Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Avengers 5 Filminin Adı Ne? Yönetmeni Kim Oldu?

Yayınlandı

Tarih

Shang-Chi-Avengers-5-Kang-Dynasty
Ayrıksı Kitap

Shang-Chi yönetmeni Destin Daniel Cretton, Mayıs 2025’te vizyona girecek olan Avengers: The Kang Dynasty ile ilişkisi olduğunu doğruladı.
Destin Daniel Cretton, Marvel Sinematik Evrenine döndüğünü ve Avengers: The Kang Dynasty’yi yöneteceğini doğruladı. Avengers: Endgame’in piyasaya sürülmesinden ve Aşama 4 listesinin ortaya çıkmasından sonra, bir sonraki Avengers filminin ne zaman çıkacağına dair sorular ortaya çıkmaya başladı. Marvel Studios, San Diego Comic-Con 2022’de beşinci Avengers filmi için planlarını açıkladı. Resmi olarak Avengers: The Kang Dynasty olarak bilinen film, Mayıs 2025’te vizyona girdi ve bunu sadece altı ay sonra Avengers: Secret Wars izleyecek. Haber, izleyicilere MCU’nun nereye gittiğine dair bir yol haritası verdi ve Kang the Conqueror’u (Jonathan Majors) ve çoklu evrenin anahtar olacağını doğruladı.

Destin-Daniel-Cretton-and-Simu-Liu-on-Shang-Chi-Set

Marvel’in Yenilmezler: Kang Hanedanı ve Yenilmezler: Gizli Savaşlar duyurusunun şaşırtıcı kısımlarından biri, Kevin Feige’in kimlerin yaratıcı bir şekilde yer alacağını açıklamamasıydı. Raporlar, Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi’nin yönetmeni Destin Daniel Cretton’ın Avengers 5’i ele almak için sıraya girdiğini hızla ortaya çıkardı. Kang’ın çoklu evren hanedanı. Loveness, sosyal medya şakalarıyla katılımını oldukça net bir şekilde ortaya koymuş olsa da, Marvel Studios, Avengers: The Kang Dynasty’nin yaratıcı ekibinin her iki üyesini de resmi olarak doğrulamadı.

ComicBook ile yaptığı yeni bir röportajda Destin Daniel Cretton, Avengers: The Kang Dynasty’yi yönettiğini doğruladı. Yaklaşan Disney+ şovu American Born Chinese’i tanıtmak için New York Comic Con’da. Röportajın sonuna doğru, haber ajansı Cretton’a Avengers 5’i yöneteceği yönündeki haberlerin doğru olup olmadığını sordu. “Bu doğru mu? Bence de [gülüyor]” diyerek projenin müjdesini verdi.

Cretton’ın Avengers: The Kang Dynasty’i yönettiğinin teyidi, zaten oldukça yüksek olan bir projede heyecanı artırmaya devam etmeli. Cretton’ın kamera arkasındaki yetenekleri, Brie Larson’ın oynadığı Short Term 12 draması sayesinde uzun zamandır biliniyor. Shang-Chi ile MCU’daki ilk çıkışı, büyük eleştiriler aldı (Rotten Tomatoes’da %91) ve 430 milyon doların üzerinde hasılat yaparak pandemi sırasında gişede çok iyi performans gösterdi. Cretton, MCU’nun muazzam hareketini kişisel karakter hikayeleriyle dengeleyebileceğini ve yerleşik kanon üzerine eğlenceli yollarla inşa edebileceğini Shang-Chi aracılığıyla kanıtladı. Tüm bunlar, Avengers: The Kang Dynasty ile ona yardımcı olmalı.

Shang-Chi 2’yi Kim Yönetecek?

Cretton’ın Shang-Chi 2’yi yönetip yönetemeyeceği (ve eğer öyleyse, bunun ne zaman olacağı) hakkında sorular hala devam ediyor olsa da, Marvel Studios, Avengers 5 ile özel bir şey sunacağı konusunda ona çok güvenmeli. MCU’da Chi (Simu Liu), Captain Marvel (Brie Larson), Wong (Benedict Wong) ve Hulk (Mark Ruffalo) ve muhtemelen bir sonraki MCU filminde de aynısını yapacak. Avengers: The Kang Dynasty için baskı daha yüksek olacak, ancak Cretton’ın bunu kaldırabileceğinden şüphe etmek için çok az neden var.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Sinema

Tolga Örnek’in Yeni Filmi “Mucize Aynalar”ın Vizyon Tarihi Belli Oldu

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Mucize Aynalar Ne Zaman
Ayrıksı Kitap

Yapımını Orchestra Content’in, yönetmenliğini Tolga Örnek’in üstlendiği, altı farklı Aziz Nesin hikayesinden sinemaya aktarılan ‘Mucize Aynalar’ filminin vizyon tarihi açıklandı. Nesin Vakfı’nın desteğiyle ve vakfın 50. yılında hayata geçirilen film, 24 Şubat’ta tüm Türkiye’de sinemalarda seyirciyle buluşacak.

Kariyerini bir süredir Los Angeles’ta sürdüren yönetmen Tolga Örnek, edebiyatımızın usta ismi Aziz Nesin’in hikayelerini muhteşem bir oyuncu kadrosu ile sinema perdesine taşımak üzere senaryosunu da yazdığı komedi filmi ‘Mucize Aynalar’ için altı yılın ardından Türkiye’ye döndü.

‘Mucize Aynalar’ın başrollerinde; Cengiz Bozkurt, Boran Kuzum, Şebnem Bozoklu, Zerrin Sümer ve Eren Demirbaş yer alırken, konuk oyuncu kadrosunda İştar Gökseven, İdil Fırat, Galip Erdal gibi usta isimler göze çarpıyor.

Farklı anlatımı ve orijinal görsel dünyasıyla öne çıkacak film, seyirciyi eğlenceli, sürprizlerle dolu bir anlatımla hem gerçekçi hem de gerçeküstü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

‘Mucize Aynalar’, 24 Şubat’ta vizyonda…

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler