Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Televizyon

Orta Dünya’da Sonunda Savaş Patlak Verdi – Güç Yüzükleri’nde Neler Oluyor?

Yayınlandı

Tarih

The Lord of the Rings: The Rings of Power - 106
Ayrıksı Kitap

Adar’ın ork ordusu beklenmedik sonuçlarla Güney Toprakları’na saldırırken, sonunda Orta Dünya’da savaş patlak verir…

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri, hepimizi Lindon, Khazad-dûm, Númenor ve Güney Toprakları’nın İkinci Çağ ortamlarıyla tanıştırmak için şimdiye kadar tatlı tatlı devam etti. Ama bu bölümle birlikte sonunda her şeyin patladığı görüldü.

Bu hafta çok fazla diyalog veya karakter motivasyonu yok. Çünkü, bu bölüm gerçekten tamamen aksiyon, tamamen Southlands’de. Adar’ın ork ordusu Bronwyn’in köyüne yürüyor. Bu orkların Sauron’un sanayileşmiş ordularından yıllar önce, bu savaşçılar kendilerine daha çok hayvan kafatasları ve kabile totemleri giydiriyor, bu da onlara farklı bir tat veriyor. Yine de korkutucu!

Neyse ki, köylüler için yanlarında özellikle usta bir elf savaşçısı var. Arondir (Ismael Cruz Cordova) gelen ilk orklara birkaç iyi yerleştirilmiş ok atar, ancak bu gerçekten ana tuzağı için masa ayarıdır: Bir kuleyi onların üzerine çökertir! Adar (Joseph Mawle) ve Waldreg’in (Geoff Morrell) yan adımla düşen enkaz atışları bana kesinlikle Return of the King’de bir taş patlamasından kaçan ork generali Gothmog’u hatırlatt; ancak, genel olarak tüm bu savaş kesinlikle Miğfer Dibi kuşatmasını çağrıştırıyor (İki Kule’den).

Helm’s Deep’e benzer şekilde, erkekler (genç ve yaşlı) ön saflarda yer alırken, kadınlar ve çocuklar bir “tutuşta” saklanıyor (bu durumda, temelde sadece bir çiftlik evi). Theo’nun (Tyroe Muhafidin) üzülmesine rağmen, Éowyn rolüne kendini kaptırmıştır: Çaresizce savaşta kendini kanıtlamak istese de, Theo kadınları ve çocukları korumakla görevlendirilir, böylece onu nispeten güvende tutarken egosunu pohpohlar.

Reklam

Orkların köye ikinci gece saldırısını çoğunlukla Arondir ve özellikle iri yarı bir ork arasında bire bir yarışma yoluyla görüyoruz. Bunun gibi savaşlarda makro ve mikro bakış açıları arasında bazı şeyleri değiştirmek güzel. Bazen sadece orduların çatıştığını görürüz ki bu başlı başına eğlencelidir, ancak dizinin bu bölümü için bir düelloyu her şeyin bir mikrokozmosu olarak kabul edebiliriz. Arondir ve ork ileri geri gider ve bir an için ork kazanabilir gibi görünür… Ta ki Bronwyn (Nazanin Boniadi) onu sırtından bıçaklayana kadar. Bu tür bir ekip çalışması, köylülerin en güçlü özelliğidir ve köyün geri kalanına göz atarken, diğerlerinin de rakiplerini dağıttığını görüyoruz.

Galipler, yukarıda bahsedilen kabile maskelerinden bazılarını mağlup edilen düşmanlarından çıkarırken, öldürülenler arasında birkaç insan bulmak için şaşırıyorlar. Onlar da herhangi bir insan değil, kendilerini Adar ile hizalamaya karar veren köylülerin eski komşuları ve arkadaşları. Bu, çevredeki ormanlardan dikenli oklar fışkırdığında netleşir açıklanmaz. Görünüşe göre Adar bu insanları önce top yemi olarak gönderdi ve daha sonra zayıflamış hayatta kalanları şaşırtmak için ana gücünü geri tuttu. Çok şövalye değil, ama kesinlikle etkili!

Bu tam uzunluktaki savaş bölümü eğlenceli çünkü momentum sürekli değişiyor. Orklar avantajla başladı, sonra köylülerin taktikleri onlara üstünlük sağladı ve şimdi Adar’ın tarafına döndü. Güçleri köylüleri Kale’ye sıkıştırır ve Arondir onlara kılıcın kabzasını nereye sakladığını söylemediği takdirde herkesi öldürmekle tehdit eder. Arondir’in Bronwyn’e kabzayı sadece kendisinin bilebileceği bir yere saklayacağını söylediğinden oldukça eminim… ama görünüşe göre Theo da biliyor? Belki de bu şeyle kurduğu bağlantıdır. Her neyse, zaten birkaç okla acı çeken Bronwyn’i öldürmemesi karşılığında Adar’a veriyor.

Ama tam o sırada, orklar muzaffer göründüğünde, gelgit tekrar değişir. Númenorlular, Arondir’in Theo’ya hayranlık uyandıran bir sesle “Kuzey Orduları Komutanı” olarak tanımladığı Galadriel (Morfydd Clark) ile birlikte buradalar. Köyü rahatlatmak için takviye kuvvetlerine liderlik ederken, oklardan kaçınmak için atından yana doğru sarkmak gibi gerçekten vahşi numaralar yapıyor. Gecenin bitmesine yardımcı olur – hem Miğfer Dibi’ndeki hem de Pelennor Çayırları’ndaki Rohirrim gibi, bu kahraman süvari şafağı onlarla birlikte getirir.

Kaynak: EW.

Reklam

Televizyon

Ata Demirer’in Yeni Filmi “Bursa Bülbülü”nden İlk Kareler Paylaşıldı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Bursa Bülbülü
Ayrıksı Kitap

Disney+ yeni projelerini duyurmaya devam ediyor. Yapımcılığını BKM’nin üstlendiği, senaryosunu Ata Demirer’in yazıp aynı zamanda başrolünde olduğu ve Hakan Algül’ün yönetmen koltuğunda yer aldığı ‘Bursa Bülbülü’ filminden ilk kareler yayınlandı…

Yapımcılığını BKM’nin üstlendiği, Hakan Algül’ün yönetmen koltuğuna oturduğu ve Ata Demirer’in hem senaryosunu yazıp aynı zamanda başrolünde yer aldığı ‘Bursa Bülbülü’ filmi çok yakında Disney+’ta izleyicilerle buluşacak.

Ata Demirer, Cem Gelinoğlu, Özge Özacar, Tarık Papuçcuoğlu ve Melek Baykal başta olmak üzere kadrosunda Celil Nalçakan, Toygan Avanoğlu, Berkay Tulumbacı, Seda Türkmen, Aycan Koptur, İnci Şen, Hakan Akın, Seçil Mutlu, Erkan Taşdöğen, Murat Kılıç, Neslihan Arslan, Ramiz Mullamusa, Cem Zeynel Kılıç, Bedir Bedir, Erkan Üçüncü, Uğur Arda Başkan, Muharrem Türkseven, Cem Cücenoğlu, Kerem Alp Kabul, Emre Şen, Mert Asker, Irmak Ecem Aydemir gibi birçok önemli ismi buluşturan filmden ilk kareler yayınlandı.

Devamını Okuyun

Televizyon

TRT 1 Dizilere Doymuyor – “Al Sancak” Tanıtımı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Al Sancak Dizisi
Ayrıksı Kitap

Uğur Güneş ve Gülsim Ali’nin başrolünde olduğu, TRT 1’in yeni dizisi “Al Sancak”ın tanıtımı yayınlandı…

Dizide terörle mücadele konusu işlenecek. Dizinin 2023 yılında yayında olması bekleniyor.

Dizi; “Birileri var; yaşatmak için yaşayan, toprağı vatan eden birileri…” sloganıyla çıkış yaptı.

Devamını Okuyun

Televizyon

Disney Plus’ta Lansman Dönemi Bitti – Yeni Dönemle Birlikte İddialı İçerikler Geliyor

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Disney Plus İddialı İçerikler
Ayrıksı Kitap

Yoğun ilgi ve yüksek izlenme rakamlarıyla başarılarla dolu 5.5 ayı geride bırakan Disney+, yeni sezonda çok sevilen zengin arşivinden dizi, film ve belgesellerin yanı sıra izleyicileri vizyonun en iyileri ve birbirinden iddialı yerli ve yabancı orijinal yapımlarla buluşturuyor…

1 Aralık Perşembe sabahı gerçekleştirilen, The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner’in açılışını yaptığı basın toplantısında, Media ve Direct to Consumer Genel Müdür Yardımcısı, Reklam Satış ve İş Birlikleri Başkanı Mehmet İçağasıoğlu ve Drama Direktörü Türkan Yurdam platformun gelecek bir yıl içerisinde yayınlanacak orijinal yapımlarından bir seçki paylaştı.

The Walt Disney Company’nin amiral gemisi olarak tüketicilere doğrudan yayın servisi sağlayan dijital yayın platformu Disney+, Türkiye’de 14 Haziran’da yayın hayatına başlamasının ardından başarılarla dolu 5.5 ayı geride bıraktı. İzleyiciyle buluştuğundan bu yana zengin içeriğiyle büyük beğeni toplayarak üye sayısını her geçen gün artıran Disney+, önümüzdeki yeni döneme de çok özel ve farklı içerikleriyle dopdolu giriş yapıyor, benzersiz arşivi, vizyonun en iyi filmleri, en iyi yerli ve yabancı orijinal diziler, filmler, belgeseller ile pek çok sürpriz yapımı da Türkiye’de izleyicilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Basın toplantısında The Walt Disney Company Genel Müdürü Cenk Soner geçtiğimiz ayları değerlendirirken, şirket vizyonu ve önümüzdeki döneme ait planlardan söz etti.

Bugüne kadar 1200’e yakın film, 600’ün üzerinde dizi ve 300’den fazla orijinal yapımdan oluşan içerik arşivini Türkiye’deki izleyicilerin beğenisine sunan Disney+, daima her yaştan izleyicinin beklentisini karşılayacak, yüksek kaliteli içeriklerle üyelerinin karşısına çıkmayı hedefliyor. Platform, yerel pazarı, izleyici alışkanlıklarını ve beklentilerini yakından takip ederek programlama stratejisini de buna göre düzenliyor. Marka bu amaçla dünyanın dört bir yanından yüksek kaliteli orijinal yapımlar tedarik etme, geliştirme ve üretme taahhüdünün bir parçası olarak da önde gelen içerik üreticileri ve yapımcılarla da çalışmalarını sürdürüyor.

Reklam

Gişe Rekortmeni Vizyon Filmleri

“Dizi, belgesel yapımlarının yanı sıra dünya sinema tarihinde ve günümüzde en çok izlenenler listesinde yer alan filmlerimizle de öne çıkıyoruz. Gişe rekortmeni vizyon filmlerimizi, unutulmaz arşiv filmlerimizi, orijinal yapımlarımızı ve en iddialı yerli filmleri izleyicilerimize tek bir platformda sunuyoruz.

Türkiye’de hasılat bazında sinemalarda tüm zamanların en iyi hafta sonu açılışını yapan Marvel Studios’tan Doctor Strange in The Multiverse of Madness’ı Disney+’ta yeni yayına aldık. Bu ay da Thor: Love and Thunder ile devam ediyoruz. Yine Aralık’ta; hasılat rekorları kıran ilk filmden tam 13 yıl sonra, heyecanla beklenen James Cameron imzalı Avatar: Suyun Yolu sinemalara geliyor, ardından ise Disney+’a. 2023 yılında da, Pixar’ın merakla beklenen filmi Elemental da önce sinemalarda ardından Disney+’ta olacak. Çok güçlü bir film planlamamız var.”

Ve orijinaller…

Sözlerine platformun orijinal içeriklerinden bahsederek devam eden İçağasıoglu, “14 Haziran’dan bugüne Disney+ ile 300’den fazla orijinal yapımı Türkiye’deki izleyicilerimizin beğenisine sunduk. Disney+ orijinal yapımlar geliştirme taahhüdünün bir parçası olarak birinci sınıf yapımcılar ve seçkin içerik yaratıcıları ile çalışmaya ve en yüksek kalite içerikleri sizler için hazırlamaya devam ediyor.

Reklam

Tüm dünyada oldukça ses getiren global orijinal içeriklerden Willow, The Patient ve Guardians of The Galaxy Holiday Special şu an platformda yayında. Önümüzdeki dönemde The Mandalorian 3. Sezonu, Loki’nin 2. Sezonu, Bad Batch’in 2. Sezonu, Secret Invasion, Welcome to Chippendales, Fleishman is in Trouble gibi birçok orijinal yapım izleyeceğiz.” dedi.

Devamını Okuyun

Popüler