Ağrısız Acısız Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği, diğer adıyla Rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Burnun kozmetik sorunları, doğuştan olabileceği gibi travmatik nedenlerle edinsel olarak da oluşabilmektedir. Kozmetik deformiteye, çoğu kez nefes sorunu yaratan burun bölmesi eğriliği ve burun et şişmeleri de eşlik etmektedir. Rinoplasti operasyonu esnasında bu problemler de çözülmektedir. Hem iyi nefes alan, hem de estetik görünüşlü bir burun ortaya çıkarmak ana hedeftir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun estetiği nadiren lokal anestezi, çoğunlukla da genel anestezi ile açık ya da kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine has avantajları bulunur. Örneğin açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği operasyonları sırasında burun delikleri arasında ‘columella’ adı verilen kısım kesilip, burun cildi kaldırıldığı için operasyon bölgesi doğrudan görülebilir.

Açık teknikle gerçekleştirilen operasyonlarda cerrahlar burun septumuna kolaylıkla erişebilir. Açık operasyon ile ilgili hastalarımızın tereddüt etmesinin temel nedeni iz kalacağı endişesidir.
İz kaldığı doğrudur ancak bu iz çok minimaldir ve zaman içerisinde iyileşecektir.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti operasyonu sonrasında burnunuzun içinde silikon bir tampon, dışında ise sert koruyucu bir atel (alüminyum veya termoplastik) olacaktır. Burun içindeki silikon tamponlar ameliyattan 3-4 gün sonra hekiminiz tarafından alınacaktır. Bu süre içerisinde burnunuz kısmen tıkalı olabilir. Ameliyatın 7. Gününde burun üzerine konan sert koruyucu atel alınıp daha hafif bir bant ile bantlanacaktır. 12-14. günde de tüm bandajlar açılacak ve burnunuz tamamıyla görünür olacaktır. İlk zamanlar burunda şişlik, göz çevresinde hafif morluklar görülebilir. Şişlik ve morluklar kişiye göre değişen şiddette olacaktır.


Kişinin cilt yapısı, ameliyatta yapılan işlemler; şişlik ve morluğun şiddetini ve süresini belirler. Burundaki kozmetik sonuçların ortaya çıkması ortalama 3-6 ayı bulmaktadır. Bu süre boyunca hastalarımızın sabırlı olmalarını beklemekteyiz. İyileşmenin sürdüğü bu süre zarfında hastalarımızın ağır spordan, buruna darbe almaktan ve gözlük takmaktan kaçınmalarını beklemekteyiz.