Bizimle iletişim kur

Sinema

Nope: İnsanlığın Gülünç Temsiliyeti

Yayınlandı

on

nope
Radio Mood App

Get Out ile birlikte kariyeri çok başka bir yere evrilen Oscar ödülü yönetmen Jordan Peele’in yeni filmi Nope, geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Peele’in önceki filmlerinden alışık olduğumuz ırkçılık, ayrımcılık ve dünyalar, düşünceler, boyutlar arası çatışma gibi temalar Nope’un ana iskeletini oluşturuyor. 

Beyaz Kanı

Peele’in beyaz insanlarla olan derdi bambaşka bir boyuta çıkıyor. Bunu da ufo, maymun, at gibi anlamları çokça yere çekilebilecek imgelerle yapıyor. Önceki filmlerinde siyahi ırkçılığın etrafında dönen ana yapı, bu sefer Asyalı ve Latin Amerikalı karakterlerin de işin içine girmesiyle küresel bir ırkçılık taşlamasına dönüşüyor. Ayrımcılığa uğrayan insanların; bir arada direnmek yerine “beyaz insanların yarattığı toplumda” kendilerine yer bulma çabasını ve birbirine yaptıkları ihanetleri bir kan davasına dönüştürüyor, yağmur yerine kan yağdırıyor. 

Ehlileştirmek Üzerine Bir Açgözlülük

Reklam

Ayrı bir değinilmek istenilen nokta da “ehlileştirmek” kavramı. İnsanlık, doğuşundan beri kendi türünden olan veya olmayan her şeyi ehlileştirmek üzerine kurulu. Filmde de bu; at, maymun siyahi ve Asyalı insan üzerinden anlatılmaya çalışılınıyor. Özgürlük, asalet ve cesaretin simgesi atları; beyaz ve siyah diye ayırıyor, oradan da korkaklık, cesurluk anlamları yükleniyor bu renklere. Beyaz insanların kendisinden aciz gördüğü ve ehlileştirmeye çalıştığı Asyalı bir çocuğun ve bir maymunun muhtemel dostluğuna, birleşmesine ket vuran yine beyaz insan oluyor. Ufonun aç gözlülüğü yine beyaz insanı düşündürtebilir. 

Dağın Arkasından Esen Bir Marvel Esintisi

“Anlatmaya ve vurgulamaya çalıştığı mesajların dışında elimizde ne var?” dediğimizde cidden elimizde bir şey var mı? Jordan Peele’in hikaye anlatıcılığındaki başarısını Nope’ta da sürdürdüğünü söylemek güç. Reji olarak doruk noktasına çıktığını her anında hissettiriyor ama bu zayıf senaryonun fazlasıyla mesaj kaygısı taşıması, özellikle son yarım saatiyle kaliteli çekilmiş bir Marvel filmi hissiyatı vermesi kaçınılmaz oluyor. Yine de ses kurgusunda ve Hoyte van Hoytema’nın sinematografik olarak başarısı, filmi yılın önemlilerinden birisi olarak anıltacaktır. 

Ödül Yarışında Nerede Konumlanır?

Başrollerinde Daniel Kaluuya, Keke Palmer ve Steven Yeun’un yer aldığından hiç bahsetmemişim. Keke Palmer’ın beklenmedik performansı dışında çok bahsetmeye değer bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bir yarışı düşünürsek Keke Palmer bi’ yerlerde kendisine koltuk bulacaktır. Teknik dallarda da olan başarısından dolayı Nope’un ismini bir süre daha duyacak gibiyiz. Özellikle “ses” kısmında.  

Reklam

Sinema

“Açık Havada Popcorn Kokusu Var” Etkinliği Havaların Isınmasıyla Birlikte Tekrar Başlıyor

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Maximiles Black sponsorluğunda Swissôtel The Bosphorus içerisinde yer alan Sultanpark’ta 27 Mayıs Pazartesi günü başlayacak olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliğinde farklı film zevklerine hitap eden, geçmişten günümüze ses getiren, Oscar ödüllü filmler yaz boyunca gösterime sunuluyor.

27 Mayıs Pazartesi günü ilk gösterime başlayacak olan açık hava sinemasında yaz boyunca çeşitli tarihlerde pazartesi günleri 21:00’da patlamış mısır ve içecek eşliğinde filmin keyfi çıkıyor.

Reklam

Swissôtel’in seçkisiyle açık hava sinemasında filmler hazır, patlamış mısırın kokusu İstanbul’a yayılmaya başladı bile, e peki sen neredesin?

Hazırsanız açık hava sineması hakkında detaylı bilgi ve bilet satın almak için:

www.swissotelthebosphorus.com/tr/acik-hava-sinemasi/

PARAZİT – 11 HAZİRAN SALI

Reklam

TH GREAT GATSBY – 24 HAZİRAN PAZARTESİ

CASABLANCA – 8 TEMMUZ PAZARTESİ

WHIPLASH – 22 TEMMUZ PAZARTESİ

LA LA LAND – 29 TEMMUZ PAZARTESİ

BALİNA – 5 AĞUSTOS PAZARTESİ

Reklam

THE MENU – 12 AĞUSTOS PAZARTESİ

Devamını Okuyun

Sinema

“The Wild Robot/ Vahşi Robot” Filminin İkinci Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Destansı macera, ıssız bir adada gemisi kazaya uğrayan ve zorlu çevreye uyum sağlamayı öğrenmesi, yavaş yavaş adadaki hayvanlarla ilişkiler kurması ve evlat edinmesi gereken bir robotun ROZZUM ünitesi 7134, kısaca “Roz” yolculuğunu konu alıyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Sayara: İntikam Meleği” Filmi Ne Zaman Vizyonda Olacak? Fragman İzleyin

Türünün nadir örneklerinden biri olan, korku-suç ve aksiyon öğelerini bir arada barından Türk filmi ‘Sayara’ 21 Haziran’da sinema salonlarındaki yerini alacak.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türünün nadir örneklerinden biri olan, korku-suç ve aksiyon öğelerini bir arada barından Türk filmi ‘Sayara’ 21 Haziran’da sinema salonlarındaki yerini alacak. İzlemesi cesaret gerektiren filmden dikkat çeken bir fragman yayınlandı…

Yapımını Inter Yapım’ın, uluslararası dağıtımını Inter Medya’nın üstlendiği Sayara’nın yönetmen koltuğunda Can Evrenol oturuyor. Senaryosu da Can Evrenol tarafından kaleme alınan filmin oyuncu kadrosunda Duygu Kocabıyık, Emre Kızılırmak, Özgül Koşar yer alıyor.

Cannes’ın ardından Türkiye’de gösterime giriyor…

Dünya prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde, uluslararası prömiyerini ise Cannes Film Festivali’nde yapan ‘Sayara’ 21 Haziran itibariyle vizyondaki yerini alacak. Karanlık ve vahşi bir hikayeyi anlatan ‘Sayara’ seyircilere kan donduran dakikalar yaşatacak.

Reklam

Türkmenistanlı sessiz bir spor salonu temizlikçisi olan Sayara’nın kız kardeşinin, kontrolden çıkarak caniye dönüşen bir arkadaş grubu tarafından öldürülmesinin ardından başlayan intikam hikayesi oldukça sert görüntülere sahne oluyor.

Baskın kadar karanlık, çıplak kadar gerçek. Can Evrenol’dan izlemeye cesaret edemeyeceğiniz Sayara: İntikam Meleği 21 Haziran’da sinemalarda...

Devamını Okuyun

Sinema

“Alien: Romulus” Ne Zaman Vizyonda Olacak? Fragman İzleyin

20th Century Studios imzalı, Fede Alvarez’in yönettiği ‘Alien: Romulus’ filminden yeni afiş ve fragman paylaşıldı…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

20th Century Studios imzalı, Fede Alvarez’in yönettiği ‘Alien: Romulus’ filminden yeni afiş ve fragman paylaşıldı…

Oscar adayı usta yönetmen Ridley Scott’ın yönettiği serinin ilk filmi ‘Alien’ ile Oscar ödüllü James Cameron’ın yönettiği devam filmi ‘Aliens’ arasındaki zaman diliminde geçecek olan ‘Alien: Romulus’, sinema tarihinin bu kült serisini köklerine geri döndürüyor. Film, hem Türkçe dublajlı hem de altyazılı seçeneğiyle 16 Ağustos’tan itibaren sinemaseverlerle buluşacak.

Korku, bilimkurgu ve gerilim türünün kült serilerinden ‘Alien’, son filmi ‘Alien: Romulus’ ile tüyleri ürpertmeye geliyor. Bir grup genç uzay sömürgecisinin, terk edilmiş bir uzay istasyonunun derin uçlarını temizlerken dünyanın en korkutucu yaşam formu ile karşılaşması sonucu yaşadıkları korku dolu olayları anlatan film, 16 Ağustos’tan itibaren sinema salonlarındaki yerini alacak.

Reklam

Görsel diliyle övgü toplayan son afişi ve gerilim dolu yeni fragmanı ile büyük merak uyandıran filmin yapımcı koltuğunda Ridley Scott oturuyor. Fede Alvarez’in hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği ‘Alien: Romulus’un başrollerini Cailee Spaeny, David Jonsson, Archie Renaux, Isabela Merced, Spike Fearn ve Aileen Wu paylaşıyor.

‘Alien: Romulus’, yarattığı korku ve gerilim dolu dünyayı doldurduğu güçlü görsel efektleriyle sinemaseverlerin 16 Ağustos’tan itibaren nefeslerini kesecek.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar