Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Fabelmanlar Filmi Yorumları – Tolga Yiğit

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Üç Oscar ödüllü bir yönetmenden bahsediyorum. “Aaa o sadece 3 ödül mü almıştı?” diyeceksiniz çünkü aldığı Oscar ödüllerinden daha çok aday olup alamadıkları ile ayrı bir efsane olan Steven Spielberg yeni filmi ile beyazperdeye konuk oluyor. Lafı uzatmadan söylemek gerekirse kendisini ve ailesini anlattığı filmi Fabelmanlar gayet başarılı bir film olmuş.

Fabelmanlar Neden izlenir?

Ve gelelim şimdi lafı uzatmaya 😁 Fabelmanlarda ben üstadın kendi başarılarına giden yolda atlattıklarını izleyeceğimizi hatta filmin belki de biraz Show reel havasında olacağını düşünmüştüm. Sonra kendime “yok ya o kadar da ukalalık yapmaz öyle birisi değil” dedim. Sanki mahalleden bir abisimden bahşediyor gibiyim değil mi? 😁

Filmi izleyince ki bu arada film tam iki saat 30 dakikalık uzunluğa sahip bir yapım. Film bitince ukalalık yapmayı bırakın çok kişisel ve hatta belki de aile arasında kalması gereken bir konuyu anlatmış diye düşündüm. Spoiler vermeden ifade edersem eğer filmde kendisi kadar annesi ve babası da hikayenin merkezinde yer alıyor. Aslında yönetmen çocukluğunda yaşadığı, kendisini derinden etkileyen hatta travmatik bir hal alan bu olayı belki de bu filmle bir terapi seansı gibi zihninden atmak için kullanıyor.

Yani isminden de anlayacağınız gibi Spielbergler demeyip Fabelmanalr diyerek yarı biyografik yarı da kurgulanmış bir aileyi anlatıyorum dese de çok başarılı kişisel bir iş ortaya çıkmış.

Reklam

Radio Mood Tv Kanalımıza Abone Olun

Aslında YouTube videomuzu izlerseniz Emre’nin de dediği gibi senaryo kitabının tüm kurallarına uyarak yapılmış bir film. Evet öyle ama asıl maharet de işte tam orada başlıyor. Kitaba uyarak sıkıcı bir iş yapmak yerine Üstad 4 veya 5 sahnede öyle dokunuşlar sergiliyor ki o sahneleri unutamıyorsunuz. Ve o sahnelerde oyuncularına da öyle iyi rol yaptırmış ki insan etkilenmekle kalmıyor Oscarlarda da adaylıklar gelebilir diyor. Bu arada film sadece bu 4 -5 sahneden ibaret değil ünlü ben iki buçuk saat boyunca pür dikkat filmi izledim. Bu da kurgunun ve hikaye anlatımının başarısı bence.

Yani komedisi, draması ve hüznü ile başarılı düzeyde bir iş çıkmış.

Fabelmanlar Filmi İnceleme

Jaws, Jurassic Park, Indiana Jones, Er Ryan’ı Kurtarmak, Schindler’in Listesi, E.T. gibi çok farklı türlerde ve bambaşka çekim teknikleri, bambaşka hikaye anlatımları gerektiren işleri başarıyla beyazperdeye taşımış bir isimden bahsediyoruz. Yani yukarıdaki filmlerle her defasında sinemada çığır açmış bu isimden yine bir çağı kapatıp bir başka çağı açacak derken bunu tam olarak yapmasa da hikayeyi anlatma şekli, çekim, kurgu ve oyuncu yönetimi ile yine büyük bir işi başarıyor.

Fabelmanlar Filmi İçin Son Söz

Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum filmindeki Deniz’in (Irmak’ın) ailesini anlatması ve kamera ile tanışınca sinema tutkusunun benzerini bu filmde de görüyoruz. Ama Steven Spielberg kendine has ustalıkla çocukluk travmalarını ve başarıya giden yolun ilk yapı taşlarını yine usta işi şekilde anlatmış. Sakın kaçırmayın! Başlangıçta yazdığım “bir övünme filmi mi olacak?” kısmı filmin sonundaki bir sahnede kısmen oluyor. Ben o sahnede çok gülmüştüm bakalım siz izleyince övünme mi var yoksa doğal bir sahne mi olduğu konusunda ne düşüneceksiniz? Replik şöyle “ama kızı kaptın değil mi?”.

Siz de youmlarınızı yazın. Şimdiden iyi seyirler

Reklam

Köşe Yazıları

İstanbul İçin Son Çağrı Film Yorumları

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Sayın yolcularımız uçağımız kalkmak üzere “İstanbul İçin Son Çağrı”

Başka bir evrende en güzel halleri ile yolları tekrar kesişen Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ İstanbul İçin Son Çağrı filminde tekrar partner oldular. Hakan Muhafız, Atiye, Aşk 101 gibi yapımların yönetmen koltuğuna oturan Gönenç Uyanık bu sefer İstanbul İçin Son Çağrı filminin yönetmen koltuğuna oturdu. Senaristliğini ise oldukça başarılı projeleri kaleme alan Nuran Evren Şit kaleme almış. 91 dk uzunluğundaki yapımın türü Romantik ve dram olarak sınıflandırılmıştır.

Film Serin, New York havalimanında bavulu başkası ile karışınca kendisini zor bir durumun içinde bulur. Bu sırada yolu Mehmet ile kesişen Serin, onunla birlikte kaybolan valizinin peşinde düşer. Bu süreçte Serin ve Mehmet, New York’ta aşk, evlilik ve sadakat üzerine bir keşfe çıkmalarını konu alıyor.

Film Nasıldı?

Öncelikle Aşkı Memnu ile aralarındakı uyumu gösteren Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ bu filmde bomboş otursalar bile kendilerini hayranlarına her türlü izletecek bir aurayı yakaladılar. Yani filmin konusu insanı çekmese bile oyuncular sayesinde yinede izlecenek bir yapım ortaya çıkarmışlar. Film direkt NewYork havalimanında başladığı için hızlı bir tempo ile başlayıp throwBack sahneleri ile karakter gelişimlerini tamamlayıp oldu bitti bir son ile bitiyor. İşin özü inişleriyle çıkışlarıyla ters köşe yapan ilk başta karakterin hareketine sinirlendirip sonra “tamam bu sahnede bu yüzden böyle davranmış” dedirten çok şey oldu. Türkçe konuşmaları dışında Türk olduklarını asla anlamayacağımız, hareketler ve tiplemeler amerikan vari olup mekan olarak NewYork kullanılması Türkçe Dublajlı yabancı romantik film izliyormuşum havası verdi. Ülke tanıtmaktan ziyade tüm globale hizmet eden bir yapım olmuş. Aşk NewYork’ta başkadır deyip iyi yanları gösterilen şehrin bu sefer kötü yanlarının gösterilmesi de hoşuma gitti. Yetişkin içerikli sahne olmaması da aile ile izlecek bir yapım olmasına olanak sağlıyor.

Kostümler, mekanlar, yan roller asla sırıtmayacak bir proje olmuş. İzlemesi gayet keyifli çerezlik bir film olarak nitelendirilebilir. İstanbul İçin Son Çağrı 24 Kasım itibari ile Netflix’de yayında, şimdiden herkese iyi seyirler.

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Fransa… Ordu… Joséphine… NAPOLYON FİLM İNCELEMESİ | NAPOLYON İzlenir mi?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Joaquin Phoenix’in Napoleon’u canlandırdığı, Ridley Scott imzalı Napolyon filmi bu cuma vizyonda. Sizlere nasıl anlatsam bilemedim. Film, ne kötüydü ne de çok iyiydi. Filmin aksine, fragmanların bana etkisi çok büyük olmuştu, büyük bir hype edinmiştim.

Napolyon Rolünde Joaquin Phoenix

Napolyon Film Yorumu

Phoenix’in muazzam oyunculuğuyla birlikte, Riddley Scott’ın yönetmenliğinde son zamanların en iyi işlerinden birine tanık olacağız hissine kapıldım. Filmi de o enerji ile izledim lakin, öyle olmadı dostlar. Film, beklentimin altındaydı.

Prodüksiyon, oyunculuklar, müzikler, savaş sekansları harikaydı. Hiç birine laf edemem ama, filmi özetleyecek olursam eğer; hani Youtube’da bir şeyler izlersin, hararetli bir yerindesindir, tam o sırada o manyakça bir sesi olan abimiz, konuşmasıyla bizi büyüler ve hepimizin bildiği o reklam araya girer ya. Hah! İşte filmin kurgusu tam da bu şekildeydi.

SİNEMAYLA KALIN.

Reklam

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Meksika Açmazı İzlenir Mi? Meksika Açmazı Yorumları

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Meksika Açmazı Filminde Öncelikle biz ne izledik?
Veya artık günümüzde komedi bu mu?
 Bence değil!

Mesut Süre, Anlatan Adam (İbrahim Türker) ve Fazlı Polat‘ın başrolünü paylaştığı (başka oyuncu yok 1, 2 sahnede gözüken bir kaç kişi dışında) Meksika Açmazı ilk haftasonunu 23.834 seyirci ile listede gerilerde kalarak vizyona girdi. Mesut Süre, Anlatan Adam ve Fazlı Polat’ın yaptığı 77 bölümlük yaklaşık 20 mn dinlenmeye sahip Meksika Açmazı bir podcast yayını olarak ortaya çıktı. Podcastların bu kadar tutmasına güvenen ekip bunu kamera karşısına geçerek seyirci ile buluşturup sinema ve podcast birleşimi bir iş yapmak istemiş. Lakin filmin sloganı bile yalan çıktı. Kesintisiz Kahkaha Sunuyoruz dedikleri filmde 90 dk boyunca bir kahkaha sesi bile duymadım. 1 – 2 yerde tebessüm edilmiş olabilir eee o kadar da olsun artık.

Filmin yönetmen koltuğunda ünlü korku filmi Siccin serisini yöneten tecrübeli isim Alper Mestçi oturuyor. Şimdi size sorum ” bir karavanın etrafında 90 dk boyunca oturup espri yapmaya çalışan 3 adamı çekmeye gerek var mıydı? Bunu bir tripod ve telefon kamerası yapmaz mıydı?” Türk korku sinemasına yön veren filmleri yöneten biri için oldukça zayıf bir iş olmuş olmuyor mu? Usta yönetmenin kendi sinematografisinde zayıf bir halka olarak yer bulacak. Ve korku türünde önemli bir yer edinmiş yönetmenin neden bu işi kabul ettiğini anlayamadım. Sanırım arkadaşlarının yanında olmak için yaptı.

Meksika Açmazı Nevşehir/ Kapadokya’da halı ticareti yapan bir adam 3 arkadaşa reklam yapmaları için yüklü para teklif eder. Kapadokyada kalacakları otel dolu çıkınca üçlüye yerleşkenin biraz dışında bir karavan tahsil eder ve orada misafir ederler. Tüm olaylar bu şekilde gelişirken gram komik olamayan, lise muhabbetine dönen filmde argo sözcüklerin minimum tutulması yine iyi bir şey sonuçta seyirciyi bir yerden memnun etmek lazım. Küfür kullanarak güldürmeye çalışıp batırmakta var işin içinde.

Sinemada film izlemenin bile lüks olduğu şu dönemde seyirciye yapılan bu para ve zaman haksızlığı gibi gözüken filme sponsor olan yatırımcılarda bu sonucun ardından hayal kırıklığı yaşayacaktır. Düşünsenize aşırı yorgunsunuz, evde sessiz bir ortam olmadığı için dinlenecek yer ararken sinemaya geldiniz, izleyicilerden kimsenin gülmediği veya sesinin çıkmadığı bir filme girip dinlenmek istiyorsunuz bu film tam öyle bir film kimse çıt çıkarmadan 90 dakika dinlenme vaadi sunuyor.

İşin özü zamanımız ve paramız kıymetli, sinema güzeldir ama her filmde değil.

Reklam

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Türkiye Dijital Platform Abone Sayıları 2023 En Çok Abone Hangi Platformda? (Temmuz – Eylül 23)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

www.justwatch.com’un verilerine göre Türkiye Dijital Platform Abone Sayıları 2023’ün 3. Çeyrek verilerine baktığımızda neler görüyoruz?

2023’ün 3. çeyreğinde SVOD pazar payları şu şekilde oluştu :
Yayın devi Blutv, Netflix’e göre %11’lik güçlü bir avantajla pazarın zirvesinde yer alıyor. Bu arada Netflix, Prime Video ve Disney+’ın toplamından %27 daha fazla payla hâlâ 2. sırada yer alıyor.

2023’te Dijital Platform3. Çeyrek Pazar payı gelişimi


Grafiğin en altında yer alan Mubi, Eylül sonu itibarıyla +%1’lik artışla en akıcı büyümeyi sergiliyor. Bu sırada Prime Video abone sayısını düşürdü ve %-1’lik bir kayıp yaşadı.

Disney Plus Abone Kaybetti mi?

Disney Plus’ın Ocak ayından bu yana abonelerini kaybediyor olduğunu da görüyoruz.

En Çok Abone Hangi Platformda? (Temmuz – Eylül 23)

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar