Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sanat

Mesut Çiftci’nin Kaleminden “Bıçak Islığı” İnkilap Kitabevi Etiketiyle Raflarda

Çıktıkları yolculukta sadece vicdanlarının sesini duymaya çalışanların romanı “Bıçak Islığı”, Mesut Çiftci’nin kaleminden İnkılâp Kitabevi imzasıyla edebiyat okurlarıyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı.

Yayınlandı

Tarih

Mesut Çiftci'nin Kaleminden Bıçak Islığı İnkilap Kitabevi Etiketiyle Raflarda
Ayrıksı Kitap

Yaşanılan hayatta, insanın başına ne gelirse gelsin önce vicdan rahatlığının önemsenmesi gerektiğini anlatan “Bıçak Islığı”, ikinci kitabıyla edebiyat dünyasında ismini belirginleştiren Mesut Çiftci’den okurlarının beğenisine sunuluyor. Modern edebiyatın özgün ve kaliteli eserlerini vermeye çalışan İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan “Bıçak Islığı”, günahlarla yaşanan değil pişmanlıklarla yaşanan bir ömrün boşa gittiğini anlatmak için çağrışımın gücü yüksek sözcüklere verilirken, bireylerin iç dünyası satırlara işleniyor.

Aşiyan Mezarlığı’nda bulunan bir bebek cesediyle başlayan roman, unutmak için karanlığın iyi bir yöntem olduğunu söylerken, anlatılmak istenenler mekan, zaman ve karakter bütünlüğü içinde veriliyor. İnsanın pusulası daima vicdanını göstermeli diyen “Bıçak Islığı”; Kostik, Leyla, Cinli ve Zehir gibi karakterler üzerinden yaratılan kurgu ve sorguladığı değerlerle ve kullandığı bilinç akışı, iç çözümleme gibi tekniklerle okurlarını yazınsal bir yolculuğa çıkarıyor.

Mesut Çiftci’nin, insan psikolojisini zaman kavramı üzerinden sorguladığı romanı, karanlık bir gece yarısıyla ruhun karanlıklarına, hissedilen korkulara ve kaçılan duygulara ses veriyor. Gurur duyacağımız şeyler yaptığımızda aydınlanan ruhumuza inat, iç huzursuzluğumuzun yarattığı karanlık ve kişinin kendi içinde kurduğu mahkeme, kullandığı modern anlatım teknikleriyle Çiftci’nin satırlarında nitelikli edebiyat okurlarını bulmayı bekliyor.

Arka Kapak Yazısı

“Karanlık her zaman kötü değildir. Aradığın şey bir unutma bahçesi ise karanlıktan iyisi yoktur. Kaybolur gidersin siyah perdenin arasından. Gördüğün yok, görenin yok… Bir de zihnine çekebilirsen karanlığın perdesini mesele tamamdır. Unutmak için beyninin dehlizlerini karanlığın uykusuna yatırman gerek en başta. Sonra beynin uyur, sonra sen uyursun; nihayet uyursun. Demek ki artık başarabilmişsindir unutmayı, demek ki artık karanlığın dinginliğini ruhuna yedirmişsindir. Korkular yok yalnızca karanlıkta, korkularından kaçıp sığınacağın bir ağaç kovuğu olur bazen karanlık.”

İstanbul Boğazı’nda gece yarısı…

Bir tabut, bir kayık gibi gecenin karanlık dehlizlerinde ağır ağır süzülüyor… Tabutta bulunan kadın ve adam, türlü maceralardan sonra nefeslendikleri bir anda, gökyüzündeki sonsuzluğu, yıldızları seyrediyorlar. “Mezara günahlarınla git ama pişmanlıklarınla gitme” diyerek çıktıkları bu yolda, emin oldukları tek bir şey vardı, o da vicdan rahatlığı.

Reklam

Aşiyan Mezarlığı’ndaki bir çello kutusunda bulunan bebek cesediyle başlayan olaylar zinciri, ana karakterler Kostik, Leyla, Cinli ve Zehir etrafında gelişen sürükleyici kurgu ile devam ediyor. Mesut Çiftci’nin ikinci kitabı Bıçak Islığı, eşsiz hikâyesiyle okuyucusunu satır aralarında kaybolmaya davet ediyor!

Özgeçmiş

Yazar Mesut Çiftci

1979 Erzincan doğumlu. İlkokul birinci sınıfı bitirene dek orada yaşadı. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazetecilik eğitimi aldı. Aynı üniversitede sinema yüksek lisansı yaptı. Tez konusu olarak, 1990 sonrası Türkiye’de politik sinema üzerine çalıştı. Hiç Eğilmemiş Bir Adam: Tevfik Fikret ve Bozkır İçin Bir Düş: Köy Enstitüleri belgesellerine senarist ve yönetmen olarak imza attı. Ölü Bayramı, Kılıçbalığı Öyküsü ve Sonsuz Matem belgesellerine senaryo katkısı yaptı. Yaşanmamış Hayata Veda adını taşıyan bir romanı daha bulunmaktadır.

www.mesutciftci.net

Künye

Reklam

Tür: Roman

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör: Saliha Ulusoy

Çizim ve Kapak Tasarım: Gilas Coşkun

SayfaTasarım: Aslı Varol

Reklam

Sayfa Sayısı: 156

Kitap Ebadı: 13,5 x 19,5

İç Sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr

Kapak Kağıt Cinsi: Amerikan Bristol 230 gr

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Sanat

“Aydınlıkevler” Tiyatro Oyununa Üç Ödül Birden

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Aydınlıkevler Tiyatro Oyunu
Ayrıksı Kitap

Demet Akbağ’ın 15 yıl sonra tekrar tiyatro sahnesine döndüğü oyun Magazin Gazetecileri Derneği’nin verdiği ‘26. Altın Objektif Ödülleri’nde En İyi Tiyatro Oyunu ödülünü alırken, Demet Akbağ’a En İyi Tiyatro Oyuncusu – Kadın ödülünü ve Salih Bademci’ye En İyi Tiyatro Oyuncusu – Erkek ödüllerini getirdi. Yapımını BKM’nin üstlendiği, Demet Akbağ’ın performansı ile Yılmaz Erdoğan’ın kalemini buluşturan ‘Aydınlıkevler’, yeni sezona ödülle başladı…

DEMET AKBAĞ’A İKİ ÖDÜL BİRDEN!

CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da düzenlenen gecede ilk olarak onur ödülünü almak üzere sahnedeydi. Akbağ ödülü “Altın Objektif Ödülleri’nin her zaman benim için ayrı bir kıymeti vardır. Bu onur ödülünü mesleğini onurundan taviz vermeden yapan, yapmış olan ve yapacak olan herkes adına alıyorum. Çok teşekkür ederim” sözleriyle kabul etti.

En iyi Tiyatro Ödülü’nü ekiple birlikte sahnede alan Demet Akbağ, “15 yıl sonra tiyatro sahnesine dönmemi sağlayan ‘Aydınlıkevler’ oyununa, tüm ekip arkadaşlarıma, Yılmaz Erdoğan’a, Nisan Ceren Özerten’e, Sedar Biliş’e, BKM ve Necati Akpınar’a teşekkür ediyorum” dedi. Tiyatronun ekip işi olduğunun altını çizen Akbağ “Bu gece Salih’le birlikte Sevda Baş, Nebi Tolga Yılmaz, Barkın Sarp, Ömer Güneş, Kiraz Tosun burada. Aramızda olamayan arkadaşlarımız da var ama ödülü tüm ekip adına alıyorum” diyerek genç rol arkadaşlarını alkışladı. En İyi Tiyatro ödülünün ardından Akbağ’a ‘En İyi Tiyatro Oyuncusu – Kadın’ ödülü takdim edildi.

Ardından Salih Bademci, En İyi Tiyatro Oyuncusu – Erkek ödülü için sahneye gelirken, Akbağ ve Bademci ‘Aydınlıkevler’ sahnesinden sonra bu kez de ödül sahnesinde buluşmuş oldu. Bademci “İdolüm” dediği Akbağ ile birlikte oynamaktan dolayı yaşadığı mutluluğu bir kez daha dile getirerek, tüm ‘Aydınlıkevler’ ekibine ve BKM’ye teşekkür etti.

Reklam

Yönetmenliğini Serdar Biliş’in proje yapımcılığını Nisan Ceren Özerten’in üstlendiği, Cem Yılmazer imzalı sahne tasarımı ve Tuluğ Tırpan’ın orijinal bestelerinin yanı sıra Mustafa Olgan’ın canlı müzikleri ile de beğeni toplayan ‘Aydınlıkevler’in kadrosunda Demet Akbağ, Salih Bademci, Burak Dakak ve Sinem Ünsal’ın yanı sıra Sevda Baş, Nebi Tolga Yılmaz, Barkın Sarp, Ömer Güneş, Caner Alkaya, Kiraz Tosun yer alıyor.

Sahnelendiği ilk günden bu yana seyircinin büyük ilgisi ile karşılaşan ‘Aydınlıkevler’ ikinci sezonunda İstanbul’da Maximum Uniq Hall’da ve turneleri ile sürpriz şehirlerde seyirci ile buluşmaya devam edecek.

Devamını Okuyun

Sanat

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Antalya Altın Portakal Film Festivali
Ayrıksı Kitap

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, açılış töreniyle kapılarını açtı…

Törende, Altın Portakal sahibi oyuncular Perihan Savaş ile Erkan Can’a “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a ise “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Ayrıca, Altın Portakal’da;1974’te “Bedrana” filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazanan Perihan Savaş ile 1999’da “Gemide” ve 2006’da “Takva” filmleriyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Erkan Can’a, “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a da “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Sanat

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi, “Lil Wayne” Adına Sergi Düzenledi

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi Lil Wayne
Ayrıksı Kitap

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi, Grammy ödüllü rapçi Lil Wayne’in onuruna yeni bir sergi açtı. 27 Eylül’de 40. yaş gününü kutlayan rapçi, yaptığı açıklamada müze yetkililerine teşekkür etti…

Lil Wayne , “UAAMM” ile çalıştığım ve öğrencilere Hip-Hop’un kültür üzerinde nasıl bu kadar etkili olduğunu gösterdiğim için çok minnettarım” dedi . “Tüm doğum günü aşkı için “UAAMM”a sesleniyorum.”

27 Aralık’a kadar açık olan sergiye gelen hayranlar, Wayne’in en iyi rap albümü dalında 2009 Grammy’sini, kıyafetlerini, Tha Block Is Hot stüdyo albümünün CD’sini ve el yazısı mektubunu görebilecekler. Rikers hapishanesinde geçirdiği süre boyunca yazılmış notlar ve daha fazlası…

Devamını Okuyun

Popüler