Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

WOMAN KING Yorum Yazısı

Yayınlandı

Tarih

images (34)
Ayrıksı Kitap

18. yüzyılın en güçlü kadın birliğini görmeye hazır mısınız? Old Guard filminin yönetmeni Gina Prince-Bythewood bu sefer 18. yüzyılın askeri birğini size göstermek için yönetmen koltuğuna oturdu. Başrolünü Viola Davis’in üstlendiği Kadın Kral filminde Sheila Atim, Thuso Mbedu ve Captain Marvel ve Doctor Strange: Multiverse Of Madness filmlerinden tanıdığımız Maria Rambeau karakterine hayat veren Lashana Lynhc de oyuncu kadrosunda yer alıyor. Aksiyon/Dram kategorisindeki film 1823 yılının Batı Afrikasını ele alıyor.

2 saat 15 dk süren bu aksiyon dolu macera 18. yüzyılda Batı Afrika’nın en güçlü devletlerinden biri haline gelmiş Dahomey Krallığında neredeyse hepsi kadınlardan oluşan, kendilerine Agojie diye hitap eden kadın askeri birliğinin hikayesini konu ediyor. General Nanisca krallığını korumak ve çömezleri krallık için hayatlarını ortaya koyan bir ekibi yönetmek için uğraşır.

Film Nasıldı?

Öncelikle biz filmi 11 Ekim tarihinde yani dünya kız çocukları gününde izlediğimiz için çok güzel bir denk geliş oldu. Yaşadığımız dünya ben varım diyen tüm kadınları ve gelecek için kendini var etmeye çalışan tüm kız çocuklarını, kendilerini köle olarak kullanmak isteyen ataerkil topluma karşı çıkardığı/çıkaracağı direniş için tebrik ederim. Artık izlediğim filmlerdeki oyunculuklardan Türk filmleri olmadığı sürece bahsetmeyeceğim. Bunun sebebi fikir yürüterek, hayal dünyalarını tüm emeklerini ortaya koyarak bir şeyler yapmaya çalışan yabancı oyuncu sektörü yüzünden. Oyuncuların neredeyse hepsi yıllardır başka filmlerde gördüğümüz kaliteli oyuncular zaten. İşlerini yapmak için değil en iyisini yapmak için uğraşıyorlar. En kötü senaryoyu bile oyunculukların ayakta tuttuğu filmler de gördüm. Bunun dışında filmin süresi çok uzundu, çok fazla diyalog vardı. Filmi izlerken salonda uyuyanlar bile oldu. Güzel bir konusu var fakat konu basit bir konu bu kadar uzatmak aşırı yordu izlerken. Bunun üstüne film 18. yüzyılda geçse bile kabile hayatı yaşamak konusunu ele almak baydı. Zaten kabile hayatını tema eden bir sürü film var. Black Panther filminin bir sürü ödül almasının sebeplerinden biri de günümüz teknolojisini kullanarak savaşmalarıydı. Değinmek istediğim bir konu var film aksiyon filmiydi fantastik değil. Agojielere tüfek ile saldırıyorlar onlar mızrak ve bıçak görünümlü palalarla karşılık veriyor, mermileri falan sektiriyorlar. Ve hiç kimse isabet alamıyor. Bakın bu olaylar Black Panther filminde olsa kimse rahatsız olmaz çünkü filmin kategorisi fantastik ama Kadın Kral filminin kategorisi aksiyon yani gerçeğe dayanmalı. Bu sebepten ben filmi asla ciddiye almadım.

Konusunun kadın savaşçıları olduğu filme ekstra gerçek olaylara dayansın diye tecavüze uğramaktan, eziyetten bahsetmişler. Ne güzel konulara değinmişler dedim sonra evlatlık verilen çocuklar ile kavuşma sahnesini çıkarttılar. Bazen senarist acaba Türk dizisi falan mı izledi de filmi öyle kaleme aldı diye düşünmeden edemedim. Genel olarak kan ve vahşet dışında hiç +18 sahneleri olmadığını söyleyebilirim. Üzgünüm ama konusu güzel de olsa hiçbir önermesi hatta seyir zevki olmadığı için ben filmden keyif almadım. Her zaman dediğim gibi burada yazılanlar öznel düşünce olduğu için izlerken sizin düşünceleriniz farklılık gösterebilir. Film 14 Ekim 2022 tarihinde gösterime giriyor. Filmin fragmanını sizler için bıraktım şimdiden iyi seyirler.

Sinema

Amazon, Her Yıl Sinema Filmlerine 1 Milyar Dolar Harcamayı Planlıyor

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Amazon Sinema Filmleri
Ayrıksı Kitap

Amazon, sadece Prime Video için film ve dizi yapmakla kalmayacak, her yıl sinemalarda gösterilecek filmlere de para harcamayı hedefliyor…

Netflix, Prime Video, Apple TV+ gibi dijital platformların hayatımıza girmesiyle birlikte teknoloji dünyası ile eğlence dünyası arasındaki sınırlar silinmeye başladı. Apple ve Amazon gibi normalde teknoloji şirketleri olarak tanıdığımız şirketler, bugün Hollywood’un önemli parçaları haline gelmiş durumda. Bu şirketler sadece dijital platformlarında başkalarının içeriklerini yayınlamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yapımlarını üretiyor.

Bunun son örneği de Amazon cephesinde yaşandı. Prime Video için çok sayıda film ve diziye imza atan Amerikalı teknoloji devi, artık bu alandaki varlığını Prime Video ile sınırlı tutmayacak. Çünkü şirket bundan sonra sinemalarda gösterilecek filmlere de yatırım yapmaya karar verdi. Şirket, sadece Prime Video için film ve dizi hazırlamakla kalmayacak, sinemalarda gösterime girecek filmlere de her yıl 1 milyar dolar harcayacak. Şirket her yıl ortalama 12-15 film hazırlayıp bu filmleri Prime Video’da yayınlamadan önce vizyona sokmayı planlıyor.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Kemikler ve Her Şey Yorum Yazısı – Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kemikler ve her şey yorumları 01
Ayrıksı Kitap

Kemikler ve Her Şey yani Bones And All yorumuma şöyle başlamalıyım, izledikleri karşışında midesi kalkmayacak olanlar bu filme gelsin. Filmin yaş sınırına sahip olması ve +18 ibaresi cinsellikle ya da şiddet vb sakıncalı konularla ilgili değil kanlı sahnelerin varlığından kaynaklanıyor.

Filmde Eater (yiyici) diye adlandırlan ama bizim bildiğimiz şekliyle Yam Yam diye adlandırabileceğimiz karakterlerimizin başından geçenleri izliyoruz. Yam yam hatırlatması için Doğukan’a teşekkürler. çünkü ben bir türlü dilimin ucundaki bi tabiri hatırlayamamıştım.

Kemikler ve Her Şey Ne Anlatıyor

Başroldeki iki genci merkezine alan filmde bu gençlerimizin başından geçenleri bir komedi macera filmi formatında kendilerini de anti Hero olarak izlemiyoruz aksine daha sorunlu kederli bir durumda görüyoruz. Eater olmasın verdiği yalnızlık, sorunlar, sevdiklerine zarar vermemek için uzaklaşmak zorunda kalmak, gençliğin verdiği sorunlar ve toplum baskısı gibi dramatik bir hikaye içinde Eater olmanın başlarına açtığı sorunların müsade ettiği kadar da romantizm yaşadıklarını izliyoruz.

Kemikler ve Her Şey Oyuncu Performansları

Timothee Chalamet yine bildiğiniz tatlı serseri rolünde iyi, Taylor Russell içinde bulunduğu duruma rağmen mücadele eden ve annesiz büyümenin de mazlumluğunu yaşayan bir yanda da tek başına ayakta kalacak kadar güçlü genç rolüyle iyi ve yalnızlıkta sıkılmış sevecen ama biraz da tekinsiz izlenimi yaratan hatta biraz kafayı da kırmış ihtiyar rolünde Mark Rylance gayet iyi performans sergiliyor.

Mark Rylance’in Sully rolü ilk başta antipatik gelirken bir başka sahnede acıma duygusuna kapılıyor üzlüyorsunuz devamında “ulan şimdi bu adam ters bir iş yapar mı?” diye tedirgin oluyorsunuz. Zaten bazen kendisinden “Sully şöyle yapar , Sully’yi sevmedin mi?” tarzında üçüncü şahısmış gibi konuşan birisinden bahsediyoruz. Tedirgin olmamız normal 🙂

Reklam

Vendeik film festivalinde Taylor Russell En İyi Genç Aktris ödülünü, Luca Guadagnino ise En Yönetmen kategorisinde gümüş aslan ödülünü kazandı. Ve en iyi film kategorisinde de adaylığı bulunuyor. Bu ödüllere bakarak Oscarlar da şansı olur mu diye soracak olursanız bence kapıyı tamamen kapatmayayım ama şansları az gibi. Tabi bu kötümser tahmininde benim filmi çok beğenmemiş olmamı da gerekçe gösterebiliriz. Aslında beğenmeme sebebim tarzım olmayacak düzeyde kanlı sahneler seyretmem de diyebiliriz. Bu sahneleri izlerken irrite oluyorsanız bu kez filmin diğer sahneleri ve yönetmenin mesajlarına da odaklanamıyorsunuz. Bazen çarpıcı gerçekleri yönetmenler seyircinin yüzüne tokat gibi çarpar ve yüzleşmesini sağlar ama bu filmdeki Eater sahneleri bence bu sınıfa girmiyor. Bu yüzden de kalan bölümlerdeki ailesizlik, sevgisizlik, toplumdan dışlanmışlık vb detaylar da ister istemez bu sahnelerin altında eziliyor. Eğer yönetmenin bu sahnelerle anlatmak istediği mesajı ya da metaforu siz serinkanlı şekilde izleyip yakalayabilirseniz lütfen yorum olarak görüşlerinizi yazın. Hatta bunları yakalaymasanzıda film size ne düşündürdü paylaşın.

Kemikler ve Her Şey İncelemesi Son Söz

Spoiler vermeden tarif etmek gerekirse, Filmde lunaparkta top atılan oyun alanında başlayıp mısır tarlası olduğunu düşündüğüm tarlada biten sahnede Lee (Timothee Chalamet) ile parktaki eleman arasında geçen sahneye ne gerek vardı anlayamadım. Çünkü kız kardeşi Kayla Lee’ye daha önceki bir sahnede “bu giydiğin mont seni…iyi göstermemiş” dediğinde montu çıkaran Lee tarlada neden öyle tezat davrandı? ve daha öncesinde ya da filmin devamında bu duruma vurgu yapan bir sahne olmadı anlamak güç. Film çıkışı ekip arkadaşlarımıza sorduğumda “E yönetmen Call Me By Your Name filminin tutkunlarına bir Fan Service yapmış olabilir” şeklinde cevap verdiler. Şimdi diyeceksiniz ki arkadaş ne kadar karışık oldu bu fan service işi. Evet haklısınız ama spoilersız anlatınca karmamış ve anlamsız gibi dursa da filmi seyrettiğiniz de bu paragraftaki yazılanlar aklınıza tam oturacak.

Kemikler ve her şey yorumları 02

+18’lik kanlı sahnelerine dayanabilirseniz Venedik Film Festivailden ödülle dönen bu filmi izleyin. Yoksa zorlamayın.

Devamını Okuyun

Sinema

Yakın Tarihin Unutulmaz Operasyonu Beyazperdeye Taşındı – “49” Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

49 Filmi Vizyon Tarihi
Ayrıksı Kitap

Yapımını CNP Film’in, yapımcılığını Mehmet Canpolat’ın üstlendiği, Türkiye’nin yakın tarihinin unutulmaz olaylarından birini beyazperdeye taşıyan ‘49’ filmi, 20 Ocak 2023’te sinemalarda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Başrolünde İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ve Kerem Alışık’ın yer aldığı ‘49’, 2014 yılında Musul’a saldıran DEAŞ militanlarının Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda görevli 49 Türk vatandaşını esir almasının ardından yaşananları konu ediniyor.

Uzun süren ön hazırlık ve araştırma döneminin ardından senaryosu Barış Erdoğan ve İlker Arslan tarafından kaleme alınan ‘49’un yönetmenliğini Hakan İnan üstlendi. Sarsıcı bir hikayeyi birbirinden etkileyici oyuncu performansları ve hiç düşmeyen bir tempo ile anlatan ‘49’, yeni sezonda sinema izleyicisinin en merak ettiği projelerin başında geliyor.

Prodüksiyon kalitesi, etkileyici görsel efektleri ve gerçek bir hikayeden uyarlanan senaryosu ile ‘49’, 20 Ocak 2023’te sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler