Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Televizyon

“Yalan Söylemeyen Pinokyo” Film Yorumu

Yayınlandı

Tarih

Pinokyo afis
Ayrıksı Kitap

Masal kahramanlarımız deyince herkes çocukluğuna gider. O sıcak günleri kim unutur ki zaten. Disney, her masal kahramanımızın filmini yapıyor zaten. Bu sefer çok yakından tanıdığımız bir karakterin filmi oldu; PİNOKYO. Başrolünü Yeşil Yol, Forrest Gump gibi filmlerden tanıdığımız Tom Hanks ve Netflix’in ünlü korku serisi The Haunting dizisinden tanıdığımız Benjamin Evan Ainsworth paylaşıyor. Film, 3. bir ağızdan yani Joseph Gordon’un seslendirdiği Jiminy Cricket tarafından anlatılıyor. Back To Future ve Forrest Gump gibi filmleri yönetmesi ile ünlü olan Robert Zemeckis bu sefer Pinokyo için yönetmen koltuğuna oturdu.

Hepimizin bu tatlı kuklanın hikayesini biliyoruzdur. Kısaca özetlemek gerekirse; “Yalnız yaşayan marangoz Gepetto usta kendisinin bir çocuğu olması için dua eder. Gepetto Usta’nın bu dileği geri çevrilmez ve Pınar Ağacından oyarak kendi yaptığı kukla olan Pinokyo bir gece ansızın canlanır. Pinokyo’nun tek bir hayali vardır; gerçek bir çocuk olup babasını gururlandırmak. Ama Pinokyo’yu bu yolda kötü emellerine alet etmek isteyen birçok düşmanı olacak. Acaba, Pinokyo gerçek bir çocuk olacak mı?”. Yapımcılığını Walt Disney Pictures in üstlendiği yapım 1 saat 45 dakikalık bir süresi ile Disney+ kütüphanesindeki yerini aldı.

Pinokyo Filmi Nasıl?

Müzikal bir macera tadında olan film tatlılıktan yenmiyor. CGI olarak sınıfta kalsada hikaye akışı sebebi ile pek umursanmıyor. Hatta bir süre sonra gözünüz alışıyor ve doğrusu buymuş gibi izliyorsunuz. Animasyon ve gerçek karışık bir film olduğu için konu ve görsel efektler dışında bahsedilebilecek pek bir olayı yok. Tabi Pinokyonun yalan söylemediğini varsayarsak. Evet yanlış anlamadınız bu hikayede Pinokyo yalancı değil sadece kendini kurtarmaya çalışıyor. Filmden uzun burunlu yalancı bir Pinokyo beklentiniz varsa olmasın çünkü bu Pinokyo dürüst Pinokyo.

Değinmem gerektiğini düşündüğüm bir konu var. Bu sevimli kahramanlar hayatımıza aslında hep katkısı olmuş karakterlerdir. Bu yapımlarda biz küçükler için hep bir öğüt tarzında göndermeler ve öğretiler oluyordu. Bu yüzdende “Yalancılık Kötüdür” mesajı çocuklara aktarılamıyor. Sosyal mesajı olması gereken filmde bu kısım eksik kalmıştı. Hatta, senaryo yanlış anlatıldığı için küçük çocuklar üzerinde kötü bir etkisi de olabilir. Normalde babasının sözünü dinlemeyen Pinokyo’nun başına bela gelirken, bu sefer babasını gururlandırmak için başına bela alıyor. Bu iki olay arasında çok fark var. Minik izleyilerimizin yanlış mesaj almasını istemeyiz.

Genel olarak çocuk filmi kategorisinde olduğu için ailecek izlenebilecek çok güzel bir yapım olmuş. Artık çocuklarımızın bile üstüne göz dikmiş insanların olduğu kötü bir devirdeyiz. Onlarla vakit geçirmeli ve onları dış dünyadan etkilenmeyecek şekilde eğitmemiz ve yanlarında olmamız gerekiyor. Bu durum için en önemli faktör, onlarla beraber aktivite yapmak ve vakit geçirmektir. Onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Zengin animasyon kütüphanesi ile Türkiye’de yayın hayatına geçen Disney+ da çocuklarımıza uygun çok fazla güzel yapım var. “Disney Day” olarak 8 Eylül de Netflix kütüphanesine eklenen PİNOKYO, bu yapımlara bir örnek. Düşüncelerim tamamen öznel olduğu için sizler izlerken fikriniz farklı olabilir. Filmin fragmanını sizler için ekledim; şimdiden herkese iyi seyirler.

Televizyon

NETFLIX, USTA YÖNETMEN TIM BURTON’IN HAYAL GÜCÜNÜN ÜRÜNÜ OLAN WEDNESDAY DİZİSİNİN AFİŞİNİ PAYLAŞTI

Yayınlandı

Tarih

Yazar

img_1101.jpg
Ayrıksı Kitap

Netflix, Tim Burton’ın yönettiği ve baş yapımcısı olduğu Wednesday dizisinin afişini paylaştı.

Jenny Ortega’nın Wednesday Addams’ı canlandırdığı diziyle ilgili çok özel haberler, Tudum: Netflix’ten Küresel Bir Şölen etkinliğinde paylaşılacak. Tudum: Netflix’ten Küresel Bir Şölen’i, 24 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’de Netflix Türkiye’nin Youtube kanalından izleyebilir, hayranlara özel bu küresel etkinlikle ilgili en son haberleri almak için Netflix’in Tudum.com/event adresli resmî hayran sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Wednesday Hakkında: 

Tim Burton’ın hayal gücünün ürünü olan dizi, Wednesday Addams’ın Nevermore Akademisi’ndeki öğrencilik yıllarında geçen ve doğaüstü gizemlerle dolu olan bir dedektif öyküsünü konu alıyor. 

Reklam

Dizide Wednesday, yeni ortaya çıkan medyumluk yeteneğinde ustalaşmaya çalışacak, kasabada dehşet saçan kanlı bir cinayet serisini önleyecek ve 25 yıl önce ebeveynlerinin karıştığı doğaüstü bir gizemi çözecek. Üstelik tüm bunları yaparken okulda kurduğu yeni ve karmakarışık ilişkilerde yolunu bulmaya çalışacak.

Devamını Okuyun

Televizyon

Dünya Lideri Hala Netflix

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Pazar payi afis
Ayrıksı Kitap

Eskiden şansımıza istediğimiz filmi, diziyi televizyon yayın akışına koyarlardı bizde izlemek için saatlerce beklerdik. Teknoloji ve zaman ilerledikçe artık insanlar yapımlara kolay bir şekilde ulaşabilir oldu önce CD – DVD ler geldi, sonra dijital yayın platformları geldi ve yerlerini aldı. Binlerce orijinal içerik ile birbirine savaş açan platformlara her geçen gün yenileri ekleniyor.

Süregelen bu platformlar bir anda varolmadı. Netflix eski bir cd dükkanı iken sonradan gelişerek dijital platforma dizi film yapımları yayınlayan bir platform. Aynı şekilde Amazon sadece satış yapan bir firma iken şimdi bir yandan da özgün içerikleri ile bizlere yayın sağlıyor. Sadece örnek olarak vermiş olsam bile dünya pazarında olan bir sürü faha farklı firmalar var. Bunlara örnek olarak Disney+, HBOmax, Hulu ve Apple Tv gibi firmaları verebiliriz

BİRBUÇUK YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Yakın zamanda Netflix’in yeni prjelerini duyuracağı TUDUM etkinliği gerçekleşeceği için, JustWatch Ocak 2021’den bugüne kadar ki pazar payı gelişimini bizlerle paylaştı. Netflix’in Global Fan Event’i Tudum 2022’si 24 Eylül’de izleyici ile birlikte olmasından ötürü bu pazar payı tablosu önemli.

Şubat ayından bu yana Netflix pazar gelişim payı %8 azalırken, Disney+ aynı zaman diliminde %4 arttı. Bununla birlikte, Netflix hala Disney+’dan 1,5 kat daha büyük ve Prime Video’ya göre %3’lük bir marjla en büyük oyuncu olarak hâlâ liderliğini koruyor

Devamını Okuyun

Televizyon

Andor Dizi İncelemesi

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Andor Dizi Yatay Bölüm 3 Görseljpg
Ayrıksı Kitap

Disney +’ın yeni Star Wars yapımı dizisi Andor bugün (21 Eylül 22) ilk üç bölümü aynı anda yayınlanarak izleyici karşısına çıktı.

Star Wars Andor Dizisi Nasıl

Star Wars serisini sevenler için Star Wars Rogue One filminin öncesindeki olayları Cassian Andor’u başrole koyarak anlatıyor. Dizi yayına başlamadan ikinci sezon planlamasının yapılması ve onaylanması da Star Wars severler için iyi haber. Peki dizi daha yayına başlamadan ikinci sezon onayını hak ediyor mu?

İlk üç bölüm itibariyle fena olmayan bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Dizinin bölümleri çok uzun değil 41, 37 ve 42 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Ve her bölümün sonunda yaklaşık 5 dakikalık kapanış jeneriği var. Yani yukarıdaki sürelerden 5’er dakika çıkarınca geriye kısa , sıkmayan bölümler kalıyor.

Şu detayı yazmadan geçemeyeceğim dizinin alışık olduğumuz üzere diğer yapımlarda olduğu gibi sadece ilk 2 bölümü yayınlansaydı muhtemelen hayal kırıklığı ile açılış yapmış olacaktı. Senaryoda izleyiciyi diziye bağlayacak tüm unsurlar 3 bölümde anlatılabilmiş. Yani bence Disney Plus dizinin ilk üç bölümünü yayınlayarak iyi bir başlangıç yapmasını sağlamış.

Benim gibi hızlı izleyenlerin internetteki yorumlarına baktığımda ilk iki bölümü az da olsa zayıf bulduklarını üçüncü bölümü ise daha fazla beğendiklerini gördüm. Ben ise ilk iki bölümü de zayıf bulmadım ve beğendim. İlk iki bölümde aksiyon olarak bir şey yok ama açılışta Andor’ın başını derde sokan bir olay gerçekleşiyor ve bu olay sonrası bir polisiye süreç başlıyor. Bu polisiye kısmı beğendim. Ama keşke bir de Andor’ın özel hayatından veya flashbacklerle döndükleri çocukluğundaki dönemde biraz daha fazlaca dramatik + duygusal sahne olsaydı.

Reklam

Beğeni dozunun artacağı unsurlar ise üçüncü bölümde geliyor. Aksiyon, Stellan Skarsgaard, gizemli bir geçmiş ve direniş. Bence son 12 dakika (dizinin 26. Dakikasından itibaren), ve özellikle . kuledeki çan sesinin durduğu 29. Dakikadan sonrası çok iyiydi. Ve finaldeki iki ayrı mekikdeki sahnelerin paralel akışı etkileyiciydi.

Andor Müzikleri

Star Wars evreninden Andor dizisinin müziklerine de çok özen gösterilmiş ve emek harcanmış özellikle ilk bölümde müzikler kendini öne çıkarmayı başarıyor.

Kısacası Andor Star Wars Rogue One Spin-Off’u olarak bence ekran serüvenine iyi başladı.

Bakalım gelecek hafta Türkiyede en çok izlenen dijital platform dizileri içerisinde rakip platformların ve kendi platformundaki dizilerin önün geçebilecek mi?

Geçtiğimiz hafta en çok izlenen dizi Disney Plus’dan olmuştu. Aşağıdaki haberimizden bakabilirsiniz.

Reklam

İyi Seyirler

Devamını Okuyun

Popüler