Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Fabelmanlar Filmi Yorumları – Tolga Yiğit

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Üç Oscar ödüllü bir yönetmenden bahsediyorum. “Aaa o sadece 3 ödül mü almıştı?” diyeceksiniz çünkü aldığı Oscar ödüllerinden daha çok aday olup alamadıkları ile ayrı bir efsane olan Steven Spielberg yeni filmi ile beyazperdeye konuk oluyor. Lafı uzatmadan söylemek gerekirse kendisini ve ailesini anlattığı filmi Fabelmanlar gayet başarılı bir film olmuş.

Fabelmanlar Neden izlenir?

Ve gelelim şimdi lafı uzatmaya 😁 Fabelmanlarda ben üstadın kendi başarılarına giden yolda atlattıklarını izleyeceğimizi hatta filmin belki de biraz Show reel havasında olacağını düşünmüştüm. Sonra kendime “yok ya o kadar da ukalalık yapmaz öyle birisi değil” dedim. Sanki mahalleden bir abisimden bahşediyor gibiyim değil mi? 😁

Filmi izleyince ki bu arada film tam iki saat 30 dakikalık uzunluğa sahip bir yapım. Film bitince ukalalık yapmayı bırakın çok kişisel ve hatta belki de aile arasında kalması gereken bir konuyu anlatmış diye düşündüm. Spoiler vermeden ifade edersem eğer filmde kendisi kadar annesi ve babası da hikayenin merkezinde yer alıyor. Aslında yönetmen çocukluğunda yaşadığı, kendisini derinden etkileyen hatta travmatik bir hal alan bu olayı belki de bu filmle bir terapi seansı gibi zihninden atmak için kullanıyor.

Yani isminden de anlayacağınız gibi Spielbergler demeyip Fabelmanalr diyerek yarı biyografik yarı da kurgulanmış bir aileyi anlatıyorum dese de çok başarılı kişisel bir iş ortaya çıkmış.

Radio Mood Tv Kanalımıza Abone Olun

Aslında YouTube videomuzu izlerseniz Emre’nin de dediği gibi senaryo kitabının tüm kurallarına uyarak yapılmış bir film. Evet öyle ama asıl maharet de işte tam orada başlıyor. Kitaba uyarak sıkıcı bir iş yapmak yerine Üstad 4 veya 5 sahnede öyle dokunuşlar sergiliyor ki o sahneleri unutamıyorsunuz. Ve o sahnelerde oyuncularına da öyle iyi rol yaptırmış ki insan etkilenmekle kalmıyor Oscarlarda da adaylıklar gelebilir diyor. Bu arada film sadece bu 4 -5 sahneden ibaret değil ünlü ben iki buçuk saat boyunca pür dikkat filmi izledim. Bu da kurgunun ve hikaye anlatımının başarısı bence.

Reklam

Yani komedisi, draması ve hüznü ile başarılı düzeyde bir iş çıkmış.

Fabelmanlar Filmi İnceleme

Jaws, Jurassic Park, Indiana Jones, Er Ryan’ı Kurtarmak, Schindler’in Listesi, E.T. gibi çok farklı türlerde ve bambaşka çekim teknikleri, bambaşka hikaye anlatımları gerektiren işleri başarıyla beyazperdeye taşımış bir isimden bahsediyoruz. Yani yukarıdaki filmlerle her defasında sinemada çığır açmış bu isimden yine bir çağı kapatıp bir başka çağı açacak derken bunu tam olarak yapmasa da hikayeyi anlatma şekli, çekim, kurgu ve oyuncu yönetimi ile yine büyük bir işi başarıyor.

Fabelmanlar Filmi İçin Son Söz

Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum filmindeki Deniz’in (Irmak’ın) ailesini anlatması ve kamera ile tanışınca sinema tutkusunun benzerini bu filmde de görüyoruz. Ama Steven Spielberg kendine has ustalıkla çocukluk travmalarını ve başarıya giden yolun ilk yapı taşlarını yine usta işi şekilde anlatmış. Sakın kaçırmayın! Başlangıçta yazdığım “bir övünme filmi mi olacak?” kısmı filmin sonundaki bir sahnede kısmen oluyor. Ben o sahnede çok gülmüştüm bakalım siz izleyince övünme mi var yoksa doğal bir sahne mi olduğu konusunda ne düşüneceksiniz? Replik şöyle “ama kızı kaptın değil mi?”.

Siz de youmlarınızı yazın. Şimdiden iyi seyirler

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler