Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Oscar’ın En Büyük Adayı Elvis Filmi Vizyonda I Tolga Yiğit Yazdı

ELVIS Filmi sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor.

Yayınlandı

Tarih

ELVIS_Film_Austin_Baz
Ayrıksı Kitap

Fragmanları izlediğimde bu denli büyük bir filmle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Hatta fragmanlar ne anlatırsa anlatsın 2 saat 39 dakikalık filmin duygusu ile ilgili bir şey ifade etmeleri zordu. Değerli yazar Kerem Akça’nın film inceleme videomuzda yaptığı yorumda dediği Avusturalya dokunuşlu değil Amerikan dokunuşlu bir film olmuş eleştirisi belki de benim filmi beğenmemde ki etkenlerden birisidir. Yıllarca Amerikan sineması izlemiş birisi olarak yönetmenin bu tarzını ben yadırgamadım. Bu kadar fazla Amerikan filmi ve dizisi izlemiş olmaktan kaynaklı bir defo benimkisi.

Filmin duygusu derken de kast ettiğim aslında filmin sizde son yazılar akarken nasıl bir izlenim bıraktığı. Sinema koltuğundan ben iyi bir film izledim duygusu ile mi kalacaksınız yoksa aksi ile mi?

Adım adım inceleyelim :

Giriş

Reklam
ELVIS_Tr_Afis_01

Baz Luhurmann’dan Fast & Furious yani Hızlı ve Öfkeli etkisi bırakan bir açılış performansı izleyerek filme giriyoruz. ama bu giriş öyle böyle değil tam 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Ortada ne hızlı arabalar ne nitrojenli motorlar var. Yönetmen bütün bu hızı kurgu ile başarmış durumda.

Elvis ve Menajeri Albay Parker’ın yer aldığı ve yine Albay’ın ilk etapta seyirciye tatlı tontiş gelen anlatımıyla bu bölüm ve Elvis’in çocukluktan şöhretin ilk basamaklarına ve Şeytan ile sözleşme imzalamasına kadar geçen süreci izliyoruz.

Gelişme

ELVIS_Tr_Afis_02

Bu hızlı girişin ardından filimin orta bölümünde tempo biraz düşüyor ve Elvis’e, dansına, siyahi toplumla olan ilişkileri ile özel hayatına olan baskılar ve o baskıların içinden nasıl çıktığını izlediğimiz bölüme geçmiş oluyoruz. Bu bölümün içindemiydi yoksa ilk bölümde miydi hatırlayamıyorum ama en kritik tabir Elvis’e uygulanan baskılar üzerine genç yetenek sahneye çıkıp Ölümlü Elvis’ten Tanrı Elvis’e adım atıyor ve bunu çarpıcı bir stad konserinde serçe parmağını salladığı o sahnede Looking For Trouble şarkı sözleri ve Albay’ın anlatımı ile izliyoruz.

Elvis’in yükselişine ek olarak Albay’ın gizli planları ve toplumsal olaylar ile Elvis’in aile hayatı, evliliği ve çocuğunun doğumu gibi bir dizi olay bizi sonuç bölümüne yaklaştırıyor.

Sonuç

ELVIS_Tr_Afis_03

Ne kadar büyük ve kusursuz bir yıldız olsa da insan olarak o kadar yalnız, o kadar kusurlu, o kadar sevgiye muhtaç ve o kadar kırılgan ki. İnsanın o son bölümde içi parçalanıyor. Bütün trajedinin yaşandığı bu final bölümündeki üç sahne beni çok etkiledi. 1) babassı ile International Otelin kral dairesindeki konuşması. ki o konuşmadaki odanın atmosferi de çok önemliydi. 2) International Oteldeki sahne alınacak süre ile ilgili Albay’ın masada (masa örtüsüne dikkat) yaptığı konuşma ve sonrası 3) Havaalanında arabadan inmeden geçen tüm o sahne.

After Credits

Reklam
ELVIS_Film_Logo

Elvis’in çapkınlığı, kötü huyları, eşi ile anlaşmazlıkları bu filme konu edilmemiş. Yönetmen bir yandan da Albay Parker’ı aklıyor mu yoksa çok da altını çizme gerdiği duymadan yaşananları anlatıp kenara çekiliyor ve onunla ilgili kararı bize mi bırakıyor bu biraz muğlak.

Afişlerde de gördüğünüz gibi 3 evreye ayrılmış Elvis Presley hayat hikayesinde annesi ile olan bölüm ve özellikle sonuç diye adlandırdığım filmin son bölümünde Elvis’in çaresizliğini izlemek ve bu hikayenin gerçek olduğunu bilmek yürek burkuyor.

Sinema sektöründen arkadaşımız Tolga Tufan’ın film sonrası yorumu şuydu : “(Bu filmdekilerin) Oscar ödüllerini paketleyip şimdiden kargoya versinler.”

Katılmamak mümkün değil, Baz Luhrmann, Austin Butler ve Tom Hanks şimdiden Oscar ödülüne adaylar. En iyi film Oscar’ını da unutmayalım. Austin Butler bazı şarkıları kendisi seslendirmiş ve harika olmuş. Yönetmen bazı şarkılara filme özel dokunuşlar da yaptırmış ve sinema salonlarındaki güçlü hoparlörle bu şarkılar bu kez çok daha etkileyici hale geliyor. Hal böyle olunca sanki Luhrmann ve Butler heykelin kolundan da tutmuş gibi. Tom Hanks’e gelinceee 🙂 Beni sinir edecek bir Albay karşımdaydı ama Albay’ın kendi mizacı ile gerçek hayatta yaptıkları ve senaryodaki replikleri mi bu sinir bozulmasına sebep oldu yoksa Tom Hanks mi çok iyi oynadı? Bir türlü karar veremedim. İtiraf etmek gerekir ki tatlı tatlı tontiş konuşan ama paradan başka bir şeyi görmeyen bu iki ruhlu adamı özellikle konuşma tarzı ve ses tonu ile sanki başarmış gibi.

ELVIS Filmi bu sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor. Siz de öyle yapın.

Elvis_CanadaActivities_16-2

Reklam

Sinema

Grease’in Yıldızından Acı Haber

Yayınlandı

Tarih

Yazar

grease film
Ayrıksı Kitap

1978 yapımı efsane film başrollerinde John Travolta, Olivia Newton-John, Dody Goodman, Didi Conn, Jamie Donnelly ve Stockard Channing ile sinema tarihine damga vurmuştu.

Başol oyuncusu Olivia Newton-John’dan acı haber geldi. Facebook hesabından yapılan duyuruda sanatçının 73 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Olivia Newton-John Kimdir?

Oyuncu/şarkıcı Olivia Newton-John, 26 Eylül 1948’de Cambridge, Cambridgeshire, İngiltere’de doğdu. Beş yaşına kadar orada yaşadı ve babasına Melbourne’deki bir kolejde dekan olarak iş teklif edildiğinde ailesi Avustralya’ya taşındı. Gençken, bir şan yetenek yarışmasını kazandıktan sonra annesiyle birlikte İngiltere’de yaşamaya başladı. Birçok hit single’ı vardı ve Cliff Richard ile birlikte TV dizilerinde ve ayrıca Toomorrow (1970) filminde yer aldı. Bir süre, Richard’ı destekleyen The Shadows üyesi Bruce Welch ile nişanlandı.

Olivia bir arkadaşının tavsiyesini aldı ve 70’lerin ortalarında İngiltere’den ayrıldı ve şarkı söyleme kariyerine yardımcı olmak için Amerika’ya yerleşti.1978 yılındaki Grease filmindeki başrol performansı onu sinema tarihine ve akıllara kazıdı.

Reklam

İlk gelen bilgilere göre

Resmi Facebook sayfası, Grease’in yıldızı ve bir çok kez platin plak sahibi olmuş olan şarkıcı Olivia Newton-John’un 73 yaşında öldüğünü duyurdu.
Kısa açıklamada, eşi John Easterling Pazartesi sabahı California’daki çiftliğinde vefat ettiğini açıkladı.
Açıklamada, “Olivia, 30 yılı aşkın bir süredir göğüs kanseriyle olan yolculuğunu paylaşarak zaferlerin ve umudun bir simgesi olmuştur” denildi.
Herkesin bu çok zor zamanda ailenin mahremiyetine saygı duymasını rica ediyoruz” dedi.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Lady Gaga Joker 2 Filminin Vizyon Tarihini Video ile Paylaştı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Lady Gaga Joker 2
Ayrıksı Kitap

Lady Gaga Joker 2 Filminin Vizyon Tarihini Video ile Paylaştı

2024’de izleyeceğimiz filmin kısa videosunda Joaquin Phoenix ve Lady Gaga sırasıyla gölge oyunu (karton) karakterleri gibi yer alırken isimleri, filmin ismi ve vizyon tarihi sırasıyla ekrana geliyor.

Filmde Joaquin Phoenix Arthur Fleck yani Joker’e Lady Gaga’da Harley Quinn’e hayat verecek.

İşte Joker 2 yani Joker: Folie à Deux’dan kısa tanıtım videosu

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

James Franco Küba Lideri Fidel Castro’yu Oynayacak

Yayınlandı

Tarih

Yazar

James Franco Fidel Castro
Ayrıksı Kitap

Küba liderinin kızının hayatının anlatıldığı “Alina Of Cuba” filminin kadrosuna James Franco’nun da dahil edildiği doğrulandı…

Adından da anlaşılacağı gibi, Castro’nun sürgündeki kızı Alina Fernandez’in gerçek hayat hikayesini anlatan biyografik filmin senaryosunu Jose Rivera ( The Motorcycle Diaries ) ve Nilo Cruz kaleme alıyor. Revuelta, kızına ilk olarak Castro’nun babası olduğunu 10 yaşındayken söyledi. Fernandez, sonunda ülkeyi terk etmeden ve 1993’te İspanya’ya kaçmadan önce Küba’daki saltanatının sesli bir eleştirmeni olmaya devam edecekti.

Bu ay çekimlerine başlanacak filmin başrollerinde Alanna de la Rosa, Maria Cecilia Botero, Harding Junior, Sian Chiong ve Rafael Ernesto Hernández de yer alıyor. John Martinez O’Felan ve Joe Lamy, Mankind Entertainment için yapımcılık yapıyor; Celine Rattray ve Trudie Styler, Maven Screen Media için üretiyor; Allen Gilmer ve Rikki Rushing ise Redbud Studios için yapımcılık yapıyor. Javier Gonzalez, Juan Pablo Solano, Simon Beltran, Luis Mandoki ve Thaddeus D. Matula projede yönetici yapımcı olarak görev yapıyor.

Kaynak: EW.

Reklam

Devamını Okuyun

Popüler