Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Avatar Suyun Yolu Yorumları Yazı ve Podcast – Tolga Yiğit

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Yukarıdaki Podcast’i her hangi bir siteye üye olamdan tıklayıp dinleyebilirsiniz.

2009’daki çok sevdiğimiz yapımdan sonra uzun süre bekleyip Avatar Suyun Yolu isimli devam filmine sonunda kavuştuk.

Avatar Suyun Yolu nasıl bir film?

Bu soruya en kestirme şekilde şu cevabı vereceğim : ilk filmin suda geçeni diye kısaca özetleyebilirim.

Filmin hikayesinde ilk filme göre çok büyük farklılıklar yok o yüzden de bu film için ilkinin önüne geçemiyor desem yeridir. Bu cümlem film kötü şeklinde algılanmasın. Tabii ki teknoloji olarak 3D ve Imax kullanılabildiği için özellikle bizim de izlediğimiz gibi bir salonda izlerseniz filmden çok daha büyük keyif alırsınız. Şunun altını çizmeliyim ki görsellik anlamında 3D ile birlikte çok güzel sahneler izliyorsunuz. Ancak hikaye akışı anlamında ilk filme olan benzerlikler dışında sonunu erkenden tahmin edebildiğiniz olaylar da izliyorsunuz. Bu da bu kadar büyük prodüksiyonun handikapları olarak göze çarpıyor. Örneğin karakterlerden birisinin daha filmin başındaki diyaloglarından anlıyorsunuz ki filmin ilerleyen dakikalarında kesin bu isim ölecek diyebiliyorsunuz. Ya da bir başka karakterin bir deniz canlısı ile olan ve herkesin karşı çıktığı dostluğunun filmin bir başka kritik sahnesinde işe yaracağını düşünüyorsunuz. Başka mahalleye taşınan yeni komşuların yeni mahallede kolay kolay kabul görmemesi ve özellikler çocuklarını diğer çocuklarla sorun yaşaması gibi gençlik filmi sahneleri de mevcut.

Reklam

Avatar Suyun Yolu’nun İlk Filmden Farkları

Benzerlikler dışında farklılıklar nedir diyecek olursanız bu kez başroldeki kahramanlarımızın yıllar içersindeki değişimleri ve bulundukları toplumdaki konumları ile ailelerinin genişlemesini görüyor ve izliyoruz. Bunun yanı sıra görsellik açısından da yine ilk filmdeki gibi harika sahneleri bu kez su dünyasında ve deniz canlıları ile görüyoruz.

Ormanda yaşayan Na’vi halkı Mavi iken yeni filmde “Su halkı” ile tanışıyoruz. Onlar ise yeşil renkteler.

Avatar The Way Of Water Süresi Ne Kadar?

Filmin süresi tam 3 saat 12 dakika gibi rekor uzunlukta bir süre. Herkesin kolay dayanamayacağı bir süre. Ve yönetmen için de bu uzunlukta film izletmek maharet gerektiri. Ben filmi ilk 40 dakika sonrasındaki bir bölüm hariç sıkılmadan izledim. James Cameron’un Avatar filmlerinde oluşturduğu bu yeni halklar ve onların dünyasının güzel tasviri bu filmde de Su Halkının köyü yaşanması ve gelenekleri ile gayet başarılı çalışılmış ve yansıtılmış gözüküyor. İşte ta da bu tasvirlerin olduğu bölümler ya da su canlısı ile olan tanışma sonrası bölüm birazcık kısalsa iyi olabilirdi.

Avatar Suyun Yolu Müzikleri

Filmde The Weeknd “Nothing is Lost (You Give Me Strength)” tema şarkısını seslendirirken baş rol oyuncusu Zoe Saldana’da filmin önemli sahnelerinden birisinde duygusal bir şarkı seslendiriyor.

Avatar Suyun Yolu Hakkında Son Yorum

İlk filmi seyrettiyseniz ve beğendiyseniz bu filmi de özellikle 3D Imax izleyebilecekseniz izleyin kaçırmayın. Çünkü Avatar Suyun Yolu Avatar The Way Of Water evde izlenecek film değil. Bu görsel güzelliğe televizyonda izleyerek yazık edersiniz. Özellikle 3D izlediğinizde Neytiri’nin attığı bir ok salona doğru geliyor, deniz canlıları salona taşıyor ve yağmur yağdığında damlalar kucağınıza düşen zannediyorsunuz. İşte bunlar Filmin artıları.

Avatar Filmi Podcast’ini Dinleyin

#avatar #avatar2 #avatarsuyunyolu

Reklam

Köşe Yazıları

İstanbul İçin Son Çağrı Film Yorumları

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Sayın yolcularımız uçağımız kalkmak üzere “İstanbul İçin Son Çağrı”

Başka bir evrende en güzel halleri ile yolları tekrar kesişen Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ İstanbul İçin Son Çağrı filminde tekrar partner oldular. Hakan Muhafız, Atiye, Aşk 101 gibi yapımların yönetmen koltuğuna oturan Gönenç Uyanık bu sefer İstanbul İçin Son Çağrı filminin yönetmen koltuğuna oturdu. Senaristliğini ise oldukça başarılı projeleri kaleme alan Nuran Evren Şit kaleme almış. 91 dk uzunluğundaki yapımın türü Romantik ve dram olarak sınıflandırılmıştır.

Film Serin, New York havalimanında bavulu başkası ile karışınca kendisini zor bir durumun içinde bulur. Bu sırada yolu Mehmet ile kesişen Serin, onunla birlikte kaybolan valizinin peşinde düşer. Bu süreçte Serin ve Mehmet, New York’ta aşk, evlilik ve sadakat üzerine bir keşfe çıkmalarını konu alıyor.

Film Nasıldı?

Öncelikle Aşkı Memnu ile aralarındakı uyumu gösteren Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ bu filmde bomboş otursalar bile kendilerini hayranlarına her türlü izletecek bir aurayı yakaladılar. Yani filmin konusu insanı çekmese bile oyuncular sayesinde yinede izlecenek bir yapım ortaya çıkarmışlar. Film direkt NewYork havalimanında başladığı için hızlı bir tempo ile başlayıp throwBack sahneleri ile karakter gelişimlerini tamamlayıp oldu bitti bir son ile bitiyor. İşin özü inişleriyle çıkışlarıyla ters köşe yapan ilk başta karakterin hareketine sinirlendirip sonra “tamam bu sahnede bu yüzden böyle davranmış” dedirten çok şey oldu. Türkçe konuşmaları dışında Türk olduklarını asla anlamayacağımız, hareketler ve tiplemeler amerikan vari olup mekan olarak NewYork kullanılması Türkçe Dublajlı yabancı romantik film izliyormuşum havası verdi. Ülke tanıtmaktan ziyade tüm globale hizmet eden bir yapım olmuş. Aşk NewYork’ta başkadır deyip iyi yanları gösterilen şehrin bu sefer kötü yanlarının gösterilmesi de hoşuma gitti. Yetişkin içerikli sahne olmaması da aile ile izlecek bir yapım olmasına olanak sağlıyor.

Kostümler, mekanlar, yan roller asla sırıtmayacak bir proje olmuş. İzlemesi gayet keyifli çerezlik bir film olarak nitelendirilebilir. İstanbul İçin Son Çağrı 24 Kasım itibari ile Netflix’de yayında, şimdiden herkese iyi seyirler.

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Fransa… Ordu… Joséphine… NAPOLYON FİLM İNCELEMESİ | NAPOLYON İzlenir mi?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Joaquin Phoenix’in Napoleon’u canlandırdığı, Ridley Scott imzalı Napolyon filmi bu cuma vizyonda. Sizlere nasıl anlatsam bilemedim. Film, ne kötüydü ne de çok iyiydi. Filmin aksine, fragmanların bana etkisi çok büyük olmuştu, büyük bir hype edinmiştim.

Napolyon Rolünde Joaquin Phoenix

Napolyon Film Yorumu

Phoenix’in muazzam oyunculuğuyla birlikte, Riddley Scott’ın yönetmenliğinde son zamanların en iyi işlerinden birine tanık olacağız hissine kapıldım. Filmi de o enerji ile izledim lakin, öyle olmadı dostlar. Film, beklentimin altındaydı.

Prodüksiyon, oyunculuklar, müzikler, savaş sekansları harikaydı. Hiç birine laf edemem ama, filmi özetleyecek olursam eğer; hani Youtube’da bir şeyler izlersin, hararetli bir yerindesindir, tam o sırada o manyakça bir sesi olan abimiz, konuşmasıyla bizi büyüler ve hepimizin bildiği o reklam araya girer ya. Hah! İşte filmin kurgusu tam da bu şekildeydi.

SİNEMAYLA KALIN.

Reklam

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Meksika Açmazı İzlenir Mi? Meksika Açmazı Yorumları

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Meksika Açmazı Filminde Öncelikle biz ne izledik?
Veya artık günümüzde komedi bu mu?
 Bence değil!

Mesut Süre, Anlatan Adam (İbrahim Türker) ve Fazlı Polat‘ın başrolünü paylaştığı (başka oyuncu yok 1, 2 sahnede gözüken bir kaç kişi dışında) Meksika Açmazı ilk haftasonunu 23.834 seyirci ile listede gerilerde kalarak vizyona girdi. Mesut Süre, Anlatan Adam ve Fazlı Polat’ın yaptığı 77 bölümlük yaklaşık 20 mn dinlenmeye sahip Meksika Açmazı bir podcast yayını olarak ortaya çıktı. Podcastların bu kadar tutmasına güvenen ekip bunu kamera karşısına geçerek seyirci ile buluşturup sinema ve podcast birleşimi bir iş yapmak istemiş. Lakin filmin sloganı bile yalan çıktı. Kesintisiz Kahkaha Sunuyoruz dedikleri filmde 90 dk boyunca bir kahkaha sesi bile duymadım. 1 – 2 yerde tebessüm edilmiş olabilir eee o kadar da olsun artık.

Filmin yönetmen koltuğunda ünlü korku filmi Siccin serisini yöneten tecrübeli isim Alper Mestçi oturuyor. Şimdi size sorum ” bir karavanın etrafında 90 dk boyunca oturup espri yapmaya çalışan 3 adamı çekmeye gerek var mıydı? Bunu bir tripod ve telefon kamerası yapmaz mıydı?” Türk korku sinemasına yön veren filmleri yöneten biri için oldukça zayıf bir iş olmuş olmuyor mu? Usta yönetmenin kendi sinematografisinde zayıf bir halka olarak yer bulacak. Ve korku türünde önemli bir yer edinmiş yönetmenin neden bu işi kabul ettiğini anlayamadım. Sanırım arkadaşlarının yanında olmak için yaptı.

Meksika Açmazı Nevşehir/ Kapadokya’da halı ticareti yapan bir adam 3 arkadaşa reklam yapmaları için yüklü para teklif eder. Kapadokyada kalacakları otel dolu çıkınca üçlüye yerleşkenin biraz dışında bir karavan tahsil eder ve orada misafir ederler. Tüm olaylar bu şekilde gelişirken gram komik olamayan, lise muhabbetine dönen filmde argo sözcüklerin minimum tutulması yine iyi bir şey sonuçta seyirciyi bir yerden memnun etmek lazım. Küfür kullanarak güldürmeye çalışıp batırmakta var işin içinde.

Sinemada film izlemenin bile lüks olduğu şu dönemde seyirciye yapılan bu para ve zaman haksızlığı gibi gözüken filme sponsor olan yatırımcılarda bu sonucun ardından hayal kırıklığı yaşayacaktır. Düşünsenize aşırı yorgunsunuz, evde sessiz bir ortam olmadığı için dinlenecek yer ararken sinemaya geldiniz, izleyicilerden kimsenin gülmediği veya sesinin çıkmadığı bir filme girip dinlenmek istiyorsunuz bu film tam öyle bir film kimse çıt çıkarmadan 90 dakika dinlenme vaadi sunuyor.

İşin özü zamanımız ve paramız kıymetli, sinema güzeldir ama her filmde değil.

Reklam

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Türkiye Dijital Platform Abone Sayıları 2023 En Çok Abone Hangi Platformda? (Temmuz – Eylül 23)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

www.justwatch.com’un verilerine göre Türkiye Dijital Platform Abone Sayıları 2023’ün 3. Çeyrek verilerine baktığımızda neler görüyoruz?

2023’ün 3. çeyreğinde SVOD pazar payları şu şekilde oluştu :
Yayın devi Blutv, Netflix’e göre %11’lik güçlü bir avantajla pazarın zirvesinde yer alıyor. Bu arada Netflix, Prime Video ve Disney+’ın toplamından %27 daha fazla payla hâlâ 2. sırada yer alıyor.

2023’te Dijital Platform3. Çeyrek Pazar payı gelişimi


Grafiğin en altında yer alan Mubi, Eylül sonu itibarıyla +%1’lik artışla en akıcı büyümeyi sergiliyor. Bu sırada Prime Video abone sayısını düşürdü ve %-1’lik bir kayıp yaşadı.

Disney Plus Abone Kaybetti mi?

Disney Plus’ın Ocak ayından bu yana abonelerini kaybediyor olduğunu da görüyoruz.

En Çok Abone Hangi Platformda? (Temmuz – Eylül 23)

Reklam

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar