Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Amerika’da En Çok İzlenen Film Zindanlar ve Ejderhalar Oldu! Ama?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Amerika Box Office listesine baktığımızda 31 Mart Cuma – 2 Nisan Pazar günleri arasındaki 3 günlük periyotta en çok izlenen 3. film His Only Son isimli film oldu.

Geçen haftanın #1 filmi John Wick 4 bir basamak geriledi ve haftasonunda 28.2 milyon dolarlık hasılat elde etti ve yerini haftanın yeni filmi Zindanlar ve Ejderhalar: Hırsızlar Arasındaki Onur‘a bıraktı.

Amerika’da En Çok İzlenen Film (31 Mart Cuma – 2 Nisan Pazar)

Zindanlar ve Ejderhalar: Hırsızlar Arasındaki Onur hafta sonunda 38.5 milyon dolarlık hasılat elde ederek en çok izlenen film oldu.

Peki bu rakam iyi mi? Bu birincilik ne anlama geliyor?

Bu rakam maalesef çok iyi değil ;-( Bu kadar önemli bir oyun uyarlaması film için hafta sonu hasılatı biraz sınırda kalmış gözüküyor. Gelecek hafta ise Süper Mario Kardeşler ve Air gibi iddialı filmler vizyona gireceği için iyi eleştiriler alsa da Zindanlar ve Ejderhalar: Hırsızlar Arasındaki Onur filminin gişedeki durumu biraz sıkıntılı gibi. Gerçi Shazam Tanrıların Öfkesi’ne göre daha iyi bir 3 günlük hasılatı olduğunu belirtelim.

Bir cümle de John Wick 4 için yazalım : JW4, Zindanlar ve Ejderhaların aksine ilk haftada Box Office’den alacağı payı maximumla alıp listede aşağıya doğru gerilemeye başladı. Bu da şunu gösteriyor ki JW serisinin hasılat zirvesi de buymuş : 122.9 Milyon $. Önümüzdeki haftalarda da hasılatını artırmaya devam edecektir ama daha düşük bir grafikle.

Tolga Yigit

Reklam

Köşe Yazıları

Dört Kız Kardeş Filmi Yorumları | Spoilersız

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Tunus’un Oscar adayı Dört Kız Kardeş, belgeseli aslında ilginç bir belgesel çünkü tam bir belgesel de değil. Olayın kahramanı Olfa ve dört kızının belgeselde yer alması gerekirken en büyük iki kızı evi terk edince ailenin yaşadığı acıyı hafifletmesi için yönetmen Kaouther Ben Hania’nın önerisiyle, iki oyuncu kayıp kızların rolünü üstlenerek belgeselde yer alıyor. Ve bir yandan bir belgesel seyrederken bir yandan bir terapi seansı ve diğer yandan da bu olayların kamera önünde canlandırmasının yapıldığı bir yapımı izliyoruz.

Olfa’nın geride kalan iki küçük kızı da kendilerini canlandırıyor ve ailenin yaşadıkları, acıları ve kaygıları bir terapi seansı gibi perdeye yansıyor. Dört Kız Kardeş bir çok şeyi aynı anda sorguluyor : aile, travmalar, toplumsal olaylar, siyaset vb.

Filmin ilginç bir akışı olduğunu da belirtmeliyim. İlk başta, kayıp iki kızın geride kalan anne ve küçük iki kızında bıraktığı etkiyi izliyoruz. Özellikle kayıp iki kızın yerine onlara benzeyen iki oyuncu eve gelince hüzünlü anlar yaşanıyor ve yaralar yeniden depreşiyor. Sonrasında Olfa’nın çocuklarını doğurup nasıl tek başına kızlarını büyütmek zorunda kaldığını zaman zaman gülerek zaman zaman hüzünlenerek izliyoruz. Aslında çok da tanıdık gelen sahneler olduğunu da görüyoruz. Tıpkı bizden bir hikaye izler gibiyiz.

Filmin ikinci yarısında hatta son yarım saatinde olaylar çok başka bir yöne doğru ilerliyor ve gördüklerinize üzüntüyle sinirlenirken büyük iki kızın nereden nereye evrildiklerini görünce şok yaşıyorsunuz. Film tokat yemişsiniz etkisi yaratarak bitiyor.

Reklam

Dört Kız Kardeş Belgeselini Kimler İzlemeli?

Özellikle kadınların seyretmesi gereken etkileyici bir belgesel ile karşı karşıyayız. Ve tabi ki bu film sadece kadın izleyiciye hitap etmiyor İnsan ilişkileri, ailelerin baskıları, toplumsal baskılar ve ön yargılar ile siyasetin halkları dini de kullanarak nereye sürüklediğini görmek isteyenler için haftanın en çarpıcı ve önemli yapımı. Mutlaka izleyin.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

İyi Bir Aile Değiliz Yorumları | İyi Bir Aile Değiliz’i Kimler İzlemeli?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Vizyona girmesinden 9 gün önce izlediğim İyi Bir Aile Değiliz filmi ben de iyi ve değil hislerini bıraktı. Peki iyisi ve handikapları ile İyi Bir Aile Değiliz filmi nasıl bir film? Hangi filmleri sevenlere hitap ediyor?

Haftanın En Dikkat Çekici Filmlerinden

İyi Bir Aile Değiliz filmi bu hafta sonunun en dikkat çekici filmlerinden birisi. Özellikle ilk bir saatlik bölümü bu tarz kara komedi filmlerini sevenler için ideal olduğu gibi benim son yıllar içersinde Türk yapımı kara komedi olarak izlediğim en iyi filmlerden birisi diyebilirim.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Handikapları

Ancak son yarım saatte ise işler biraz benim açımdan değişti filmin finalini çokta beklentime ve ilk saatteki hikayeye uygun bulamadım. Son yarım saatte olaylar neden böyle ilerleyip bir sona ulaştı bunu da anlayabilmiş değilim. Filmin yönetmeni ve senaristi Haki Biçici ters köşe bir final için ilk saatteki emeğini zora sokmuş. Murat ile bina görevlisi Niyazi’nin evinden başlayan olaylar zincirine siz de dikkat edin.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Artıları

Filmin kadrosunu ve oyuncularının bu tarz için keyif bularak izlediğim oyunculuklarını gerçekten beğendim. Filmin en önemli artılarından birisi oyunculuklar diyebilirim.

Özellikle Kaan Yıldırım, Erkan Kolçak Köstendil, Şinasi Yurtsever, Derya Karadaş ve Sarp Apak ilk saatteki senaryonun da etkisiyle öne çıkıyor. İlk 1 saat içersindeki mizah da dozunda ve gayet iyiydi.

Gündelik hayattan küçük dokunuşlar da hoşunuza gidecek. Örneğin apartmanın kapısının açılma şekli ve lahmacunla ayran içilir meyve suyu iyi gitmez sözleri keyifliydi. Her akrabaya ya da komşuya lakap takılması da komikti.

Reklam

İyi Bir Aile Değiliz Filmini Kimler İzlemeli

Filmin finaline gelen süreç ilk 1 saatteki başarıyı gölgede bıraksa da hafta sonu izlenecek filmlerin başında geliyor. Kara Komedi tarzındaki filmleri sevenler için İyi Bir Aile Değiliz Filmi izlenecek bir film. Özellikle Ölümlü Dünya filmlerini ve Cinayet Süsünü sevdiyseniz bu film de size göre hatta belki daha da keyifli bulacaksınız. Ama bu tarzı sevmiyorsanız televizyona gelmesini bekleyebilirsiniz. 

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (22 – 28 Ocak 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (22 – 28 Ocak 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

(22 – 28 Ocak 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Dördüncü sezonu Max platformunda başlayan ama ülkemizde Tv+’da ilk üç sezonu yer alan True Dedective Dizisi bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde İspanya’nın Oscar adayı Kar Kardeşliği’nin hakimiyeti sürüyor

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Bu hafta listede yeni sezonu ülkemizde henüz yayınlanmayan True Dedective dizisi zirvede yer alırken ikinci sırada Prime Video yapımı aksiyon dizisi Reacher yer alırken listede Prime Video dizilerinin hakim olduğunu görüyoruz. Batman Animasyon Serisi ve Zaman Çarkı’nı Succession ve Vinland Saga takip ediyor. Netflix’in iddialı dizisi Kübra bu hafta altıncı sırada yer alırken bir üst basamakta Young Sheldon var. Disney’in yeni dizisi Percy Jackson ve Olimposlular listenin 8. sırasında kalmış.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Haftanın en çok izlenen filmi yine Kar Kardeşliği oldu. Prime Video’ya daha önce birinciliği getiren film John Wick 4 halen gücünü koruyor ve bu hafta 2. sırada. The Colony isimli film yer aldığı üç farklı platformda izleyicinin akrasına çıkarak 6. sırada yer bulmayı başarmış. Mubi platformunun yayınladığı Fallen Leaves ise listenin 3. sırada yer alıyor.

Tolga Yiğit

True Detective: Night Country Fragmanını Aşağıda İzleyebilirsiniz

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Aşk Mevsimi Filmi İzlenir Mi? Film İnceleme

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Şubat ayında sıcacık, cornetto tadında bir aşk filmi izlemeye hazır mısınız?

Çakallarla Dans, Aşk Tutulması, Plajda filmlerinin de yönetmeni olan Murat Şeker bu sefer de AŞK MEVSİMİ filmi için yönetmen koltuğuna oturdu. Başrollerini Dilan Çiçek Deniz ve Cem Yiğit Üzümoğlu oynarken onlara Fırat Tanış, Duygu Sarışın eşlik ediyor. 2023 yazının sonlarına doğru çekimlere başlanan film Bozcaada’dan İstanbul’a uzanan aşk hikayesinde Ali Yaman ve Şirin’in farklı zamanlarda birbirlerine duyduğu aşkı ve bir türlü aynı ana denk gelmeyişini konu alıyor.

Dilan Çiçek Deniz ve Cem Yiğit Üzümoğlu’nun Oyunculukları Nasıl?

Film yaz ayında çekildiği için tüm film boyunca bol bol güneş, deniz, kısa kollu kıyafetler ve AŞK göreceksiniz. Hani böyle karşılıksız sıcacık bir yaz aşkı tarifi olur ya film size bunu vaad ediyor. Kullanılan mekanlar, müzikler, oyunculuklar hepsi birbiri ile o kadar bağlantılı ki cidden filmi izlerken anın içinde kaybolabiliyorsunuz.

Filmde benim de sevmediğim bir şeyler elbet vardı. Birincisi Dilan Çiçek Deniz’in donuk oyunculuğuydu. Aslında dizilerdeki oyunculuğunu bildiğim için ve kendisinin ilk sinema filmi olduğu için heyecanına yenik düştüğünden duygu aktarımını başaramadığını ve bu sebeple donuk bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Ama bu filmin kalitesini asla düşürmüyor. Evet aşırı yoğun duygu sahnelerinde istediğiniz duyguyu alamıyorsunuz ama diğer oyuncu arkadaşlar durumu çok iyi toparladığı için Dilan Çiçek Deniz’in donuk oyunculuğunun üstünü kapatıyorlar. Beni filmde asıl üzen olay hikaye akışının arka planındaki yıkımlar, senarist Ali Tanrıverdi sıcacık bir aşk hikayesi yazarken iki kişinin arkasında bıraktığı yıkıcı olaylar beni aşırı üzdü. Bu arka planda yaşanan yıkımlar beni asıl çiftimizin hikayesinde kendimi onlarla bağdaştıramama gibi bir duruma sebebiyet verdi. Ama bu Şirin ve Yaman Ali’nin hikayesi olduğu için pek önemli olmuyor. Film izlerken bir anda duygu değişimlerine sokuyor. Tam üzülecekken gülebiliyorsunuz ya tam gülecekken üzülebiliyorsunuz. Film bana göre 2024 sezonunun en iddialı romantik filmi olmaya aday.

Ben filmi aşırı beğendim. Böyle soğuk günlerde neler yapsam diye düşünüyorsanız ihtiyacınızı karşılamak için birebir. Aşk Mevsimi filmi 2 Şubat’ta sinemalarda, eşinizle, dostunuzla, ailenizle izlemek için sizleri bekliyorlar.

Sizler için filmin fragmanını ekledim. Şimdiden herkese iyi seyirler.

Reklam

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar