Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Avatar Suyun Yolu Yorumları Yazı ve Podcast – Tolga Yiğit

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Yukarıdaki Podcast’i her hangi bir siteye üye olamdan tıklayıp dinleyebilirsiniz.

2009’daki çok sevdiğimiz yapımdan sonra uzun süre bekleyip Avatar Suyun Yolu isimli devam filmine sonunda kavuştuk.

Avatar Suyun Yolu nasıl bir film?

Bu soruya en kestirme şekilde şu cevabı vereceğim : ilk filmin suda geçeni diye kısaca özetleyebilirim.

Filmin hikayesinde ilk filme göre çok büyük farklılıklar yok o yüzden de bu film için ilkinin önüne geçemiyor desem yeridir. Bu cümlem film kötü şeklinde algılanmasın. Tabii ki teknoloji olarak 3D ve Imax kullanılabildiği için özellikle bizim de izlediğimiz gibi bir salonda izlerseniz filmden çok daha büyük keyif alırsınız. Şunun altını çizmeliyim ki görsellik anlamında 3D ile birlikte çok güzel sahneler izliyorsunuz. Ancak hikaye akışı anlamında ilk filme olan benzerlikler dışında sonunu erkenden tahmin edebildiğiniz olaylar da izliyorsunuz. Bu da bu kadar büyük prodüksiyonun handikapları olarak göze çarpıyor. Örneğin karakterlerden birisinin daha filmin başındaki diyaloglarından anlıyorsunuz ki filmin ilerleyen dakikalarında kesin bu isim ölecek diyebiliyorsunuz. Ya da bir başka karakterin bir deniz canlısı ile olan ve herkesin karşı çıktığı dostluğunun filmin bir başka kritik sahnesinde işe yaracağını düşünüyorsunuz. Başka mahalleye taşınan yeni komşuların yeni mahallede kolay kolay kabul görmemesi ve özellikler çocuklarını diğer çocuklarla sorun yaşaması gibi gençlik filmi sahneleri de mevcut.

Avatar Suyun Yolu’nun İlk Filmden Farkları

Benzerlikler dışında farklılıklar nedir diyecek olursanız bu kez başroldeki kahramanlarımızın yıllar içersindeki değişimleri ve bulundukları toplumdaki konumları ile ailelerinin genişlemesini görüyor ve izliyoruz. Bunun yanı sıra görsellik açısından da yine ilk filmdeki gibi harika sahneleri bu kez su dünyasında ve deniz canlıları ile görüyoruz.

Reklam

Ormanda yaşayan Na’vi halkı Mavi iken yeni filmde “Su halkı” ile tanışıyoruz. Onlar ise yeşil renkteler.

Avatar The Way Of Water Süresi Ne Kadar?

Filmin süresi tam 3 saat 12 dakika gibi rekor uzunlukta bir süre. Herkesin kolay dayanamayacağı bir süre. Ve yönetmen için de bu uzunlukta film izletmek maharet gerektiri. Ben filmi ilk 40 dakika sonrasındaki bir bölüm hariç sıkılmadan izledim. James Cameron’un Avatar filmlerinde oluşturduğu bu yeni halklar ve onların dünyasının güzel tasviri bu filmde de Su Halkının köyü yaşanması ve gelenekleri ile gayet başarılı çalışılmış ve yansıtılmış gözüküyor. İşte ta da bu tasvirlerin olduğu bölümler ya da su canlısı ile olan tanışma sonrası bölüm birazcık kısalsa iyi olabilirdi.

Avatar Suyun Yolu Müzikleri

Filmde The Weeknd “Nothing is Lost (You Give Me Strength)” tema şarkısını seslendirirken baş rol oyuncusu Zoe Saldana’da filmin önemli sahnelerinden birisinde duygusal bir şarkı seslendiriyor.

Avatar Suyun Yolu Hakkında Son Yorum

İlk filmi seyrettiyseniz ve beğendiyseniz bu filmi de özellikle 3D Imax izleyebilecekseniz izleyin kaçırmayın. Çünkü Avatar Suyun Yolu Avatar The Way Of Water evde izlenecek film değil. Bu görsel güzelliğe televizyonda izleyerek yazık edersiniz. Özellikle 3D izlediğinizde Neytiri’nin attığı bir ok salona doğru geliyor, deniz canlıları salona taşıyor ve yağmur yağdığında damlalar kucağınıza düşen zannediyorsunuz. İşte bunlar Filmin artıları.

Avatar Filmi Podcast’ini Dinleyin

#avatar #avatar2 #avatarsuyunyolu

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler