Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Oscar’ın En Büyük Adayı Elvis Filmi Vizyonda I Tolga Yiğit Yazdı

ELVIS Filmi sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor.

Yayınlandı

Tarih

ELVIS_Film_Austin_Baz
Ayrıksı Kitap

Fragmanları izlediğimde bu denli büyük bir filmle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Hatta fragmanlar ne anlatırsa anlatsın 2 saat 39 dakikalık filmin duygusu ile ilgili bir şey ifade etmeleri zordu. Değerli yazar Kerem Akça’nın film inceleme videomuzda yaptığı yorumda dediği Avusturalya dokunuşlu değil Amerikan dokunuşlu bir film olmuş eleştirisi belki de benim filmi beğenmemde ki etkenlerden birisidir. Yıllarca Amerikan sineması izlemiş birisi olarak yönetmenin bu tarzını ben yadırgamadım. Bu kadar fazla Amerikan filmi ve dizisi izlemiş olmaktan kaynaklı bir defo benimkisi.

Filmin duygusu derken de kast ettiğim aslında filmin sizde son yazılar akarken nasıl bir izlenim bıraktığı. Sinema koltuğundan ben iyi bir film izledim duygusu ile mi kalacaksınız yoksa aksi ile mi?

Adım adım inceleyelim :

Giriş

ELVIS_Tr_Afis_01

Baz Luhurmann’dan Fast & Furious yani Hızlı ve Öfkeli etkisi bırakan bir açılış performansı izleyerek filme giriyoruz. ama bu giriş öyle böyle değil tam 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Ortada ne hızlı arabalar ne nitrojenli motorlar var. Yönetmen bütün bu hızı kurgu ile başarmış durumda.

Elvis ve Menajeri Albay Parker’ın yer aldığı ve yine Albay’ın ilk etapta seyirciye tatlı tontiş gelen anlatımıyla bu bölüm ve Elvis’in çocukluktan şöhretin ilk basamaklarına ve Şeytan ile sözleşme imzalamasına kadar geçen süreci izliyoruz.

Reklam

Gelişme

ELVIS_Tr_Afis_02

Bu hızlı girişin ardından filimin orta bölümünde tempo biraz düşüyor ve Elvis’e, dansına, siyahi toplumla olan ilişkileri ile özel hayatına olan baskılar ve o baskıların içinden nasıl çıktığını izlediğimiz bölüme geçmiş oluyoruz. Bu bölümün içindemiydi yoksa ilk bölümde miydi hatırlayamıyorum ama en kritik tabir Elvis’e uygulanan baskılar üzerine genç yetenek sahneye çıkıp Ölümlü Elvis’ten Tanrı Elvis’e adım atıyor ve bunu çarpıcı bir stad konserinde serçe parmağını salladığı o sahnede Looking For Trouble şarkı sözleri ve Albay’ın anlatımı ile izliyoruz.

Elvis’in yükselişine ek olarak Albay’ın gizli planları ve toplumsal olaylar ile Elvis’in aile hayatı, evliliği ve çocuğunun doğumu gibi bir dizi olay bizi sonuç bölümüne yaklaştırıyor.

Sonuç

ELVIS_Tr_Afis_03

Ne kadar büyük ve kusursuz bir yıldız olsa da insan olarak o kadar yalnız, o kadar kusurlu, o kadar sevgiye muhtaç ve o kadar kırılgan ki. İnsanın o son bölümde içi parçalanıyor. Bütün trajedinin yaşandığı bu final bölümündeki üç sahne beni çok etkiledi. 1) babassı ile International Otelin kral dairesindeki konuşması. ki o konuşmadaki odanın atmosferi de çok önemliydi. 2) International Oteldeki sahne alınacak süre ile ilgili Albay’ın masada (masa örtüsüne dikkat) yaptığı konuşma ve sonrası 3) Havaalanında arabadan inmeden geçen tüm o sahne.

After Credits

ELVIS_Film_Logo

Elvis’in çapkınlığı, kötü huyları, eşi ile anlaşmazlıkları bu filme konu edilmemiş. Yönetmen bir yandan da Albay Parker’ı aklıyor mu yoksa çok da altını çizme gerdiği duymadan yaşananları anlatıp kenara çekiliyor ve onunla ilgili kararı bize mi bırakıyor bu biraz muğlak.

Afişlerde de gördüğünüz gibi 3 evreye ayrılmış Elvis Presley hayat hikayesinde annesi ile olan bölüm ve özellikle sonuç diye adlandırdığım filmin son bölümünde Elvis’in çaresizliğini izlemek ve bu hikayenin gerçek olduğunu bilmek yürek burkuyor.

Reklam

Sinema sektöründen arkadaşımız Tolga Tufan’ın film sonrası yorumu şuydu : “(Bu filmdekilerin) Oscar ödüllerini paketleyip şimdiden kargoya versinler.”

Katılmamak mümkün değil, Baz Luhrmann, Austin Butler ve Tom Hanks şimdiden Oscar ödülüne adaylar. En iyi film Oscar’ını da unutmayalım. Austin Butler bazı şarkıları kendisi seslendirmiş ve harika olmuş. Yönetmen bazı şarkılara filme özel dokunuşlar da yaptırmış ve sinema salonlarındaki güçlü hoparlörle bu şarkılar bu kez çok daha etkileyici hale geliyor. Hal böyle olunca sanki Luhrmann ve Butler heykelin kolundan da tutmuş gibi. Tom Hanks’e gelinceee 🙂 Beni sinir edecek bir Albay karşımdaydı ama Albay’ın kendi mizacı ile gerçek hayatta yaptıkları ve senaryodaki replikleri mi bu sinir bozulmasına sebep oldu yoksa Tom Hanks mi çok iyi oynadı? Bir türlü karar veremedim. İtiraf etmek gerekir ki tatlı tatlı tontiş konuşan ama paradan başka bir şeyi görmeyen bu iki ruhlu adamı özellikle konuşma tarzı ve ses tonu ile sanki başarmış gibi.

ELVIS Filmi bu sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor. Siz de öyle yapın.

Elvis_CanadaActivities_16-2

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Sinema

Tolga Örnek’in Yeni Filmi “Mucize Aynalar”ın Vizyon Tarihi Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Mucize Aynalar Ne Zaman
Ayrıksı Kitap

Yapımını Orchestra Content’in, yönetmenliğini Tolga Örnek’in üstlendiği, altı farklı Aziz Nesin hikayesinden sinemaya aktarılan ‘Mucize Aynalar’ filminin vizyon tarihi açıklandı. Nesin Vakfı’nın desteğiyle ve vakfın 50. yılında hayata geçirilen film, 24 Şubat’ta tüm Türkiye’de sinemalarda seyirciyle buluşacak.

Kariyerini bir süredir Los Angeles’ta sürdüren yönetmen Tolga Örnek, edebiyatımızın usta ismi Aziz Nesin’in hikayelerini muhteşem bir oyuncu kadrosu ile sinema perdesine taşımak üzere senaryosunu da yazdığı komedi filmi ‘Mucize Aynalar’ için altı yılın ardından Türkiye’ye döndü.

‘Mucize Aynalar’ın başrollerinde; Cengiz Bozkurt, Boran Kuzum, Şebnem Bozoklu, Zerrin Sümer ve Eren Demirbaş yer alırken, konuk oyuncu kadrosunda İştar Gökseven, İdil Fırat, Galip Erdal gibi usta isimler göze çarpıyor.

Farklı anlatımı ve orijinal görsel dünyasıyla öne çıkacak film, seyirciyi eğlenceli, sürprizlerle dolu bir anlatımla hem gerçekçi hem de gerçeküstü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

‘Mucize Aynalar’, 24 Şubat’ta vizyonda…

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler