Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sanat

AKM’de Bu Hafta: 21-27 Mart

Müzikhaller, Metin Ceyran, Anna Karenina ve daha fazlası bu hafta AKM’de.

Yayınlandı

Tarih

AKM’de Bu Hafta 21-27 Mart
Ayrıksı Kitap

SONSUZ ENERJİ, MİTOKONDRİYAL HAVVA // 8-27 MART // GALERİ 

AKM Galeri,  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesinin destekleriyle, Bağımsız Sanat Vakfı tarafından hazırlanan “Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva” sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrenselliği kadın olgusu çerçevesinde yeniden görünür kılmayı hedefleyen ”Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva”, kökenimizin “kadın”dan geldiğini bilimsel bir gerçekliğe dayandırarak, canlılık esasını sağlayan mitokondrinin anneden çocuğa aktarıldığına vurgu yaparak ortaya koyuyor. “Kadın”ı ne kadar yaşamın merkezine aldığımız, onun meziyetlerine ne ölçüde paye verdiğimiz, onu ne denli yaşamın dinamik bir ögesi kılabildiğimiz üzerine düşünmeye sevk eden sergi, ressam Hülya Yazıcı küratörlüğünde 19 sanatçının eserlerini kadın teması çerçevesinde bir araya getiriyor. Resim, seramik ve video art gibi farklı tekniklerden beslenen eserlerden oluşan sergi, 8-27 Mart tarihleri arasında AKM Galeri’de gezilebilecek. 

İTALYAN ODA MÜZİĞİ ŞARKILARI // 21 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, İtalyan Oda Müziği Şarkıları’nı AKM seyircileri için seslendirmeye hazırlanıyor!  
Ödüllü ses sanatçıları Otilia İpek, Berk Dalkılıç ve Caner Akgün’e kontrbasta Can Canoğlu ve piyanoda Hüseyin Kaya’nın eşlik edeceği konser, İtalyan Oda Şarkıları’nın önde gelen bestecileri O. Respighi, P. Tosti ve V. Bellini’nin eserlerinden oluşan zengin bir repertuvara sahip. Bir oda müziği atmosferinde gerçekleşecek konser, 21 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salon’da müzikseverlerle buluşacak. 

CEVİZ AĞACI // 21-22-23-24 MART // YEŞİLÇAM SİNEMASI // 14.00, 16.15, 18.30 

Reklam

Uluslararası festivallerde ödül yağmuruna tutulan Faysal Soysal imzalı Ceviz Ağacı, Yeşilçam Sineması perdesinde AKM izleyicileriyle buluşuyor. 

Anadolu’nun bir kasabasında edebiyat öğretmenliği yapan Hayati, darbeden sonra intihar eden bir gardiyanın oğludur. Yetişkin bir adam olana kadar babasının intiharının gerçek nedenini bilmez. Annesinin bahçesindeki kurumuş ceviz ağacını diriltmeyi takıntı haline getirmiştir. Karısının onu aldattığını bilse de ondan ayrılacak gücü kendisinde bulamaz. Hayati ceviz ağacına hayat vermeye çalışırken kendi hayatının kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. 

TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI – SESLERDEN GÖNÜLLERE // 22 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

Türk Müziği Akşamları, AKM seyircilerini Türk müziğinin sevilen eserleriyle buluşturmaya devam ediyor!
Başarılı ses sanatçıları Eda Karaytuğ ve Uğur Çınar’ın Türk sanat müziğinin unutulmaz eserlerini seslendireceği Seslerden Gönüllere 22 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salon’da.  

ANNA KARENINA // 22-23-24 MART // TİYATRO SALONU // 20.00

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina’yı unutulmaz bir performansla AKM sahnesine taşıyor! İpek Atagün Gezener’in yönettiği, Aslı Artuk’un Anna Karenina, Mert Aksu’nun Kont Vronski rollerini canlandırdığı oyun, 19. yüzyıl Rusyasını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. 
Aristokrasinin varlığını sürdürdüğü 19. yüzyıl Rusyasında toplum bireyleri yazısız kurallarıyla yönetmektedir. Hayatın tesadüfle var olan gerçekliği ise toplumsal kurallarla sonu gelmez bir savaş içindedir. Bu toplumda var olma savaşı veren Anna Karenina, Kont Vronski’yi ilk kez bir tren garında görür. Kont Vronski de Anna’yı… Toplumsal kuralların sorgulanacağı, zaman zaman da toplumsal kurallarının bireyi sorgulayacağı o büyük hikâye bir tren garında başlar. 
 

Reklam


 RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // 24-26-27 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 24 MART 16.00, 26-27 MART 13.30-14.30

Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocukları müzikle buluşturmaya devam ediyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenen atölye, katılımcılara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunmayı hedefliyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

İKİNCİ NÖBETÇİNİN SIKINTILARI // 24-25 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Çağımızda çokça görülen iletişim sorunlarını hem hüzünlü hem komik bir bakışla eleştiren okuma tiyatrosu İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları, AKM Çok Amaçlı Salon’da! Orhan Güner’in yazdığı ve Ahmet Mark Somers’in yönettiği İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları, oyun içinde oyun biçimi ve çarpıcı üslubuyla seyircilere keyifli bir akşam yaşatacak.

Reklam

OKUYANLAR
Esra Akbaş
Can Yılmaz
Gökhan Eroğlu
Berk Sezenler

ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 25-26-27 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ// 25 MART 16.00, 26-27 MART 12.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, katılımcıları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.
 

BRAHMS’IN 125. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ KONSERİ // 25 MART // TİYATRO SALONU // 20.00

Reklam

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 19. yüzyılın en önemli Romantik dönem bestecilerinden Johannes Brahms’ı ölümünün 125. yıl dönümüne özel bir konser programıyla AKM Tiyatro Salonu’nda anıyor. 
1997’den beri Berlin Senfoni Orkestrası’nın daimî şefliğini sürdüren Lior Shambadal’ın yönetiminde sahne alacak orkestra, Brahms’ın “Haydn Teması Üzerine Varyasyonlar” ve “1. Senfoni” eserlerini müzikseverler için seslendirecek. 

ÇOCUKLAR İÇİN BALE ATÖLYESİ // 26 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 11.00-13.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarından Anjelik Uygan Nikotyan, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin bale sanatçılarıyla buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan Çocuklar İçin Bale Atölyesi, katılımcıların bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişimine ve özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

KAHVE KONSERLERİ – TRIO LIKYA// 26 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM’nin Kahve Konserleri birbirinden özel dinletileri cumartesi sabahları müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları Nilgün Yüksel’in kemanda, Poyraz Baltacıgil’in viyolonselde ve Barış Büyükyıldırım’ın piyanoda seyirci karşısına çıkacağı Trio Likya, Beethoven ve Schnittke’nin eserlerinden oluşan zengin bir repertuvarı AKM seyircileri için ustalıkla yorumlayacak. 

Reklam


 METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // 26-27 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 12.15 

Ressam Metin Ceyran, çocukları AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde resim yapmanın sevinciyle tanışacakları eğlenceli bir atölyeye davet ediyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek. 

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // 26-27 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.15 

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde katılımcılar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.  

Reklam

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

MÜZİKHALLER // 26-27 MART // TİYATRO SALONU // 26 MART 15.00, 27 MART 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncuları, Türk müzikallerinin şarkılarından derlenen bir seçkiyle sanatseverlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor! 
Can Şıkyıldız’ın yönettiği, Lalizar Kemaloğlu ve Fazıl Aksakal’ın dans ve koreografisini üstlendiği Müzikhaller, Türk müzikallerinin unutulmaz şarkılarını usta danslar ve yorumlarla AKM seyircisi için sahneye taşıyacak. 

“LİRİZM” ARP – ŞAN DİNLETİSİ // 26 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Lirizm akımı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının yorumlarıyla AKM Çok Amaçlı Salon’da arp ve insan sesiyle buluşuyor! İlk olarak duyguların coşkun bir dille anlatıldığı edebiyat eserleriyle ortaya çıkan lirizm, diğer sanat türlerinde de duyguların yön planda olduğu eserler verdi. Bu etkileyici akımın müzikteki lirik melodileri, arp ve insan sesiyle harmanlanarak müzikseverlere AKM Çok Amaçlı Salon’da unutulmaz bir akşam yaşatacak. 

ZÂVİLİ NAKŞEDENLER // 27 MART // TİYATRO SALONU // 11.30

Reklam

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Türk musikisinin kadim makamlarından Zâvil şaheserleriyle taçlandıran bestekârların izlerini AKM’de sürmeye hazırlanıyor! 
Ülkemizin önde gelen ud sanatçılarından İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanat yönetmeni Yurdal Tokcan, Zâvil’i Nakşedenler’de klasik saz eserlerinden örneklerle sahnede olacak. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun genç solistleri ise Türk musikisinin bu köklü makamından sözlü eserleri müzikseverler için seslendirecek. 
 

TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 27 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00 İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği bol neşeli çocuk oyunu Turta Girmemiş Orman, AKM’de minik izleyicilerle buluşmayı sürdürüyor! Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ lezzetli Dev Çileklerle doludur. Ancak sevimli aşçı Ejderha’nın Dev Çilek yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli Ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da, baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı Ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Sanat

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Antalya Altın Portakal Film Festivali
Ayrıksı Kitap

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, açılış töreniyle kapılarını açtı…

Törende, Altın Portakal sahibi oyuncular Perihan Savaş ile Erkan Can’a “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a ise “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Ayrıca, Altın Portakal’da;1974’te “Bedrana” filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazanan Perihan Savaş ile 1999’da “Gemide” ve 2006’da “Takva” filmleriyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Erkan Can’a, “Onur Ödülü”, Zerrin Tekindor’a da “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Sanat

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi, “Lil Wayne” Adına Sergi Düzenledi

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi Lil Wayne
Ayrıksı Kitap

Ulusal Afrika Amerikan Müziği Müzesi, Grammy ödüllü rapçi Lil Wayne’in onuruna yeni bir sergi açtı. 27 Eylül’de 40. yaş gününü kutlayan rapçi, yaptığı açıklamada müze yetkililerine teşekkür etti…

Lil Wayne , “UAAMM” ile çalıştığım ve öğrencilere Hip-Hop’un kültür üzerinde nasıl bu kadar etkili olduğunu gösterdiğim için çok minnettarım” dedi . “Tüm doğum günü aşkı için “UAAMM”a sesleniyorum.”

27 Aralık’a kadar açık olan sergiye gelen hayranlar, Wayne’in en iyi rap albümü dalında 2009 Grammy’sini, kıyafetlerini, Tha Block Is Hot stüdyo albümünün CD’sini ve el yazısı mektubunu görebilecekler. Rikers hapishanesinde geçirdiği süre boyunca yazılmış notlar ve daha fazlası…

Devamını Okuyun

Sanat

New York Şehir Balesi İçin Beste Yapan İlk Afro-Amerikalı Kadın, Beyonce’nin Kardeşi Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Beyonce Solange
Ayrıksı Kitap

İlk çıkışını New York City Balesi için besteci olarak yaptı ve abla olarak Beyoncé çok gururlandı…

Gianna Reisen’in koreografisini yaptığı Play TimeBu hafta NYCB’nin Sonbahar Moda Galasının bir parçası olarak Lincoln Center’da prömiyeri yapıldı. Ekim ve Mayıs aylarında bir dizi performans planlandı.

Beyoncé, 1 Ekim Cumartesi günü Instagram’da fotoğraf ve video içeren slayt gösterileri yayınlayarak destek verdi; ve kız kardeşinin bale gecesinden videolar içeren slayt gösterileri yayınladı.

Solange’a yazdığı mektupta, “Sevgili kız kardeşim, sana duyduğum gurur ve hayranlığı anlatacak kelime yok. Sen bir vizyonersin ve bir tanesin. New York Şehri Balesi için beste yapan ilk Afro-Amerikalı kadın olduğun için tebrikler. Bestelediğin parça olağanüstü. Seni derinden seviyorum.”

Kaynak: Billboard.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler