Bizimle iletişim kur

Sinema

2. Evrensel Bilim Kurgu Ve Fantastik Film Festivali’nin Lansmanı Gerçekleştirildi

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Yaratıcılık ve bilimin bir araya geldiği, Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin lansmanı, 8 Eylül tarihinde Atlas 1948 Sineması’nda yapıldı. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla 26-29 Eylül tarihleri arasında Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek. 

Festival, Cumhuriyetimizin 100.yılına yaraşır içeriklerle hazırlandı.

Lansmanın açılış konuşmasını ilk olarak Festival Direktörü Filiz Dağ gerçekleştirdi. Geçen sene ilkini düzenlediklerindebir tarih yazdıklarının altını çizen Dağ, bilim ve sanatı geleceğe taşıma hedefiyle çok genç, bir o kadar azimli ve kararlı bir ekiple yola çıktıklarını belirtti. 

Reklam

Filiz Dağ sözlerine şöyle devam etti; “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’miz 2. yılında da Türkiye Cumhuriyetimizin 100.yılına yaraşır içeriklerle sizlerin karşısında. Bilimi ve teknolojiyi sanatın diliyle aktardığımız yeni nesil bir festival. Yapay zeka, robotlar, Metaverse VR, AR, Uzay, Genetik ve KriptoParalar ile yaşamımız dönüşecekse biz şimdiden bunlara hazırlanıyoruz. Evrensel, sıradışı, zamanla yarışan, hatta zamanın ötesinde ve öte evrenlerden seçmece bir dolu içeriklerle sizleri karşılıyoruz. Atatürk’ün “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” sözüne tüm yüreğimizle sahip çıkarak; Gelecek göklerde, gelecek bilim ve sanatta!”

Festivali süper kahramanların olduğu bu kült filmlere bir saygı duruşu olarak görüyoruz!

Filiz Dağ’ın konuşmasının ardından ulusal uzun metraj yarışma filmlerini açıklamak üzere sahneye Sanat YönetmenleriGizem Ertürk ile Göknur Topçu ve uluslararası uzun metraj yarışma filmlerini açıklamak üzere Sanat Yönetmenleri Balım Tanrıöver ile Aynur Kazaz çıktı.

Gizem Ertürk ve Göknur Topçu konuşmalarında festivali; sinemanın köklü tarihi boyunca daha az içerik üretilen bilim kurgu ve fantastik türdeki sanatsal üretimi desteklemek ve sinemacılara bu türe teşvik etmek açısından önemli bir platform olarak gördüklerinin altını çizdi. Bu fikrin ışığında tüm ulusal filmleri fantastik sinemaya özgün katkıları olduğunu düşündükleri filmler odağında belirlediklerini ifade eden Ertürk ve Topçu, bu yıl yarışmadaki tüm filmlerin bu anlamda birbirinden değerli ve ilham verici olduğunu dile getirdi. 

Gizem Ertürk ve Göknur Topçu konuşmalarına şöyle devam ettiler; Evrensel Bilim Kurgu Fantastik Festivali’ni hepimize çocukluktan yetişkinliğe kadar eşlik etmiş olan kovboylar, korsanlar, uzaylılar, maskeli şövalyeler ve süper kahramanların olduğu bu kült filmlere bir saygı duruşu olarak görüyor ve Türkiye de bu alanda daha nice kült filmler yaratılacağına inanıyoruz.”

Festival Programında Yer Alacak Filmler Tanıtıldı 

Lansmanda “Ulusal Uzun Metraj Seçkisi”nde 7’si yarışmada, biri yarışma dışı olmak üzere toplam 8 filmin ve “Uluslararası Yarışma”da ise 6’sı yarışmada, 3’ü yarışma dışı olmak üzere toplam 9 filmin yarışacağı açıklandı.

“Ulusal Yarışma”nın ikinci yılında Barış Hancıoğulları’nın “Yeniden Leyla, Kaan Müjdeci’nin Iguana Tokyo, Çağrı Cem Bayraklı’nın Hızlı Ayaklar Olimpiyat Yolunda, Barış Sayhan’ın Cemil Şov, Erdem Tepegöz’ün Gölgelerin İçinde, Sezgin Cengiz’in Tebessüm, Can Evrenol’un Peri: Ağzı Olmayan Kız, filmleri yarışacak.

Reklam

“Yarışma Dışı” kategorisinde yönetmen Serpil Altın’ın “Bir Zamanlar Gelecek:2121” filminin çekim aşamasını anlatan “Geleceği Yönetmek “adlı belgeselin özel gösterimi yer alacak.

“Uluslararası Yarışma”da ise heyecan yaratan yönetmenlerin filmlerine yer verilirken; Daniel Lazo & Eran May-Raz’ın Sight Extended ve Tanel Toom’un Last Sentinel Türkiye’de sinema perdesinde ilk kez gösterilecek. Yarışmada ayrıca Kristina Buozyte & Bruno Samper’ın Vesper, Gavin Rothery ‘in Archive, Hui Yu’nun Rescue Earth ve Michel Hazanavicius’un Final Cut filmleri yer alıyor. 

Festivalde ayrıca Jim Jarmusch ‘ın Only Lovers Left Alive, David Lowery’in The Green Knight ve Kiyoshi Kurosawa’nın Before We Vanish filmlerinin özel gösterimi yapılacak.

Festivalin destekçilerinden olan Akın Robotics tarafından geliştirilen Ada7 ve Atlas Space’in Metaverse VR sahası görsel bir şölen sunarken; Kia tarafından son teknoloji araçların bulunduğu videolarla araç tanıtımı ve NorthFLY tarafından uçuş simülasyonu da yapıldı.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ile ilgili detaylı bilgi için us3f.com adresi ve festivalin sosyal medya hesapları ziyaret edilebilir.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Sinema

The Creator Fragmanı İzle | Altyazılı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

“Bu bizim varlığımız için bir savaş.”

Yönetmen Gareth Edwards

The Creator Oyuncuları Kimler

Baş rollerde John David Washington, Gemma Chan, Ken Watanabe, Sturgill Simpson, Madeleine Yuna Voyles ve Allison Janney var.

Buluşmaya hazırlanın… The Creator

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

Yazarlar Birliği Grevinin Bitmesine Rağmen “Superman Legacy”nin Çekimlerine Neden Ara Verildi | İşte Sebebi?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Yeni bir DC Universe raporuna göre, Superman: Legacy’nin Amerika Yazarlar Birliği’nin grevinin bitmesine rağmen çekimlerinin ertelendiği doğrulandı…

Superman: Legacy, Amerika Yazarlar Birliği ve SAG-AFTRA grevleri nedeniyle bir gecikmeyle karşı karşıya. Ancak, yapım hala 2024’te başlamayı hedefliyor.

Gecikmeye rağmen, setler ve diğer önemli faktörler gibi konulardaki ön prodüksiyon, oyuncu seçimi haberleri henüz beklemedeyken ilerlemiş olabilir.

Superman: Legacy’nin Temmuz 2025’te vizyona girmesi, prodüksiyonun 2024 baharında başlaması ve post prodüksiyon için yeterli süre tanınacak şekilde altı ay içinde tamamlanması halinde, açıklanan vizyon tarihine yetişmesiş mümkün olabilir.

Reklam

Superman: Legacy, yeni DC Evreninden çıkan ilk film olacak ve David Corenswet, James Gunn’ın yeni serisinde Çelik Adam’ı canlandıracak. Superman: Legacy’nin çıkış tarihi Temmuz 2025 olarak belirlenmiş olsa da , Amerika Yazarlar Birliği ve SAG-AFTRA grevleri ışığında hiçbir ilerleme kaydedilemedi ve ilki bu hafta itibarıyla resmi olarak sona erdi.

Uzun süredir oyuncu seçimi haberi gelmemesine rağmen Gunn, Superman: Legacy hakkında hem olumlu hem kötü haber içeren yeni bir güncelleme ortaya çıktı. Variety’nin yeni bir raporuna göre, Superman: Legacy’nin senaryosu tamamlandığı için şu an itibariyle ana çekimlere 2024 yılında başlamayı planlıyor. Ancak alınan bilgiye göre, daha önce belirlendiği gibi 2024’ün başlarında başlamak yerine, ilkbaharda başlamayı planladığını ve bunun da SAG-AFTRA grevinin sonuçlanması durumunda ortaya çıktığını ortaya koyuyor.

Superman: Legacy’nin Çekim Gecikmesi Yayın Tarihini Etkileyecek mi?

James Gunn, Warner Bros, Discovery veya DC Studios’tan hiç kimse bu rapora yanıt vermedi. Ancak, Superman: Legacy’nin çıkış tarihinin değişip değişmeyeceği konusunda büyük bir soru ortaya çıkıyor . Şu an itibariyle, eğer prodüksiyon 2024 baharında başlayacak ve en az altı ay sürecek olsaydı, yaklaşan DC Universe filmini başlangıçta planlandığı gibi Temmuz 2025’e kadar çıkarabilmeleri mümkün gibi gözüküyor.

Grevlerin ışığında Superman: Legacy’nin çekimlerini birkaç ay geriye itmek zorunda kalmaları şaşırtıcı değil.

Reklam

Kaynak: Screenrant.

Devamını Okuyun

Sinema

“The Creator”ın End Credits Sahnesi Var Mı?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Rogue One’ın yönetmeni Gareth Edwards’ın yeni filmi “The Creator” artık sinemalarda ve izleyicileri kesinlikle heyecanlandıracak destansı bir bilim kurgu aksiyon gerilim filmi…

Filmi izleyen hayranlar muhtemelen ek bir sahne için jeneriğin ardından burada kalmaları gerekip gerekmediğini bilmek isteyeceklerdir. Günümüzde pek çok film, özellikle de bir serinin parçası olan filmler, gelecek bölümlerin tanıtımını yapmak veya izleyicilere bazı bonus içerikleri sunmak için sonunda ekstra görüntüler içerecek.

Peki “The Creator”ın sonuna kadar beklemeye gerek var mı?

HAYIR olduğunu söyleyebiliriz. “The Creator” filminde jenerik sonrası sahne yoktur, bu nedenle hiçbir şeyi kaçırma endişesi duymadan film biter bitmez sinemadan ayrılmaktan çekinmeyin.

Reklam

Filmin Konusu Nedir?

İnsan ırkı ile yapay zeka güçleri arasında gelecekteki bir savaşın ortasında, karısının (Gemma Chan) ortadan kaybolmasının acısını çeken sert eski özel kuvvetler ajanı Joshua (John David Washington), Yaratıcı’yı yakalayıp öldürmek için görevlendirilir. Savaşı ve insanlığı sona erdirecek güce sahip gizemli bir silah geliştiren, gelişmiş yapay zekanın bulunması zor mimarı. Joshua ve seçkin ajanlardan oluşan ekibi, düşman hatlarını aşıp yapay zeka işgali altındaki bölgenin karanlık kalbine yolculuk ediyor… ancak kendisine yok etmesi talimatı verilen dünyanın sonunu getiren silahın küçük bir çocuk formundaki bir yapay zeka olduğunu keşfediyor.

Kaynak: Just Jared.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Disney’in “Wish/Dilek” Fragmanı 2019’daki “Frozen II”den Bu Yana En Çok İzlenen Fragman Oldu

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Walt Disney Pictures’ın yakında vizyona girecek “Wish – Dilek” filmi şimdiden rekorlar kırıyor…

Başrollerinde; Ariana DeBose ve Chris Pine’ın yer aldığı filmin fragmanı daha iki gün önce yayınlandı ve 2019’da çıkan Frozen II fragmanının hemen arkasında yer alıyor.

The Hollywood Reporter’a göre yeni fragman, çevrimiçi platformlarda 66,5 milyon izlenme sayısına ulaştı ve Disney’in TikTok hesabında en çok izlenen ilk fragman oldu.

Bu, Nisan ayında yayınlanan tanıtım fragmanını neredeyse 20 milyon görüntülemeyle geride bıraktı.

Reklam

Rekorun sahibi hala 2019’un ilk 24 saatinde 116 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşan Frozen II’dir.

Wish/Dilek, keskin zekalı bir idealist olan Asha’ya odaklanıyor ve o kadar güçlü bir dilek tutuyor ki, bu dilek kozmik bir güç tarafından, Yıldız adı verilen sınırsız enerjiden oluşan küçük bir top tarafından yanıtlanıyor. Asha ve Star birlikte, topluluğunu kurtarmak ve cesur bir insanın iradesinin yıldızların büyüsüyle birleştiğinde harika şeylerin olabileceğini kanıtlamak için en zorlu düşmanla (Rosas’ın büyülü krallığının hükümdarı Kral Magnifico) karşı karşıya gelir.

Kaynak: Just Jared.

Film 22 Kasım 2023’te vizyona girecek. Fragmanı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar