Bizimle iletişim kur

Sinema

Nope: İnsanlığın Gülünç Temsiliyeti

Yayınlandı

Tarih

nope
Behzat C Banner

Get Out ile birlikte kariyeri çok başka bir yere evrilen Oscar ödülü yönetmen Jordan Peele’in yeni filmi Nope, geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Peele’in önceki filmlerinden alışık olduğumuz ırkçılık, ayrımcılık ve dünyalar, düşünceler, boyutlar arası çatışma gibi temalar Nope’un ana iskeletini oluşturuyor. 

Beyaz Kanı

Peele’in beyaz insanlarla olan derdi bambaşka bir boyuta çıkıyor. Bunu da ufo, maymun, at gibi anlamları çokça yere çekilebilecek imgelerle yapıyor. Önceki filmlerinde siyahi ırkçılığın etrafında dönen ana yapı, bu sefer Asyalı ve Latin Amerikalı karakterlerin de işin içine girmesiyle küresel bir ırkçılık taşlamasına dönüşüyor. Ayrımcılığa uğrayan insanların; bir arada direnmek yerine “beyaz insanların yarattığı toplumda” kendilerine yer bulma çabasını ve birbirine yaptıkları ihanetleri bir kan davasına dönüştürüyor, yağmur yerine kan yağdırıyor. 

Ehlileştirmek Üzerine Bir Açgözlülük

Ayrı bir değinilmek istenilen nokta da “ehlileştirmek” kavramı. İnsanlık, doğuşundan beri kendi türünden olan veya olmayan her şeyi ehlileştirmek üzerine kurulu. Filmde de bu; at, maymun siyahi ve Asyalı insan üzerinden anlatılmaya çalışılınıyor. Özgürlük, asalet ve cesaretin simgesi atları; beyaz ve siyah diye ayırıyor, oradan da korkaklık, cesurluk anlamları yükleniyor bu renklere. Beyaz insanların kendisinden aciz gördüğü ve ehlileştirmeye çalıştığı Asyalı bir çocuğun ve bir maymunun muhtemel dostluğuna, birleşmesine ket vuran yine beyaz insan oluyor. Ufonun aç gözlülüğü yine beyaz insanı düşündürtebilir. 

Reklam

Dağın Arkasından Esen Bir Marvel Esintisi

“Anlatmaya ve vurgulamaya çalıştığı mesajların dışında elimizde ne var?” dediğimizde cidden elimizde bir şey var mı? Jordan Peele’in hikaye anlatıcılığındaki başarısını Nope’ta da sürdürdüğünü söylemek güç. Reji olarak doruk noktasına çıktığını her anında hissettiriyor ama bu zayıf senaryonun fazlasıyla mesaj kaygısı taşıması, özellikle son yarım saatiyle kaliteli çekilmiş bir Marvel filmi hissiyatı vermesi kaçınılmaz oluyor. Yine de ses kurgusunda ve Hoyte van Hoytema’nın sinematografik olarak başarısı, filmi yılın önemlilerinden birisi olarak anıltacaktır. 

Ödül Yarışında Nerede Konumlanır?

Başrollerinde Daniel Kaluuya, Keke Palmer ve Steven Yeun’un yer aldığından hiç bahsetmemişim. Keke Palmer’ın beklenmedik performansı dışında çok bahsetmeye değer bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bir yarışı düşünürsek Keke Palmer bi’ yerlerde kendisine koltuk bulacaktır. Teknik dallarda da olan başarısından dolayı Nope’un ismini bir süre daha duyacak gibiyiz. Özellikle “ses” kısmında.  

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

‘ALICE MÜZİKALİ’ 10 Şubat’ta Disney+ ile Tüm Türkiye’yi Saracak!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

BKM, Zorlu PSM ve id ortak yapımcılığıyla, başladığı günden bu yana kapalı gişe devam eden ‘Alice Müzikali’ Disney+ aracılığıyla 10 Şubat’ta sanatseverlerle buluşacak. Oyuncu kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın yer aldığı, Lewis Carroll’un efsanevi eserinden uyarlanan müzikal, Zorlu PSM Sahnesi’nde Disney+’a özel yapılan çekimle Türkiye’de hayranlarının evine konuk olacak. Disney+’ta 10 Şubat’ta yayına girecek müzikalden yepyeni bir tanıtım paylaşıldı!

İSTANBUL, Türkiye (02 Şubat 2023) – The Walt Disney Company’nin tüm dünyada milyonlarca üyeye sahip dijital yayın platformu Disney+, farklı içeriklerine bir yenisini daha ekliyorBu sefer bir ilke imza atacak Disney+Lewis Carroll’un efsanevi metninin Serdar Biliş yönetmenliği ve Beyhan Murphy koreografisiyle bir araya geldiği ‘Alice Müzikali’ni Türkiye’nin her yerindeki izleyicisiyle buluşturacak. 

Övgü dolu yorumlar alan ‘Alice Müzikali’nin zengin oyuncu kadrosunda; Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterine hayat veriyor. 2019 yılından bu zamana aralıksız kapalı gişe devam eden müzikalin oyuncuları ilk kez kendini izleyebilecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

The Mandalorian Dizisinden Yeni Afiş ve Özel Görüntüler Geldi!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Mandalorian dizisi ilk sezonu ile büyük bir patlama yaptı ve kült yapımlar arasında yerini buldu. Gerek çekim teknikleri gerek senaryo, efekt gibi başarısı ile bütün dikkatleri üzerine çeken dizi bu etki ile 2. ve 3. sezon onaylarını da aldı.

1 Mart’tan itibaren sadece Disney+’tan izlenebilecek dizinin dünyasına dair yayınlanan videoda Grogu’nun nasıl bir fenomene dönüştüğüne de değiniliyor. Dizinin yeni sezonunda ise Mandalorlu’nun, Grogu ile birlikte yoluna devam ederken eski müttefiklerle yollarının kesişmesi ve yeni düşmanlarla karşılaşmasına tanık olunacak. 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

The Banshees Of Inisherin Film İncelemesi

Oscar’ın etkili isimlerinden The Banshees Of Inisherin filmini sizler için izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Banshees Of Inisherin 8 dalda 9 Oscar Adaylığı bulunduğundan ötürü herkesin beklentisini çok yükseltti. Dilerseniz gelin bu Oscar Adaylıklarına bir göz atalım daha sonra da filmi incelemeye geçelim.

  • En İyi Film
  • En İyi Yönetmen (Martin McDonagh)
  • En İyi Orijinal Senaryo (Martin McDonagh)
  • En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brendan Gleeson / Barry Keoghan)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kerry Condon)
  • En İyi Orijinal Film Müziği (Carter Burwell)
  • En İyi Kurgu (Mikkel E. G. Nielsen)

Öncelikle bence ‘Elvis, Everything Everywhere All at Once ve The Fabelmans’ gibi filmler varken En İyi Film Ödülünü alabileceğini kesinlikle düşünmüyorum fakat En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün Barry Keoghan‘ın kesinlikle alması gerektiği kanaatindeyim.

Genelde bulunduğu yapımlarda deli karakterlerini usta bir şekilde canlandıran Barry Keoghan’ı çoğumuz The Batman filminin silinen Joker sahnesindeki performansı ile tanıdık ve kendisi The Banshees Of Inisherin filminde de yine bir deli karakteri canlandırıyor. Şahsen ben onun bu performansına hayran kaldım.

Ayrıca karakter gelişimi olarak da muhteşem ilerleyen The Banshees Of Inisherin filminde sadece oyunculuk ile o karakterin duygusunu inanılmaz rahat anlayabiliyorsunuz. Bu yorumum bir karakter için değil bütün karakterler için geçerli. Hepsi ayrı ayrı çitayı arşa çıkarmış diyebilirim.

Konu olarak biraz ağır ilerlemesi beklemediğim bir şey olduğu için beni üzen bir nokta oldu. Fakat bu filmle alakalı değil benim beklentimle alakalı, siz bu filmin ağır bir film olduğunu bilerek girerseniz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Filmimizin içinde ‘İç Savaş’ bulunuyor, asıl olayımız ayrı bir adada geçerken ana karada iç savaş sürüyor ancak bu iç savaşı 2-3 sahne dışarısında neredeyse hiç kullanmamaları ve kullandıklarında ‘aa silah sesi’ demeleri biraz canımı sıktı doğrusu.

Yan hikaye anlatımı olarak benim için sadece ‘İç Savaş’ kısmında sınıfta kaldığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer her yan hikayeyi çok güzel anlattı. Hele ki ana hikaye.. Kendinizi çok rahat bir şekilde karakterlere bağlayabiliyorsunuz ve bu sizi filmin içine direkt çekiyor. Dediğim gibi beklentimden ötürü ben ilk başlarda sıkıntı çekmeme rağmen bu olay beni tamamen filmin içine çekti.

Reklam

Oscar’da en az 1-2 ödül almasını beklediğim The Banshees Of Inisherin film incelemesinin sonuna geldik. 3 Şubat Cuma günü vizyona girecek. Sinema ile kalın.

Devamını Okuyun

Popüler