Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Radio Mood Ekibi Kod 355’i Yorumladı

Yayınlandı

Tarih

Kod 355 Filmi 01
Ayrıksı Kitap

Biletinial ve Radio Mood ortak gösteriminden sonra ekibimiz filmi yorumladı.

Casusluk (ajan) ve aksiyon filmlerine 5 muhteşem kadın oyuncunun rol aldığı bir yenisi eklendi. Jessica Chastain, Lupita Nyong’o, Penelope Cruz, Bingbing Fan, Diane Kruger’a Sebastian Stan ve Edgar Ramirez gibi yıldızların eşlik ettiği Kod355, bu cuma vizyonda! Ekibimiz filmi Radio Mood özel gösteriminde izledi ve işte yorumları :

Mission impossible ve James Bond serisini ortaya karıştır bir tutam Ocean 8 deki gibi sağlam bir kadın oyuncu kadrosu ekle işte karşında Kod355 !

Aksiyon dozu yüksek ajan filmlerini sevenler bu filmi muhakkak seyretsin.

Reklam

Sebastian Stan, Edgar Ramirez gibi sağlam erkek oyuncuların yanı sıra kadrosunda başrolde 

Jessica Chastain, Lupita Nyong’o, Penélope Cruz, Diane Kruger ve Fan Bingbing in yer aldığı uluslararası çalışan kadın ajanların dünyayı kaosa sürükleyecek bir siber saldırı cihazını kötü güçlerin eline geçmesini engellemek için canları pahasına nasıl savaştıklarını gösteren Kod 355 filmi Bu hafta sonu vizyonun en çok dikkat çeken filmlerinden biri olacak!

Aslıhan Saraçoğlu – CineMood Program Yapımcısı

Hafta sonu İçin İyi Aksiyon Filmi Kod 355

Kod 355 Filmini Biletinial & Radio Mood ön gösteriminde izledik. Film bana Charlie’nin Melekleri ile A Takımı dizi ve filminin hikaye ve karakterlerinin karışımı gibi geldi. 5 Kadının başrolde olup sert ajanları canlandırığı film Women Power (Kadın Gücü) mesajıyla da önemliydi. Hoolywood’da kadın başrollerin erkeklerden az ücret aldığı tartışmalarına son noktayı koymuşmudur bilinmez ama bu kadro müthiş olmuş. Devamının gelmesi de beklenebilir di ama bakalım gişe hasılatı buna müsade edecek mi? 

X-Men serisinde yapımcı ve senarist olarak imzası olan Simon Kinberg yönetmenlik kariyerinde iyi bir grafik çizmiyor. Filmde Jessica Chastain’in bazı dövüş sahnelerindeki sıkıntılar dışında film çok hızlı başlıyor ve hiç temposu düşmeden ve sıkmadan sonuna kadar aksiyon, oyun içinde oyun unsurları ile devam ediyor.  Ajanların beklenmedik işbirliği de The Man From U.N.C.L.E. filmini hatırlattı. Hafta sonu için bol aksiyonlu önemli kadın oyuncuları barındıran iyi bir seyirlik. 

Tolga YiğitYayın Yönetmeni 

Reklam

Sinema

Dijital Platformlarda En Çok İzlenenler 26 Eylül – 02 Ekim Türkiye

Yayınlandı

Tarih

Yazar

a trip to infinity Sonsuzluğun Sınırları

Dijital Platformlar Top 10 Listeleri Analizi

Ayrıksı Kitap

Geçtiğimiz hafta (19 – 25 Eylül) Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenenler filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklere bulabilirsiniz. www.justwatch.com’un verilerine göre işte detaylar:

Bakalım sizin izlediğiniz yapımlar ilk 10’a girebilmiş mi?

Türkiye En Çok izlenen 10 Dizi ( 26 Eylül – 02 Ekim Türkiye)

Dijital Top 10 Dizi 04 Ekim

Üst üste en çok izlenen dizi olan She-Hulk bu hafta yerini geçen haftanın 3 numarası olan Netflix’in seri katil hikayesi anlatılan mini dizisi Dahmer-Monster’a yerini bıraktı. Bu da şunu gösteriyor ki izleyenler tavsiye ettikçe ya da konuştukça izlemeyenlerinde dikkatini çekmiş ve dizi bu hafta geçen haftaya göre daha çok izlenir olmuş.

Diğer notlar ise 1) Disney Plus’ın iddialı iki dizisinden Dünyayla Benim Aramda ilk 10’da yine yok. 2) Star Wars : Andor 92dan 4’e tırmanmış. 3) Ve Son yılların en iyi drama dizisi This Is Us Prime Video’da katolağa eklenince listeye de girmeyi başarmış.

Türkiye En Çok izlenen 10 Film (26 Eylül – 02 Ekim )

Dijital Top 10 Film 04 Ekim

Filmlerde ise Netflix’in ezici bir üstünlüğü sürerken merakla beklenen Marilyn Monroe filmi Blonde listede 2. sırada yer aldı. Film beklenen beğeniyi görmediği için haftaya düşüş gösterecektir. Zirvede ise Netflix sonsuzluk kavramının anlatıldığı Belgesel Sonsuzluğun Sınırları tüm diğer türlerdeki yapımları solladı. Blu Tv ve Disney + bu hafta listede yokken Bergen 7 ekimde Prime Video’da kataloğa eklenmeden önce Google Play Filmlerinden satın alınarak ya da kiralanarak izlenmeye başlamış bile. Prime Video ise bu hafta tek filmle listede : My Best Friend’s Exorcism.

Devamını Okuyun

Sinema

Efsane Takım Bilim Kahramanları Animasyonu Yorumu Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Efsane Takim Afiş Yatay
Ayrıksı Kitap

Oldum olası “Onların Iron Man’i, Kaptan Amerika’sı varsa bizim de bir süper kahramanımız olmalı” fikri tartışılmıştır hatta ara ara denenmiştir. Ve nedenini tam bilemiyorum ama hep geçmişten ancak Kurtuluş Savaşı yılları değil de Osmanlı döneminden hatta daha da geçmişten esinlenmeler ile bu denemeler yapılmış ve tutmamıştır.

Efsane Takım Bilim Kahramanları Animasyon İnceleme

Bu kez bu başarılmış gibi duruyor. Başarılmış diyorum film benim gibi yetişkin birisinin defalarca seyrettiği bir hikayeyi neredeyse bire bir aynı akışla anlatsa da animasyonu keyifle izledim. Filmin artılarından birisi animasyon kalitesi. Ülkemizdeki animasyonlarda ve özellikle Trt Çocuk çizgi filmlerinde olan renk skalası ve karakter özellikleri (yürüyüşleri, konuşmaları vb) bu animasyonda da var. Aksiyon hikayesine uygun sahneler de bence yeterliydi. Geçtiğimiz haftalarda seyrettiğim ve yazısını yazdığım Dragon Ball Super Super Hero Anime’si ile kıyaslamıyorum.Hem hitap ettikleri yaş kesimlerinin farklılığı hem de tarzları ile iki film çok ayrı kafada.

Efsane Takım Basın Gösterimi

Efsane Takım Bilim Kahramanlarının senaryosu ve hikayesi zaten ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik olduğu için işin o kısmı da yeterli ve baş karakterlerimizin neredeyse hiç ellerine ateşli silah almaması aldıklarında da sadece dronelara ateş etmeleri ve sonra bırakmaları bence çocukları silaha özendirmemek için olumlu işlerden birisiydi. Seslendirme kadrosu da çok başarılıydı.

Efsane Takım Bilim Kahramanlarının Eksileri

“Bu kez bu başarılmış gibi duruyor” diye yazmıştım ya şimdi geldik “gibi”ye. Filmde neden bu kadar sarışın, kıvırcık ya da dalgalı saçlı Türk çocuğu var anlamadım. Sanırım başka ülkelerden izleyen çocuklar olursa onlar da karakterlerle kendilerini özdeşleştirsinler diye düşünülmüş olabilir. Ya da daha avrupai daha Chris Evans vari görünsünler mi istenmiş bilemedim. Ben kara saçlı kara kaşlı bir Türk çocuğuyum, bizim memlekette sarışınlar vardır ama daha azdır. Gerçi hikaye filmde bahsedilmese de ileri bir tarihte geçiyor belki esmerler azalmış sarışınlar çoğalmıştır o dönemde 🙂

Gerçi “takıla takıla buna mu takıldın arkadaş?” diyeceksiniz ama takıldım işte 🙂

Animasyonun çizim, haraketler sahneler gibi unsurlarının kalitesi iyi demiştim ama 2 sahnede kısa süreli anlamsız bir durağanlık ve boş bir manzara göründü, iki sahnede de görüntü bulanıklaşıp netleşti. Bu bulanıklık belki salondaki film makinesinden kaynaklıdır.

Reklam

Kıyafetler ve kıyafetlerdeki teknoloji Osmanlı ya da gelenseksel Türk motifleri ile modern ve Avengers vari unsurları iyi harmanlamış gibi gözüküyor. Ama ne gerek vardı diye de sordurtuyor. Gerçi daha önceki Türk Süper Kahraman denemeleri bunca yıl DC ve Marvel süper kahramanları izleyen bizler için yetersiz gelince belki de bu “Power Rangers’ı Türkleştirme” ya da (adına siz her ne derseniz) bu harmanlama Türk Süper Kahramanlara daha kolay adapte olmamıza olanak sağlıyor. Siz yadırgar mısınız bilmem. Ayrıca kahramanlarımızın kullandıkları uçakları ve “Gizli Görevler Merkezi”inin yapısı bana Star Wars’u hatırlattı.

Bir de keşke filmdeki baş karakterlerimizin dördüne isimlerini neden tarihimizdeki önemli bilim insanlarından esinlenilerek verildiğini 40. dakika civarında açıklanmasaydı da daha erken açıklansaydı.

Efsane Takım Bilim Kahramanları Son Yorum

Ben biraz yazımı çocuklara hitaben değil de anne babalara uygun yazmışım 🙂 Anneler Babalar Nineler Dedeler hafta sonu sinemaya gidecekseniz Hezârfen, Lagari, Hayyan ve Cezeri’den oluşan Efsane Takım onların başlarında Şef Ahmet ve iki küçük kahraman Firnas ile Ayşe’nin macerasını tercih edebilirsiniz.

Efsane Takım yatay
Devamını Okuyun

Sinema

“Tar” Filminin Türkçe Altyazılı Yeni Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Tar Film Fragmanı
Ayrıksı Kitap

Maskeli bir dans istiyorsan besteciye hizmet etmelisin!

TAR, 2023’DE sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler