Bizimle iletişim kur

Otomobil

Rolls-Royce Ve Hyundai Hangi Projede İşbirliğine Gidiyorlar?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Rolls-Royce ve Hyundai, uçan taksi projesi için güçlerini birleştiriyor. İki şirket işbirliği yaparak uçan araçlar için elektrikli motor sistemleri geliştirecek.

Özellikle “Geleceğe Dönüş” gibi bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ya da yıllarca hayal ettiğimiz halleriyle olmasa bile uçan araçlar çok yakında hayatımıza girecek gibi görünüyor. Bugün birden fazla şirket uçan taksi projeleri üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyor. Uçan taksi projelerinin bazılarında ilk uçuşlar başarıyla yapılmış durumda. Bu da yetmezmiş gibi toplu taşıma aracı olarak kullanılmaları için de gerekli izinler alınmaya başlandı. Yani anlayacağınız birkaç yıl içinde uçan taksiler gerçeğe dönüşmüş olacak.

İlk adımlarını atmakta olan bu alana yatırım yapan şirketler arasında Rolls-Royce ve Hyundai da bulunuyor. Otomobil sektöründen tanıdığımız bu iki şirket, uçan araçlar için elektrikli motor sistemleri geliştirmek için yeni bir işbirliğine imza attı.

Rolls-Royce’un havacılık konusundaki tecrübelerini Hyundai’ın elektrikli otomobil bataryaları konusundaki uzmanlığı ile birleştirecek. İki şirket birlikte hazırladıkları ilk elektrikli uçan araç modelini 2025’te görücüye çıkarmayı hedefliyor.

Reklam

Özellikle elektrikli araçlar için batarya geliştiren Hyundai gibi şirketler için uçan araçlar oldukça verimli bir pazar olabilir. Bu yüzden Hyundai’ın bu alana yatırım yapması oldukça mantıklı bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun
Reklam

Otomobil

Yeni BMW S 1000 XR Üstün Performansı ve Göz Alıcı Tasarımıyla Segmentinde Standartları Belirliyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Motorrad, S 1000 XR modelini yeniledi…

Geliştirilen üst düzey performansı ve ergonomisiyle öne çıkan S 1000 XR, uzun yol sürüşünü sportif dinamikleriyle benzersiz bir deneyime dönüştürüyor. Yeni BMW S 1000 XR, 2024 yılının Nisan ayında Borusan Otomotiv BMW Motorrad Yetkili Satıcılarında yerini almaya hazırlanıyor.

Yeni BMW S 1000 XR, S 1000 RR modeli üzerinden geliştirilen 4 silindirli yeni motoru ve tasarımında optimize edilmiş hava kanallarıyla etkileyici bir performans sergiliyor. Pürüzsüz ve her motor devrinde kesintisiz tork sunan S 1000 XR’ın motor gücü bir önceki nesline göre 4kW / 5HP artırılarak 125 kW / 170 HP’ye ulaşırken, 114 Nm’lik tork değeriyle de mükemmel bir sürüş deneyimi vadediyor.

Gelişmiş Ergonomik Sele ve Sportif Arka Bölüm

Reklam

Yüksek performanslı sürüşlerde daha fazla hareket özgürlüğü sağlamak için S 1000 XR’ın sele tasarımı tamamen yenilendi. Sele yüksekliği 10 mm artırılarak 850 mm’ye ulaşırken, ekstra derinlik sayesinde sürüş pozisyonuna göre ayarlanabilen daha geniş bir oturma alanı sunuluyor. Geliştirilmiş ergonomi yolda ya da pistte sürücüye manevra sırasında daha iyi kontrol imkânı tanıyor. Üç farklı sele yüksekliği de isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

Arka bölümdeki yeni tasarım unsurları da S 1000 XR’ın en dikkat çekici yönleri arasında yer alıyor. Motor sporlarından esinlenilen yeni yan paneller ve hava kanalları, motosiklete daha dinamik bir görünüm kazandırıyor.

Genişletilmiş Standart Donanımlar

Yeni S 1000 XR, geniş bir standart donanım listesiyle motosiklet tutkunlarının beğenisine sunuluyor. Standart donanımlar arasında yer alan Headlight Pro, sürüşe göre adaptif olarak dönebilen aydınlatmalarla gece sürüşlerinde ek güvenlik sağlıyor. Gündüz farı da (DRL) yine bu paketin bünyesinde bulunuyor. Anahtarsız Çalıştırma, 12 Ah kapasiteli batarya ve USB şarj opsiyonları da standart donanımlar arasında yer alıyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Otomobil

BMW Motorrad’ın 100. Yılında Üçüncü M Modeli: Yeni BMW M 1000 XR

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Motorrad, M 1000 XR modelini tanıttı. Markanın 100 yıllık tarihindeki üçüncü M modeli olarak öne çıkan M 1000 XR, uzun yolculuklarla sportif sürüşün keyfini birleştiriyor. Yeni BMW M 1000 XR, 2024 yılının Nisan ayında Türkiye’de yollarla buluşacak…

Uzun yolculuklara uygun konforlu yapısıyla sportif sürüş dinamizmini birleştiren Yeni BMW M 1000 XR, performans, ayrıcalık ve özgünlük arayan motosiklet tutkunlarının beklentilerini bir arada karşılıyor. Sportif sürüş tarzıyla hem pistlerde hem de uzun yolda eşsiz bir performans sunan M 1000 XR, Crossover segmentindeki en hafif motosiklet olma özelliği taşıyor. Boyutları itibarıyla kompakt ve güçlü bir tasarıma sahip olan M 1000 XR, dinamik görünümünü siyah ağırlıklı olmak üzere açık mavi, koyu mavi ve kırmızıdan oluşan M renkleriyle tamamlıyor.

Kısa Vites Aralığıyla Yüksek Çekiş Gücü

M 1000 XR’ın 4 silindirli su soğutmalı motoru, S 1000 RR’da kullanılan güç ünitesi temel alınarak geliştirildi. Yeni S 1000 XR’dan 23 kW / 31 HP daha güçlü bir motora sahip olan M 1000 XR, 148 kW /201 HP güç, 113 Nm maksimum tork değerleriyle öne çıkıyor. İkinci vitesten itibaren kısa vites oranıyla dikkat çeken M 1000 XR bu sayede daha çabuk hızlanma ve yüksek yol tutuş kabiliyeti sağlıyor.

Reklam

Aerodinamik Tasarım Unsurlarıyla Daha Yüksek Yere Basma Kuvveti

Yeni BMW M 1000 XR’ın süspansiyon ve şasi sistemi S 1000 XR’daki alüminyum köprü iskeleti geliştirilerek tasarlandı. Ön bölümdeki çatal süspansiyonlar M tasarımı ile dikkat çekerken, en yeni özellikler arasında ayarlanabilir gidon amortisörü yer alıyor. Süspansiyon teknolojisinin yanı sıra aerodinamik unsurlar da M 1000 XR’ın geliştirilme sürecinde kilit rol oynuyor. Ön panelde yer alan M özel kanatlar, pistlerde daha hızlı tur zamanı, yolda ise yüksek hızda daha stabil bir sürüş vadediyor. Motorun kafa kısmında yer alan kanatlar 100 km/s üzerindeki hızlara ulaşıldığında ön tekerleğe binen ağırlığı artırarak maksimum yere basma gücü elde edilmesini sağlıyor.

Dört Farklı Sürüş Moduna Ek Pistlere Özel Race Pro Sürüş Modu

Rain, Road, Dynamic ve Race olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunan M 1000 XR’da, pist kullanımına özel Race Pro 1-3 seçeneği de yer alıyor. Motosiklette güvenli sürüşün temelinde yer alan Dynamic Traction Control’ün (DTC) en son nesli standart olarak sunuluyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Otomobil

Nissan’dan Göz Alıcı Elektrikli Crossover: Qashqai E-Power Designpack Black Edition

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Benzersiz ve yenilikçi e-POWER güç-aktarma sistemini geçen yıl Qashqai’de tanıtan Nissan, modele çarpıcı bir görünüm kazandırmak için ikonik üçüncü nesil crossover’ın özel bir versiyonunu sundu…

Qashqai e-POWER Designpack Black Edition olarak adlandırılan versiyon, gerçekleştirilen stil değişiklikleri ile yolda daha dikkat çekici bir görünüm sergiliyor. Qashqai e-POWER Designpack Black Edition, İnci beyazı ya da Bulut Gri gövde rengiyle birlikte siyah tavan ve siyah gövde rengiyle birlikte gri tavan olmak üzere üç farklı renk kombinasyonuyla sunulurken, tüm versiyonlarda etkili görünümü artırmak için paketi siyah beş kollu jantlar tamamlıyor.

Black Edition, Qashqai modeline etkileyici, farklı ve kaliteli bir görünüm sağlarken, abartıdan uzak efektler, Nissan’ın sınıfının en iyi crossover modeline daha gizemli bir kişilik kazandırıyor.

Dış görünümdeki yeniliklerin yanı sıra, iç kısımda ön kapılar açıldığında ‘Qashqai’ yazılı aydınlatmalı kapı eşikleri dikkat çekiyor. Ayrıca önsezili akıllı çarpışma önleme sistemi, akıllı kör nokta önleme sistemi, akıllı arka çapraz trafik uyarı sistemi, LED ön ve arka farlar, LED ön sis farları, kablosuz akıllı telefon şarjı ve BANDAI NAMCO imzalı uyarı sesleri dahil olmak üzere segmentinde öncü donanımları da içeriyor.

Reklam

Londra’da bulunan Nissan Design Europe tasarımcılarının işbirliği ile oluşturulan Qashqai e-POWER Black Edition’ın geliştirilmesinde, e-POWER güç-aktarma sisteminin faydalarından etkilenen müşteriler için Qashqai’nin tasarım cazibesini ve heyecanını güçlendirmek amaçlandı.

Nissan AMIEO (Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Avrupa ve Okyanusya) Ürün Stratejisi ve Fiyatlandırma Başkan Yardımcısı Arnaud Charpentier yapmış olduğu değerlendirmede “Qashqai e-POWER’ı pazara sunduğumuz günden bu yana küresel çapta aldığımız olumlu tepkilerden, müşterilerin prize takma gereksinimi olmadan elektrikli araç sürüş keyfini yaşama fikrini çok sevdiğini gördük. Şimdi, Qashqai e-POWER Black Edition ile bu özelliklere daha göz alıcı bir tarz da ekliyoruz. Böylece mantığın ön planda olduğu bir seçime duygu da katıyoruz.” dedi.

Qashqai cazibesinin merkezinde, benzersiz ve yenilikçi e-POWER sistemi yer alırken, tekerleklerin yalnızca elektrik motoru tarafından çalıştırılması e-Power güç-aktarma sistemini farklılaştıran özellik olarak ön plana çıkıyor. Bu özellik sayesinde Qashqai e-Power anında ve doğrusal tepki sağlarken, elektrikli araç hissini veriyor ve geleneksel hibrit araçlara alternatif oluşturuyor.

Buna karşılık, Qashqai’nin e-POWER sistemi, tam bir elektrikli aracı anımsatan, ancak yeniden şarj etmek için fişe ihtiyaç duymadan hassas, sorunsuz, yumuşak ve sessiz sürüş deneyimi sunmak için tasarlandı.

Reklam

Değişken basınç oranlı 1,5 litre hacimli üç silindirli turbo beslemeli ve elektrik üreten Qashqai e-Power’ın benzinli motoru 156 hp güce sahip. Motorun ürettiği elektrik, sürüş senaryosuna göre yüksek kapasiteli batarya kitini beslemek, elektromotoru çalıştırmak veya her ikisini birden yapmak üzere akım çevirici aracılığıyla iletiliyor. Qashqai e-POWER 190 PS ve 300 Nm tork ile kesintisiz elektrikli bir sürüş sağlıyor.

Arnaud Charpentier yaptığı değerlendirmede ayrıca “Qashqai e-POWER Black Edition, benzersiz güç-aktarma sistemi teknolojisinden etkilenen müşterilerin dikkatini çekecek ve bu özel versiyonun havalı, sofistike görünümün ortaya koyduğu cazibeye kapılacak” şeklinde konuştu.

Devamını Okuyun

Otomobil

Catchy Elektrikli Combo Modelinin Özellikleri Neler?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Hotomobil, Mobilite Dünyasında Devrim Yaratıyor

Türkiye’nin Lider Mobil Yaşam Markası, İtalya’da İlk Kez Tanıtılan Catchy ile Geleceğe Yol Alıyor!

Catchy Elektrikli Combo Modelinin Özellikleri Haberimizin Sonunda 👇🏻

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en geniş model gamına sahip Türk mobil yaşam markası Hotomobil, 9-12 Kasım tarihleri arasında İtalya’da gerçekleşen EICMA Uluslararası İki Tekerlekli Araçlar Fuarı’nda ilk station vagon mikro mobilite ürünü Catchy, Combo Purpose Electric Vehicle’ı (CPEV) tanıttı.

Reklam

Türkiye’nin lider mobil yaşam markası Hotomobil tarafından İtalya’da ilk kez tanıtılan Catchy, istendiğinde sürücü ve yolcu için konforlu ve pratik bir 2 kişilik araç olarak kullanılabilirken, istendiğinde ise station vagona dönüşerek olağanüstü bir taşıma kapasitesi sunuyor. Bu benzersiz özellik, Catchy’yi sadece bir taşıma aracı değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı ve özgürlük simgesi haline getiriyor. Catchy ile geleceğe yol alın ve mobilite anlayışınızı baştan tanımlayın.

Hotomobil’in mobil yaşam dünyasına yepyeni bir soluk getiren yerli ve milli aracı Catchy, trafik sorununa pratik bir çözüm sunmanın yanı sıra modüler yapısı sayesinde kargo taşımacılığını farklı bir boyuta taşıyor. Ayrıca tek kişilik bir yatağa dönüşebilme özelliği ile Catchy, sınıfındaki çok fonksiyonlu tek araç olarak öne çıkıyor. Catchy, şehir içi ulaşımın geleceğini yeniden şekillendirmek ve sürdürülebilirlik konseptini otomotiv sektörüne entegre etmek için tasarlandı.

Çok Amaçlı Kullanım: Her Yolculuk için Mükemmel Uyum

Doğa dostu çözümler sunarak kullanıcılarının mobil yaşam ekosistemini genişletmeye devam eden Hotomobil, Quadricycle sınıfına giren, Catchy ile çevreci bir yaklaşım sergiliyor. Şehir trafiğinde hareket özgürlüğü sunan Catchy, malzeme ve enerji kaynaklarının en az kullanımıyla çevreci bir duruş sergiliyor. 110 ila 130 km menzile sahip olan ve 45 km hıza ulaşabilen Catchy, iki kişinin rahatça yolculuk yapabileceği geniş bir oturma alanına sahiptir.

Hem Station Vagon Hem Kargo Aracı

Kullanıcılarına konforlu ve güvenli seyahat imkânı sunan araç sadece ergonomik, şık ve çarpıcı tasarımıyla değil çok amaçlı kullanımıyla da öne çıkıyor. Kişisel kullanımının yanı sıra sadece bir koltuğun ileri alınmasıyla kargo aracı olarak da kullanılabilen Catchy bu çok işlevli kullanımıyla sınıfının tek örneği. Uluslararası kargo ölçülerine uygun ürünün kargo taşıma bölümü yarım euro palet ölçüsüyle uluslararası kargo standartlarına uygun bir kullanım sağlıyor. 16 yaş üzerinde, ehliyeti olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği araç L6 E sınıfına giriyor ve bisiklet yolundan gidebiliyor. 

Reklam

Hotomobil’in bu yenilikçi aracı, modüler koltuk yapısıyla farklı ihtiyaçlara hızlı bir şekilde cevap verebilirken bir yolcu ve sürücüyü rahatlıkla ağırlayabiliyor. Ayrıca, engelli bireyler için de uygun bir tasarım sunarak, sandalye ile erişimi kolaylaştırıyor ve modüler koltuk yapısı sayesinde tek kişilik bir yatağa dönüşebiliyor.

Yüzde 100 yerli ve milli bir inovasyon

Karbon ayak izinin en aza indirilmesinde büyük fayda sağlayacak olan Catchy, şehir içi ulaşım araçlarının yeni, çağdaş bir biçimini temsil ediyor. AR-GE sürecinden üretimine bütünüyle yerli ve milli bir inovasyon olan Catchy Hotomobil’in Gebze’deki fabrikalarında üretiliyor.  Otomobilin güvenlik, olumsuz hava koşullarına karşı koruma ve konfor gibi avantajlarını, hafif bir elektrikli aracın düşük enerji tüketimi ve alan kullanımıyla birleştiren Catchy ulaşımda kullanıcıların yeni gözdesi olacak.

Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan milli inovasyon

Pınar Kamçı: “Bayrağımızı uluslararası arenada dalgalandırmanın, ülkemizi yurt dışında temsil etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olsun…” 

Otomotiv sektöründe Avrupa standartlarına uygun üretim tesislerine sahip tek Türk markası Hotomobil’in Genel Müdürü Pınar Kamçı üstün mühendislik anlayışıyla tasarlanan Catchy hakkında şunları aktarıyor:

Reklam

“Sektörde lider Türk markası olarak gerçekleştirdiğimiz her inovasyonda doğa dostu çözümlerle mobil yaşamı herkes için erişilebilir kılmaya devam ediyoruz. Günümüzde insanların hızlı bir şekilde hareket etme ihtiyacına çözüm sağlamak amacıyla sürdürülebilirlik bilinciyle bir ekosistem yaratmayı hedefliyoruz. Kullanıcıların çok yönlü ihtiyaçlarını birbirini tamamlayan ürün gamımızla gideriyor ve müşterilerimiz için yeni nesil bir seyahat konsepti oluşturuyoruz. Fuarda prototipini sergilediğimiz Catchy ile büyük şehirlerin trafik sorununu çözmeyi, bu ürünü kamp ve karavan hayatına entegre ederek müşterilerimizin anlık ihtiyaçlarına erişimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Uzun süren AR-GE çalışmalarımız neticesinde, tüketicilerin ihtiyaç ve sorunlarını tespit ettik. Catchy ile tüm bu ihtiyaçlara yanıt vermeyi hedefliyoruz. Catchy tıpkı çağımızın gerektirdiği gibi elektrikli ve yeşil bir ürün. Üstelik sadece binek aracı olmakla kalmayıp, aynı zamanda otomotiv dünyasına yeni bir soluk getirerek ilk mikro mobil station vagon taşıma aracını ürettik. Catchy, “Combo Purpose Electric Vehicle” (CPEV) yaratıcısı konumundadır. Türkiye’nin lider mobil yaşam markası olarak inovasyonu bünyemizde her zaman yaşatıyor, ülkemizi uluslararası arenada temsil etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.”

Catchy Teknik Özellikler

Anti-Theft (Hırsızlık Önleme):

Tekerlerdeki hareket sensörü ve anahtar algılama fonksiyonu sayesinde olağandışı hareketler izlenir ve kullanıcıya uygulama üzerinden iletilir.

Crash Sensor (Kaza Sensörü):

Kaza sensörü, gyro sensörü desteğiyle çalışır. Ani sarsılmalar veya çarpışmalar gibi durumlarda araç bilgilerini kaydeder. Kaza sensörü, kaza anında algılanan kuvvetin seviyesine bağlı olarak ilgili sağlık birimine bildirimde bulunur. Bu özellik, garanti dışı durumları tespit etmek için de büyük bir öneme sahiptir.

Reklam

Connectivity (Bağlantı):

Catchy, Wi-Fi bağlantısı sayesinde IOS ve Android cep telefonlarına yüklenen uygulama ile kontrol edilebilir. Bu özellik, kullanıcıların cep telefonlarından uygulama aracılığıyla araç kapılarını açma/kapatma, bakım uyarıları alma, araç üzerinde bulunan kameralardan gelen görüntüyü izleme gibi işlemleri gerçekleştirmelerini sağlar. Ayrıca, araca ait tüm verileri (anlık hız, toplam km, batarya yüzdesi vb.) uygulama üzerinden görüntülemelerine olanak tanır.

Catchy Opsiyonel Özellikleri:

Zengin ve çeşitli taleplere uygun olarak tasarlanmış geniş opsiyonel ürün yelpazesi, mikromobiliteyi desteklerken kullanıcılara geniş bir özgürlük sağlar.

Isıtmalı koltuk ve elcik ısıtma, dört mevsim kullanımı mümkün kılar ve zorlu hava koşullarında rahatlığı garanti eder.

Reklam

Bluetooth hoparlör sistemi, kesintisiz iletişim kurma ve favori müziğin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Hotomobil’in akıllı yazılımı, sesli komut sistemi, ışıkları açma/kapatma, “follow me” özelliği ile yolunuzu aydınlatma ve uzaktan aracınızı açma/kapama olanağı sunar.

Catchy Adventure Box, kamp tutkunları için idealdir. Mobil kamp ocağı, depolama alanları, 20 litrelik harici su kapasitesi, portatif buzdolabı ve hatta portatif bir çadır içerir.

Swap Battery (Tak-Çıkar Batarya):

Araç bataryası, tak-çıkar batarya sistemi sayesinde araç içerisinden çıkartılabilir ve 220V elektrik kullanılarak ev, kafe, otel vb. herhangi bir ortamda şarj edilebilir.

Reklam

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar