Bizimle iletişim kur

Sinema

Arabistanlı Lawrence “Avatar”ı Nasıl Etkiledi?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Klasik sinemanın kült filmlerinden Arabistanlı Lawrence, İngiliz arkeolog ve askeri diplomat TE Lawrence’ın ( Peter O’Toole ) 1. Dünya Savaşı sırasında Orta Doğu’daki Türklere karşı isyan etmek için, yerli Arap kabilelerini birleştiren yolculuğunu anlatan David Lean filmidir…

Şimdi 60. yıl dönümünde, sinemasal gücünden henüz hiçbir şey kaybetmedi. Entelektüel film akademisyenlerinin favorilerinden daha fazlası olan Arabistanlı Lawrence, 21. yüzyılda filmleri tanımlayan çok sayıda modern gişe rekorları kıran filmi etkiledi. Lean’in filmindeki etkisine belki de James Cameron’ın bilim kurgu macera filmi Avatar’dan daha fazla paralellik gösteren herhalde başka bir film yoktur.

Filmin 2009’da gösterime girmesine kadar geçen bir röportajda Cameron, tarihi destanı kendi ilham ana kaynağı olarak gösterdi ve ” Arabistanlı Lawrence gibi iyi, eski moda, ergen macera hikayelerine çok şey borçlu olduğunu” belirtti. Hikayede pek çok tanınabilir arketip de var: Amerikan sınırı ve teknik, askeri bir uygarlık ile doğayla uyumlu bir yerli halk arasındaki çatışma.” Avatar kadar kalabalık bir şeyin Lawrence kadar tematik olarak önemli bir şeyden ilham aldığını bilmek takdire şayan olsa da, eskinin tekrar eden hikaye anlatımı ve karakterizasyon yanlış adımları, yalnızca Lean’in filminin sanatsal bir başarı olarak ne kadar kesin olduğunu vurguluyor.

Arabistanlı Lawrence ve Avatar’ın görsel tasarımı ve estetiği büyük ölçüde değişiyor gibi görünüyor. Birincisi, Cameron’ın evreni kavram olarak hayali, Pandora adında becerikli bir ay gezegeni ve inşası çığır açan görsel efektlerle bir bilgisayardan geldi. Öte yandan Lean, Ürdün ve İspanya’daki gerçek çöllerden büyüleyici manzaraları yerinde yakaladı. Her iki üretim tasarımı da, Avatar söz konusu olduğunda gerçekte olan, başka bir dünyaya ait bir yeri yakalamak için bir arada var olur. İzleyicinin çöle olan hayranlığı, Lawrence’ın coğrafi bölgeye olan hayranlığına benzemek içindir. Çünkü, ana karakter özünde bir maceracıdır. Avatar’dan Jake Sully (Sam Worthington) Belden aşağısı felçli bir asker olan, gezegenin yerli halkı olan Na’vi’ye müttefik gibi davranması için Pandora’ya gönderilir. Lawrence ve Jake kendi hikayelerinde tehlikeli durumlara düşerler. Çevre sakinleri tarafından karşı karşıya bırakıldılar ve sonunda Lawrence için Prens Faysal’ın (Alec Guinness) ve Jake için Neytiri’nin (Zoe Saldaña) bakımı altına alındılar.

Reklam

Arabistanlı Lawrence’ın yeri ve yapım tasarımı, hikayeyi tamamlayıcı bir karakter olarak çalışıyor. Arap çöllerinin zarif ve klasik portresi zamansızdır ve zamanın sınavına dayanacak harika bir resim havası alır. Uçsuz bucaksız çöller, yalnızca ölçek olarak, 1. Dünya Savaşı’nın zemininde zaten önemli olan bir durumun risklerini artırıyor. Pandora muhtemelen daha da canlı bir ortam. Avatar’daki her karenin her köşesi kendi başına bir hikaye olabilir. Gezegende yaşayan ağaçlara, yaratıklara ve su kütlelerine detaylara çok dikkat edilir. Cameron, Lawrence’ı büyüleyen hayranlık uyandıran imaj yaratmanın değerini anlamıştı. Yüce fikirleri ve maraton benzeri çalışma süresi, filmin fazla “akademik” olduğu korkusuyla izleyicileri savuşturabildiğinden, ilk kez izleyenler için erişilebilir. Pandora, şüphesiz olağanüstü bir ortamdır. Ancak, Lean’in keşif araçları olarak çölün gerçek yaşam manzaralarını inşa etmesi, kendi başına daha da etkileyici bir başarıdır. Filmin harikulade ve heyecan verici ikonografisi, James Cameron’ın yanı sıra George Lucas ve Denis Villeneuve de dahil olmak üzere modern bilim kurgu film yapımcıları üzerinde, maceranın büyüsünün ne kadar ileri gidebileceğini keşfetmeleri ve kendi geniş evrenlerini kavramsallaştırma noktasına kadar keşfetmeleri konusunda kuşkusuz bir etki bıraktı.

Kaynak: Collider.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Sinema

“Güven Bana” Ne Zaman Vizyona Giriyor? Fragman İzleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

“Güven Bana” oyuncularından ters köşe…

Yapımını Aytaç Medya’nın, yapımcılığını Aytaç Ağdağ ve Anıl Oğuz’un üstlendiği, senaryosu ve yönetmenliği Selçuk Aydemir imzalı komedi filmi ‘Güven Bana’ 13 Ekim’de vizyona girmeye hazırlanıyor. Tefeciye olan borçlarını ödemeye çalışırken başlarını beladan kurtaramayan iki kardeşin macera dolu hikayesini anlatan ‘Güven Bana’ sinema salonlarından kahkahalar yükselmesini sağlayacak.

Filmin merak uyandıran unsurlarından biri de dram ağırlıklı projelerde görmeye alıştığımız Cihangir Ceyhan, Ufuk Bayraktar ve Pelin Karahan gibi değerli oyuncuların seyirciye ters köşe etkisi yaratacak kadar başarılı komedi performansları. Şimdiden sevenlerinde merak duygusu uyandıran, ‘Güven Bana’ filmiyle komediye göz kırpan bu üçlünün oyunculukları çok konuşulacak.

‘Güven Bana’nın yıldızlar geçidi kadrosunda; Cihangir Ceyhan, Ufuk Bayraktar, Okan Cabalar, Erdal Özyağcılar, Özgür Emre Yıldırım, Pelin Karahan, Köksal Engür, Zihni Göktay, Serap Önder, Tuncay Beyazıt gibi değerli oyuncular yer alıyor.

Reklam

‘Güven Bana’ 13 Ekim’de sinemalarda…

Devamını Okuyun

Sinema

Kuru Otlar Üstüne Ne Zaman Vizyonda? Konusu Ne? Fragmanı İzle

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet’in başına anlam vermekte zorlandığı bazı olaylar gelir…

76. Cannes Film Festivali’nde yarışan filmde Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştü. Türk sinema tarihinde bir ilke imza atan bu başarının ardından filmin ülkemizdeki vizyon tarihi de yaklaştı. 29 Eylülde vizyonda olacak filmin fragmanını yukarıda izleyebilirsiniz.

Kar ve Ayı Spoilersız Yorum Podcast’i Dinleyin

Kuru Otlar Üstüne Oyuncuları

Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Erdem Şenocak

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Akın Aksu, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan

Reklam

Yapımcılar: Nuri Bilge Ceylan, Mediha Didem Türemen

Görüntü Yönetmeni: Cevahir Şahin, Kürşat Üresin 

Kurgu: Oğuz Atabaş, Nuri Bilge Ceylan

Müzik: Philip Timofeyev

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Gladyatör 2 Geliyor! Konusu ve Oyuncu Kadrosu Belli Oldu

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Yönetmen Ridley Scott, gişe rekorları kıran ve olumlu eleştiriler alan filminin devamını yönetmek için geri dönüyor.

Gladiator 2 Konusu ve Oyuncuları

‘Gladyatör 2’, orijinal olarak Spencer Treat Clark ve Joaquin Phoenix tarafından canlandırılan, İmparator Commodus’un yeğeni Lucius’un hikayesini anlatacak.

Ridley Scoot ve Oyuncular “Gladyatör 2” İçin Bir Araya Geldiler

Paul Mescal (‘Aftersun’) yetişkin Lucius rolünü üstleniyor ve çevresi Denzel Washington, Joseph Quinn ve Pedro Pascal’dan oluşan yıldızlarla dolu bir kadroyla çevrili.

Ayrıca ilk filmden Connie Nielsen, Derek Jacobi ve Djimon Hounsou geri dönüyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

Çok Aşk Ne Zaman Vizyonda? Oyuncuları Kim? Fragmanı İzle

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Hasan Can Kaya’dan son yılların en iddialı Romantik Komedisi Çok Aşk 27 Ekim’de sinemalarda! #ÇokAşk ❤️

Başrollerde Hasan Can Kaya, Büşra Pekin, Uğur Yücel, Şebnem Sönmez ve Barış Yıldız’ın rol aldığı filmin ilk fragmanı yayınlandı

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar