Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Elvis Filmi Yorumları I Tolga Yiğit Yazdı

ELVIS Filmi sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor.

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Fragmanları izlediğimde bu denli büyük bir filmle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Elvis filmi öncesi fragmanlar ne anlatırsa anlatsın 2 saat 39 dakikalık filmin duygusu ile ilgili bir şey ifade etmeleri zordu. Değerli yazar Kerem Akça’nın film inceleme videomuzda yaptığı yorumda dediği Avusturalya dokunuşlu değil Amerikan dokunuşlu bir film olmuş eleştirisi belki de benim filmi beğenmemde ki etkenlerden birisidir. Yıllarca Amerikan sineması izlemiş birisi olarak yönetmenin bu tarzını ben yadırgamadım. Bu kadar fazla Amerikan filmi ve dizisi izlemiş olmaktan kaynaklı bir defo benimkisi.

Filmin duygusu derken de kast ettiğim aslında filmin sizde son yazılar akarken nasıl bir izlenim bıraktığı. Sinema koltuğundan ben iyi bir film izledim duygusu ile mi kalacaksınız yoksa aksi ile mi?

Adım adım inceleyelim :

Giriş

Reklam
ELVIS_Tr_Afis_01

Baz Luhurmann’dan Fast & Furious yani Hızlı ve Öfkeli etkisi bırakan bir açılış performansı izleyerek filme giriyoruz. ama bu giriş öyle böyle değil tam 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Ortada ne hızlı arabalar ne nitrojenli motorlar var. Yönetmen bütün bu hızı kurgu ile başarmış durumda.

Elvis ve Menajeri Albay Parker’ın yer aldığı ve yine Albay’ın ilk etapta seyirciye tatlı tontiş gelen anlatımıyla bu bölüm ve Elvis’in çocukluktan şöhretin ilk basamaklarına ve Şeytan ile sözleşme imzalamasına kadar geçen süreci izliyoruz.

Gelişme

ELVIS_Tr_Afis_02

Bu hızlı girişin ardından filimin orta bölümünde tempo biraz düşüyor ve Elvis’e, dansına, siyahi toplumla olan ilişkileri ile özel hayatına olan baskılar ve o baskıların içinden nasıl çıktığını izlediğimiz bölüme geçmiş oluyoruz. Bu bölümün içindemiydi yoksa ilk bölümde miydi hatırlayamıyorum ama en kritik tabir Elvis’e uygulanan baskılar üzerine genç yetenek sahneye çıkıp Ölümlü Elvis’ten Tanrı Elvis’e adım atıyor ve bunu çarpıcı bir stad konserinde serçe parmağını salladığı o sahnede Looking For Trouble şarkı sözleri ve Albay’ın anlatımı ile izliyoruz.

Elvis’in yükselişine ek olarak Albay’ın gizli planları ve toplumsal olaylar ile Elvis’in aile hayatı, evliliği ve çocuğunun doğumu gibi bir dizi olay bizi sonuç bölümüne yaklaştırıyor.

Sonuç

ELVIS_Tr_Afis_03

Ne kadar büyük ve kusursuz bir yıldız olsa da insan olarak o kadar yalnız, o kadar kusurlu, o kadar sevgiye muhtaç ve o kadar kırılgan ki. İnsanın o son bölümde içi parçalanıyor. Bütün trajedinin yaşandığı bu final bölümündeki üç sahne beni çok etkiledi. 1) babassı ile International Otelin kral dairesindeki konuşması. ki o konuşmadaki odanın atmosferi de çok önemliydi. 2) International Oteldeki sahne alınacak süre ile ilgili Albay’ın masada (masa örtüsüne dikkat) yaptığı konuşma ve sonrası 3) Havaalanında arabadan inmeden geçen tüm o sahne.

After Credits

Reklam
ELVIS_Film_Logo

Elvis’in çapkınlığı, kötü huyları, eşi ile anlaşmazlıkları bu filme konu edilmemiş. Yönetmen bir yandan da Albay Parker’ı aklıyor mu yoksa çok da altını çizme gerdiği duymadan yaşananları anlatıp kenara çekiliyor ve onunla ilgili kararı bize mi bırakıyor bu biraz muğlak.

Afişlerde de gördüğünüz gibi 3 evreye ayrılmış Elvis Presley hayat hikayesinde annesi ile olan bölüm ve özellikle sonuç diye adlandırdığım filmin son bölümünde Elvis’in çaresizliğini izlemek ve bu hikayenin gerçek olduğunu bilmek yürek burkuyor.

Sinema sektöründen arkadaşımız Tolga Tufan’ın film sonrası yorumu şuydu : “(Bu filmdekilerin) Oscar ödüllerini paketleyip şimdiden kargoya versinler.”

Katılmamak mümkün değil, Baz Luhrmann, Austin Butler ve Tom Hanks şimdiden Oscar ödülüne adaylar. En iyi film Oscar’ını da unutmayalım. Austin Butler bazı şarkıları kendisi seslendirmiş ve harika olmuş. Yönetmen bazı şarkılara filme özel dokunuşlar da yaptırmış ve sinema salonlarındaki güçlü hoparlörle bu şarkılar bu kez çok daha etkileyici hale geliyor. Hal böyle olunca sanki Luhrmann ve Butler heykelin kolundan da tutmuş gibi. Tom Hanks’e gelinceee 🙂 Beni sinir edecek bir Albay karşımdaydı ama Albay’ın kendi mizacı ile gerçek hayatta yaptıkları ve senaryodaki replikleri mi bu sinir bozulmasına sebep oldu yoksa Tom Hanks mi çok iyi oynadı? Bir türlü karar veremedim. İtiraf etmek gerekir ki tatlı tatlı tontiş konuşan ama paradan başka bir şeyi görmeyen bu iki ruhlu adamı özellikle konuşma tarzı ve ses tonu ile sanki başarmış gibi.

ELVIS Filmi bu sezonun sinema salonlarında izlenmeyi en çok hak eden filmlerinin başında geliyor. Siz de öyle yapın.

Elvis_CanadaActivities_16-2

Reklam

Köşe Yazıları

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Yorumları (Spoilersız)

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi izlenir mi? Ya da kimler izlemeli? İşte Spoilersız Yorumlar

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

1968 yapımı ve başrolünde Charlton Heston’ın yer aldığı Maymunlar Cehennemi filmiyle başlayan film serisi 10 Mayıs 2024 Cuma gününden itibaren Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi sayesinde yeni bir üçlemenin başlangıcı ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Yakın tarihli Maymunlar Cehennemi filmlerinden 2011 yapımı ve yeni hikayenin başlamasına sebep olan rolde James Franco‘yu gördüğümüz “Maymunlar Cehennemi Başlangıç” filmi ile birlikte 20102lu yıllarda üçleme başlamış ve tamamlanmıştı. Bu üçleme ile birlikte tanıştığımız Caesar (Sezar) isimli maymun ve onun ekseninde gelişen olayların anlatıldığı hikayenin uzun yıllar sonrasında hatta nesiller sonrasında dünyanın, insanların ve maymunların geldiği yeni aşamayı bu filmde izliyoruz.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallığı Maze Runner’ın Yönetmeni Wes Ball Yönetiyor

“Labirent” üçlemesinin yönetmeni Wes Ball imzalı Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi daha başlamadan bana yeni bir üçlemenin sinyalini vermişken filmin sonunda da üçleme olacağına dair ilk ipuçlarını görmüş olduk. Filmde anter credit sahnesi yok ama finaldeki iki ayrı olay çok yoğun şekilde “devam gelecek” mesajı verdi.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filminde aslında yönetmen ve hikaye iyi bir başlangıç yapmasına rağmen dikkatli seyirci için çok da yeni bir şey sunmuyor. Aslında bir çok başka filmde de gördüğünüz olayları bir sır perdesinin arkasına saklayıp bize sunan yönetmen bu açıdan başarılı diyebilirim. Ama son 40 dakika hariç hikayeyinin tamamını gördüğünüzde 2006 yapımı Mel Gibson’ın yönettiği Apokalipto (fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz) filminin aksiyon ve gerçekçi dövüş sahneleri açısından sofa bir versiyonunu izlediğinizi fark ediyorsunuz. O filmde de düşman kabileler tarafından saldırıya uğrayan bir kabiledeki baş kahramanımızın kan, revan can tıraş sahneler eşliğinde ailesini ve kabilesini kurtarma hikayesini izliyorduk. Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık bize tam da bunu izletiyor ama bir farkla : bu film hayli uzun olmuş!

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Daha Kısa Olmalıydı

Yönetmen Wes Ball bu hikaye sürecinde ormanda bize yaşatabileceği her aksiyonu yaşatabilmek için karakterlerimizin başını sürekli derde sokup yeniden ve yeniden o derdin içinden sıyrılmalarını bize izlettiriyor 2 saat 25 dakikalık süresi olan bu film yaklaşık 1 saat 50 dakikaya kısalsa çok daha dinamik bir yapıma dönüşmüş olacaktı.

Reklam

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Filmini Kimler İzlemeli?

Ben bu tarz hikayeleri seyrediyorum Apoalipto’yu da sevmiştim, bitmek bilmeyen olayların olması da benim için sakınca teşkil etmiyor diyorsanız ve Maymunlar Cehennemi serisinin de hayransanız yeni başlayan bu hikayeyi ve muhtemel olarak ardından gelecek filmlerin girizgahını görmekte fayda var filmi kaçırmayın.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Filmini izleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Back To Black” Film Yorumları | Spoilersız

Amy Winehouse biyografik filmi “Back to Black” son yıllarda beyazperdede yerli ve yabancı bir çok örneğini izlediğimiz yapımların son örneği. Peki izlenir mi?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Amy Winehouuse’un biyografik filmi “Back To Black” merakla beklediğimiz filmlerden birisiydi. Filmi vizyona girmeden 3 gün önce izledim. Müzikleri açısından film Amy Winehouse’u ve tarzını sevenleri hayli tatmin edecek düzeyde bir yapıya sahip. Peki müzikler güzel ama bu film izlenir mi?

Sorunun cevabına hem artılarını hem de eksilerini yazarak geçelim.

Back To Black Filminin Artıları

Filmi izlemeden önce yaklaşık iki saatlik süresi ile acaba uzatılarak sıkıcı mı olmuş diye merak ettirmesine rağmen bitişin ardından yeterli bir süre olduğunu düşündürdü. Bunda en önemli etken ise genç yaşta kaybettiğimiz bu müzisyenin özel hayatı + müzik kariyerini hem onun şarkıları hem de müziğine yön veren diğer şarkıları duyarak geçiriyoruz. Yaklaşık 15 şarkının bu 120 dakika içerisine dağıtılarak izlemek filmin artılarından biriydi.

Baş roldeki Marisa Abela bence şarkıları Amy Winehouse’a çok benzer bir tonlama ile başarıyla seslendirmiş.

Reklam

Filmin soundtrack albümüne imza atan usta müzisyen Nick Cave’in Amy Winehouse için seslendirdiği yeni şarkısı “Song For Amy” şarkısını da duymak hayli özeldi.

Back To Black Filminin Eksileri

Radio Mood Web Yayın Yönetmeni Tolga Yiğit

Filmin en handikaplı noktası tıpkı Whitney Houston filminde de yaşadığımız gibi harika şarkılar olmasına rağmen şarkıların bestelenme süreçlerine ve ardındaki hikayelerin derinine inilemeyişi. Bu filmde sanatçının 27 yaşında aramızdan ayrılışının da etkisi olabilir. Ya kısa yaşamındaki o üretim süreçlerine kimse şahitlik etmemiş ve yönetmene anlatamamış ya da yönetmen izleyiciyi bu anlatımlarla sinemaya çekemeyeceğini düşünerek hayatındaki sıkıntılara ve bağımlılıklarına odaklanmış olabilir.

Bergen, Dilberay filmlerinde de sanatçıların acı, keder ve çile dolu yaşam hikayeleri filmin odağı olmuştu.

Filmde mendil ıslatacağınız bir kaç sahne olmasına rağmen o anlarda da duygusal olarak zirveye çıkamadığımı belirtmeliyim. Belki de siz göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Öyle olursa diyebilirim ki bu benim taş kalpliliğimden kaynaklanmıştır. 😉

Amy Winehouse’un Düştüğü Boşluk

Filmde kısıtlı anlarda gördüğümüz kadarıyla Amy çok üretken olmayan bir söz yazarı olduğunu söyleyerek; hayattan ve yaşadıklarından beslendiğini anlatıyordu. Bu beslenme ile hayatın içinden kimi zaman dinleyeni gülümseten sözlere sahip eski sevgilelere yazılmış şarkılarını dinliyorsunuz. Ve sonrasında kendi özel hayatındaki düşüşlerin yansıdığı derin şarkıları da.

Amy küçük yaştayken ayrılan babası ve annesinin ayrılığının derin yaraları sanki onun yetişkinliğe adım attığı dönemde “Eş olmayı”, “Delice aşık olmayı” ve “çocuk sahibi olmayı” tutkulu şekilde arzulamasına ve bu arzularına ulaşamadıkça da derin bir boşluğa düşerek alkol ve bağımlılığın içine düşmesine sebep oluyor. Ve bu süreç, çıkış ve inişlerle bizi hikayenin sonuna götürüyor.

Reklam

Back To Black Filmini Kimler İzlemeli?

Bu trajedik hikayeyi ve sadece filmdeki sorunları izleyince insan “Ah be Amy keşke bunları bu kadar kafana takmasaydın” demeden edemiyor.

Ama ince ruhlu ve yaralı kalpli bir isim o.

Amy Winehouse ya bizim ülkemizde yaşayan bir genç olsaydı neler olurdu acaba?

Peki gelelim “Back To Black Filmini Kimler İzlemeli?” sorusunun cevabına : Bir baş yapıt olmasa da özellikle Amy Winehouse ve onun tarzındaki müzikleri sevenler için hafta sonunda iyi bir alternatif olan “Back to Black” filmi “Bohemian Rhapsody”den biraz aşağıda “I Wanna Dance With Somebody”den ise biraz yukarıda bir film olarak sizleri bekliyor.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Reklam

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Cadı” Filmi Yorumu – Tolga Yiğit Yazdı

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Cadı” adlı romanından uyarlanan film, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde, genç bir dul olan Fikriye’nin zorla evlendirildiği Naşit Nefi Efendi ve yaşadığı köşk hakkındaki “cadı” söylentilerinin ardındaki gizemi çözmeye çalışırken gelişen olayları konu ediniyor. Peki Cadı Filmi İzlenir mi?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

“Cadı” filmi izlenir ve özellikle korku gerilim filmi severler için haftanın dikkat çeken yapımlarından birisi olarak karşımızda…

Korku sineması denilince ülkemizde konular; üç harfliler, karabasan, kötü ruh gibi dar bir alan içerisinde hikayeleştiriliyor.

Bu film bize Hüseyin Rahmi Gürpınar‘ın eserinden esinlenerek farklı ve güzel bir korku filmi izletmeyi başarıyor.

Reklam

Hikayesindeki bu farklılıklar çok fazla ters köşelere sahip olmamasına rağmen benim hoşuma gitti. Baştan sona dikkatiniz dağılmadan filmi izleyebiliyorsunuz. Belki kimi izleyiciler sadece filmin temposunun hızlanabilmesi için 5 ila 10 dakika arasındaki bir sürenin kısaltılması gerektiğini de düşünebilir; ama, bunun dışında keyifle izlenen bir yapımla karşı karşıyayız. Ayrıca, oyunculuk da başarılıydı. Film, haftanın i

lgiyi hak eden yapımlarından birisi. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler diliyorum…

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (18 – 24 Mart 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (18 – 24 Mart 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

Dijital Platform Top 10

(18 – 24 Mart 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Sadece TRT’nin yayında olduğu yıllarda izlediğimiz Shogun dizsinin yeni versiyonu bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde Bar Fedaisi filminin yeniden uyarlaması Prime Video’yu zirveye taşıdı.

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

Avatar The Last Airbender animasyonun diziye uyarlanması merakla bekleniyordu ve ilk sezonu yayınlandı. Tabi ki bu büyük bekleyiş izlenme sırlamasında ilk hafta iyi başarı yakalamışken artık dizi 6. sıraya düşse de çok izlenmeye devam ediyor.

Listesinin Zirvesinde her hafta Disney Plus’da yeni bölümü yayınlanan FX yapımı Shogun var. Prime Video’nun Invincble animasyonu da 7. basamakta kendine yer bulmuş. Netflix’in merakla beklenen dizisi 3 Cisim Problemi ise Shogun’ı geçemeyerek 2. sırada yer aldı.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

En çok izlenen filmler listesinde merhum Patrick Swayze’nin popüler filmlerinden Bar Fedas’nin Prime Video için yeniden uyarlaması yer aldı. Damsel 8. sırada yer alırken, What Happened to Monday orijinal isimli Yedinci hayat filmi Tv Plus’da yayınlanmaya başlayınca listede de 3. sırada iyi bir yer buldu.

Netflix ve Disney Plus’ın arşivine dahil olan Asfaltın Kralları filimide haftanın en çok izlenen 5. film olmayı başardı.

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar