Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

2023 Bomba Gibi Geldi! – Fabelmanlar Film İncelemesi.

2022 yılının sonlarına doğru duraksayan filmler, 2023 yılı itibari ile tekrar başladı. İşte karşınızda 2023’ün ilk vizyon filmlerinden Fabelmanlar incelemesi.

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Bildiğiniz üzere 2022 yılında Kemikler ve Her Şey, Poker Face, Black Panther, Black Adam ve bunun gibi olmak üzere birçok gişe filmini sizler için izleyip yorumladım. 2023’e girmemiz ile birlikte de kaldığımız yerden devam ediyoruz. İşte 2023’ün ilk yüksek beklentili filmi Fabelmanlar nasıl?

Fabelmanlar Film Yorumu

Dram türüne çok fazla bayılmayan birisi olarak ben bu filme tutuldum. Filmin 2 saat 30 dakika süresi olması genelde beni sıkardı ancak hiçbir şeyin suyunu çıkarmadan, her şeyi olabildiğince güzel işleyen ve tadını ağzınızda (yada zihninizde) bırakan böylesine bir filmle karşı karşıya kalınca filmin akışına doğrudan katılıyorsunuz

Film kısaca yönetmenlik yönü inanılmaz başarılı olan ana karakterimiz Sammy Fabelman‘ın hayatını anlatıyor. Belirtmekte fayda var ki Sammy Fabelman’ın hayatının birçok noktasında yönetmen Steven Spielberg‘ün yaşantısı ilham alınıyor.

Bir yandan kendini sinema alanında geliştirmeye çalışan Fableman’ın film çekim tekniklerini o kadar güzel işliyorlar ki sizin de bir film çekesiniz geliyor. Özellikle 1960lı yıllarda geçtiği için sürekli bir kaset sarma ve kesme gibi eğlenceli gözüken sahneler de olup ayrıca ana karakterimizin de zekasını bu yönde inanılmaz kullanması işin tuzu ve biberi.

E tabii ki film sadece bir yönetmen oluş macerası değil aynı zamanda aile içi probleme de değiniyor. Şuana kadar anlattığım kısım filmin yüzeysel kısmıydı. Alt metin aramaya girerseniz eğer bu filmi favori filmleriniz arasına kesinlikle koyarsınız.

Belirtmekte fayda var ki bu filmde x sanatçının yaptığı müzik, y sahnedeki arkada çalan müzikten ziyade; olayların patlama yaptığı anda karakterlerin aynı zamanda müzik aleti ile pratik yapması ve o müziği oraya uyarlamaları benim inanılmaz hoşuma gitti.

Reklam

Kısaca 2023 yılı benim için inanılmaz güzel olan Fabelmanlar filmi ile başladı. Mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler