Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Bir Korku Antolojisi Dizisi: Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Antoloji (seçki) türünde korku dizileri çok fazla rast gelmediğimiz bir şey. Bu türde çok fazla film olmasına rağmen ne yazık ki diziler bir elin parmağını geçmeyecek sayıda. Özellikle korku türüne katkıda bulunmuş yönetmenlerin görece kısa sürelerde neler ortaya koyabileceklerini izlemek aslında çok heyecan verici bir deneyim. Fakat gelin görün ki çok sayıda yönetmeni ortak bir projede bir araya getirmek anladığım kadarıyla kolay olmuyor. Ya böyle bir işin arkasında Guillermo Del Toro gibi dev bir isim olacak ya da Netflix gibi bu işe büyük bütçeler ayırabilecek bir şirket olacak. Bu iki ismin bir araya gelmesi sonucunda uzun bir aradan sonra nihayet bir korku antolojisi dizisi izleyebildik. Yanlış hatırlamıyorsam en son “Masters of Horror” projesiyle böyle bir işe girişilmiş ve ortaya inanılmaz filmler çıkmıştı. Örneğin “John Carpenter’s Cigarette Burns” filmi tek başına bir korku şaheseri olabilmeyi başarmıştı.

Guillermo del Toro’nun sunumuyla izlediğimiz “Cabinet of Curiosities” ise en baştan söylemek gerekirse ne yazık ki “Masters of Horror” dizisinin gerisinde kalmış. Yine de “Masters of Horror”ın iki sezon olduğunu göz önüne alırsak “Cabinet of Curiosities” dizisinin şansı hala devam ediyor. Bu demek değil ki “Cabinet of Curiosities” kötü bir dizi. Birbirinden yetenekli yönetmenlerin çektiği sekiz filmden oluşan dizide haliyle hem çok kötü hem de çok iyi işler mevcut.

Lot 36 (yön. Guillermo Navarro) 6,5/10

Listedeki filmler arasında uzun metraj filmi olmayan tek isim `Guillermo Navarro`. Kendisi hep televizyon projelerinde bölüm yönetmenliği yapmış bir isim. Asıl işi ise görüntü yönetmenliği. Bu anlamda özgeçmişi baya iyi. “Desperado”, “From Dusk Till Dawn”, “the Devil’s Backbone”, “Pan’s Labyrinth” ve “Pacific Rim” gibi pek çok önemli filmde görüntü yönetmenliği yapmış. Del Toro’nun hemen hemen her filminde de bulunmuş. Projede Del Toro’ya ait olan iki kısa hikâyeden biri de bu. Yabancı düşmanı ve bir savaş gazisi olan Nick, açık artırmayla aldığı terk edilmiş bir depodan çıkacak malzemeleri satarak borcunu kapatabilmenin hayalini kurmaktadır. Borcunu kapatamaması halinde başının büyük bir belaya gireceğinin de farkındadır. Bu yüzden depoda bulduğu birkaç eski kitabı ve eşyayı para etmesi umuduyla bir antikacıya götürür. Bulduğu üç kitap tahmin ettiğinden de çok para getirecek gibidir. Ancak dördüncü kitabı da bulup getirmesi halinde bir servet kazanacağını öğrenir. Bu yüzden depoya geri döner ve heyecanla dördüncü kitabı aramaya koyulur. “Lot 36”, hak ettiği yerde olduğunu düşünmediğim usta oyuncu Tim Blake Nelson’ın harika oyunculuğu ve merak uyandırıcı konusuyla ortalamanın bir tık üstünde bence kaliteli bir bölümdü.

Reklam

Graveyard Rats (yön. Vincenzo Natali) 7/10

90’lı yılların unutulmaz gerilim filmlerinden biri olan Cube (1997) filminin yönetmeni tarafından çekilen “Graveyard Rats”, kesinlikle dizinin en eğlenceli bölümüydü. Masson, borçlarını kapatabilmek için mezar hırsızlığı yapmaktadır. Cesetlerin üzerinde para edecek ne var ne yoksa almakta, hatta altın kaplama dişleri varsa onları da söküp çalmaktadır. Ancak Masson’un bir sorunu vardır. Kazdığı mezarlarda cesetleri yiyen fareler ölülerden geriye hiçbir şey bırakmamaktadır. Ve Masson ile fareler arasında amansız bir mücadele baş gösterir. Fare fobiniz varsa bu bölümden uzak durmanızı tavsiye ederim.

The Autopsy (yön. David Prior) 8,5/10

Dizinin en iyi bölümü ise “the Murmuring” ile birlikte buydu. 2020 yılının en iyi korku filmlerinden biri olan “the Empty Man” filmini yöneten David Prior, bu bölümle birlikte tek kurşunluk bir yönetmen olmadığını ve gelecek için de umut vaat ettiğini göstermiş oldu. Amerikalı ünlü yazar Michael Shea’nın kısa öyküsünden uyarlanan “the Autopsy”, hem merak uyandırıcı hikayesi hem de gerilim dolu otopsi sahneleriyle kesinlikle ilk sezonun en iyi bölümü olmayı başardı. Şerif Nate Crave’in görev yaptığı kasaba, birbirinden korkunç cinayetlerle çalkalanmaktadır. Kurbanların her geçen gün arttığı bu kasabada katili yakalamak hiç kolay olmayacaktır.

The Outside (yön. Ana Lily Amirpour) 5,5/10

Reklam

A Girl Walks Home Alone at Night (2014) isimli korku filmiyle muhteşem bir ilk filme (debut) imza atan Ana Lily Amirpour, bu seçkide filmini en çok merak ettiğim yönetmenlerden biriydi. Belki de beklentilerimin de yüksek olması sebebiyle Amirpour’un filminin beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemeliyim. Stacey, kendini çalışma arkadaşı kadınlara kıyasla oldukça çirkin bulan evli bir kadındır. Bir gün o süslü püslü kadınlar gibi olabilmek adına, daha sonra kendisinde hem alerjiye hem de psikolojik sorunlara yol açacak olan bir güzellik kremi kullanmaya karar verir. Ancak kremi her sürdüğünde güzelleşmek bir yana daha da çamura batacaktır. “the Outside”, kadınlar hakkındaki ön yargıların ilginç bir şekilde bir kadın yönetmen tarafından hunharca sömürüldüğü bir film. Keşke Amirpour, filmin başlarında gördüğümüz baltayı daha bir yerinde kullanıp şöyle kaliteli bir slasher filmi çekseymiş.

Pickman’s Model (yön. Keith Thomas) 6,5/10

The Vigil (2019) korku filmiyle ortalama denebilecek bir ilk filme imza atan Keith Thomas, dizide H. P. Lovecraft’ın kısa hikayesini filme almış. Aslında Muazzam Bir Potansiyelle Başlayan Film, Anlamsız Ve Belirsiz Bir zaman atlaması sonrası baya bir güç kaybediyor. Sanat öğrencisi Will Thurber, çizdiği birbirinden korkunç resimlerle hem hocalarını hem de öğrencileri rahatsız eden Richard Pickman isimli gizemli bir ressamla arkadaş olur. Açıklayamadığı bir hayranlık da duyduğu bu adamın çizdiği resimlerin canlılığı bir süre sonra Thurber’ı da korkutacak ve kendisini içinden çıkılmaz bir dehşetin ortasında bulmasına yol açacaktır. Filmin cesaret dolu sonunu takdir etmekle birlikte dediğim gibi elindeki potansiyeli bence yeteri kadar iyi kullanamamış bir film var karşımızda.

Dreams in the Witch House (yön. Catherine Hardwicke) 4/10

Twilight (2008) filmiyle tanınan Catherine Hardwicke ne yazık ki dizinin en kötü bölümüne imza atmış. Walter Gilman, ikiz kız kardeşi Epperley’nin ruhunun kayıp ruhlar ormanına çekildiğine küçük yaşta trajik bir şekilde şahit olur. Bu andan itibaren aklında onu kurcalayan tek bir soru olacaktır. Kız kardeşini bir kez daha olsun ölmeden önce görebilecek ya da onunla iletişim kurabilecek midir? Yine H. P. Lovecraft’ın kısa hikayesinden uyarlanan bu bölüm, hem Rupert Grint’in abartılı kötü oyunculuğu hem de karman çorman hikayesi yüzünden rezil bir iş olmayı başarmış! Biraz cadı, biraz hayalet biraz da “exorcism” olsun derken film bulamaç gibi olmuş.

Reklam

The Viewing (yön. Panos Cosmatos) 6,5/10

Mandy (2018) isimli korku filmiyle bir auteur yönetmen olacağının sinyallerini veren Panos Cosmatos, kendisine de yakışır şekilde dizinin en ilginç bölümlerinden birini çekmiş. Kendini toplumdan soyutlamış şekilde hayatına devam eden oldukça zengin Lionel Lassiter, özel bir görüşme için evine müzisyen, fizikçi, yazar ve medyum olmak üzere dört kişiyi (bir kadın üç erkek) davet eder. Bir masa etrafında ot çekmek suretiyle başlayan sohbet, ilerleyen dakikalarda Lassiter’ın misafirlerine meteor olduğunu iddia ettiği bir taş parçasını göstermesiyle birlikte sarpa sarar. Tüm film ekibinin kafaları çok iyiyken çekilmiş gibi duran film, deneysel işleri sevenler için bulunmaz bir nimet. Ancak filmin bu tarz işlere alışık olmayanlar için de bir eziyet olacağı aşikâr.

The Murmuring (yön. Jennifer Kent) 8/10

The Babadook (2014) filmiyle son zamanların en iyi korku filmlerinden birini bizlere armağan eden Jennifer Kent, yine filminin baş rolüne kırılgan bir kadını koymayı ihmal etmemiş. Del Toro’nun kısa bir hikayesinden uyarlanan film, aslında oldukça klişe bir hayalet hikayesi anlatıyor olmasına rağmen bu tarz klasik korku hikayelerini izlemeyi sevdiğim için benim çok hoşuma gitti. Nancy ve Edgar Bradley çifti hayatlarını kuşlara adamış birer bilim insanlarıdır (kuş bilimciler). Yaptıkları çalışmalar akademik çevrede de büyük ses getirmektedir. Bir sonraki çalışmaları için gözlerden uzak bir yerde büyük bir ev kiralarlar. Ancak kaldıkları evin bir önceki sakinleri, özellikle de Nancy’e kuşlar aracılığıyla pek rahat vermeye niyetli değil gibidir. Filmin imdb puanı çok düşük. Bunun sebebini de anlayabiliyorum; çünkü bu tarzda çok fazla film çekildi. Fakat filmin yine de kendisine has bir güzelliğinin olduğunu düşünenlerdenim. Özellikle de kuşların filme dahil edilme şekli anlatımı zenginleştirebilmiş.

Reklam

Köşe Yazıları

Avatar The Last Airbender Yorumları | Avatar Son Hava Bükücü 2024

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Avatar Son Hava Bükücü animasyon dizisinden uyarlanan Avatar The Last Airbender canlı aksiyon dizisi yayınlanmaya başladı.

Yıllar önce Nickelodeon TV’de izlediğimiz animasyon dizisi acaba M. Night Shyamalan’ın 2010 yapımı Son Hava Bükücü filmi gibi hayal kırıklığı mı olacak diye merak ediyorduk.

Ancak izlediğim bu yeni Avatar çok da hayal kırıklığı yaratmadı. Özellikle film versiyonunu düşününce bu dizinin görsel efektleri ve gördüğüm mekan tasvirleri olarak çok iyi bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim. Karakterler ve hikaye açısından ise durum biraz daha zayıf.

En sonda söyleyeceğimi en başta belirtmem gerekirse tabii ki animasyon dizisi her zaman için benim açımdan bir numara olmaya devam edecek ancak Netflix‘te izlediğim dizi şunu gösterdi ki görsel efektler ve mekan tasvirleri istenirse çok güzel uyarlanabiliyormuş.

Avatar: The Last Airbender Avatar Son Hava Bükücü’nün Eksikleri

İyi bir uyarlama diyorum ama şunu da belirtmeliyim belki de dizide yapılan bazı değişiklikler izleyenlerin bir bölümü için olumsuz olabilir. Örneğin bunlardan birisi hikayenin akışının animasyona göre biraz değişik olması ve bazı olayların yerlerinin değişmesi. Hatta animasyonda “Birinci Kitap : Su”da görmediğimiz Prenses Azula, babası Ateş Kralı Ozai ile birlikte hikayeye daha erken ve daha fazla sahne ile dahil edilmiş. Bu kimi izleyiciyi memnun etmeyebilir benim için de bu değişiklikler az da olsa keyfimi kaçırdı. Ayrıca animasyon diziyi çok uzun zaman önce izlediğim için hikaye anlatımında yeri değişen yani öne veya daha ileri bir sahneye alınan olaylar nelerdi hatırlayamadığım için bu dizideki akış kafamı karıştırdı.

Diğer eksiklikler ise dizinin özellikle ilk sezonunda komik unsurların azalması ve Aang’in Katara’ya olan kimi zaman kıskanmaya dönüşen sevgisinden eser kalmaması. Biri çocuk ikisi ergen, birisi komik ve obur kanatlı lemur ile kocaman dostumuz Appa’dan oluşan beşlinin başından geçen komik olaylar ve onların verdiği çocukça tepkilerin eksikliği dizinin tüm alameti farikasını ortadan kaldırıyor. Özellikle 3. bölümden 7. bölüme kadar hikaye bu yüzden hantallaşıyor. Hatta bazı drama sahneleri artınca bazen tempo da düşüyor.

Iroh Amca’nın animasyonda daha karikatürize komik mizacı yerine burada daha çok “öğreten (akil) adam” olması da eksik unsur olmuş. Çünkü hem karikatürize hem de akil adam olan Iroh’daki denge animasyonun en büyük artılarından biriydi. Aang, Katara ve Sokka’nın başından geçen maceralardaki komediye ek olarak Iroh da hikayeye komedi ve keyif katıyordu.

İzlediğimiz bu Live Action yani Canlı Aksiyon dizsinin ilk sezonunda komik sahneler ve eğlence biraz eksik kalmış. Çünkü animasyona göre hikayeyi birazcık kısaltmışlar.

Ayrıca Netflix Türkiye’nin en büyük eksiği ise animasyondaki seslendirme sanatçıları ile çalışmamaları. Bu beni üzen faktörlerden birisi bu oldu. En azından Aang, Katara ve Sokka ile Prens Zuko ve Amcası Iroh’nun dublajı animasyondaki sanatçılar tarafından seslendirilseydi çok iyi olacaktı.

Gelelim dizinin oyuncu kadrosuna : Dizinin cast’ı nasıl?

Reklam

Avatar The Last Airbender Oyuncu Seçimleri Nasıl?

Dizinin oyuncuları animasyondakilere çok benzer isimlerden seçilmiş bu anlamda iyi çalışılmış olduğunu söyleyebilirim. Ama One Piece’deki kadar başarılı değil. One Piece’in oyuncu benzerlikleri eşsizdi, Avatar The Last Airbender’ın bazı oyuncuları da ona yakın başarıya sahip. Ama hiç benzetemediğim oyuncular da var. Mesela Azula, Mai ve Ty Lee gibi. Dizideki Katara da kabulum ama animasyondaki orijinal Katara bu değil.

Avatar The Last Airbender – Elizabeth Yu – Prenses Azula

Görsel açıdan da animasyona çok benzer düzeyde mekanlar görmek çok iyiydi. Dizinin 2010’daki filme göre çok daha başarılı bir yeniden çekim olmasının sebebi Animasyon’a imza atan iki yapımcının bizzat bu projede de işin başında olması. Ama onlar da sanki animasyondaki hikaye anlatımın eksik kaldığını düşünerek Azula’yı ilk sezona da eklemek gibi düzenlemelere girmişler. Bilemedim.

Avatar The Last Airbender İçin Son Söz

Avatar The Last Airbender dizisi, animasyon dizisinin yerini tutmasa da canlı aksiyon dizisi olarak başarılı efektleri, mekan tasvirleri ve diğer teknik artıları ile izlenir bir dizi olmuş. Ama animasyon Avatar The Last Airbender gibi bir baş yapıt değil.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Dört Kız Kardeş Filmi Yorumları | Spoilersız

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Tunus’un Oscar adayı Dört Kız Kardeş, belgeseli aslında ilginç bir belgesel çünkü tam bir belgesel de değil. Olayın kahramanı Olfa ve dört kızının belgeselde yer alması gerekirken en büyük iki kızı evi terk edince ailenin yaşadığı acıyı hafifletmesi için yönetmen Kaouther Ben Hania’nın önerisiyle, iki oyuncu kayıp kızların rolünü üstlenerek belgeselde yer alıyor. Ve bir yandan bir belgesel seyrederken bir yandan bir terapi seansı ve diğer yandan da bu olayların kamera önünde canlandırmasının yapıldığı bir yapımı izliyoruz.

Olfa’nın geride kalan iki küçük kızı da kendilerini canlandırıyor ve ailenin yaşadıkları, acıları ve kaygıları bir terapi seansı gibi perdeye yansıyor. Dört Kız Kardeş bir çok şeyi aynı anda sorguluyor : aile, travmalar, toplumsal olaylar, siyaset vb.

Filmin ilginç bir akışı olduğunu da belirtmeliyim. İlk başta, kayıp iki kızın geride kalan anne ve küçük iki kızında bıraktığı etkiyi izliyoruz. Özellikle kayıp iki kızın yerine onlara benzeyen iki oyuncu eve gelince hüzünlü anlar yaşanıyor ve yaralar yeniden depreşiyor. Sonrasında Olfa’nın çocuklarını doğurup nasıl tek başına kızlarını büyütmek zorunda kaldığını zaman zaman gülerek zaman zaman hüzünlenerek izliyoruz. Aslında çok da tanıdık gelen sahneler olduğunu da görüyoruz. Tıpkı bizden bir hikaye izler gibiyiz.

Filmin ikinci yarısında hatta son yarım saatinde olaylar çok başka bir yöne doğru ilerliyor ve gördüklerinize üzüntüyle sinirlenirken büyük iki kızın nereden nereye evrildiklerini görünce şok yaşıyorsunuz. Film tokat yemişsiniz etkisi yaratarak bitiyor.

Reklam

Dört Kız Kardeş Belgeselini Kimler İzlemeli?

Özellikle kadınların seyretmesi gereken etkileyici bir belgesel ile karşı karşıyayız. Ve tabi ki bu film sadece kadın izleyiciye hitap etmiyor İnsan ilişkileri, ailelerin baskıları, toplumsal baskılar ve ön yargılar ile siyasetin halkları dini de kullanarak nereye sürüklediğini görmek isteyenler için haftanın en çarpıcı ve önemli yapımı. Mutlaka izleyin.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

İyi Bir Aile Değiliz Yorumları | İyi Bir Aile Değiliz’i Kimler İzlemeli?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Vizyona girmesinden 9 gün önce izlediğim İyi Bir Aile Değiliz filmi ben de iyi ve değil hislerini bıraktı. Peki iyisi ve handikapları ile İyi Bir Aile Değiliz filmi nasıl bir film? Hangi filmleri sevenlere hitap ediyor?

Haftanın En Dikkat Çekici Filmlerinden

İyi Bir Aile Değiliz filmi bu hafta sonunun en dikkat çekici filmlerinden birisi. Özellikle ilk bir saatlik bölümü bu tarz kara komedi filmlerini sevenler için ideal olduğu gibi benim son yıllar içersinde Türk yapımı kara komedi olarak izlediğim en iyi filmlerden birisi diyebilirim.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Handikapları

Ancak son yarım saatte ise işler biraz benim açımdan değişti filmin finalini çokta beklentime ve ilk saatteki hikayeye uygun bulamadım. Son yarım saatte olaylar neden böyle ilerleyip bir sona ulaştı bunu da anlayabilmiş değilim. Filmin yönetmeni ve senaristi Haki Biçici ters köşe bir final için ilk saatteki emeğini zora sokmuş. Murat ile bina görevlisi Niyazi’nin evinden başlayan olaylar zincirine siz de dikkat edin.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Artıları

Filmin kadrosunu ve oyuncularının bu tarz için keyif bularak izlediğim oyunculuklarını gerçekten beğendim. Filmin en önemli artılarından birisi oyunculuklar diyebilirim.

Özellikle Kaan Yıldırım, Erkan Kolçak Köstendil, Şinasi Yurtsever, Derya Karadaş ve Sarp Apak ilk saatteki senaryonun da etkisiyle öne çıkıyor. İlk 1 saat içersindeki mizah da dozunda ve gayet iyiydi.

Gündelik hayattan küçük dokunuşlar da hoşunuza gidecek. Örneğin apartmanın kapısının açılma şekli ve lahmacunla ayran içilir meyve suyu iyi gitmez sözleri keyifliydi. Her akrabaya ya da komşuya lakap takılması da komikti.

Reklam

İyi Bir Aile Değiliz Filmini Kimler İzlemeli

Filmin finaline gelen süreç ilk 1 saatteki başarıyı gölgede bıraksa da hafta sonu izlenecek filmlerin başında geliyor. Kara Komedi tarzındaki filmleri sevenler için İyi Bir Aile Değiliz Filmi izlenecek bir film. Özellikle Ölümlü Dünya filmlerini ve Cinayet Süsünü sevdiyseniz bu film de size göre hatta belki daha da keyifli bulacaksınız. Ama bu tarzı sevmiyorsanız televizyona gelmesini bekleyebilirsiniz. 

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (22 – 28 Ocak 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (22 – 28 Ocak 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

(22 – 28 Ocak 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Dördüncü sezonu Max platformunda başlayan ama ülkemizde Tv+’da ilk üç sezonu yer alan True Dedective Dizisi bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde İspanya’nın Oscar adayı Kar Kardeşliği’nin hakimiyeti sürüyor

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Bu hafta listede yeni sezonu ülkemizde henüz yayınlanmayan True Dedective dizisi zirvede yer alırken ikinci sırada Prime Video yapımı aksiyon dizisi Reacher yer alırken listede Prime Video dizilerinin hakim olduğunu görüyoruz. Batman Animasyon Serisi ve Zaman Çarkı’nı Succession ve Vinland Saga takip ediyor. Netflix’in iddialı dizisi Kübra bu hafta altıncı sırada yer alırken bir üst basamakta Young Sheldon var. Disney’in yeni dizisi Percy Jackson ve Olimposlular listenin 8. sırasında kalmış.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Haftanın en çok izlenen filmi yine Kar Kardeşliği oldu. Prime Video’ya daha önce birinciliği getiren film John Wick 4 halen gücünü koruyor ve bu hafta 2. sırada. The Colony isimli film yer aldığı üç farklı platformda izleyicinin akrasına çıkarak 6. sırada yer bulmayı başarmış. Mubi platformunun yayınladığı Fallen Leaves ise listenin 3. sırada yer alıyor.

Tolga Yiğit

True Detective: Night Country Fragmanını Aşağıda İzleyebilirsiniz

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar