Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Bursa Bülbülü Film Yorumları – Film Nasıl?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Disney +’ın yeni yerli yapımı Bursa Bülbülünü spoilersız yorumlayacağım.

Bursa Bülbülü Yorum

Bursa Bülbülü 80’lerde geçen bir dönem filmi olarak karşımıza çıkıyor. Ata Demirer’in yazdığı, başrolünde yer aldığı ve yine filmlerinde beraber çalışmayı tercih ettiği Hakan Algül’ün yönettiği bir müzikal komedi ve drama filmi. Aslında tümüyle bir komedi filmi olmadığı gibi benim çocukluğumun yani 80’lerin Türk Sinemasındaki filmler gibi bir havası var. Talihsiz bir karakterin şöhret olma ve yırtma mücadelesini komik olaylar ve alttan alta örülen dramatik hikaye ve zaman zaman gözyaşlarıyla izliyorsunuz.

Bursa Bülbülü’nün Artıları

Dönem filmi olarak arka plandaki arbalar dekorlar ve ortam güzel kurgulanmış Ve biz filmi izlerken o dönemin insanlarının ne kadar dürüst olduğunu da izliyoruz. Söz verdikleri zaman bundan dönemeyen insanların olduğu dönemi büyük bir özlemle izledik. Bence bunun günümüzde başta gençler olmak üzere herkese örnek olması gerekiyor. özellikle de esnafa.

Filmin en önemli performansılarından birisi Özge Özacar’a ait. Bence şahane oynamış. Gözleri ile duyguyu, Arzu’nun kalbindeki aşkı, merhameti, Cengiz’e olan inancını çok iyi yansıtmış ve rolünü oynamış.

Bir diğer iyi performans Ata Demirer’in bestelediği ve sözlerini yazdığı şarkı ile şarkıları seslendirme performansı. Bu da gayet başarılı. Bu arada tüm albümü buraya tıklayıp dinleyebilirsiniz. Cengiz bir sahnede kendi kendine konuşurkenki repliğinde “hep başkalarını taklit ettin şimdi kendin gibi söyle” diyor ve bu replikten önceki şarkı söyleme şekli ile sonrasındaki söyleme şeklinin farkına mutlaka dikkat edin.

Reklam

Son önemli performans ise Melek Büyükçınar’a ait. Filmde Özge Özacar şarkılara başarılı bir playback yaparken aslında şarkılarda Ata Demirer’e Melek Büyükçınar çok iyi bir şekilde eşlik ediyor.

Bursa Bülbülü Eksileri

Bülbül ötümlü kanarya ile ilgili skeç bölümleri bir süre sonra zayıflar gibi oluyor. Siz de dikkatle izleyin bakalım bana katılacak mısınız? Bir de Arzu’nun annesinin kızına bazı konularda dayatmada ve telkinlerde bulunması benzeri anneleri 80’lerdeki Türk Filmlerinde çok sık izlemiş birisi olarak benim için aynı sahnenin bilmem kaç yüzüncü tekrarı gibi geldi. Hatta drama da değil zaman zaman rastlarsanız televizyonda da görmüşsünüzdür Tarık Akan Gülşen Bubikoğlu komedi filmlerinde bile Bubikoğlu’nun canlandırdığı karaktere annesi, yakınları hep benzeri telkin ve dayatmalarda bulunuyorlar. Ama Ata Demirer haklı olarak bu konuya o dönemin insanlarının böyle kaygıları vardı o yüzden anne böyle hareket ediyor şeklinde bir açıklama getirse çok da itiraz edemem.

Bir de Ata Demirer televizyondaki skeçlerinde yer alan ve sonradan filmini de çektiği Veteriner Niyazi Gül’ün hayvanlarla haşır neşir halinden vaz geçemiyor. Bu filme de Bülbül ötümlü kanarya, peruk çalan köpek Oscar ve insanları eğlendiren pelikan gibi hayvanları eklemiş.

Bursa Bülbülü Film İncelemesi

Filmde sanki Ata Demirer tıpkı Cengiz gibi içinde kalanları yapmak için yola çıkmış ve yapmış gibi duruyor. Şarkı yazıp bestelemiş, soundtrack’de olsa 12 şarkılık bir albüm yayınlamış durumda ve dönem filmi olmasının avantajını kullanarak Bülent Ersoy, Küçük Emrah ile aynı sahneyi paylaşmış ve Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan’ın gazinosunda sahneye çıkmış oluyor. Normalde önceden şarkı söyleyip özel bir sahne performansı sergilediğini biliyorum ama nedense bu film bana daha kişisel bir işmiş gibi bir duygu uyandırdı.

Filmin en etkileyici sahnelerinden birisi ise final sahnesi. Biz çocukken açık hava sinemaya giderdik orada da önce aile filmi denilen dramatik ve bol göz yaşı dökülen Türk filmleri izlenir sonra da vurdulu kırdılı denilen Bruce Lee’nin ya da Nick Nolte’nin falan karete, macera filmleri yayınlanırdı. Ben hep o filmi merakla beklerdim. Annem ise ilk filmi izler ikinci de hadi gidiyoruz derdi 🙂 Her neyse annem izlese o da Bursa Bülbülü’nün finalini beğenirdi. Bu sahnede Ata Demirer’in performansı ve Çiçek Pasajındaki alkış sahnesi yine çok dikkatle izlenmesi gereken sahneler.

Reklam

Bursa Bülbülü Son Yorum

Bursa Bülbülü filmi baştan sona bir stand-up şovu düzeyinde komedi ve 80’lerin Küçük Emrah filmlerindeki kadar drama içermeyen bu ikisini de dengeli ve yerinde kullanan bir film. İçine bol müzik de eklenince başarılı bir film çıkmış. Zaten iki saatlik filmde komedi olan her sahnede gülmekten karnımıza kramp girse ve drama sahnelerinde de mendil ıslatsak baş yapıt olur.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler