Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Yalnız Bir Evin Kahkahası – Film İncelemesi

Dün sabah Sigourney Weaver ve Kevin Kline’ın başrollerini paylaştığı ve bir roman uyarlaması olan Yalnız Bir Evin Kahkahası filmini sizler için izledik. Peki film nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

yalnız bir evin kahkahası
Ayrıksı Kitap

Film bittikten sonra ilk söylemek istediğim şey ”Ne anlatıldı şimdi bana?” oldu. 1 saat 54 dakika olan süreyi izlerken 4’e böldüm. İlk 1.30 saat film ve ana karakterimiz bir oradan bir buradan bir şeyler deniyor. Olmayan şeyleri hikayenin devamında görmüyoruz iyi tamam fakat, olan şeyleri neden hikayenin devamında görmüyoruz? Görmeyeceksek neden böyle bir sahne oldu? İzlerken kendime sıkça bu soruları sordum. Yani kısaca filmin ilk 1.30 saatlik kısmı hiçbir amaca hizmet etmeyen anı geçiştirmek için konulmuş sahneler derlemesi. Ancak son 30 dakikalık (aslında 24) kısımda çarpıcı bir şeyler yaşanıyor ve nihayetinde ana karakterimizin psikolojisine girebiliyoruz. Bence filmin %75lik kısmında başka bakış açısı %25lik kısmında başka bakış açısına geçmek konusunda çok iyi bir iş çıkmamış.

Film içerisindeki şakalara gayet gülerek karşılık verdim fakat hikayenin beni içine çekememesi nedeniyle o şakalar da boşa gitti düşüncesi beni alıp götürüyor. Ayrıca ana karakterimiz filmin büyük bir bölümünde 4. Duvarı kırıyor. Bu benim hoşuma giden bir şey olsa da asıl bazı 4. Duvar kırılması gereken sahnelerde karakterimizin gözünden izliyoruz. Bundan dolayı da senaristlerin kolaya kaçmak için 4. Duvarı kırdığını düşünmemek elde değil.

Film size aynı anda birçok hikaye ve birçok karakter tanıtmak ve anlatmak istiyor. Başrolümüzün ‘cadı’ soyundan geldiği ve ona bağlı olarak ilginç özellikleri olduğunu görüyoruz fakat sahneyi geçiştirmek için bu özellik yüklenmiş gibi. Filmin başındaki neredeyse hiçbir karakter bir daha karşımıza çıkmıyor, çıksa bile sadece karakterimiz ile selamlaşıyorlar fakat o karakterler çok önemliymiş gibi filmin başında isimlerini öğreniyoruz ve ”aa böyle mi yapmış?” diyoruz.

Kısaca toparlamak gerekirse keşke bu kadar çok gereksiz karakter ve bu kadar dallı budaklı bir hikaye yerine biraz daha temizlenmiş bir senaryo olsaydı. Oyunculuklar gayet güzel olmasına karşın bu senaryo zayıflığı maalesef onu da alıp götürüyor. Sigourney Weaver ve Kevin Kline’ın başrollerini paylaştığı Yalnız Bir Evin Kahkahası filmi 30 Eylül’de vizyonda.

Devamını Okuyun
Reklam

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Sinema

Tolga Örnek’in Yeni Filmi “Mucize Aynalar”ın Vizyon Tarihi Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Mucize Aynalar Ne Zaman
Ayrıksı Kitap

Yapımını Orchestra Content’in, yönetmenliğini Tolga Örnek’in üstlendiği, altı farklı Aziz Nesin hikayesinden sinemaya aktarılan ‘Mucize Aynalar’ filminin vizyon tarihi açıklandı. Nesin Vakfı’nın desteğiyle ve vakfın 50. yılında hayata geçirilen film, 24 Şubat’ta tüm Türkiye’de sinemalarda seyirciyle buluşacak.

Kariyerini bir süredir Los Angeles’ta sürdüren yönetmen Tolga Örnek, edebiyatımızın usta ismi Aziz Nesin’in hikayelerini muhteşem bir oyuncu kadrosu ile sinema perdesine taşımak üzere senaryosunu da yazdığı komedi filmi ‘Mucize Aynalar’ için altı yılın ardından Türkiye’ye döndü.

‘Mucize Aynalar’ın başrollerinde; Cengiz Bozkurt, Boran Kuzum, Şebnem Bozoklu, Zerrin Sümer ve Eren Demirbaş yer alırken, konuk oyuncu kadrosunda İştar Gökseven, İdil Fırat, Galip Erdal gibi usta isimler göze çarpıyor.

Farklı anlatımı ve orijinal görsel dünyasıyla öne çıkacak film, seyirciyi eğlenceli, sürprizlerle dolu bir anlatımla hem gerçekçi hem de gerçeküstü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

‘Mucize Aynalar’, 24 Şubat’ta vizyonda…

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler