Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Televizyon

“Yalan Söylemeyen Pinokyo” Film Yorumu

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Masal kahramanlarımız deyince herkes çocukluğuna gider. O sıcak günleri kim unutur ki zaten. Disney, her masal kahramanımızın filmini yapıyor zaten. Bu sefer çok yakından tanıdığımız bir karakterin filmi oldu; PİNOKYO. Başrolünü Yeşil Yol, Forrest Gump gibi filmlerden tanıdığımız Tom Hanks ve Netflix’in ünlü korku serisi The Haunting dizisinden tanıdığımız Benjamin Evan Ainsworth paylaşıyor. Film, 3. bir ağızdan yani Joseph Gordon’un seslendirdiği Jiminy Cricket tarafından anlatılıyor. Back To Future ve Forrest Gump gibi filmleri yönetmesi ile ünlü olan Robert Zemeckis bu sefer Pinokyo için yönetmen koltuğuna oturdu.

Hepimizin bu tatlı kuklanın hikayesini biliyoruzdur. Kısaca özetlemek gerekirse; “Yalnız yaşayan marangoz Gepetto usta kendisinin bir çocuğu olması için dua eder. Gepetto Usta’nın bu dileği geri çevrilmez ve Pınar Ağacından oyarak kendi yaptığı kukla olan Pinokyo bir gece ansızın canlanır. Pinokyo’nun tek bir hayali vardır; gerçek bir çocuk olup babasını gururlandırmak. Ama Pinokyo’yu bu yolda kötü emellerine alet etmek isteyen birçok düşmanı olacak. Acaba, Pinokyo gerçek bir çocuk olacak mı?”. Yapımcılığını Walt Disney Pictures in üstlendiği yapım 1 saat 45 dakikalık bir süresi ile Disney+ kütüphanesindeki yerini aldı.

Pinokyo Filmi Nasıl?

Müzikal bir macera tadında olan film tatlılıktan yenmiyor. CGI olarak sınıfta kalsada hikaye akışı sebebi ile pek umursanmıyor. Hatta bir süre sonra gözünüz alışıyor ve doğrusu buymuş gibi izliyorsunuz. Animasyon ve gerçek karışık bir film olduğu için konu ve görsel efektler dışında bahsedilebilecek pek bir olayı yok. Tabi Pinokyonun yalan söylemediğini varsayarsak. Evet yanlış anlamadınız bu hikayede Pinokyo yalancı değil sadece kendini kurtarmaya çalışıyor. Filmden uzun burunlu yalancı bir Pinokyo beklentiniz varsa olmasın çünkü bu Pinokyo dürüst Pinokyo.

Değinmem gerektiğini düşündüğüm bir konu var. Bu sevimli kahramanlar hayatımıza aslında hep katkısı olmuş karakterlerdir. Bu yapımlarda biz küçükler için hep bir öğüt tarzında göndermeler ve öğretiler oluyordu. Bu yüzdende “Yalancılık Kötüdür” mesajı çocuklara aktarılamıyor. Sosyal mesajı olması gereken filmde bu kısım eksik kalmıştı. Hatta, senaryo yanlış anlatıldığı için küçük çocuklar üzerinde kötü bir etkisi de olabilir. Normalde babasının sözünü dinlemeyen Pinokyo’nun başına bela gelirken, bu sefer babasını gururlandırmak için başına bela alıyor. Bu iki olay arasında çok fark var. Minik izleyilerimizin yanlış mesaj almasını istemeyiz.

Genel olarak çocuk filmi kategorisinde olduğu için ailecek izlenebilecek çok güzel bir yapım olmuş. Artık çocuklarımızın bile üstüne göz dikmiş insanların olduğu kötü bir devirdeyiz. Onlarla vakit geçirmeli ve onları dış dünyadan etkilenmeyecek şekilde eğitmemiz ve yanlarında olmamız gerekiyor. Bu durum için en önemli faktör, onlarla beraber aktivite yapmak ve vakit geçirmektir. Onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Zengin animasyon kütüphanesi ile Türkiye’de yayın hayatına geçen Disney+ da çocuklarımıza uygun çok fazla güzel yapım var. “Disney Day” olarak 8 Eylül de Netflix kütüphanesine eklenen PİNOKYO, bu yapımlara bir örnek. Düşüncelerim tamamen öznel olduğu için sizler izlerken fikriniz farklı olabilir. Filmin fragmanını sizler için ekledim; şimdiden herkese iyi seyirler.

Televizyon

Eko Eko Eko Belgeseli Ne Zaman Yayınlanacak Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Ekolojik denge her geçen gün daha da bozulurken insanın doğa ile savaşı neden bitmiyor? #EkoEkoEko, 3 Şubat’ta sadece BluTV’de!

Devamını Okuyun

Televizyon

Bozkır 2. Sezon Ne Zaman Hangi Kanalda Yayınlanacak? Yeni Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir rüyanın peşinden gitti insanlar. Bir de gerçeklerin…

Polisiye ve suç dizisi sevenlerin merakla beklediği Blu Tv orijinal dizisi ‘Bozkır’ın yeni sezon yayın tarihi açıklandı ve ilk resmi fragman da yayınlandı. Hikayesi, kadrosu ve görsel dünyasıyla heyecan yaratan ‘Bozkır’ ikinci sezonuyla 9 Şubat itibariyle BluTV’de yayında.

Bozkır Oyuncuları Kim (2. Sezon)

Yiğit Özşener’in etkileyici sesiyle yayınlanan ‘Bozkır’ın ikinci sezon tanıtım heyecan yarattı. Yeni sezonda Seyfi Amir (Yiğit Özşener) ile yeni ortağı Payidar (Furkan Andıç) ‘bozkır’da esrarengiz olayların sır perdesini aralamaya çalışacak. 

Bozkır’ın başrollerinde  başarılı oyuncular Yiğit Özşener ve Furkan Andıç yer alırken ikiliye başarılı oyuncular Cemre Baysel, Yüsra Geyik, Fatih Al, Cemal Toktaş ve Bülent Düzgünoğlu eşlik ediyor.

Yapımını ARC Film’in yapımcılığını Fatih Enes Ömeroğlu’nun üstlendiği soluksuz izlenecek dizinin senaryosunu Levent Cantek kaleme alırken yönetmenliğini Cantek ile Şahin Altuğ üstleniyor.

Reklam

Polisiye ve suç dramasını buluşturan ‘Bozkır’ yeni sezonuyla 9 Şubat’ta BluTV’de yayında.

Devamını Okuyun

Televizyon

Şahmaran Oyuncularının Yorumuyla Kamera Arkası Videosunu İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bu tanışma hikayesini Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’den dinleyin bakalım siz de kendinizi seçilmiş kişi gibi hissedecek misiniz?

Şahsu, tam merkezinde olduğu Şahmaran kehanetinden ve onu bekleyen aşktan habersizdir. Oysa sadece iki kişinin değil, iki ırkın kaderi bu aşka bağlıdır. İnsanların ve yılanların…

#Şahmaran

Devamını Okuyun

Popüler