Bizimle iletişim kur

Sinema

2. Evrensel Bilim Kurgu Ve Fantastik Film Festivali’nin Lansmanı Gerçekleştirildi

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Yaratıcılık ve bilimin bir araya geldiği, Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin lansmanı, 8 Eylül tarihinde Atlas 1948 Sineması’nda yapıldı. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla 26-29 Eylül tarihleri arasında Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek. 

Festival, Cumhuriyetimizin 100.yılına yaraşır içeriklerle hazırlandı.

Lansmanın açılış konuşmasını ilk olarak Festival Direktörü Filiz Dağ gerçekleştirdi. Geçen sene ilkini düzenlediklerindebir tarih yazdıklarının altını çizen Dağ, bilim ve sanatı geleceğe taşıma hedefiyle çok genç, bir o kadar azimli ve kararlı bir ekiple yola çıktıklarını belirtti. 

Reklam

Filiz Dağ sözlerine şöyle devam etti; “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’miz 2. yılında da Türkiye Cumhuriyetimizin 100.yılına yaraşır içeriklerle sizlerin karşısında. Bilimi ve teknolojiyi sanatın diliyle aktardığımız yeni nesil bir festival. Yapay zeka, robotlar, Metaverse VR, AR, Uzay, Genetik ve KriptoParalar ile yaşamımız dönüşecekse biz şimdiden bunlara hazırlanıyoruz. Evrensel, sıradışı, zamanla yarışan, hatta zamanın ötesinde ve öte evrenlerden seçmece bir dolu içeriklerle sizleri karşılıyoruz. Atatürk’ün “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” sözüne tüm yüreğimizle sahip çıkarak; Gelecek göklerde, gelecek bilim ve sanatta!”

Festivali süper kahramanların olduğu bu kült filmlere bir saygı duruşu olarak görüyoruz!

Filiz Dağ’ın konuşmasının ardından ulusal uzun metraj yarışma filmlerini açıklamak üzere sahneye Sanat YönetmenleriGizem Ertürk ile Göknur Topçu ve uluslararası uzun metraj yarışma filmlerini açıklamak üzere Sanat Yönetmenleri Balım Tanrıöver ile Aynur Kazaz çıktı.

Gizem Ertürk ve Göknur Topçu konuşmalarında festivali; sinemanın köklü tarihi boyunca daha az içerik üretilen bilim kurgu ve fantastik türdeki sanatsal üretimi desteklemek ve sinemacılara bu türe teşvik etmek açısından önemli bir platform olarak gördüklerinin altını çizdi. Bu fikrin ışığında tüm ulusal filmleri fantastik sinemaya özgün katkıları olduğunu düşündükleri filmler odağında belirlediklerini ifade eden Ertürk ve Topçu, bu yıl yarışmadaki tüm filmlerin bu anlamda birbirinden değerli ve ilham verici olduğunu dile getirdi. 

Gizem Ertürk ve Göknur Topçu konuşmalarına şöyle devam ettiler; Evrensel Bilim Kurgu Fantastik Festivali’ni hepimize çocukluktan yetişkinliğe kadar eşlik etmiş olan kovboylar, korsanlar, uzaylılar, maskeli şövalyeler ve süper kahramanların olduğu bu kült filmlere bir saygı duruşu olarak görüyor ve Türkiye de bu alanda daha nice kült filmler yaratılacağına inanıyoruz.”

Festival Programında Yer Alacak Filmler Tanıtıldı 

Lansmanda “Ulusal Uzun Metraj Seçkisi”nde 7’si yarışmada, biri yarışma dışı olmak üzere toplam 8 filmin ve “Uluslararası Yarışma”da ise 6’sı yarışmada, 3’ü yarışma dışı olmak üzere toplam 9 filmin yarışacağı açıklandı.

“Ulusal Yarışma”nın ikinci yılında Barış Hancıoğulları’nın “Yeniden Leyla, Kaan Müjdeci’nin Iguana Tokyo, Çağrı Cem Bayraklı’nın Hızlı Ayaklar Olimpiyat Yolunda, Barış Sayhan’ın Cemil Şov, Erdem Tepegöz’ün Gölgelerin İçinde, Sezgin Cengiz’in Tebessüm, Can Evrenol’un Peri: Ağzı Olmayan Kız, filmleri yarışacak.

Reklam

“Yarışma Dışı” kategorisinde yönetmen Serpil Altın’ın “Bir Zamanlar Gelecek:2121” filminin çekim aşamasını anlatan “Geleceği Yönetmek “adlı belgeselin özel gösterimi yer alacak.

“Uluslararası Yarışma”da ise heyecan yaratan yönetmenlerin filmlerine yer verilirken; Daniel Lazo & Eran May-Raz’ın Sight Extended ve Tanel Toom’un Last Sentinel Türkiye’de sinema perdesinde ilk kez gösterilecek. Yarışmada ayrıca Kristina Buozyte & Bruno Samper’ın Vesper, Gavin Rothery ‘in Archive, Hui Yu’nun Rescue Earth ve Michel Hazanavicius’un Final Cut filmleri yer alıyor. 

Festivalde ayrıca Jim Jarmusch ‘ın Only Lovers Left Alive, David Lowery’in The Green Knight ve Kiyoshi Kurosawa’nın Before We Vanish filmlerinin özel gösterimi yapılacak.

Festivalin destekçilerinden olan Akın Robotics tarafından geliştirilen Ada7 ve Atlas Space’in Metaverse VR sahası görsel bir şölen sunarken; Kia tarafından son teknoloji araçların bulunduğu videolarla araç tanıtımı ve NorthFLY tarafından uçuş simülasyonu da yapıldı.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ile ilgili detaylı bilgi için us3f.com adresi ve festivalin sosyal medya hesapları ziyaret edilebilir.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Sinema

Başlangıçlar Filminin Konusu Nedir? Oyuncu Kadrosu ve Yönetmenini Tanıyalım

Aysın Kadirbeyoğlu ve Ozan Yoleri’nin senaryosunu beraber kaleme aldığı Başlangıçlar filminde beklenmeyen bir kaza sonucu akademik ve özel hayatı alt üst olduğu için Paris’ten İstanbul’a dönen, yirmili yaşlarının ortasında bocalayan, genç resim restoratörü Defne’nin hikayesi anlatılıyor. 

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Dünya prömiyerini 27. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde gerçekleştiren ve festivalden NETPAC Ödülü’yle dönen, Ozan Yoleri’nin yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi ‘Başlangıçlar’ın Türkiye prömiyeri 24 Nisan 2024 Çarşamba akşamı 43. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleşti.

Başlangıçlar Filminin Konusu

Paris’te yaşayan genç resim restoratörü Defne, aynı evi paylaştığı en yakın arkadaşının trajik ölümü üzerine İstanbul’a geri döner. Kafasını dağıtmak için küçük bir müzede kısa süreli bir staj yapmaya başlar, ancak eski hayatından ve Fransa’daki erkek arkadaşından giderek uzaklaşmaktadır. Defne’nin ne kadar kötü durumda olduğunu gören annesi, hiç anlaşamasalar da onu kanatlarının altına almaya karar verir. Defne, onun yardımıyla İstanbul’daki hayatını yeniden kurar ancak karşısına çıkan gizemli bir Osmanlı tablosu bu yeni hayatını tekrar alt üst edecektir.

İstanbul’un gürültülü kent yaşamı, kayıplar, değişimler ve yetişkin yaşamının belirsizlikleriyle dolu ‘Başlangıçlar’, yirmili yaşlarının ortasında bocalayan Defne’nin hikayesidir.

Başlangıçlar Filminin Oyuncuları Kimler?

Ahsen Eroğlu, Hazal Subaşı, Zeynep Dinsel, Osman İskender Bayer, Serra Menderes, Ömercan Çelebi, Deniz Tekeroğlu, Ulaş Akarsu, Derya Şahan, Grzegorz Waszczuk

Reklam

Başlangıçlar Filminin Yönetmeni Ozan Yoleri Kimdir? 👇🏻

Aysın Kadirbeyoğlu ve Ozan Yoleri’nin senaryosunu beraber kaleme aldığı Vigo Film ve Monday Films yapımcılığını üstlendiği ‘Başlangıçlar’ın başrollerinde Ahsen Eroğlu, Hazal Subaşı ve Özlem Zeynep Dinsel yer alıyor.

Alara Hamamcıoğlu Bayraktar ve Ilgım Coşar’ın yapımcılığını gerçekleştirdiği film, 2022 ve 2023 yılları arasında İstanbul, İzmir ve Paris’te yapılan çekimlerle tamamlandı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan film TRT 12 Punto’da ön alım ödülünü kazanmıştı.  

Başlangıçlar Künye

Yönetmen: Ozan Yoleri

 Senarist: Ozan Yoleri, Aysın Kadirbeyoğlu

         Görüntü Yönetmeni: Celine Baril

         Kurgu: Rana Önoğlu, Ozan Yoleri

         Özgün Müzik: Avi Medina

         Sanat Yönetmeni: Defne Parman

Reklam

         Yapımcı: Ilgım Coşar, Alara Hamamcıoğlu Bayraktar

         Yapım Şirketi: Vigo Film, Monday Films

         Dünya Hakları: Monday Films

 TÜRKİYE / 2023 / DCP / Renkli / 92’ / Türkçe, İngilizce, Fransızca; İngilizce altyazılı

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

26 Nisan 2024 Cuma Vizyonda Hangi Filmler Var?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Birbirinden farklı filmlere ev sahipliği yapan Paribu Cineverse, sinemaseverleri 26 Nisan Cuma günü vizyona girecek yeni filmlerle buluşturuyor. Vizyonda yer alan filmlerin yanı sıra Dublör (The Fall Guy), Zah-Har “Cin Ahalisi”, Cadı, Rekabet (Challengers), Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), Arınma (Immaculate), Boy Kills World, Katala – Oyun Gecesi ve Siyah Çay (Black Tea) filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor…

Aksiyondan korkuya, dramdan gerilime ve animasyona önemli yapımların vizyonda olacağı Cuma günü, sinemaseverlere farklı dünyaların kapılarını aralayacak. Dublör (The Fall Guy), Zah-Har “Cin Ahalisi”, Cadı, Rekabet (Challengers), Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), Arınma (Immaculate), Boy Kills World, Katala – Oyun Gecesi ve Siyah Çay (Black Tea) filmlerinin içerisinde bulunduğu 26 Nisan Cuma haftasının vizyon programı…

Reklam

*** John Wick, Deadpool 2, Bullet Train gibi filmlerle yönetmen olarak rüşdünü ispat eden David Leitch’in yeni filmi Dublör (The Fall Guy), dublörlüğe geri dönen ve bir yandan kayıp yıldızı aramaya koyulan Colt Seavers’ın hikâyesini anlatıyor. Ryan Gosling ve Emily Blunt’ın başrollerini paylaştığı filmde, artık dublörlük yapmayan Colt eski sevgilisi Jody Moreno tarafından yönetilen yüksek bütçeli bir stüdyo filminin yıldızının kaybolmasıyla tekrar göreve çağrılır. Filmin yapımıcı Gale, Tom Ryder’ın kaybolmasını stüdyo ve medyadan gizlemek için uğraşırken Colt, eski sevgilisini geri kazanma umuduyla filmin aksiyon sahnelerini başarıyla gerçekleştirir. Ancak kayıp yıldız ile ilgili gizem artar ve çok geçmeden Colt kendisini karanlık bir suç komplosunun ortasında bulur.

*** Haftanın korku filmlerinden Zah-Har “Cin Ahalisi”, ailesiyle yaşayan, yaşadığı kabuslardan müzdarip olan bir gencin başından geçenleri konu ediniyor. Kabuslarında kendisini farklı bir alemde, farklı boyutlarda gören Murat, gün geçtikçe bu durumdan korkmaya başlar. Bir gün fenalaşan Murat, felç kalarak dünyada cehennemi yaşamaya başlar. Murat’ın başına gelen onca şeyin ardından bölgede yaşayan Molla Ömer, Murat’a en habis ahali olan Zah-har cinlerinin musallat olduğunu söyler.

*** Yönetmenliğini ve senaristliğini Erman Bostan’ın üstlendiği Cadı, kocası ve yaşadığı köşk hakkındaki gizemi çözmeye çalışan bir kadının hikayesini konu ediniyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde genç bir dul olan Fikriye, zorla Naşit Nefi Efendi ile evlendirilir. Naşit Nefi Efendi’nin köşküne taşınan Fikriye, çok geçmeden köşk hakkında cadı söylentilerini işitir. Bu durum üzerine Fikriye, hem Naşit Nefi Efendi hem de köşk hakkındaki gizemi çözmek için harekete geçer.

*** Luca Guadagnino yönetmenliğinde vizyona giren Rekabet (Challengers), tenisi bırakmak zorunda kalınca koçluk kariyerine başlayan ve bu süreçte kendisini bir aşk üçgeninin içerisinde bulan Tashi’nin hikayesini konu ediniyor. Tashi, kocası Art’ı ortalama bir tenis oyuncusundan, birbiri ardına turnuva kazanan ünlü bir profesyonele dönüştürür. Ancak hiçbir başarı gerçekten kalıcı değildir. Art’ın kariyeri bir darbe aldığında Tashi, eşinin birkaç zafer elde edebileceği ve dolayısıyla daha fazla özgüven kazanmasını sağlayacak “Challenger” turnuvasına sokar. Ama oradaki rakibi Patrick’tir. Bir zamanlar Art’ın en iyi arkadaşı olan Patrick aynı zamanda Tashi’nin de eski sevgilisidir. Geçmişleri ve gelecekleri çarpışırken ve gerilim yükselirken Tashi için kazanmanın maliyeti ne olacaktır?

*** Çocukların ve animasyon tutkunlarının ilgisini çekecek Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), kasabasını korumaya çalışırken kendisini heyecan dolu bir maceranın içerisinde bulan bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. 11 yaşındaki Alfonso Kişot, efsanevi şövalye Don Kişot’un varisidir. O da tıpkı dedesi Don Kişot gibi kasabası La Mancha’yı sadece kendisinin görebildiği tehlikelerden korur. Kasabaya gelen karanlık iş insanı Carraso, gözünü La Mancaha’ya diker ve türlü bahanelerle onu ele geçirmeye çalışır. Bu durum üzerine Alfonsa, artık sadece kendisinin görebildiği tehlikelerle değil Carrasco’ya karşı da kasabasını korumaya çalışır. Arkadaşları Pancho Panza ve Victoria ile birlikte Alfonso, kendisini heyecan dolu bir maceranın içerisinde bulur.

Reklam

*** Senaristliğini Andrew Lobel’in, yönetmenliğini Michael Mohan’ın üstlendiği Arınma (Immaculate), davet aldığı manastırda kendisini korkunç bir kabusun içerisinde bulan genç bir rahibenin hikayesini konu ediniyor. Cecilia, pitoresk İtalyan kırsalındaki uzak bir manastırda yeni bir yolculuğa çıkan Amerikalı bir rahibedir. Kendisine sunulan fırsatı değerlendirerek İtalya’ya manastıra giden Cecilia, burada sıcak bir şekilde karşılanır. Cecilia’nın yeni evinin bazı karanlık ve dehşet verici sırlar barındırdığını anlaması ile hayatı kısa sürede kabusa dönüşür.

Devamını Okuyun

Sinema

James McAVOY’un Başrolde Yer Aldığı “Sakın Ses Çıkarma”nın Türkçe Alt Yazılı İlk Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Amerikalı bir aile, tatilde arkadaş oldukları büyüleyici bir İngiliz ailenin cennet gibi malikânesinde hafta sonunu geçirmek üzere davet edildiğinde, rüya gibi başlayan tatil kısa sürede karmaşık bir psikolojik kâbusa dönüşür.

Siyah Telefon, Kapan ve Görünmez Adam filmlerinin yapımcısı Blumhouse’dan, BAFTA ödüllü James McAvoy’un (Parçalanmış, Glass), sınır tanımayan misafirperverliği tarifsiz bir karanlığı maskeliyor. Karizmatik alfa-erkek ev sahibi rolünde sürükleyici bir performans sergiliyor. Modern çağımız için yoğun bir gerilim geliyor.

Sakın Ses Çıkarma’nın başrollerinde Mackenzie Davis (Terminatör: Kara Kader, Halt and Catch Fire) ve SAG ödüllü Scoot McNairy (Argo, Sessiz Bir Yer 2), 11 yaşındaki kızları Agnes (Alix West Lefler; The Good Nurse, Riverdale) ile birlikte Paddy (McAvoy), karısı Ciara (Aisling Franciosi; Game of Thrones, The Fall), dilsiz oğulları Ant’ın (yeni gelen Dan Hough) hafta sonu tatili davetini kabul eden Amerikalı çift Louise ve Ben Dalton rolünde.

Reklam

Eden Lake ve ödüllü gotik hayalet hikayesi Siyahlı Kadın’ın yazar-yönetmeni James Watkins tarafından beyazperde için yazılan ve yönetilen Sakın Ses Çıkarma, Christian Tafdrup ve Mads Tafdrup tarafından yazılan 2022 Danimarka korku sansasyonu Gæsterne’nin senaryosuna dayanıyor. Bu film, Oscar’ın Danimarka’daki karşılığı olan Danish Film Awards’da 11 dalda adaylık kazanmıştı.

Foto: Collider.

Devamını Okuyun

Sinema

BKM’nin Yeni Filmi “Tur Rehberi” Sete Çıktı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

BKM’nin Cem Gelinoğlu imzalı yeni filmi ‘Tur Rehberi’ gerçekleştirilen okuma provasının ardından sete çıktı. Cem Gelinoğlu komedisini sinema perdesine aktaran filmin yönetmen koltuğunda Hakan Algül oturuyor. Seyircileri kahkaha dolu bir tura çıkaracak olan filmin çekimleri Antalya’da gerçekleşiyor.

Tur Başlıyor

Ercüment ölmeye yemin etmiş yaşlı bir tur ekibiyle hayatının en zor yolculuğuna çıkar. Hiçbir şeyin planlandığı gibi gitmediği bu turda katılımcıları hayatta tutabilmek zorunda olan bir tur rehberinin komik, adrenalin dolu ve heyecanlı mücadelesinde kazanan kim olacak?

Reklam

Başrolünü Cem Gelinoğlu’nun üstlendiği filmin kadrosunda; Alp Öyken, Atılgan Gümüş, Eda Akalın, Engin Türkoğlu, Kevork Malikyan, Macit Koper, Meral Çetinkaya, Metin Coşkun, Melisa Duru Ünal, Sadık Gürbüz, Suna Selen, Vedat Erincin ve Tarık Papuççuoğlu yer alıyor.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar