Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Televizyon

Yeşil Gezegen ile Bitkilerin Gizemli Dünyası Açığa Çıkıyor

Yayınlandı

Tarih

The Green Planet: Episode 03: Seasonal World: Making Of
Ayrıksı Kitap

BBC Studios’un dünyaca ünlü Doğa Tarihi Birimi tarafından hazırlanan “Yeşil Gezegen” (The Green Planet) adlı yeni serisi, bitkilerin sıra dışı dünyasını izleyicileriyle buluşturuyor. Sunuculuğunu ünlü belgeselci Sir David Attenborough’un üstlendiği dönüm noktası niteliğindeki beş bölümden oluşan serinin ilk bölümü 23 Ocak Pazar günü saat 20:00’de Digitürk, Tivibu ve KabloTV platformlarında yer alan BBC Earth kanalında ekranlara gelecek.

Yüzyıllardır insan hayatının bir parçası olan bitkilerin çoğumuzun farkına varmadığı sırlarla dolu hikayelerini ekranlara taşıyan ‘Yeşil Gezegen’; Sir David’in ABD’den Kosta Rika’ya, Hırvatistan’dan Kuzey Avrupa’ya, kısacası dünyanın dört bir yanına ettiği seyahatlerden oluşuyor. Kurak çöllerden su diyarlarına, tropik ormanlardan buzla kaplı arazilere, bitkilerin dünyanın farklı iklim bölgelerinde yaşadığı hayatların gözler önüne serildiği belgesel, bitkilerin görünmeyen ancak bir o kadar birbirine bağlı dünyasının merkeze alındığı ilk BBC yapımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Düşünülenin aksine, bitkiler yalnız başlarına hareket etmiyor; tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi, çevresindeki diğer bitkilerle, hayvanlarla ve hatta insanlarla yakın ilişkiler kuruyor. İzleyiciler, bu yeni seride Sir David’in birbirini önemseyen ağaçların, kendini doğaya karşı farklı yöntemlerle savunan ve hatta hayvanları avlayan bitkilerle yaşadığı birbirinden ilginç deneyimlere şahit olacak.

BBC Studios Doğa Tarihi Birimi, ZDF ve The Open University iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Yeşil Gezegen’; BBC One ve PBS ortak yapımı olarak yayınlanacak. Mike Gunton’ın uygulayıcı yapımcısı olduğu seri; kullandığı öncü yeni çekim teknolojisiyle izleyicileri mistik bir dünya yolculuğuna çıkarırken, aynı zamanda bitkilerin iklimi ve ekosistemlerimizi korumada oynadığı kilit rolü gözler önüne serecek.

Son dönemde insanların bitkilerle ilgili bilincinin arttığını belirten Sir David Attenborough, “İklim değişikliği, doğal dünyaya karşı tutumumuzu büyük ölçüde değiştirdi. Şunu bilmeliyiz ki, bitkiler sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam döngüsünün olmazsa olmazı. Onlar olmadan nefes alamayacağız ve hatta açlıktan öleceğiz. Bu nedenle, ‘Yeşil Gezegen’in, bu seriyi tanımlayan en iyi isim olduğunu düşünüyorum çünkü; dünyamız aslında tahmin ettiğimizden daha da yeşil ve son dönemde bu konuda belirli bir farkındalık oluşsa da bu hala istediğimiz düzeyde değil. Serinin bu farkındalığı her zamankinden daha çok artıracağına ve insanların bitkilerin dünyasına farklı bir pencereden bakarak hayatlarında yeni kapılar aralayacağına inanıyoruz” dedi.

Reklam

Serinin gelişmiş çekim teknolojisinin altını çizen Uygulayıcı Yapımcı Mike Gunton, “Bitkiler, insanlar ve hayvanlardan farklı bir zaman diliminde yaşıyor. Bu zaman farkını ve bitkilerin gözünden gezegenimizi ekranlara yansıtmak için birtakım teknolojilerden faydalanmamız gerekiyordu. ‘Yeşil Gezegen’de robotik teknolojilerin yardımıyla özel bir bakış açısı yakaladık. Bu teknolojiler sayesinde ekranlara taşıdığımız bitki yaşamının görünmeyen yüzünü izleyiciyle buluşturmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Devamını Okuyun
Reklam

Televizyon

Behzat Ç. İçin Son 1 Hafta Kaldı – Behzat Amir Sevenleriyle Dertleşiyor – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat Ç Sevenleriyle Dertleşiyor
Ayrıksı Kitap

Türkiye’nin lider yerli online video platformu BluTV, efsanevi dizi ‘Behzat Ç’nin yeni macerası ‘Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi için geri sayım başladı. ‘Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi’ 6 Aralık Salı günü saat 19.00’da BluTV’de başlıyor…

Yapımcılığını Ortaks Yapım’ın üstlendiği BluTV’nin yeni orijinal içeriğinde Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Ege Aydan, Ayça Eren ve Güven Kıraç’ın yer aldığı güçlü oyuncu kadrosuna; Mehmet Ali Nuroğlu, Esra Ronabar, Burak Dakak, Evliya Aykan, Derin Beşikçioğlu ve Gökçe Eyüboğlu eşlik ediyor. ‘Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi’nin yönetmenliğini Devrim Yalçın üstlenirken senaryo ise Ercan Uğur imzası taşıyor.

6 Aralık Salı günü ilk bölümü sevenleriyle buluşacak olan dizi için geri sayım başladı. BluTV sosyal medya hesaplarından usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu’nun hayat verdiği ikonik karakter Behzat Ç.’nin “Cinayet Büro’nun çocuklarını en çok da bu şehir yıprattı aga!” sözleriyle başlayan özel bir video paylaşıldı. Behzat Ç.’nin sevenleriyle adeta dertleştiği video yeni sezonda izleyiciyi bekleyen sürprizlerin habercisi oldu.

Devamını Okuyun

Televizyon

“Güldür Güldür Show” 319. Bölüm Tanıtımı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Güldür Güldür Show 319
Ayrıksı Kitap

Güldür Güldür Show yine fıkır fkır, yine çok eğlenceli…

Güldür Güldür Show 319. bölüm tanıtımı yayınlandı. İzleyin.

Güldür Güldür Show yeni bölümüyle 3 Aralık Cumartesi Show TV’de…

Devamını Okuyun

Televizyon

Beklenen “Recep İvedik 7” Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Recep İvedik 7 Fragman
Ayrıksı Kitap

Disney Plus’ın son bombası Recep İvedik 7’nin fragmanı yayınlandı…

Şehir hayatından sıkılan, daha doğrusu şehirde artık geçim sıkıntısı çeken Recep, babaannesinden kalma köy evine taşınmaya karar verir. Şehirden köye göç eder. Tabi ki, yanına can yoldaşı Nurullah’ı da alır. Köy hayatının tadını çıkaracağı sırada, köye ve civar ormanlara zarar verecek büyük bir projenin varlığından haberdar olan Recep İvedik’in köylülerle beraber bu projeye karşı verecekleri heyecanlı ve komik mücadelenin sinyalleri veriliyor.

Seyrine doyamayacağınız Recep İvedik 7, 9 Aralık’ta Disney Plus’ta…

Devamını Okuyun

Popüler