Bizimle iletişim kur

Sinema

Kurt Adam Temalı En İyi Filmler

Yayınlandı

Tarih

Behzat C Banner

İngilizce’si “werewolf” olan, Türkçe’ye de “kurt adam” olarak çevrilen ve korku sinemasında da önemli bir alt tür olan kurt adam temalı filmler sinema tarihinde vampirler kadar olmasa da kayda değer bir yer tutmaya devam etmektedir. Bu anlamda, korku sinemasının kurt adam temalı ilk filmi, Kanadalı yönetmen Henry Macrae tarafından çekilmiş olan The Werewolf (1913) filmidir. Fakat bu filmin günümüze ulaşabilmiş bir kopyası ne yazık ki bulunmamaktadır. 1924 yılında Universal Stüdyolarında çıkan yangında filmin kopyaları yok olup gitmiştir. Bu yüzden, kurt adam temalı ilk film olarak, Stuart Walker imzalı Werewolf of London (1935) gösterilmektedir. Bu film, sonrasında çekilen diğer kurt adam temalı filmleri de fazlasıyla etkilemeyi başarmıştır.

15) Late Phases (2014)

2014 yılında Amerika-Meksika ortaklığında İngilizce olarak çekilen “Late Phases” filmi, Ambrose McKinley isminde Vietnam Savaşında gözlerini kaybetmiş bir gazinin mahallelerine dadanan kurt adamlarla giriştiği amansız mücadelesini anlatır. Filmi izlerken McKinley karakteri bir de kör olmasaydı neler yapardı diye düşüneceksiniz.

14) Teen Wolf (1985)

Lise öğrencisi Scott Howard’ın sıradan ve sıkıcı hayatı bir kurt adam olduğunu öğrenmesiyle kökünden değişecektir. Normalde çok iyi bir film olmamasına rağmen vizyona girdiği yıl, 1,2 milyon Dolarlık bütçesine rağmen yaklaşık 80 milyon Dolar hasılat yapmayı başardı. Bu beklenmedik başarının ardından da filmin hem çizgi filmi hem de 1987 yılında devamı çekildi.

13) Ginger Snaps 2: Unleashed (2004)

Oldukça beğenilen ve korku sinemasında da parmakla gösterilen ilk filmin ardından 2004 yılında Brigitte ve Ginger kız kardeşlerin kanlı hikâyelerine kaldıkları yerden devam edildi. En az ilki kadar iyi olan devam filminde Brigitte, verdiği mücadeleyi aksatmadan bu filmde de sürdürüyor. Yalnız bu sefer, kız kardeşi dışında kendisiyle de savaşması gerekmekte.

12) The Wolf of Snow Hollow (2020)

Jim Cummings tarafından yazılıp yönetilen “The Wolf of Snow Hollow” filmi, 2020 yılının göz ardı edilmiş kalburüstü korku filmlerinden biriydi. Vizyona girdiği yıl, kurt adam konseptine kendince farklı bir yorum getirerek hem merak uyandırıcı bir polisiye filmi olmayı hem de gerilim dolu bir korku atmosferi yaratmayı başarmıştı.

11) Wolfen (1981)

Whitley Strieber’ın The Wolfen (1978) isimli romanında sinemaya uyarlanan “Wolfen”, kurt adam filmlerinin en bereketli yılı diyebileceğimiz 1981 yılında vizyona girmiştir. Yine aynı yıl iki kurt adam klasiği daha izleyicilerle buluşmuştu (The Howling ve An American Werewolf in London). Polis memuru Dewey Wilson, şehirde işlenen birbirinden korkunç bir dizi cinayeti çözmek için özel olarak göreve çağrılır. Soruşturma derinleştikçe cinayetleri işleyenlerin insanlar olmadığı ortaya çıkacaktır.

10) Silver Bullet (1985)

Stephen King’in 1983 yılında yayımladığı “Cycle of the Werewolf” isimli kısa korku romanından sinemaya uyarlanan “Silver Bullet”, yine King tarafından senaryolaştırılmıştır. Biliyorsunuz kurt adamı öldürmek için gümüşten bir mermiye ihtiyacınız vardır. Bu filmin ismi, yalnızca buradan değil aynı zamanda filmdeki felçli çocuğun amcasının ona yaptığı motorlu tekerlekli sandalyesinden gelir. Bu tekerlekli sandalyenin de ismi “silver bullet”tır. Bu film, King’in diğer sinema uyarlamaları kadar başarılı olmasa da kurt adam temalı filmler arasında izlenebilecek düzeyde yer almaktadır.

9) Wolf (1994)

Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan The Graduate (1967) filminin yönetmeni Mike Nichols tarafından çekilmiş olan “Wolf” filmi, büyük oyuncu kadrosu ile çok iyi bir film olabilecekken yalnızca iyi bir film olmakla yetiniyor. Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer, James Spader, Richard Jenkins ve Christopher Plummer gibi önemli oyuncuları bünyesinde barındıran film, “Drakula”nın izinden giderek romantik bir canavar filmi olmaya gayret gösteriyor.

8) The Company of Wolves (1984)

Ünlü İrlandalı yönetmen Neil Jordan tarafından çekilen “The Company of Wolves”, “Kırmızı Başlıklı Kız” masalının İrlanda’nın kendine has fantastik halk hikâyeleriyle birleştirilmesi sonucu oluşmuş mutlaka izlenmesi gereken şahane bir kurt adam filmidir. Film, diğer kurt adam filmleri gibi sırtını aksiyona değil görselliğe ve birbirinden güzel metaforlara dayayan gotik bir görsel şölendir.

7) Trick ‘r Treat (2007)

“Trick ‘r Treat”, aslında bir antoloji korku-komedi filmi olmasına rağmen filmde anlatılan dört ana hikâyeden biri olan “Surprise Party” isimli bölüm tam anlamıyla müthiş bir kurt adam (kadın) filmidir. Laurie, 22 yaşında içine kapanık genç bir kadındır. Yaşadığı şehirde düzenlenen büyük Halloween partisinde yaşıtları gibi kendini rahat hissedememektedir. Ta ki vampir kıyafetli bir adam ormanda ona saldırana değin.

6) Werewolves Within (2021)

Aynı isimli video oyunundan sinemaya uyarlanan bu Amerikan korku-komedi filmi vizyona girdiği dönemde seyirciler tarafından çok beğenilmese de sinema eleştirmenlerinden geçer not almayı başarmıştı. Bir grup insan, Vermont isimli bir kasabada kar fırtınasına yakalanıp bulundukları yere hapsolurlar. Ancak içlerinden birinin kurt adam olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte ortam fazlasıyla kanlanacak ve şenlenecektir.

5) The Wolf Man (1941)

“The Wolf Man”, Amerikalı Universal Pictures şirketinin çektiği ikinci kurt adam filmidir. İlki 1935 yapımı olan “Werewolf of London” filmidir; ancak bu film gişede istenilen başarıya imza atamamıştır. “The Wolf Man” filmi ise, gişede elde ettiği büyük başarının ardından birkaç devam filmiyle ödüllendirilmiştir. Sinema tarihinin de ilk kurt adam filmleri arasında yer alan bu klasiği bir kez olsun izlemenizi tavsiye ederim.

4) Dog Soldiers (2002)

Neil Marshall, ilk yönetmenlik denemesi olan bu filmle hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Hemen bu filmin ardından çektiği The Descent (2005) filmiyle de korku-aksiyon türünde başarılı bir isim olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Bir grup İngiliz asker, eğitim için indikleri Kuzey İskoçya’nın dağlık bölgesinde onları öldürmekten başka bir hedefleri olmayan birbirinden vahşi kurt adamlarla karşılaşırlar.

3) The Howling (1981)

Meşhur Gremlins (1984 ve 1990) filmleriyle tanıdığımız Joe Dante’nin kurt adam temalı bu filmi çoktan korku sinemasının kült filmleri arasında yerini almayı başardı. Karen White, Los Angeles’ta haber spikerliği yapan ünlü bir kadındır. Eddie ismindeki bir seri katil tarafından öldürülmek istenirken kurtulmayı başaran Karen, ruhsal anlamda iyileşebilmek amacıyla kocasıyla birlikte şehirden uzakta bir yere gidip kendilerine “koloni” diyen bir seans grubuna katılır. İyileşmeyi umduğu bu yerde karşısına başka türlü canavarlar çıkacaktır.

2) Ginger Snaps (2000)

Kanada korku sinemasının göz bebeği olan bu film, hala en iyi kurt adam (aslında kurt kadın) filmlerinden biri olmaya devam ediyor. Brigitte ve Ginger kız kardeşlerden Ginger bir gün, mahalledeki pek çok köpek ölümünden de sorumlu olan bir yaratık tarafından ısırılır. Bu saldırının ardından Ginger agresifleşmeye ve bir kurt kadına dönüşmeye başlayacaktır.

1) An American Werewolf in London (1981)

Aradan kırk yıldan fazla bir süre geçti, ama hala bu filmin üzerine çıkabilecek kalitede bir kurt adam filmi çekilemedi. Film, sadece kurt adam temalı filmler arasında değil aynı zamanda İngiliz sinemasının da en iyi filmlerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle başkarakterin kurt adam dönüştüğü sahne, bilgisayar efekti olmadan çekilmiş olmasına rağmen bugün için bile oldukça etkileyici bir sekanstır.

Sinema

‘ALICE MÜZİKALİ’ 10 Şubat’ta Disney+ ile Tüm Türkiye’yi Saracak!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

BKM, Zorlu PSM ve id ortak yapımcılığıyla, başladığı günden bu yana kapalı gişe devam eden ‘Alice Müzikali’ Disney+ aracılığıyla 10 Şubat’ta sanatseverlerle buluşacak. Oyuncu kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın yer aldığı, Lewis Carroll’un efsanevi eserinden uyarlanan müzikal, Zorlu PSM Sahnesi’nde Disney+’a özel yapılan çekimle Türkiye’de hayranlarının evine konuk olacak. Disney+’ta 10 Şubat’ta yayına girecek müzikalden yepyeni bir tanıtım paylaşıldı!

İSTANBUL, Türkiye (02 Şubat 2023) – The Walt Disney Company’nin tüm dünyada milyonlarca üyeye sahip dijital yayın platformu Disney+, farklı içeriklerine bir yenisini daha ekliyorBu sefer bir ilke imza atacak Disney+Lewis Carroll’un efsanevi metninin Serdar Biliş yönetmenliği ve Beyhan Murphy koreografisiyle bir araya geldiği ‘Alice Müzikali’ni Türkiye’nin her yerindeki izleyicisiyle buluşturacak. 

Övgü dolu yorumlar alan ‘Alice Müzikali’nin zengin oyuncu kadrosunda; Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterine hayat veriyor. 2019 yılından bu zamana aralıksız kapalı gişe devam eden müzikalin oyuncuları ilk kez kendini izleyebilecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

The Mandalorian Dizisinden Yeni Afiş ve Özel Görüntüler Geldi!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Mandalorian dizisi ilk sezonu ile büyük bir patlama yaptı ve kült yapımlar arasında yerini buldu. Gerek çekim teknikleri gerek senaryo, efekt gibi başarısı ile bütün dikkatleri üzerine çeken dizi bu etki ile 2. ve 3. sezon onaylarını da aldı.

1 Mart’tan itibaren sadece Disney+’tan izlenebilecek dizinin dünyasına dair yayınlanan videoda Grogu’nun nasıl bir fenomene dönüştüğüne de değiniliyor. Dizinin yeni sezonunda ise Mandalorlu’nun, Grogu ile birlikte yoluna devam ederken eski müttefiklerle yollarının kesişmesi ve yeni düşmanlarla karşılaşmasına tanık olunacak. 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

The Banshees Of Inisherin Film İncelemesi

Oscar’ın etkili isimlerinden The Banshees Of Inisherin filmini sizler için izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Banshees Of Inisherin 8 dalda 9 Oscar Adaylığı bulunduğundan ötürü herkesin beklentisini çok yükseltti. Dilerseniz gelin bu Oscar Adaylıklarına bir göz atalım daha sonra da filmi incelemeye geçelim.

  • En İyi Film
  • En İyi Yönetmen (Martin McDonagh)
  • En İyi Orijinal Senaryo (Martin McDonagh)
  • En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brendan Gleeson / Barry Keoghan)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kerry Condon)
  • En İyi Orijinal Film Müziği (Carter Burwell)
  • En İyi Kurgu (Mikkel E. G. Nielsen)

Öncelikle bence ‘Elvis, Everything Everywhere All at Once ve The Fabelmans’ gibi filmler varken En İyi Film Ödülünü alabileceğini kesinlikle düşünmüyorum fakat En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün Barry Keoghan‘ın kesinlikle alması gerektiği kanaatindeyim.

Genelde bulunduğu yapımlarda deli karakterlerini usta bir şekilde canlandıran Barry Keoghan’ı çoğumuz The Batman filminin silinen Joker sahnesindeki performansı ile tanıdık ve kendisi The Banshees Of Inisherin filminde de yine bir deli karakteri canlandırıyor. Şahsen ben onun bu performansına hayran kaldım.

Ayrıca karakter gelişimi olarak da muhteşem ilerleyen The Banshees Of Inisherin filminde sadece oyunculuk ile o karakterin duygusunu inanılmaz rahat anlayabiliyorsunuz. Bu yorumum bir karakter için değil bütün karakterler için geçerli. Hepsi ayrı ayrı çitayı arşa çıkarmış diyebilirim.

Konu olarak biraz ağır ilerlemesi beklemediğim bir şey olduğu için beni üzen bir nokta oldu. Fakat bu filmle alakalı değil benim beklentimle alakalı, siz bu filmin ağır bir film olduğunu bilerek girerseniz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Filmimizin içinde ‘İç Savaş’ bulunuyor, asıl olayımız ayrı bir adada geçerken ana karada iç savaş sürüyor ancak bu iç savaşı 2-3 sahne dışarısında neredeyse hiç kullanmamaları ve kullandıklarında ‘aa silah sesi’ demeleri biraz canımı sıktı doğrusu.

Yan hikaye anlatımı olarak benim için sadece ‘İç Savaş’ kısmında sınıfta kaldığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer her yan hikayeyi çok güzel anlattı. Hele ki ana hikaye.. Kendinizi çok rahat bir şekilde karakterlere bağlayabiliyorsunuz ve bu sizi filmin içine direkt çekiyor. Dediğim gibi beklentimden ötürü ben ilk başlarda sıkıntı çekmeme rağmen bu olay beni tamamen filmin içine çekti.

Reklam

Oscar’da en az 1-2 ödül almasını beklediğim The Banshees Of Inisherin film incelemesinin sonuna geldik. 3 Şubat Cuma günü vizyona girecek. Sinema ile kalın.

Devamını Okuyun

Popüler