüfeği denilen şey makineli tüfek gibi bir şey değildir fakat bu filmin bir sahnesinde makineli tüfek gibi taramalı olarak kullanılıyor ve her zamanki gibi ana karakter kabak gibi açık bir mekanda olmasına rağmen hiçbir kurşun karakterimize isabet etmiyor.

Filmin süresi bu arada tamı tamına 2 saat 15 dakika. 1 saatlik olay bu süreçte anlatılmasa yani hikaye bu kadar yavaş işlenmese ve bazı şeyler bu kadar gözümüze sokulmasa çok daha güzel bir yapım olabilirmiş fakat maalesef ben beğenmedim.

Reklam

Sinema

“Sevda Mecburi İstikamet” Filminin Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Sevda Mecburi İstikamet Fragman
Ayrıksı Kitap

Sezonun en çok merak edilen filmlerinden ‘Sevda Mecburi İstikamet’in çarpıcı fragmanı yayınlandığı andan itibaren sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girdi.
Orchestra Content’in yapımını üstlendiği, Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği yeni sinema filmi ‘Sevda Mecburi İstikamet’, seyirciyle buluşmak üzere gün sayıyor.

Türk sinemasının usta yönetmeni Çağan Irmak’ın 70’lerden 2000’li yıllara uzanan yol hikayesi ‘Sevda Mecburi İstikamet’in başrollerinde Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Kubilay Aka, Elif Ceren Balıkçı ve Günay Karacaoğlu yer alıyor.

Filmin konuk oyuncu kadrosunda ise; Hilmicem İntepe, Selçuk Borak, Ali Savaşçı, Nergis Öztürk ve Şebnem Sönmez gibi yıldız isimler boy gösteriyor.

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu Sevda Aktolga da uzun yıllar sonra ‘Sevda Mecburi İstikamet’ filmiyle izleyici karşısına çıkacak.

Müziklerini Teoman’ın yaptığı filmin dağıtımcılığını CJ ENM Türkiye üstleniyor.

Reklam

Film, 6 Ocak 2023’te vizyonda olacak…

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Çakallarla Dans 6 Yorumları – Tolga Yiğit Yazdı Çakallarla Dans İnceleme

Yayınlandı

Tarih

Yazar

çakallarla dans 1

Çakallarla Dans 6 Film Eleştirisi

Ayrıksı Kitap

Podcastimiz aşağıda abone olmadan geçmeyin

Çakallarla Dans Türk Sinemasındaki seri filmler arasında önemli bir yer edinmiş durumda. Güncel olarak Recep İvedik serisi 7. filme gelmişken Çakallarla Dans ise 6. filmiyle sinemalarda yerini aldı. Serinin en iyi filmimi derseniz en iyilerden birisi diyebilirim. Zaten seride herkesin illa ki favorisi olan farklı bir bölüm vardır. Bu kez kahramanlarımız Mavi Vatan sloganı ile deplasmana yani yurt dışına giderken özellikle gittikleri ülke Egenin karşı kıyısından Yunanistan olunca ve hikaye Koş adasında geçince güzel olmuş diyebiliriz. Keşke plajları da güzel olan Yunanistanda çekim yapmışken plada da bir sahne geçseydi daha iyi olurdu.

MoodCast serimizin 6. bölümü yayında

Çakallarla Dans 6 Yorum Yazısı

Neredeyse tüm karakterlerin huyunun kaderinin değişmediğini görüyoruz. Değişen tek şey sadece güncel maddi durumlarındaki iniş çıkışlar hatta sadece inişler desek yeridir. Malum ülke olarak maddi sıkıntılardan geçtiğimiz için bu karakterlerimize de olumsuz yansıyor hatta Servet’in cinsel hayatına da çok çok olumsuz bir aşağıya iniş olarak yansıyor desek yeridir. Güncel konular gündelik hayata popüler olan kimi espriler filmin hikayesine iyi entegre edilmiş bu da doğu zamanda doğru esprilerin gelmesini sağlıyor. Biz film galasında yönetmeni, senaristi ve oyuncuları ile birlikte izledik. Gala da hem öncesi hem de sonrası ile çok keyifliydi. 6. filmde bu kez Didem Balçın’ın canlandırdığı Hatice karakterinin ablası manolya ile tanışıyoruz. Ebru Cündübeyoğlu’nun canlandırdığı Manolya ile kardeşi Hatice arasında neler var? Manolya ne işler çeviriyor ve Gökhan’ın ona çocukluktan beri devam eden aşkı nasıl bir sonuca varacak bunları filmde komik sahneler ve olaylarla görüyoruz. Yunanistan’da bir turist kadın aşık olmalar, yanlışla bir ayinin yapıldığı mekana girmeler derken kahramanlarımızı hiç beklemedikleri bambaşka bir macera daha bekliyor. Bir de İtalyan mafya rolünde Nurettin Sönmez’e replik olarak da “Öp beni yut beni yala beni şap beni” repliğine dikkat 🙂

Çakallarla Dans 6 Nasıl? Kimler İzler?

Bu filmin tarzını az çok bilip o yüzden her filmi seyretmemiş ve uzak durmuş olanlar bu filmde de öncekilerden çok farklı bir şey bulmayacaklar yani bu onların bekledikleri yerli komedi değil. Bu noktada bu sezonun neredeyse hiç küfürsüz komedi filmi olarak Kim Bu Aile filmini tavsiye ederim ve bu iki filmin bu açılardan birbirinin zıttı olduğunu söylemek çok doğru olur. Çakallarla Dans 6’da ise Hastasıyızzz Dedeee diyenler serinin bu bu filmini de kaçırmasınlar. İyi seyirler.

Devamını Okuyun

Sinema

“Süper Mario Kardeşler” Filminin Türkçe Dublajlı Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Süper Mario Kardeşler Fragman
Ayrıksı Kitap

Nintendo ve Illumination’dan Süper Mario Kardeşler’in dünyasına dayanan yeni bir animasyon film geliyor…

Yönetmen Aaron Horvath ve Michael Jelenic’in (Teen Titans Go!’da iş birliği, Genç Titanlar Filmi), senaryo Matthew Fogel (LEGO Filmi 2, Minyonlar: Gru’nun Yükselişi), kadroda Mario rolünde Chris Pratt, Prenses Peach rolünde Anya Taylor-Joy, Luigi rolünde Charlie Day, Bowser rolünde Jack Black, Toad rolünde Keegan-Michael Key, Eşek Kong rolünde Seth Rogen, Huysuz Kong rolünde Fred Armisen, Kamek rolünde Kevin Michael Richardson ve Spike rolünde Sebastian Maniscalco yer alıyor.

Devamını Okuyun

Popüler