Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Nope: İnsanlığın Gülünç Temsiliyeti

Yayınlandı

Tarih

nope
Ayrıksı Kitap

Get Out ile birlikte kariyeri çok başka bir yere evrilen Oscar ödülü yönetmen Jordan Peele’in yeni filmi Nope, geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Peele’in önceki filmlerinden alışık olduğumuz ırkçılık, ayrımcılık ve dünyalar, düşünceler, boyutlar arası çatışma gibi temalar Nope’un ana iskeletini oluşturuyor. 

Beyaz Kanı

Peele’in beyaz insanlarla olan derdi bambaşka bir boyuta çıkıyor. Bunu da ufo, maymun, at gibi anlamları çokça yere çekilebilecek imgelerle yapıyor. Önceki filmlerinde siyahi ırkçılığın etrafında dönen ana yapı, bu sefer Asyalı ve Latin Amerikalı karakterlerin de işin içine girmesiyle küresel bir ırkçılık taşlamasına dönüşüyor. Ayrımcılığa uğrayan insanların; bir arada direnmek yerine “beyaz insanların yarattığı toplumda” kendilerine yer bulma çabasını ve birbirine yaptıkları ihanetleri bir kan davasına dönüştürüyor, yağmur yerine kan yağdırıyor. 

Ehlileştirmek Üzerine Bir Açgözlülük

Ayrı bir değinilmek istenilen nokta da “ehlileştirmek” kavramı. İnsanlık, doğuşundan beri kendi türünden olan veya olmayan her şeyi ehlileştirmek üzerine kurulu. Filmde de bu; at, maymun siyahi ve Asyalı insan üzerinden anlatılmaya çalışılınıyor. Özgürlük, asalet ve cesaretin simgesi atları; beyaz ve siyah diye ayırıyor, oradan da korkaklık, cesurluk anlamları yükleniyor bu renklere. Beyaz insanların kendisinden aciz gördüğü ve ehlileştirmeye çalıştığı Asyalı bir çocuğun ve bir maymunun muhtemel dostluğuna, birleşmesine ket vuran yine beyaz insan oluyor. Ufonun aç gözlülüğü yine beyaz insanı düşündürtebilir. 

Reklam

Dağın Arkasından Esen Bir Marvel Esintisi

“Anlatmaya ve vurgulamaya çalıştığı mesajların dışında elimizde ne var?” dediğimizde cidden elimizde bir şey var mı? Jordan Peele’in hikaye anlatıcılığındaki başarısını Nope’ta da sürdürdüğünü söylemek güç. Reji olarak doruk noktasına çıktığını her anında hissettiriyor ama bu zayıf senaryonun fazlasıyla mesaj kaygısı taşıması, özellikle son yarım saatiyle kaliteli çekilmiş bir Marvel filmi hissiyatı vermesi kaçınılmaz oluyor. Yine de ses kurgusunda ve Hoyte van Hoytema’nın sinematografik olarak başarısı, filmi yılın önemlilerinden birisi olarak anıltacaktır. 

Ödül Yarışında Nerede Konumlanır?

Başrollerinde Daniel Kaluuya, Keke Palmer ve Steven Yeun’un yer aldığından hiç bahsetmemişim. Keke Palmer’ın beklenmedik performansı dışında çok bahsetmeye değer bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bir yarışı düşünürsek Keke Palmer bi’ yerlerde kendisine koltuk bulacaktır. Teknik dallarda da olan başarısından dolayı Nope’un ismini bir süre daha duyacak gibiyiz. Özellikle “ses” kısmında.  

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

Ampute Messi Barış Telli’nin Hayatı Film Oluyor Yönetmeni Kim oldu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hayatla_baris_CanUlkay_BarisTelli
Ayrıksı Kitap

Son Yılların En Üretken Yönetmenlerinden CAN ULKAY

 “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmen koltuğunda

“Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar” filmlerinin yönetmeni CAN ULKAY, Ampute Messi olarak anılan milli futbolcumuz Barış Telli’nin hayatını anlatan “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmeni oldu. Can Ulkay; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çok çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek filmle ilgili ilk duygularını anlattı.

Çekimleri aralık ayının ilk haftası başlayacak projeden bir diğer önemli haber ünlü besteci, piyanist, aranjör FAHİR ATAKOĞLU müzik direktörü olarak notalarıyla filmde yer alacak olması… Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yapımcılığını, Hünkar Doğan, Gökhan Oskay, Barış Kenan Özkan ve İbrahim Halil Turan’ın kurduğu 4 Story Production şirketinin üstlendiği, senaryosunu Koray Yeltekin’in yazıp Burak Göral’ın senaryo danışmanı olduğu “HAYATLA BARIŞ”filminin hazırlık çalışmaları hızlandı. 

Reklam
hayatla_baris_01
Gökhan Oskay, Can ULKAY, Barış Kenan Özkan, Barış Telli, Hünkar Doğan, İbrahim Halil Turan

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden ama yılmayıp sporda üst düzey başarılar elde eden genç futbolcu Barış Telli’nin hayatını anlatan proje; “Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar”, “Mevlana Celaleddin-i Rumi” gibi birbirinden değerli yapımların yönetmeni Can Ulkay’a emanet

“Hikayemiz bütün dünyanın seyredebileceği uluslararası bir insanlık öyküsü. Bu hikayenin bir zafer olduğunu unutmadan, hak ettiği gerçekçilik ve ciddiyetle ele alacağız” diyen Can Ulkay; “Yapamam veya imkansız kelimeleri Barış’ın sözlüğünde hiç bulunmamış. Filmimizde bu mücadeleyi neredeyse bir karakter haline getirerek Barış’ın yolculuğunu izleyiciye her an hissettireceğiz” dedi. 

Can Ulkay ayrıca; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek film hakkında ilk görüşlerini paylaştı. 

hayatla_baris__Baris_Telli_2
Barış Telli

Barış’ın yaşadıkları Fahir Atakoğlu’nun notalarından yansıyacak

Küçük yaşta geçirdiği kazanın kendisine engel olmasına izin vermeyen, önce tek bacakla yürümeyi ve koşmayı yeniden öğrenen Barış Telli, yıllar içinde atletizmden tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kırdı, uluslararası madalyalar kazandı, ülkemizin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni oldu.

Futbol yeteneği ise bambaşka bir seviyedeydi Barış’ın… Hem forma giydiği kulüplerde hem Ampute Futbol Milli Takımında sayısız şampiyonluklar, üst üste gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazandı, UEFA tarafından Adil Oyun Elçisi (Equal Game) seçildi. Üst düzey başarıları dünyanın dört bir tarafında belgesellere konu oldu. O artık Messi gibi, yaşayan bir efsaneydi ve “Ampute Messi” olarak anılmaya başladı.

İşte Barış’ın yediden yetmişe herkese ilham veren, zorlukları aşma mücadelesi ve göz kamaştırıcı başarıları, ünlü müzisyen FAHİR ATAKOĞLU’nun notalarıyla beyazperdeye taşınacak. Kendisine söylenen ‘imkansız’ ve ‘başaramazsın’ itirazlarına rağmen azmin ve inancın insan hayatına neler kattığını, engellerin engel olmadığını anlatmaya hazırlanan, gelecek yıl vizyona girecek HAYATLA BARIŞ” filminde Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Müjdemi İsterim” Ne Zaman Vizyonda? “Müjdemi İsterim”in Kadrosunda Kimler Var? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Müjdemi İsterim Oyuncular
Ayrıksı Kitap

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği; yeni sinema sezonunun şimdiden en çok konuşulmaya başlanan komedisi ‘Müjdemi İsterim’den ilk görüntüler yayınlandı…

Yönetmenliğini Ömer Faruk Yardımcı’nın yaptığı, senaryosunu Olcay Onur Kaya’nın kaleme aldığı neşe dolu komedi filmi ‘Müjdemi İsterim’, 18 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür, İlker Aksum gibi yıldız isimlerin kadrosunda yer aldığı film seyirciyi kahkahaya doyuracak.

Gelecek sinema sezonunun en iddialı yerli yapımlarından biri olacak ‘Müjdemi İsterim’, üzerlerine atılan cinayeti çözmek için mecburen işbirliği yapmak zorunda kalan ve kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın ortasında bulan Bulut ve Müjde’nin eğlenceli hikayesini anlatacak.

‘Müjdemi İsterim’ 18 Kasım’da sinemalarda…

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Gülümse” Filminde Geri Sayım Başladı – Gülümse Ne Zaman Vizyonda? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Filmi Tanıtım
Ayrıksı Kitap

Dr. Rose Cottter bir hastanın tuhaf ve travmatik deneyimine şahit olduktan sonra açıklayamadığı ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar. Bunaltıcı bir dehşet, hayatını ele geçirmeye başlarken Rose’un hayatta kalması ve ürkütücü, yeni gerçekliğinden kaçması için sorunlu geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.

“Gülümse” filmi 30 Eylül’de sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler