Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Yaşam

Ağrısız Acısız Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

Yayınlandı

Tarih

Rinoplasti Nedir
Ayrıksı Kitap

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği, diğer adıyla Rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Burnun kozmetik sorunları, doğuştan olabileceği gibi travmatik nedenlerle edinsel olarak da oluşabilmektedir. Kozmetik deformiteye, çoğu kez nefes sorunu yaratan burun bölmesi eğriliği ve burun et şişmeleri de eşlik etmektedir. Rinoplasti operasyonu esnasında bu problemler de çözülmektedir. Hem iyi nefes alan, hem de estetik görünüşlü bir burun ortaya çıkarmak ana hedeftir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Reklam

Burun estetiği nadiren lokal anestezi, çoğunlukla da genel anestezi ile açık ya da kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine has avantajları bulunur. Örneğin açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği operasyonları sırasında burun delikleri arasında ‘columella’ adı verilen kısım kesilip, burun cildi kaldırıldığı için operasyon bölgesi doğrudan görülebilir.

Açık teknikle gerçekleştirilen operasyonlarda cerrahlar burun septumuna kolaylıkla erişebilir. Açık operasyon ile ilgili hastalarımızın tereddüt etmesinin temel nedeni iz kalacağı endişesidir.
İz kaldığı doğrudur ancak bu iz çok minimaldir ve zaman içerisinde iyileşecektir.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti operasyonu sonrasında burnunuzun içinde silikon bir tampon, dışında ise sert koruyucu bir atel (alüminyum veya termoplastik) olacaktır. Burun içindeki silikon tamponlar ameliyattan 3-4 gün sonra hekiminiz tarafından alınacaktır. Bu süre içerisinde burnunuz kısmen tıkalı olabilir. Ameliyatın 7. Gününde burun üzerine konan sert koruyucu atel alınıp daha hafif bir bant ile bantlanacaktır. 12-14. günde de tüm bandajlar açılacak ve burnunuz tamamıyla görünür olacaktır. İlk zamanlar burunda şişlik, göz çevresinde hafif morluklar görülebilir. Şişlik ve morluklar kişiye göre değişen şiddette olacaktır.

Reklam


Kişinin cilt yapısı, ameliyatta yapılan işlemler; şişlik ve morluğun şiddetini ve süresini belirler. Burundaki kozmetik sonuçların ortaya çıkması ortalama 3-6 ayı bulmaktadır. Bu süre boyunca hastalarımızın sabırlı olmalarını beklemekteyiz. İyileşmenin sürdüğü bu süre zarfında hastalarımızın ağır spordan, buruna darbe almaktan ve gözlük takmaktan kaçınmalarını beklemekteyiz.

Devamını Okuyun
Reklam

Yaşam

Yeşilçam’ın Emektar Oyuncularından Rıza Pekkutsal Vefat Etti

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Rıza Pekkutsal
Ayrıksı Kitap

Yeşilçam’ın önemli isimlerinden Rıza Pekkutsal, 87 yaşında vefat etti…

Sinema ve tiyatro sanatçısı Rıza Pekkutsal, hayatını kaybetti. Pekkutsal, emekli olduktan sonra İzmir’in Buca ilçesinde yaşamını sürdürüyordu.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bombacı Mülayim, Yedi Bela Hüsnü filmleriyle yüzümüzü güldüren, Buca’mızın önemli bir değeri olan hemşehrimiz, sinema ve tiyatro sanatçısı Rıza Pekkutsal’ı kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Mekanı cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

Pekkutsal, yarın Buca Yaylacık Cami’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Reklam

RIZA PEKKUTSAL KİMDİR?

Rıza Pekkutsal, Türk sinema, ses ve tiyatro sanatçısı. Sanatçı aynı zamanda seslendirme yaparak ilk komedi tarzında plak komedi yapmıştı.

Çalışmalarından bazıları ödül aldı. Çok sayıda sinema filminde yan rollerde yer aldı.

Buca halkevinde sanat yaşamına başlayıp İzmir Özel Tiyatrosu’nda eğitim gördü. İstanbul’a gelince Muammer Karaca’nın tiyatrosunda çalıştı. Hulki Saner kendisini sinemaya kazandırmasıyla oynadığı ilk film Cibali Karakolu oldu. Bu filmden sonra 1971’den 1979 yılına kadar seslendirme sanatçılığı yaptı.

Korkusuz Korkak filminde memur rolünü canlandırdı. 1980’lerde çoğunlukla Kemal Sunal filmlerinde rol aldı ve seslendirmeler yaptı.

Reklam

İlk dizi oyunculuğunu 1994 yılında Kaygısızlar dizisinde “Hacı Gaffur” rolüyle yaptı.

En son oynadığı film 2007 yapımı “Sıfır Dediğimde” filmidir.

Son oynadığı reklam filmi ise; Cem Yılmaz, Cansu Dere ve Zafer Önen ile birlikte Opet reklamı oldu.

Müzik sektörüyle de ilgilenen Pekkutsalın yaklaşık 20 plakta imzası vardır.

Kaynak: NLife.

Reklam

Devamını Okuyun

Yaşam

Yine Kripto Para Piyasası Yine Bir Skandal

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kripto Para Piyasası
Ayrıksı Kitap

Kripto para sektörü yeni bir skandalla karşı karşıya. Kripto para borsası neredeyse 2 haftadır oldukça istikrarlı bir tutum sergiliyor. Arada istisnalar olsa da, bu süre zarfında kapanışları genelde artışla yapan Bitcoin, sektörün lider para birimi olması yönüyle, kripto para borsasına da yön veriyor. Haziran ayından bu yana ilk defa haftayı 24 bin dolar seviyesinin üzerinde kapatma ihtimali olan Bitcoin, son yaşanan gelişmeler neticesinde 24.800 dolar seviyesinden 24.200 dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin’in artışına ket vuran olaysa Acala Network cephesinde yaşandı.

Bu network’ün stabil coini konumunda olan aUSD her stabil coin gibi 1 dolara eşit bir değerdeydi. Ancak gün içerisinde siber saldırının kurbanı olan bu network’ten tam 1,2 milyar adet aUSD çıkışı yapıldı.

Karşılıksız olarak basılan 1,2 milyar adet aUSD’nin herhangi bir karşılığı olmayınca bu stabil coin bir anda 0,07 cent’e geriledi. Ancak stabil coin’in %90’ın üzerinde değer kaybettiğini gören yatırımcılar, bunun bir yatırım fırsatı olduğunu düşünerek bu coin’e hücum edince stabil coin yeniden 0,90 cent’e yükseldi. Bununla birlikte bu stabil coin için şu an ki en büyük tehlike, hırsızların çaldıkları 1,2 milyar adet coini yeniden piyasaya sürmesi olacak. Böyle bir durumda stabil coin bir kez daha dalgalı bir görünüme bürünecektir.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Reklam

Devamını Okuyun

Yaşam

Bruce Willis Hastalığını Müzikle Tedavi Ediyor

Yayınlandı

Tarih

Yazar

"Love Rocks NYC! A Change is Gonna Come: Celebrating Songs of Peace, Love and Hope" A Benefit Concert for God's Love We Deliver - Inside
Ayrıksı Kitap

Bruce Willis, “Afazi” teşhisinin ardından müzik sevgisiyle kendisini tedavi ediyor…

Oyuncu, gitar çalan arkadaşı Derek Richard Thomas ile bir “jam session”ın parçası çalarak armonika becerilerini sergiledi.

Zor Ölüm yıldızının eşi Emma Heming Willis, 67 yaşındaki yıldız için umut verici bir not olan duygusal işbirliğinin bir videosunu Instagram’da paylaştı.

Kaynak: EW.

Reklam

Devamını Okuyun

Popüler