Connect with us

Köşe Yazıları

2022 Yılının En İyi Korku Filmlerinden Biri: Barbarian Yorum Yazısı

Published

on

Behzat C Banner

Zach Cregger tarafından yönetilen ve kaleme alınan “Barbarian”, yönetmenin üçüncü uzun metraj filmi. Diğer iki filminden biri çöp (trash) niteliğindeyken; diğeri ise, neredeyse hiç bilinmeyen bir film. Ancak, bu filmle hatırı sayılır bir hayran kitlesine kavuşacağı kesin. 4 milyon dolarlık mütevazı bütçesiyle tüm dünyada yaklaşık 40 milyon dolar hasılat yapmayı başardı bile. Şuna emin olabiliriz ki bu filmin ilerleyen zamanlarda devam filmleri de çekilecek. Zaten film muazzam bir potansiyele sahip. Yapımcıların filmin konusunu sonuna kadar sömüreceğine eminim.

Peki, film gerçekten de bu yılın en iyi korku filmi mi? Buna evet demek için henüz çok erken. Ancak “Barbarian” filmi için bu yılın en iyi korku filmlerinden biri diyebiliriz. Gelecek birkaç korku filmine göre listelerde ilk sırada yer alması sürpriz olmaz ama. Ancak, şunu söylemeliyim ki; filmin muhteşem bir ilk yarısı var. Bu yüzden film hakkında ne kadar az şey bilirseniz filmden daha çok zevk alacağınızı söyleyebilirim. Bu anlamda filmin fragmanını da ayrıca alkışlamak lazım. Filmle ilgili en ufak bir “spoiler” vermeden merakı üst seviyede tutmayı başarmışlar.

Film, hayalet kasaba olarak da bilinen Amerika’nın meşhur terk edilmiş (tamamen değil elbette) şehri Detroit’te geçiyor. Tess, iş görüşmesi için Detroit’e gitmiş ve kalacak yeri internetten bir firmadan ayarlamıştır. Terk edilmiş bir mahallenin ortasındaki bir evde tek başına kalmayı hayal ederken evde Keith isminde genç bir adamla karşılaşır. Şirket ikisine de “yanlışlıkla” aynı evi kiralamıştır. Gece yarısı kalacak bir yer bulamayacağını düşünerek ve Keith’in de ısrarına yenik düşerek Tess evde Keith ile kalmaya karar verir. Ancak, bir kadın olarak hiç tanımadığı bu adama acaba o kadar kolay güvenmeli midir?

-spoiler-

Advertisement

Film, Keith’e güvenip güvenmeyeceğimizi merak ettirirken bizi bir anda evin bodrum katındaki gizli mahzen sürprizi ile şoka uğratır. Tuvalet kâğıdı almak için indiği bodrum katında kapının üstüne kapanması sonucu kısılı kalan Tess, kötü bir şekilde gizlenmiş bir kapıya denk gelir ve bir korku filminde kesinlikle yapılmaması gereken bir şeyi yapar ve kapıyı açar. Karanlık bir mahzene açılan kapının ardında karşılaştığı ürkünç bir oda ve duvardaki kanlı el izi onu korkutur ve hızla mahzenden çıkmasına yol açar. Şans eseri Keith’in de eve gelmesi sonucu Tess bodrum katından kurtulur ve akıllıca bir kararla evden ayrılmak için hemen eşyalarını toparlar. Ancak Keith, Tess’in panik halinde karar aldığını düşünerek bir de kendisinin mahzeni görmesini ve ardından evden birlikte ayrılacaklarını söyler. Ancak Keith gittiği yerden geri dönemez ve çıplak ve oldukça güçlü korkunç bir kadın tarafından feci şekilde öldürülür. Ve film, gerilim dolu muhteşem ilk yarısının ardından ikinci yarıya geçiş yapar.

Bu sefer AJ karakteri ile tanışırız. Kendisi bir aktördür ve rol alacağı yeni dizisinde rol arkadaşı bir kadına tecavüz etmekle suçlandığından hayatı kararmak üzeredir. Kendisi, “kadın başta itiraz etmesine rağmen sonradan kendi isteğiyle benle birlikte oldu” diye iddia etse de işin mahkemeye gidebileceği ihtimali ile sahip olduğu evleri satmaya kalkışır. Çünkü mahkeme masrafları için baya paraya ihtiyacı olacaktır. Ancak ne kötü tesadüftür ki satmak için kalmaya geldiği kendi evi, Detroit’teki şirket tarafından Keith ve Tess’e kiralanan evin ta kendisidir. Eve girince evde hala birilerinin kaldığını düşünür; çünkü etraf Keith ve Tess’den kalan eşyalarla doludur. Şirketi arayıp kiracıların hala evde olup olmadığı sorsa da yetkili kişi onunla pek ilgilenmez. Fakat bodrum kattan gelen sesler sonrası o da kendi evinin bodrum katındaki mahzeni keşfedecektir. Fakat AJ gördükleri karşısında o an kaçıp yardım istemesi gerekirken tuhaf bir uyanıklıkla bu mahzenin evin metre karesine ekstra bir alan katıp katmayacağını merak eder. Çünkü böylelikle evi daha pahalıya satabilecektir.

Eline metresini alıp büyük bir aptallıkla mahzenin boyutunu anlamaya çalışır ve karşısına çıkan her yeni kapının ardından da sevinmeden edemez. Ancak onu kötü bir sürpriz beklemektedir. Göğüsleri sarkmış korkunç annemiz (Matthew Patrick Davis isimli erkek bir oyuncu tarafından canlandırılmıştır) AJ’yi de korkutup Tess’in de içinde bulunduğu bir çukura düşmesine yol açar. Bu aşamadan sonra film, olanlara yine kısa bir ara verip bizleri bu sefer evin ilk sahibiyle tanıştırır ve bu sayede evde ne olup bittiğini de anlamış oluruz.

1980’lere gider ve evin ilk sahibi Frank ile tanışırız. Frank, tesisatçı numarası ile gözüne kestirdiği kadınların evine girip sonra da banyo pencerelerini açıp bırakıp evden çıkar. Muhtemelen sonradan bu pencerelerden girip bu kadınları kaçırıp kendi yapımı olduğunu düşündüğümüz derin mahzende bu kadınlara işkence edip tecavüz etmektedir. Bunları videoya aldığını da filmin ilerleyen sahnelerinde zaten öğreniriz.

Günümüze tekrar döndüğümüzde Frank’in artık yaşlanmış ve mahzende kendi odasında ölümü beklerken buluruz. Filmde gördüğümüz kadın muhtemelen onun çocuklarından biridir ve bu odadan (daha doğrusu babasından) korktuğu da çok açıktır. Tess’e yardım etmeye çalışan evsiz adamın da dediği gibi bu yaratık görünümlü kadın ensest bir ilişkinin ürünüdür. Adam, yıllar boyunca hem kaçırdığı kadınlara hem de onlardan doğan kendi çocuklarına sürekli tecavüz etmiştir. Hem sosyal hayattan izole karanlık dehlizlerde büyümeleri hem de ensest bir ilişkinin sonucu dünyaya gelmeleri onları o gördüğümüz korkunç kadın benzeri yaratıklara dönüştürmüştür. Onlar diye bahsediyorum; çünkü o mahzende başkaları da vardı. Yine evsiz adamın dediği gibi o kadın içlerinde en az korkulması gereken kişiydi. Muhtemelen devam filmlerinde insan eti yiyen daha vahşi “yaratıklarla” da karşılaşabiliriz. O kadın, eline geçenleri sadece kendi bebeği gibi beslemek isterken diğerlerinin neler yapabileceğini henüz bilmiyoruz. Ancak o kanlı kafesler ve mahzenden gelen başka inlemeler hiç de hayra alamet değildi.

Advertisement

Peki, Frank neden intihar etti? Bunun net bir cevabı yok. Belki AJ “buraya polisler gelecek” dedikten sonra Frank yaptığı onca pisliğin ortaya çıkacak olmasından endişelenip zaten bir yatağa bağlı olarak yaşadığı rezil hayatına bir son vermek istemiş olabilir. Belki devam filmlerinde bunun altında yatan sebebi tam olarak öğrenebiliriz.

Yalnız bu aralar 80’ler Amerikan korku sinemasına bir dönüş görüyorum. Geçenlerde izlediğim “Terrifier 2” filmi de tam bir 80’ler Amerikan korku sinemasın saygı duruşu niteliğindeydi. Ancak o film, “Barbarian” filmi kadar iyi değildi. “Barbarian” filmi de, “slasher” türünde filmlerden fırlamış kötü karakteri (bir türlü ölmemesi ve çok güçlü oluşu) ve sonlara doğru kopan kol ve patlayan kafa sahneleri ile 80’lere hem eğlenceli hem de oldukça korkutucu bir dille selamını yollamış.

“Barbarian”, bir korku başyapıtı değil. Ancak bu yıl izlediğim en iyi korku filmlerinden biri. Özellikle de filmin ilk yarısını ne kadar övsem yetersiz kalır. İlginç bir şekilde filmin en zayıf noktası da tam olarak burası. Normalde bir korku filmi, tansiyonu ara ara artırıp son patlamayı final sahnelerine saklar. Ancak bu film zirve noktasına ortalarında ulaşıyor ve sonuna doğru çok fazla güç kaybediyor. Filmin ortalarındaki o karanlık koridor sahnelerini ve gerilim dolu anları bir düşünün sonra da filmin sonunda o yaratığın zavallı evsiz adamın kolunu koparıp kopmuş kolla adamı öldürdüğü sahneyi bir karşılaştırın. Evet, film gayet eğlenceli bir korku filmiydi; ama sonlara doğru artık film iyice işi geyiğe vurdu ve bence sonu yüzünden bir tık güç kaybetti.

Bu arada son sahnede AJ’nin Tess’i aşağı ittikten sonra “özür dilerim bir anda oldu, elimden kayıp düştün” şeklinde kıvırmalarından anlıyoruz ki AJ gerçekten rol arkadaşına tecavüz etmiş. Bu belirsizliği de o sahneyle çözmüş olduk. Ancak en büyük belirsizlik çözüme kavuşmuş değil. Acaba şirket, evin gizli alt katında neler yaşandığının farkında mı? Şirketin umursamaz tavırları ve aynı eve birkaç kişiyi yollaması bu işin içinde onların da parmağının olduğunu az çok gösteriyor aslında. Fakat bu sorunun net bir cevabını devam filmlerinde öğrenecekmişiz gibi duruyor.

-spoiler-

Advertisement

“Barbarian”, korku türüne damga vuracak bir film değil; ama 80’ler korku sinemasına saygı duruşları ve özellikle de muazzam denebilecek ilk yarısı sayesinde bu yılın en iyi korku filmlerinden biri olmayı başarıyor. Ayrıca bize birkaç devam filmini izleyeceğimiz bir korku evreni hediye ettiği için de şimdiden yönetmen ve senarist Zach Cregger’e teşekkürü bir borç biliriz.

Köşe Yazıları

Shazam Tanrıların Öfkesi Yorumları Shazam Fury Of The Gods İnceleme

Published

on

Behzat C Banner

Spoilersız Shazam Fury Of The Gods Yorumları

Son dönemde izlediğim Marvel + DC sinematik evreninden devam eden serilerin yeni filmleri (Ant-Man ve Wasp : Quantumania) ya da yeni süper kahraman filmleri (Black Adam) beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Özellikle devam filmlerinde ilk filmin ya da ilk filmlerin tadını çok alamadığımızı söyleyebilirim.

Black Adam’da insanları kurtaracağız derken şehri darmadağın etmeleri ve hataları ya da Ant-Man 3’deki yaşadığım hayal kırıklıkları Shazam Tanrıların Öfkesi filmine giderken benzer bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımı düşündürdü. Biraz korkarak gittim.

Shazam Tanrıların Öfkesi Eğlenceli

En sonda söyleyeceğimi başta söylemem gerekirse Shazam serisinin ikinci filmi de tıpkı ilkinde olduğu gibi beni eğlendirdi. Filmin başından sonuna farklı süper kahramanlara farklı filmlere yapılan göndermeler çok yerinde ve komikti. Bunun dışında ilk filmin aksine hikayenin artık bu döneminde kahramanlarımız süper güçlerini keşfetmiyorlar çünkü onu birinci filmde tamamlamışlardı. Bu filmde ise süper güçlerini kullanarak şehri tehlikelerden korumaya çalışıyorlar tabi bunu beceriksizce yaptıkları için de çeşitli alaycı ifadelere maruz kalıyorlar.

Shazam Tanrıların Öfkesi Filminin Yeni Karakterleri Nasıl?

Yeni filmde dahil olan yeni karakterler dikkat çekici özellikle Lucy Liu bu filmde bence inanılmaz derecede genç görünüyordu bilgisayar efektiyle mi yoksa çeşitli tıbbi operasyonlarla mı bilemiyorum ama gençleşmiş vaziyetteydi ve fragmanda da görmüşsünüzdür onun ejderha üzerinde uçtuğu bir sahnede Shazam ona Kkalesi diye hitap ederek orada da güzel bir espri patlattı.

Advertisement

Shazam Tanrıların Öfkesi’nde Sürpriz Sahne Var mı?

Shazam Tanrıların Öfkesi Filmini IMAX Salonunda İzledim

Shazam Tanrıların Öfkesi filminde iki tane after credits sahnesi var ve bu iki sahneden ilki bence çok çok önemli ama bunun dışında finalde ise acayip bir “Süper Kahraman” süprizi ile karşılaşıyoruz. DC evreninden güzel bir süper kahraman konuk olarak finalde yer alıyor.

Shazam Tanrıların Öfkesi İçin Son Söz

Tıpkı filmdeki kahramanlarımız gibi çocukluktan ergenliğe geçmiş olan genç kitlenin seveceği tarzda bir süper kahraman serisi olan Shazam’i ben de  bu tarz ergen filmlerini halen çok çok sevdiğim için keyif alarak izledim. Moralimizin alt üst olduğu kalbimizin halen sorunlar yaşayan vatandaşlarımız için attığı şu günlerde sadece 130 dakika için moral motivasyonumuzu değiştirecek ideal bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Hafta sonu size de şimdiden iyi seyirler diliyorum

Tolga Yigit

Advertisement
Continue Reading

Köşe Yazıları

65 Milyon Yıl Önceye Gidiyoruz! 65 Filmi Nasıldı?

Bu Cuma vizyona girecek olan 65 filmini sizler için izledik ve yorumladık. Dilerseniz nasıl olduğuna hep birlikte bakalım.

Published

on

Behzat C Banner

Bir insanın zaman makinesi olsa, geçmişte yaptıkları pişmanlıklarını düzeltmek harici gideceği ilk yerlerden birisi Dinozorları görmek olacaktır. Peki sizin zaman makineniz olmadığına göre (yada olup bize söylemediğinize göre) sizler için Adam Driver 65 Milyon yıl önceki dünyaya gitti. Hem de zaman makinesi olmadan! Peki başına neler geldi?

Film Nasıldı?

Filmde 2 başrol karakterimiz var. Birisi çok sevilen (arkadaşlarım arasında ‘Çin malı Keanu Reeves’ lafı geçen) Adam Driver. Marriage Story filmi ile hepimizin alkışını kazanan Adam Driver oyunculuk konusunda da bu filmde hiçbir sıkıntı çekmemiş. Hatta öyle ki performansı kesinlikle bir alkışı hak ediyor. Diğer başrolümüz ise Ariana Greenblatt. Henüz daha 16 yaşında olan Ariana Greenblatt daha öncesinde Avengers Infinity War filminde Gamora karakterinin küçüklüğünü canlandırmıştı. Bu filmde ise karakterini harika canlandırmış. Bu ikili arasındaki uyum beni Logan filmine götürdü diyebilirim.

65 Filmi

Peki oyunculukları beğendiğimize göre bir diğer bayıldığımız unsura gelelim. Efektler. Özellikle açılış sahnesi ve tabii ki ilerleyen dakikalardaki patlama ve dinozor efektleri gerçekten çok başarılıydı. Son dönemde efekt yapma işi kolaylaşmasına rağmen filmlerin efektleri aşağı doğru gitse de 65 filmi kesinlikle bundan etkilenmemiş.

Süre kullanımına ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Filmi ilk duyduğumda 1 saat 30 dakika gibi bir süre görmek beni şaşırttı ancak bu süreyi gayet verimli kullandıklarını düşünüyorum.

AMA

Filmin bazı kesin ve net kurgu hataları var. Örneğin filmin açılış sahnesi ile ilgili bir olay için, filmin ortalarında bir gelişme yaşanıyor ancak siz bunu çok fazla anlayamıyorsunuz. Filmin sonuna geldiğinizde ise ‘Ee bu yaşandıysa Ne zaman oldu? Bana niye böyle verdiler?’ gibi üzücü cümleler kurarak filmden ayrılıyorsunuz.

Advertisement

Ayrıca film ilerlerken size göstere göstere ‘Şuraya bağlayacağız’ diyorlar. Bu fikir benim hoşuma gitti ancak bu süreçte yaşanan klişeler biraz da olsa gözüme battı. Büyük resme baktığımda bağladıkları yer güzel ancak küçük parçalarla klişeye sürüklemesi kötü.

65 Filmi

Söylemeden geçemeyeceğim bir de filmin başından ortasına kadar sürekli gelen bir Jumpscare sahneleri olması bir aksiyon filmi için rahatsız edici bir unsur. Belki 3-4 tanesi göz ardı edilebilir ancak bu filmde çokça bulunuyor.

Filmi İzlemeli Miyim?

Günümüz şartlarında bir sinema biletine 70-150 lira arasında para vermeyi dışarıda bırakarak konuşacağım. Aksi takdirde hiçbir filme gitmemeliyiz diye yorumlamak durumunda kalırım 🙂 65 Filmine gitmenizi öneririm, 1 saat 30 dakikalık süresini gayet güzel kullanan, çerezlik bir aksiyon filmi. 10 Mart Cuma günü Vizyonda! Şimdiden iyi seyirler.

Continue Reading

Köşe Yazıları

65 Filmi Yorumları

Published

on

Behzat C Banner

Sessiz Bir Yer A Quiet Place filminin senaristlerinden Bryan Woods ve Scott Beck’in hem senaryosunu yazıp hem de yönettikleri 65 filmi iki başrol iki de yan roldeki toplam dört oyuncusu ve eftekleri ile dikkat çekiyor.

65 Filmi Nasıl Bir Film?

Soruya en kestirme cevabı şu şekilde vermek mümkün Sessiz Bir Yer ve Jurassic Park filmlerinin temel unsurlarını barındıran bir yapımla karşı karşıyayız. Ayrıca STAR WARS serisinde de rol alan Adam Driver ve filmin gezegenler arası bir seyahatte geçmesi de hem pilotu olduğu gemi hem imajı hem de kullandığı teknolojik silah ve ekipmanları görünce STAR WARS esinlenmeleri de görüyorsunuz.

Tabi yukarıdaki paragraf size 3 film serisinden karma bir yapım izleyeceğiniz hissiyatını uyandırmasın. O filmlerden sadece temel unsurlar var.

65 Film İnceleme

İzlediğimiz filmde başka filmlerden benzerlikler görmemiz eğer sahneler tümüyle kopyalanmamışsa çok yadırganacak bir şey değil. Ama bu benzerlikler dışında kalan her şeyin üst düzeyde olması gerekir. Bu sayede benzerlikler olsa da film kendi özgün yorumunu yansıttığı kısımlarla izlenir bir yapım olur.

Peki bu filmde Sessiz Bir Yer ve Jurassic Park unsurlarının dışında kayda değer bir şeyler var mı? diye sorarsanız cevabım : “Pek bir şey yok” olacak.

Advertisement

65 Filmi yaklaşık bir buçuk saatlik süresi ile uzun olmayan bir yapım. Ve filmin ilk saati merak uyandıran bir akış ile ilerliyor. Ancak bu ilk saatte kullanılan Jump scare sahnelerinin sayısını azaltıp aksiyonu etkili kılabilselerdi daha iyi olurdu.

Son yarım saatte ise bu tarz filmlerde olan her şey bir matematikle sizi şaşırtmadan sırasıyla yer alıyor.

65 Filmi Sessiz Bir Yer filmindeki kadar sessiz kalınan bir film değil ancak başroldeki iki karakterimiz hem kendi aralarındaki bir durumdan (spoiler olmasın diye yazmıyorum) çok konuşmuyor hem de dünyamızın 65 milyon yıl önceki dönemindeki yırtıcıların kendilerini duymaması gerektiği için diyaloğu az bir film izliyoruz.

65 Filmi Son Söz

65 Filmi Sessiz Bir Yer filmlerini sevenler ve bu filmlerin içinde T-Rex ile arkadaşlarını görmek isteyenler için boş vakitte izlenebilecek bir yapım. Adam Driver’ı da STAR WARS vari ekipmanlarla Survive ederken izlemek isteyebilirsiniz.

İyi Seyirler

Tolga Yigit

Advertisement

Continue Reading

Popüler