Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Kurt Adam Temalı En İyi Filmler

Yayınlandı

Tarih

werewolf yazı
Ayrıksı Kitap

İngilizce’si “werewolf” olan, Türkçe’ye de “kurt adam” olarak çevrilen ve korku sinemasında da önemli bir alt tür olan kurt adam temalı filmler sinema tarihinde vampirler kadar olmasa da kayda değer bir yer tutmaya devam etmektedir. Bu anlamda, korku sinemasının kurt adam temalı ilk filmi, Kanadalı yönetmen Henry Macrae tarafından çekilmiş olan The Werewolf (1913) filmidir. Fakat bu filmin günümüze ulaşabilmiş bir kopyası ne yazık ki bulunmamaktadır. 1924 yılında Universal Stüdyolarında çıkan yangında filmin kopyaları yok olup gitmiştir. Bu yüzden, kurt adam temalı ilk film olarak, Stuart Walker imzalı Werewolf of London (1935) gösterilmektedir. Bu film, sonrasında çekilen diğer kurt adam temalı filmleri de fazlasıyla etkilemeyi başarmıştır.

15) Late Phases (2014)

2014 yılında Amerika-Meksika ortaklığında İngilizce olarak çekilen “Late Phases” filmi, Ambrose McKinley isminde Vietnam Savaşında gözlerini kaybetmiş bir gazinin mahallelerine dadanan kurt adamlarla giriştiği amansız mücadelesini anlatır. Filmi izlerken McKinley karakteri bir de kör olmasaydı neler yapardı diye düşüneceksiniz.

14) Teen Wolf (1985)

Lise öğrencisi Scott Howard’ın sıradan ve sıkıcı hayatı bir kurt adam olduğunu öğrenmesiyle kökünden değişecektir. Normalde çok iyi bir film olmamasına rağmen vizyona girdiği yıl, 1,2 milyon Dolarlık bütçesine rağmen yaklaşık 80 milyon Dolar hasılat yapmayı başardı. Bu beklenmedik başarının ardından da filmin hem çizgi filmi hem de 1987 yılında devamı çekildi.

13) Ginger Snaps 2: Unleashed (2004)

Oldukça beğenilen ve korku sinemasında da parmakla gösterilen ilk filmin ardından 2004 yılında Brigitte ve Ginger kız kardeşlerin kanlı hikâyelerine kaldıkları yerden devam edildi. En az ilki kadar iyi olan devam filminde Brigitte, verdiği mücadeleyi aksatmadan bu filmde de sürdürüyor. Yalnız bu sefer, kız kardeşi dışında kendisiyle de savaşması gerekmekte.

12) The Wolf of Snow Hollow (2020)

Jim Cummings tarafından yazılıp yönetilen “The Wolf of Snow Hollow” filmi, 2020 yılının göz ardı edilmiş kalburüstü korku filmlerinden biriydi. Vizyona girdiği yıl, kurt adam konseptine kendince farklı bir yorum getirerek hem merak uyandırıcı bir polisiye filmi olmayı hem de gerilim dolu bir korku atmosferi yaratmayı başarmıştı.

11) Wolfen (1981)

Whitley Strieber’ın The Wolfen (1978) isimli romanında sinemaya uyarlanan “Wolfen”, kurt adam filmlerinin en bereketli yılı diyebileceğimiz 1981 yılında vizyona girmiştir. Yine aynı yıl iki kurt adam klasiği daha izleyicilerle buluşmuştu (The Howling ve An American Werewolf in London). Polis memuru Dewey Wilson, şehirde işlenen birbirinden korkunç bir dizi cinayeti çözmek için özel olarak göreve çağrılır. Soruşturma derinleştikçe cinayetleri işleyenlerin insanlar olmadığı ortaya çıkacaktır.

10) Silver Bullet (1985)

Stephen King’in 1983 yılında yayımladığı “Cycle of the Werewolf” isimli kısa korku romanından sinemaya uyarlanan “Silver Bullet”, yine King tarafından senaryolaştırılmıştır. Biliyorsunuz kurt adamı öldürmek için gümüşten bir mermiye ihtiyacınız vardır. Bu filmin ismi, yalnızca buradan değil aynı zamanda filmdeki felçli çocuğun amcasının ona yaptığı motorlu tekerlekli sandalyesinden gelir. Bu tekerlekli sandalyenin de ismi “silver bullet”tır. Bu film, King’in diğer sinema uyarlamaları kadar başarılı olmasa da kurt adam temalı filmler arasında izlenebilecek düzeyde yer almaktadır.

9) Wolf (1994)

Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan The Graduate (1967) filminin yönetmeni Mike Nichols tarafından çekilmiş olan “Wolf” filmi, büyük oyuncu kadrosu ile çok iyi bir film olabilecekken yalnızca iyi bir film olmakla yetiniyor. Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer, James Spader, Richard Jenkins ve Christopher Plummer gibi önemli oyuncuları bünyesinde barındıran film, “Drakula”nın izinden giderek romantik bir canavar filmi olmaya gayret gösteriyor.

8) The Company of Wolves (1984)

Ünlü İrlandalı yönetmen Neil Jordan tarafından çekilen “The Company of Wolves”, “Kırmızı Başlıklı Kız” masalının İrlanda’nın kendine has fantastik halk hikâyeleriyle birleştirilmesi sonucu oluşmuş mutlaka izlenmesi gereken şahane bir kurt adam filmidir. Film, diğer kurt adam filmleri gibi sırtını aksiyona değil görselliğe ve birbirinden güzel metaforlara dayayan gotik bir görsel şölendir.

7) Trick ‘r Treat (2007)

“Trick ‘r Treat”, aslında bir antoloji korku-komedi filmi olmasına rağmen filmde anlatılan dört ana hikâyeden biri olan “Surprise Party” isimli bölüm tam anlamıyla müthiş bir kurt adam (kadın) filmidir. Laurie, 22 yaşında içine kapanık genç bir kadındır. Yaşadığı şehirde düzenlenen büyük Halloween partisinde yaşıtları gibi kendini rahat hissedememektedir. Ta ki vampir kıyafetli bir adam ormanda ona saldırana değin.

6) Werewolves Within (2021)

Aynı isimli video oyunundan sinemaya uyarlanan bu Amerikan korku-komedi filmi vizyona girdiği dönemde seyirciler tarafından çok beğenilmese de sinema eleştirmenlerinden geçer not almayı başarmıştı. Bir grup insan, Vermont isimli bir kasabada kar fırtınasına yakalanıp bulundukları yere hapsolurlar. Ancak içlerinden birinin kurt adam olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte ortam fazlasıyla kanlanacak ve şenlenecektir.

5) The Wolf Man (1941)

“The Wolf Man”, Amerikalı Universal Pictures şirketinin çektiği ikinci kurt adam filmidir. İlki 1935 yapımı olan “Werewolf of London” filmidir; ancak bu film gişede istenilen başarıya imza atamamıştır. “The Wolf Man” filmi ise, gişede elde ettiği büyük başarının ardından birkaç devam filmiyle ödüllendirilmiştir. Sinema tarihinin de ilk kurt adam filmleri arasında yer alan bu klasiği bir kez olsun izlemenizi tavsiye ederim.

4) Dog Soldiers (2002)

Neil Marshall, ilk yönetmenlik denemesi olan bu filmle hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Hemen bu filmin ardından çektiği The Descent (2005) filmiyle de korku-aksiyon türünde başarılı bir isim olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Bir grup İngiliz asker, eğitim için indikleri Kuzey İskoçya’nın dağlık bölgesinde onları öldürmekten başka bir hedefleri olmayan birbirinden vahşi kurt adamlarla karşılaşırlar.

3) The Howling (1981)

Meşhur Gremlins (1984 ve 1990) filmleriyle tanıdığımız Joe Dante’nin kurt adam temalı bu filmi çoktan korku sinemasının kült filmleri arasında yerini almayı başardı. Karen White, Los Angeles’ta haber spikerliği yapan ünlü bir kadındır. Eddie ismindeki bir seri katil tarafından öldürülmek istenirken kurtulmayı başaran Karen, ruhsal anlamda iyileşebilmek amacıyla kocasıyla birlikte şehirden uzakta bir yere gidip kendilerine “koloni” diyen bir seans grubuna katılır. İyileşmeyi umduğu bu yerde karşısına başka türlü canavarlar çıkacaktır.

2) Ginger Snaps (2000)

Kanada korku sinemasının göz bebeği olan bu film, hala en iyi kurt adam (aslında kurt kadın) filmlerinden biri olmaya devam ediyor. Brigitte ve Ginger kız kardeşlerden Ginger bir gün, mahalledeki pek çok köpek ölümünden de sorumlu olan bir yaratık tarafından ısırılır. Bu saldırının ardından Ginger agresifleşmeye ve bir kurt kadına dönüşmeye başlayacaktır.

1) An American Werewolf in London (1981)

Aradan kırk yıldan fazla bir süre geçti, ama hala bu filmin üzerine çıkabilecek kalitede bir kurt adam filmi çekilemedi. Film, sadece kurt adam temalı filmler arasında değil aynı zamanda İngiliz sinemasının da en iyi filmlerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle başkarakterin kurt adam dönüştüğü sahne, bilgisayar efekti olmadan çekilmiş olmasına rağmen bugün için bile oldukça etkileyici bir sekanstır.

Sinema

Wolverine ve Deadpool’dan Yeni Video

Yayınlandı

Tarih

Yazar

deadpool-3-logo-social-featured
Ayrıksı Kitap

Logan filminde ölen Wolverine nasıl oluyor da Deadpool’a geri dönüyor?

Cevapladılar ve özetle dediler ki Logan 2029’da geçiyordu. Bu film daha erken bir tarihte geçiyor

Devamını Okuyun

Sinema

Smile GÜLÜMSE Film İnceleme Yorum Yazısı Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Filmi
Ayrıksı Kitap

Gülümse filminden gerilmiş, kafam karışmış vaziyette ve gülümseyerek değil suratım asık çıktım. Gerildim çünkü Smile Gülümse filminin yönetmeni ve senaristi Parker Finn 1 saat 55 dakikalık bu ilk uzun metrajlı filminde toplam 10 dakika hariç hikayesi, anlatım dili, müzikler ve eftekleri ile germeyi başardı. Kafam karıştı çünkü film çok iyi mi desem yoksa idare eder mi desem karar veremedim. Aslında Gülümse filminin yönetmeni Parker Finn mükemmel bir film yapmayı neredeyse başarıyormuş.

Gülümse Filminin İyi Yanları

Senarist Parker Finn benim daha önce rastlamadığım bir “Lanetlenme ya da Zihnin Oyunlar Oynaması” yöntemini ve kişiden kişiye bu durumun geçişini yazmış. Yönetmen Parker Finn ise belli sürelerle bu hikayeyi bence gayet iyi çekmiş. İlk 45 dk’lık bölüm buna iyi bir örnek. Bu bölümde gizem, korku, dehşete düşmüş baş karakter gibi detaylar güzel akıyor.

Sosie Bacon stars in Paramount Pictures' "SMILE."
Paramount Pictures Yapımı “SMILE – GÜLÜMSE” filmin yıldızı Sosie Bacon

Terapist Rose Cotter’ı canlandıran Sossie Bacon (ki bazı sahnelerde Aslı İnandık’a çok benziyor) rolü iyi canlandırmış. Hatta rolünün ağırlığı ilk 15 dakikada olan Caitlin Stasey’de o bölümde kafası karışmış ve dehşete kapılmış karakteri bence iyi canlandırıyor. Bu oyuncuları daha önce kayda değer rollerde ve oyunculuk performansları ile gördüğünüzü hatırlamıyorsanız bu filmdeki oyuncularında yönetmeninde payının olduğunu belirtebiliriz.

Filmin artılarından birisi de atmosferik altyapılı ve Noise efektleri eklenmiş müzikleri. Gerilmenizde, korkmanızda etkisi büyük. ayrıca bazen konuşanın sesine bazende müziğe uygulanan yüksek Basslarda doğru iş olmuş.

Gülümse Filminin Eksileri Neler?

İlk 45 dakika sonrasındaki doğum günü partisi sahnesinde yaşananlar ve insanların tepkisi ya da vebalı birisini görmüşçesine tepkisisizliğini yadırgadım. O sahnenin devamında nişanlının doktorumuza olan tavrı da eklenince (biraz gereksiz ve hızlı şekilde) hikaye akışı değişsin diye klişelerle karakteri yalnızlaştırmışlar diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Bunun benzeri kız kardeşler arasındaki diyalogda da yapay bir şekilde yaşanıyor.

Reklam

Son 30 dakika girerken tempo biraz düşüyor ve artık finale geldiğimiz anlarda korku unsurları artsa da film bu şekilde bitmemeliydi dedirtiyor. Çünkü bu da benzeri filmlerde yaşadığımız finalleri hatırlatıyor.

Spoiler vermeden anlatabilirsem şunu yazayım : film yani yönetmen Parker Finn bize final için iki seçenek sunuyor ancak bu ikisi de daha önce izlediklerimizin bir benzeri olduğu için seyirci olarak ben de başroldeki karakterlerin bunların yerine hiç beklemediğimiz bir çıkış yolu ile gelerek filmi baş yapıta çevirmelerini beklerdim. Ama olmadı.

Ve Kal Penn gibi tanıdık bir oyuncu (dakikaları az değil) gölgede bırakılmamalıydı. Aslında filmdeki başrol Rose, hasta olarak gelen Laura, doktor Madeline ve anne rolündeki kadınlar iyi iş çıkarmışken erkeklerin tamamı silik performans çıkarıyor. Bu da biraz senaryodan kaynaklı.

Gülümse Smile Filmi İzlenir mi?

Handikapları olmasına rağmen kanaat notu vererek bu kez filmi özellikle türün tutkunlarına öneriyorum. Madem korku, gerilim tutkunusunuz o zaman bu film izlenmeden olmaz. Ama çok yüksek beklentiyle gitmeyin. Film çıkışı gülümsemeyi de beklemeyin 🙁

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Kurak Günler”in Vizyon Tarihi Belli Oldu – Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kurak Günler
Ayrıksı Kitap

Dünya prömiyeri 75. Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen, Türkiye prömiyeri ise 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşecek olan Emin Alper’in dördüncü uzun metrajlı filmi ‘Kurak Günler’ 25 Kasım’da vizyona girmeye hazırlanıyor…

Emin Alper’in yeni filmi ‘Kurak Günler’, 25 Kasım’da vizyonda sinemaseverlerle buluşacak. Dünya prömiyeri 75. Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ (‘Un Certain Regard’) bölümünde gerçekleşen, Türkiye prömiyeri ise 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşecek olan film, Hırvatistan’ın köklü film festivallerinden olan 69. Pula Film Festivali’nden En İyi Film, Eleştirmenler Jürisi Özel Ödülü ve En İyi Ortak Yapım Ödülleri ile dönmüştü.

Politik ve psikolojik gerilim türlerinin unsurlarını taşıyan film; bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor. Filmin başrollerini Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşırken, yardımcı rollerde Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz onlara eşlik ediyor.

Ay Yapım ile Liman Film’in yapımcısı olduğu, Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan ‘Kurak Günler’, 25 Kasım’da Bir Film dağıtımıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Devamını Okuyun

Popüler