Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Televizyon

Yeşil Gezegen ile Bitkilerin Gizemli Dünyası Açığa Çıkıyor

Yayınlandı

Tarih

The Green Planet: Episode 03: Seasonal World: Making Of
Ayrıksı Kitap

BBC Studios’un dünyaca ünlü Doğa Tarihi Birimi tarafından hazırlanan “Yeşil Gezegen” (The Green Planet) adlı yeni serisi, bitkilerin sıra dışı dünyasını izleyicileriyle buluşturuyor. Sunuculuğunu ünlü belgeselci Sir David Attenborough’un üstlendiği dönüm noktası niteliğindeki beş bölümden oluşan serinin ilk bölümü 23 Ocak Pazar günü saat 20:00’de Digitürk, Tivibu ve KabloTV platformlarında yer alan BBC Earth kanalında ekranlara gelecek.

Yüzyıllardır insan hayatının bir parçası olan bitkilerin çoğumuzun farkına varmadığı sırlarla dolu hikayelerini ekranlara taşıyan ‘Yeşil Gezegen’; Sir David’in ABD’den Kosta Rika’ya, Hırvatistan’dan Kuzey Avrupa’ya, kısacası dünyanın dört bir yanına ettiği seyahatlerden oluşuyor. Kurak çöllerden su diyarlarına, tropik ormanlardan buzla kaplı arazilere, bitkilerin dünyanın farklı iklim bölgelerinde yaşadığı hayatların gözler önüne serildiği belgesel, bitkilerin görünmeyen ancak bir o kadar birbirine bağlı dünyasının merkeze alındığı ilk BBC yapımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Düşünülenin aksine, bitkiler yalnız başlarına hareket etmiyor; tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi, çevresindeki diğer bitkilerle, hayvanlarla ve hatta insanlarla yakın ilişkiler kuruyor. İzleyiciler, bu yeni seride Sir David’in birbirini önemseyen ağaçların, kendini doğaya karşı farklı yöntemlerle savunan ve hatta hayvanları avlayan bitkilerle yaşadığı birbirinden ilginç deneyimlere şahit olacak.

BBC Studios Doğa Tarihi Birimi, ZDF ve The Open University iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Yeşil Gezegen’; BBC One ve PBS ortak yapımı olarak yayınlanacak. Mike Gunton’ın uygulayıcı yapımcısı olduğu seri; kullandığı öncü yeni çekim teknolojisiyle izleyicileri mistik bir dünya yolculuğuna çıkarırken, aynı zamanda bitkilerin iklimi ve ekosistemlerimizi korumada oynadığı kilit rolü gözler önüne serecek.

Reklam

Son dönemde insanların bitkilerle ilgili bilincinin arttığını belirten Sir David Attenborough, “İklim değişikliği, doğal dünyaya karşı tutumumuzu büyük ölçüde değiştirdi. Şunu bilmeliyiz ki, bitkiler sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam döngüsünün olmazsa olmazı. Onlar olmadan nefes alamayacağız ve hatta açlıktan öleceğiz. Bu nedenle, ‘Yeşil Gezegen’in, bu seriyi tanımlayan en iyi isim olduğunu düşünüyorum çünkü; dünyamız aslında tahmin ettiğimizden daha da yeşil ve son dönemde bu konuda belirli bir farkındalık oluşsa da bu hala istediğimiz düzeyde değil. Serinin bu farkındalığı her zamankinden daha çok artıracağına ve insanların bitkilerin dünyasına farklı bir pencereden bakarak hayatlarında yeni kapılar aralayacağına inanıyoruz” dedi.

Serinin gelişmiş çekim teknolojisinin altını çizen Uygulayıcı Yapımcı Mike Gunton, “Bitkiler, insanlar ve hayvanlardan farklı bir zaman diliminde yaşıyor. Bu zaman farkını ve bitkilerin gözünden gezegenimizi ekranlara yansıtmak için birtakım teknolojilerden faydalanmamız gerekiyordu. ‘Yeşil Gezegen’de robotik teknolojilerin yardımıyla özel bir bakış açısı yakaladık. Bu teknolojiler sayesinde ekranlara taşıdığımız bitki yaşamının görünmeyen yüzünü izleyiciyle buluşturmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Devamını Okuyun
Reklam

Televizyon

Kıvanç Tatlıtuğ ve Settar Tanrıöğen’den Aşıklar Bayramı Fragmanı ve Yayın tarihi

Tanınmış bir halk ozanı olan Heves Ali ve avukat oğlu Yusuf’un pişmanlık, öfke, merak ve yirmi beş yıllık hasretle dolu hikâyesi… Kemal Varol’un aynı adlı romanından uyarlandı.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Aşıklar Bayramı Fragman Görseli
Ayrıksı Kitap

Baba dediğin zaten yarım kalmış bir kelimedir. Babalar hep yarım kalır. #ÂşıklarBayramı Filmi 2 Eylül’de sadece Netflix’te.

İnsanın pişmanlıklarla örülmüş ruhuna bir yolculuk.. Peki senin hikayen ne?

Netflix, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Settar Tanrıöğen’in paylaştığı, geçmişin tüm pişmanlıklarına rağmen 25 yıl sonra yeniden buluşan bir baba ve oğulun Kırşehir’den Kars’a uzanan yolculuğunu anlatan Âşıklar Bayramı’nın fragmanını ve ilk görsellerini yayınladı.

Âşıklar Bayramı Hakkında

Reklam

Avukat Yusuf (Kıvanç Tatlıtuğ) ile saz âşığı babası Heves Ali (Settar Tanrıöğen)’nin yolu, 25 yıllık ayrılıktan sonra çıktıkları uzun ve belki de son yolculukta kesişir. Kemal Varol’un ödüllü kitabı Âşıklar Bayramı’ndan uyarlanan, senaristliğini ve yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği filmde, baba ve oğul bir yandan geçmişleriyle diğer yandan gelecekleriyle olan sorunlarını çözmeye çalışırlar. 

Yapımcılığını OGM Pictures’ın üstlendiği Âşıklar Bayramı, bağışlamak ve affedilmek, hayata yeniden tutunmak için çıkılan bu dokunaklı yolda, aynı zamanda insanın pişmanlıklarla örülmüş ruhuna bir yolculuktur.

Devamını Okuyun

Televizyon

Viggo Mortensen’li “Thirteen Lives” İlk Fragman Yayınladı Hemen İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

THIRTEEN LIVES (2022)
Ayrıksı Kitap

2018 yılında gerçekleşen gerçek bir olayı konu alan “Thirteen Lives” yakında Amazon Prime’da…

On Üç Hayat’ın gerçek hikayesinde, on iki erkek çocuk ve bir Tayland futbol takımının koçu, beklenmedik bir yağmur fırtınası onları dağın içindeki bir odaya kapatır.

Su basmış mağara tünellerinden oluşan bir labirentin arkasına gömülü olarak, imkansız ihtimallerle karşı karşıya kalırlar. Birinci sınıf dalgıçlardan oluşan bir ekip, çocukları bulmanın sadece bir başlangıç olduğunu keşfetmek için kilometrelerce tehlikeli mağara ağlarında gezinir.

Reklam
Devamını Okuyun

Televizyon

Samaritan İlk Fragman Yayınlandı Hemen İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Sylvester Stallone Samaritan
Ayrıksı Kitap

Başrolünde ünlü aktör Sylvester Stallone’un yer aldığı süper kahraman filmi Samaritan’ın ilk fragmanı yayınlandı…

Samaritan, 25 yıl önce yapılan bir savaşın ardından yok olduğu düşünülen bir süper kahramanın, aslında var olduğunu öğrenen bir gencin hikayesini konu ediniyor.

Film, 26 Ağustos’ta “Amazon Prime” da izleyiciyle buluşacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler