Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Yaşam

Ağrısız Acısız Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

Yayınlandı

Tarih

Rinoplasti Nedir
Ayrıksı Kitap

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği, diğer adıyla Rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Burnun kozmetik sorunları, doğuştan olabileceği gibi travmatik nedenlerle edinsel olarak da oluşabilmektedir. Kozmetik deformiteye, çoğu kez nefes sorunu yaratan burun bölmesi eğriliği ve burun et şişmeleri de eşlik etmektedir. Rinoplasti operasyonu esnasında bu problemler de çözülmektedir. Hem iyi nefes alan, hem de estetik görünüşlü bir burun ortaya çıkarmak ana hedeftir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun estetiği nadiren lokal anestezi, çoğunlukla da genel anestezi ile açık ya da kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine has avantajları bulunur. Örneğin açık teknikle gerçekleştirilen burun estetiği operasyonları sırasında burun delikleri arasında ‘columella’ adı verilen kısım kesilip, burun cildi kaldırıldığı için operasyon bölgesi doğrudan görülebilir.

Reklam

Açık teknikle gerçekleştirilen operasyonlarda cerrahlar burun septumuna kolaylıkla erişebilir. Açık operasyon ile ilgili hastalarımızın tereddüt etmesinin temel nedeni iz kalacağı endişesidir.
İz kaldığı doğrudur ancak bu iz çok minimaldir ve zaman içerisinde iyileşecektir.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti operasyonu sonrasında burnunuzun içinde silikon bir tampon, dışında ise sert koruyucu bir atel (alüminyum veya termoplastik) olacaktır. Burun içindeki silikon tamponlar ameliyattan 3-4 gün sonra hekiminiz tarafından alınacaktır. Bu süre içerisinde burnunuz kısmen tıkalı olabilir. Ameliyatın 7. Gününde burun üzerine konan sert koruyucu atel alınıp daha hafif bir bant ile bantlanacaktır. 12-14. günde de tüm bandajlar açılacak ve burnunuz tamamıyla görünür olacaktır. İlk zamanlar burunda şişlik, göz çevresinde hafif morluklar görülebilir. Şişlik ve morluklar kişiye göre değişen şiddette olacaktır.


Kişinin cilt yapısı, ameliyatta yapılan işlemler; şişlik ve morluğun şiddetini ve süresini belirler. Burundaki kozmetik sonuçların ortaya çıkması ortalama 3-6 ayı bulmaktadır. Bu süre boyunca hastalarımızın sabırlı olmalarını beklemekteyiz. İyileşmenin sürdüğü bu süre zarfında hastalarımızın ağır spordan, buruna darbe almaktan ve gözlük takmaktan kaçınmalarını beklemekteyiz.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Yaşam

Dünyaca Ünlü Futbolcu Pele, Hastaneye Kaldırıldı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Pele Hastaneye Kaldırıldı
Ayrıksı Kitap

Pele, kanserle mücadelesinin ortasında hastaneye kaldırıldı.

30 Kasım Çarşamba günü, 82 yaşındaki Brezilyalı futbol efsanesinin Sao Paolo Hastanesi Albert Einstein’ın “genel şişlik” ile kabul edildiğini ve sağlık sorunlarının daha derinlemesine değerlendirilmesi için birkaç testten geçtiğini bildirdi.

Haberin yayınlanmasının ardından Pelenin kızı Kely Nascimento , babasının durumuyla ilgili açıklama yaptı.

“Merhaba arkadaşlarım. Bugün medyada babamın sağlığıyla ilgili pek çok alarm var, ” diye yazdı Kely Instagram’da . “İlaç tedavisi için hastanede yatıyor. Kardeşlerimden bazıları onu Brezilya’da ziyaret ediyor.”

Kely devam etti, “Acil durum veya yeni bir vahim tahmin yok. Yeni Yıl için orada olacağım ve bazı fotoğraflar göndereceğime söz veriyorum. Gerçekten ve içtenlikle, ilginizi ve sevginizi takdir ediyoruz!!”

Reklam

Pele, Eylül 2021’de kolonundan bir tümör aldırdı ve o zamandan beri tedavi için hastaneye girip çıkıyor.

Pele, Brezilya’nın 1958, 1962 ve 1970’te üç Dünya Kupası kazanmasına yardımcı oldu ve 92 maçta 77 golle ülkenin tüm zamanların en çok gol atan oyuncusu.

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Yaşam

Adam Sandler, Ben Stiller’ı Neden Kızdırdı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

The 2022 Gotham Awards at Cipriani Wall Street on November 28, 2022 in New York City
Ayrıksı Kitap

Adam Sandler, 2022 Gotham Ödülleri’nde bir Oyuncu Övgüsü ödülünü kabul ederken, iddiaya göre kızları tarafından yazılmış çok komik bir konuşma yaptı…

56 yaşındaki aktöre eşi Jackie , 28 Kasım Pazartesi gecesi New York City’deki Cipriani Wall Street’te düzenlenen yıllık etkinlikte katıldı.

Adam konuşmasının başında kızları Sunny ve Sadie’nin bir konuşma hazırlayıp hazırlamadığını sorduğu ve yapmadığını söyleyince onun için bir konuşma “yazdıklarını” söyleyerek şaka yaptı.

“Sevgili iyi giyimli ileri gelenler, yüksek eğitimli yenilikçiler ve The Gotham Awards’ın diğer çeşitli artıları, babamız Bay Adam Sandler’a bu prestijli yaşam boyu, tüm zamanların, primetime, GOAT başarısı Tribute Ödülü’nü verdiğiniz için teşekkür ederiz.” diyerek söze başladı.

Sözlerine şöyle devam etti: “Kupa rafındaki ödüllerin çoğunun patlamış mısır kovaları, zeplinler veya ‘Yılın Babası’ yazan sahte mini Oscar’lar şeklinde olduğunu görmek onun için çok şey ifade ediyor.”

Reklam

Sanatçı, konuşma sırasında Ben Stiller ve Timothee Chalamet gibi ünlüleri kızdırdı.

Konuşmada, Sandler veya daha doğrusu kızları (iddiaya göre), onun yerine evdeyken yapamayacakları her şeyi yapmakta özgür olacaklarını ve Ben Stiller filmlerine yüksek sesle güleceklerini, söyledi.

Kaynak: Just Jared & EW.

Adam Sandler 2022 Gotham Ödülleri
Devamını Okuyun

Yaşam

Meghan Markle’dan Prenses Kate Middleton’a Program Teklifi

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Meghan Markle Kate Middleton
Ayrıksı Kitap

Meghan Markle’ın, ünlü isimleri ağırladığı Archetypes adlı podcast yayınına Galler Prensesi Kate Middleton’ı davet ettiği öğrenildi…

41 yaşındaki Sussex Düşesi Meghan Markle’ın, 38 yaşındaki Galler Prensesi Kate’i, popüler podcast programı Archetypes’a davet ettiği öğrenildi. Meghan Markle, Kraliçe Elizabeth’in cenazesi için eşi Prens Harry ile birlikte İngiltere’de oldukları dönemde Kate Middleton’ı programına davet etti. Bu, Meghan ve Harry çifti kraliyetten ayrılmadan önce aralarının bozuk olduğu öne sürülen Meghan ve Kate ikilisi için şaşırtıcı bir gelişme olarak nitelendirildi.

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Popüler