Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Üç Bin Yıllık Bekleyiş Yorumları | Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

images-2
Ayrıksı Kitap

Orta yaş ve üstüne masallar, aşk ve kalp kırıklığı hikayeleri anlatan bir film ile karşı karşıyayız. Hangi filmden bahsediyorum; kendisi için filmin fragmanında Genius (Dahi) vurgulamasını bir kaç kez yapan ve sinema dünyasına ve biz izleyiciye Mad Max efsanesini armağan etmiş olan George Miller’ın yeni filmi Üç Bin Yıllık Bekleyiş Three Thousand Longing’den bahsediyorum.

Mad Max Beklentisiyle Gelmeyin

Mel Gibson’ın unutulmaz başrollerinden birisi olan Mad Max filminin yazarı, yönetmeni George Miller’ın yönettiği film diyince bu durum sizi o film tarzındaki bir anlatım ve hızlı aksiyon beklentisine sokmasın. Son yönettiği film de serinin yeni versiyonu Mad Max: Fury Road olunca ve filmin kadın karakteri Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa‘nın gençliğinin anlatılacağını da duyurulmuşken biz sinemaseverlerde yine o tarz bir film mi geliyor merakı uyanıyor. Ama yönetmen bizi masal anlatımı yavaşlığında bir filmle karşılıyor. Evet lambadan olmasa da şişeden çıkan bir Cin ile özel hayatında yapayalnız bir Profesörün İstanbulda bir otel odasında başbaşa kalıp Cin’in anlattığı masalsı hikayeleri dinlediği ve bu hikayelerde ağırlık olarak osmanlı saraylarında ve günlük hayatından gerçek hikayeleri izliyoruz. Bu hikayelerde Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Şehzade Mustafa’nın gerçekte yaşadıklarına Cin’in başından geçen kurgu hikayeler eklenmiş.

Muhteşem Yüzyıl Entrikaları

George Miller’ın filmi bir hikayeden uyarlama ve usta yönetmen bize görsel olarak benim çok beğendiğim sahneleri Alaaddin’in Sihirli Lambası, Binbir Gece Masalları ve Muhteşem Yüzyıl karması havasında izletiyor.

Üç Bin Yıllık Bekleyiş Filmine Gidilir mi?

İstanbul, Kapalıçarşı ve Pera Palas oteli ile otelin meşhur Agatha Christie odası filmin bizim açımızdan ve ülkemizin turizm reklamı açısından çok çok önemli artıları. Ve bu bölümler özellikle bizi bir Arap ülkesi gibi göstermeden anlatıldığı için de ayrı keyifli oldu. Ne demek istediğimizi videomuzda daha detaylı görebilirsiniz >> Filmde karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nu, Zerrin Tekindor ve diğer Türk oyuncuları izlemek de ayrı güzellikti.

Mad Max beklentisinde olmadan bir aşk hikayeleri anlatımını fantastik ve masalsı bir filmde izlemek isterseniz, Doktor Strange’ın Master’ı Ancient One’ı (Tilda Swinton), James Bond olacak mı? söylentileri bitmeyen İdris Elba’yı hele ki Pascal Nouma benzeri de olsa Türkçe konuşurken izlemek isterseniz bu film size göre. Aşık olmaya ve yapılan hatalara, yalnızlığa ve o yalnızlıktan kurtulmaktan birisine aşık olmak için en büyük fedakarlıkları yapmayı güzel ve farklı bir üslupla anlatan bir filmle karşı karşıyayız.

Reklam

Tarihi olayların anlatımındaki değişiklileri film icabı olduğunu düşünerek kafayı fazla takmadan izlerseniz beğenceksiniz. Ama yine de bu tüm artılarına rağmen film her yaş kesimine ve her sinemasevere hitap etmiyor. Filmin eksilerinden birisi ve belki de en önemlisi ise filmin büyük bölümü İstanbul’da ve otel odasında sohbet ile geçmişken ve biz bundan sonra ne olacak diye merak etmişken finaldeki yaklaşık 10-15 dakikalık Londra bölümüyle tüm hikayenin atar topar bitmiş gibi olması bence filmin sinema tarihinde önemli bir yer edinmesinde önemli bir handikap gibi duruyor.

Üç Bin Yıllık Bekleyiş İçin Son Söz

Film yetişkin yaş gurubundaki sinemaseverler arasında daha çok beğenilecek bir yapım gibi duruyor. Ayrıca yukarıdaki referanslar size de uyuyorsa filmi kaçırmayın.

Sinema

Türk Sinemalarında Görmeye Alışık Olmadığımız Bir Film: “Reflection”

Yayınlandı

Tarih

IMG_20220924_214426-1
Ayrıksı Kitap

Başrollerinde Türkiye’nin en bilinir oyuncularından Selçuk Yöntem’in olduğu filmin korku teması üzerine kurduğu hikaye, Türk sinemalarında alışık olmadığımız türden bir yapım olarak karşımızda. Korku türündeki filmlerimiz genellikle cinni varlıkların olduğu anlatımlarla sinemamızda yer edinmektedir. Lakin bu seferki filmimiz farklı unsurlarla seyirciyi germek istiyor.

Reflection Yorum Yazısı

Hikaye ve anlatım tarzı her ne kadar batı sinemasından bir kopya olsa da sinemada farklı bir şey izlemek beni sevindirdi. Ne yazık ki filmin İngilizce olması, kurgudaki tutarsızlık, akışı bozan diyaloglar ve geçişler filmi beğenmememe sebep oldu. Fikir güzel ama senaryo ve işleniş… Çoğu Türk seyircisine ve de Türk sinema endüstrisine hitap eden bir proje olmamış diyebiliriz.

Selçuk Yöntem-Saint Sodom

Onun dışında oyunculuklar ve sinematografik olarak gayet başarılı bir iş olmuş. Bu film ile birlikte hem teknik anlamda hem de Sanat Yönetimi anlamında atmosferi yaratma da fazlasıyla geliştiğimizi söylemem gerekir.

SİNEMAYLA KALIN

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Ampute Messi Barış Telli’nin Hayatı Film Oluyor Yönetmeni Kim oldu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hayatla_baris_CanUlkay_BarisTelli
Ayrıksı Kitap

Son Yılların En Üretken Yönetmenlerinden CAN ULKAY

 “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmen koltuğunda

“Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar” filmlerinin yönetmeni CAN ULKAY, Ampute Messi olarak anılan milli futbolcumuz Barış Telli’nin hayatını anlatan “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmeni oldu. Can Ulkay; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çok çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek filmle ilgili ilk duygularını anlattı.

Çekimleri aralık ayının ilk haftası başlayacak projeden bir diğer önemli haber ünlü besteci, piyanist, aranjör FAHİR ATAKOĞLU müzik direktörü olarak notalarıyla filmde yer alacak olması… Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yapımcılığını, Hünkar Doğan, Gökhan Oskay, Barış Kenan Özkan ve İbrahim Halil Turan’ın kurduğu 4 Story Production şirketinin üstlendiği, senaryosunu Koray Yeltekin’in yazıp Burak Göral’ın senaryo danışmanı olduğu “HAYATLA BARIŞ”filminin hazırlık çalışmaları hızlandı. 

Reklam
hayatla_baris_01
Gökhan Oskay, Can ULKAY, Barış Kenan Özkan, Barış Telli, Hünkar Doğan, İbrahim Halil Turan

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden ama yılmayıp sporda üst düzey başarılar elde eden genç futbolcu Barış Telli’nin hayatını anlatan proje; “Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar”, “Mevlana Celaleddin-i Rumi” gibi birbirinden değerli yapımların yönetmeni Can Ulkay’a emanet

“Hikayemiz bütün dünyanın seyredebileceği uluslararası bir insanlık öyküsü. Bu hikayenin bir zafer olduğunu unutmadan, hak ettiği gerçekçilik ve ciddiyetle ele alacağız” diyen Can Ulkay; “Yapamam veya imkansız kelimeleri Barış’ın sözlüğünde hiç bulunmamış. Filmimizde bu mücadeleyi neredeyse bir karakter haline getirerek Barış’ın yolculuğunu izleyiciye her an hissettireceğiz” dedi. 

Can Ulkay ayrıca; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek film hakkında ilk görüşlerini paylaştı. 

hayatla_baris__Baris_Telli_2
Barış Telli

Barış’ın yaşadıkları Fahir Atakoğlu’nun notalarından yansıyacak

Küçük yaşta geçirdiği kazanın kendisine engel olmasına izin vermeyen, önce tek bacakla yürümeyi ve koşmayı yeniden öğrenen Barış Telli, yıllar içinde atletizmden tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kırdı, uluslararası madalyalar kazandı, ülkemizin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni oldu.

Futbol yeteneği ise bambaşka bir seviyedeydi Barış’ın… Hem forma giydiği kulüplerde hem Ampute Futbol Milli Takımında sayısız şampiyonluklar, üst üste gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazandı, UEFA tarafından Adil Oyun Elçisi (Equal Game) seçildi. Üst düzey başarıları dünyanın dört bir tarafında belgesellere konu oldu. O artık Messi gibi, yaşayan bir efsaneydi ve “Ampute Messi” olarak anılmaya başladı.

İşte Barış’ın yediden yetmişe herkese ilham veren, zorlukları aşma mücadelesi ve göz kamaştırıcı başarıları, ünlü müzisyen FAHİR ATAKOĞLU’nun notalarıyla beyazperdeye taşınacak. Kendisine söylenen ‘imkansız’ ve ‘başaramazsın’ itirazlarına rağmen azmin ve inancın insan hayatına neler kattığını, engellerin engel olmadığını anlatmaya hazırlanan, gelecek yıl vizyona girecek HAYATLA BARIŞ” filminde Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Müjdemi İsterim” Ne Zaman Vizyonda? “Müjdemi İsterim”in Kadrosunda Kimler Var? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Müjdemi İsterim Oyuncular
Ayrıksı Kitap

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği; yeni sinema sezonunun şimdiden en çok konuşulmaya başlanan komedisi ‘Müjdemi İsterim’den ilk görüntüler yayınlandı…

Yönetmenliğini Ömer Faruk Yardımcı’nın yaptığı, senaryosunu Olcay Onur Kaya’nın kaleme aldığı neşe dolu komedi filmi ‘Müjdemi İsterim’, 18 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür, İlker Aksum gibi yıldız isimlerin kadrosunda yer aldığı film seyirciyi kahkahaya doyuracak.

Gelecek sinema sezonunun en iddialı yerli yapımlarından biri olacak ‘Müjdemi İsterim’, üzerlerine atılan cinayeti çözmek için mecburen işbirliği yapmak zorunda kalan ve kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın ortasında bulan Bulut ve Müjde’nin eğlenceli hikayesini anlatacak.

‘Müjdemi İsterim’ 18 Kasım’da sinemalarda…

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler