Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Kim Bu Aile Filmi Nasıldı?

Bugün vizyona giren Kim Bu Aile filmini sizler için Çarşamba günü galada izledik. Dilerseniz film hakkındaki yorumlarıma geçelim.

Yayınlandı

Tarih

Kimbuaile-1
Ayrıksı Kitap

Başrollerinde Cengiz Bozkurt, Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu, Altan Erkekli, Doğan Can Sarıkaya ve Ferit Aktuğ‘un bulunduğu Kim Bu Aile filmi bugün vizyona girdi. Filmin yapımcı şirketi Oscar ödüllü Parazit filminin sahibi ile aynı. Bundan ötürü biz filmi izlerken ”Sıradan bir Türk Filmi” izlemeyeceğimizi tahmin etmiştik ve öyle de oldu. Zaten tür bakımından Aksiyon/Komedi türü de çok sık karşımıza çıkan bir tür değil.

Sıradan Türk Filmlerinden kastım, anlamsız senaryolar, gereksiz ve kalitesiz dövüş sahneleri, bayat espriler içeren yapımlar. Fakat Kim Bu Aile Filmi kesinlike sıradan bir Türk Filmi değil. Kaliteli şakalar, muazzam dövüş sahneleri ve daha bir çoğu.. Tabii ki filmin benim için birkaç eksi noktası da var fakat önce olumlu kısımlardan bahsetmek istiyorum.

Benim için bir dizi veya filmdeki en önemli şeylerden birisi karakter gelişimi ve karakterin film başından sonuna ortaya koyduğu tutalılığıdır. Bu konuda film gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Özellikle Onur Buldu ve Doğan Can Sarıkaya’nın karakterleri. Ayrıca Onur Buldu’nun karakteri çok yönlü bir dolandırıcı yaptığı ve içinde olduğu şakalar tek kelime ile muazzam. Doğan Can’ın karakteri ise gaspçı bir çocuk fakat karakterin en önemli özelliği koşusu. Film sonrasında da Doğan Can ile bulduğumuz konuşma fırsatında bize daha önceden de koşuculuk yaptığını ve bundan dolayı karaktere rahatça girebildiğini de söyledi. O videonun tamamını da aşağıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca kendisine de teşekkürlerimi iletiyor ve koşu yarışında bir kez daha geçebileceğimi söylüyorum 🙂

Güzel şakalar sadece Onur Buldu’nun karakteri ile sınırlı değil. Film genelindeki şakaların çoğu gülümseme ve bir kısmı da kahkaha atmamı sağladı. Bu arada birkaç sahnede sanırım Cem Yılmaz göndermesi de yapılmış. O sahneleri potansiyel Spoiler’dan ötürü söyleyemeyeceğim. Ayrıca film sıradan bir Türk filmi gibi dövüş sahneleri içermiyor çünkü bu filmin dövüş eğitimi Koreli bir ekip tarafından özenle sağlanıyor. Dövüş sahnelerinin final hariç eser miktarda olması benim izlerken biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da final sahnesi bana o hayal kırıklığını unutturdu.

Her Filmde Olduğu Gibi Bu Filmin De Gelelim Kötü Yanlarına

Öncelikle film çok uzun bir süreye sahip fakat buna kesinlikle değiyor. Filmin orta kısımlarında aklıma ”Bunlar nasıl bir zamanlamada geçiyor?” sorusu takıldı. Filmin başında operasyonun 3 gün süreceği söyleniyor ancak filmin içinde sanki o süre aylara uzanmış gibi duruyor. Ayrıca anlamsız birkaç ”polis yazılımları” vardı fakat oraları kısa kesmek için kabul edilebilir gibi duruyor.

Klişe bakımından maalesef yapacak bir şey yok, her filmde karşımıza çıkıyor bu olay ve bu filmde de çok az da olsa var. Fakat asıl filmi izlerken hoşuma gitmeyen gerçek bir şey vardı. Birazcık filmden bahsetmem gerekirse Cengiz Bozkurt bir polis komiseri karakterini oynuyor ve kızı olan Beste Kökdemir’in karakterinin mesleğin çok tehlikeli olduğu gerekçesi ile polis olmasını istemiyor fakat karakter koşa koşa gidip polis oluyor. Bu biraz sinir bozucu olsa da göz ardı edilebilir bir şey fakat bu karakterin gücü ne böyle?

Filmin bir kısmında x dövüş sanatı eğitimi almış vs deseler de bu dövüş sanatı ile ilgili değil ki sadece. Bu karakter bir Avengers üyesi gibi güçlü.

(Editör Notu : Beste Kökdemir yeni projesi Altay’da yerli süper kahramanların yer aldığı bir yapımla karşımıza çıkacak.)

Reklam

Fakat filmin en büyük sorununun bu olması beni bir tık neşelendirdi. Yani çok da kafaya takılacak bir sorun değil 🙂

Kim Bu Aile filmi 7 Ekim Cuma itibari ile vizyona girdi! Ben kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Gala da çok keyifli geçti videoda göreceksiniz zaten ve galada emeği olan herkese bu güzel gece için çok teşekkürler.

Sinema

Hiç Düşündünüz Mü Avatar’ın Navi İnsanlarının Rengi Neden Mavi? Yapımcı James Cameron Açıklıyor!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Avatar Navi Mavi İnsanlar
Ayrıksı Kitap

Avatar filminin ve yakında çıkacak olan devam filmi Avatar: The Way of Water’ın yönetmeni James Cameron, Navi halkının neden mavi olduğunu açıklıyor…

Navi halkı, Pandora’da yaşayan üç fit uzunluğunda uzaylılardır ve hepsi mavidir. Bu, hiçbir zaman filmlerle açıklanmamıştır.

Rengin bilimsel bir nedeni olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

James, Empire’a mavi rengi seçtiğini; çünkü, zaten aynı renkte olan başka karakterler olmadığını açıkladı.

“Renge gelince: Yeşil alındı. Yeşil, uzaylıların uzun bir tarihi vardı. Artı, Hulk. Ve insan renkleri, pembeler ve kahverengiler yabancı değildi. Sünger Bob sarıydı,” dedi James . “Bu hemen hemen mavi ve mor kaldı. Mor benim en sevdiğim renk; ama, onu Eywa ve Navi için kutsal olan herhangi bir şeyle ilişkilendirerek yaptığımız ana biyolüminesans renklerimizden biri için kullanacağımızı düşündüm.

Reklam

“Ayrıca annem bana üç metre boyunda altı göğüslü mavi bir kadın gördüğü rüyasını anlattı. Güzel görüntü. Onu çizdim ama altı göğüs olayı göründüğü kadar iyi görünmedi, artı reytingi alt üst ederdi. Yani, her neyse… mavi” diye ekledi.

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Sinema

“Super Mario Bros.” Filminin Resmi Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Super Mario Bros Fragman
Ayrıksı Kitap

Mario adlı bir tesisatçı, kardeşi Luigi ile birlikte bir yeraltı labirentinden geçerek yakalanan bir prensesi kurtarmaya çalışırlar.

Filmde; Mario’yu Chris Pratt , Prenses Peach’i Anya Taylor-Joy ve Luigi’yi de Charlie Day seslendirmektedir.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Vizyon Günlükleri: Wakanda Forever, Holy Spider, Klondike

Yayınlandı

Tarih

588FA771-34D0-411E-9BEA-CD6BFE8755A2_1_201_a
Ayrıksı Kitap

Şu anda sinemada izleyebileceğiniz bazı filmlerin yorumları;

Holy SpiderÇarşaftan Torba

Abbasi’nin işlerine baktığımızda; imge ve simgelerle süslenen tekinsiz atmosfer yaratan bir yönetmen. Border’da azınlık probleminden içe içe geçmiş cinsiyet rollerine oldukça ilginç bir bakış atması, kendisini günümüzün ezber bozan isimlerinin arasına kattı. Bu Cannes ödüllü yeni filmi, radikal islamlaşmanın beraberinde getirdiği utanmaz sıkılmaz sonuçların yeni bir dışavurumu. İran’da ki İslam rejimin yeni yeni darbe aldığı şu günlerde, bu direnişin sembolü olabilecek bir film Holy Spider. 

Örümcek Katili lakaplı adamın şehirdeki seks işçilerini bir bir öldürmesi üstüne İran’ın kutsal şehri Maşhad’a gelen kadın gazeteci Rahimi’nin hikayesini anlatıyor film. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla birlikte gizem yaratmamaya özen gösteriyor Abbasi. Kara bir çarşaftan veya Orta Doğu’nun geleneksel motifleriyle süslenmiş bir halıdan ceset torbası yaratarak bu coğrafyadaki kültürleri zan altında bırakıyor. Kadın cinayetlerinin politik olduğu konusunda hemfikir ve bu konuda oldukça sinirli ve provakatif. Finaliyle birlikte katarsisle bulanmış bir dilemmayı seyirciye sunuyor. Ama filmin senaryo olarak basit ve gösterişsiz kaldığını da söylemek gerek. 

Reklam

AUFF’22

Black Panther: Wakanda Forever

Anısı Üzerine

Chadwick Boseman’ın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılmasının üzerinden iki yıl geçti. Varlığından daha çok yokluğunda kıymet bildiğimiz isimlerden birisi oldu Chadwick Boseman. Hâlâ onun gidişinin acısı ve etkisi geçmemişken geliyor Wakanda Forever. 

Boseman’ı her anında yad eden bir yas filmi Wakanda Forever. Anıları ve anısı üzerinden oluşturduğu senaryo iskeleti ve dramatik yapıyı layığıyla yerine getiriyor. İlk filmin siyahi kültüründe önemli yer edinmesi ve ödül sezonunda gelen başarısının ardından gelen serinin devam filmi, genel Marvel yapımlarından farklı ve daha özenli bir iş. Yine bu yıl da en az ilk film kadar sahiplenilecek ve sayılacaktır. MCU’da ilk kez gördüğümüz su altı sahneleriyle bambaşka bir deneyim sunarken, feminizm ve farklı etnik kimlik üzerinden verilen mesajların kendisiyle çelişmesi gerçekten o da bambaşka bir durum. 

Klondike

Reklam

Savaşın Beraberinde

Yaşanan uluslararası uçak kazasının ardından Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan bir çiftin kendilerini ayrılıkçı grupların zorlaması altında bulurlar. Klondike’nin esinlendiği korkutucu gerçekliğin hâlâ devam etmesi, filmin şok etkisini daha da arttırıyor. Filmin sınır olan bir bölgede geçmesi insanlığın geldiği son noktayı işaret eden önemli detaylardan. Başarılı bir sinematografisi ve mükemmel bir kadın oyuncu performansını da içinde barındırıyor. Bu tür unsurları yetkin bir şekilde harmanlayan Klondike, bir yönetmen başarısı adeta.

AUFF’22

Devamını Okuyun

Popüler