Bizimle iletişim kur

Oyun

Grid Legends – İnceleme

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Codemasters stüdyosunun Electronic Arts’a satılması sonrası önce F1 2021 akabinde ise Grid Legends oyunları piyasaya sürüldü. Bu durum elbette EA’in kaba fiyat politikasını beraberinde getirdi ve her iki oyunda ülkemiz de çok yüksek fiyatlara satılmaya başlandı. Öte yandan bu satın alım Codemasters tarafından geliştirilecek oyunların kalitesinde düşüş yaşanacağına ilişkin yorumlandı zira EA, oyunlarına bolca mikro ödemeler eklemeyi seven bir şirket ve F1 2021’de efsanevi sürücülerin DLC olarak pazarlanması bu durumu bir nevi teyit etmişti. Codemasters ise şimdilik kumaşını koruyacak gibi gözüküyor ve yıllardır yarış oyunları sektöründe tutturmuş olduğu kaliteyi bakalım Grid Legends ile sürdürebilmiş mi?

Oynanış

Codemasters oyunlarının oynanış kısmını her zaman ilginç bulmuşumdur. İngiliz stüdyo oyunlarında bazen gerçeğe dayalı bir oynanış seçerken bazen ise aşırı arcade bir oynanışa kaçabiliyor. Grid Legends içinse biraz ondan biraz bundan demek sanırım makul olacaktır. Oyunda araç sürüşlerinin basit olması açısından arcade tarza daha bir öncelik verilmiş gibi duruyor zira sadece gaza basmak ve sağ sola çekirmekle aracı en hızlı şeklinde kontrol edebilmeniz mümkün durumda.

Oyunda yer alan 128 aracın tamamı lisanslı olurken bu sayının baya bir az kaldığını söylemek mümkün. Araç tasarımları dıştan iyi gözüküyor olsa da aynısını oyunu kokpitten oynayacaklar için söylemek pek mümkün olmayacaktır. Araçların kokpit tasarımı Dirt 5 ile aynı seviyede ki bu pek yeterli değil. Oyunun tamamında yer alan araçların büyük bir kısmının iç modellemesi premium seviyede değil, çoğu ise neredeyse birbirinin aynısını. Yapımcı ekip bu konuda biraz daha titiz davranabilirdi diye düşünüyorum.

Gelelim oyunun içerik olarak ne sunduğuna. Grid Legends, aslına bakacak olursanız bulunduğu konum gereği yani yarış oyunları arasında gayet doyurucu bir içeriğe sahip. Hikaye, kariyer ve çevrimiçi olmak üzere oyunda üç farklı mod bulunuyor…

Hikaye modu gerçek pilotların yorumları eşliğinde deneyiminize sunuluyor. Kariyer modunda ise en üst zirveye kadar çıkmaya çalışıyorsunuz. Çevrimiçi mod ise ortak lobilere giriş yaparak diğer oyuncular ile yarış yapmanıza olanak sunuyor. Burada pek zevk alacağınızı düşünmüyorum zira yarış esnasında size çarpanlar mı dersiniz yoksa oyun zevkinizi baltalamaya çalışan toksik kitlemi dersiniz her türden karşınıza çıkabiliyorlar. Özellikle bu konuda çok hassas biriyseniz oyunun çevirimiçi modu sinirlerinizi zıplatacaktır.

Reklam

Grafikler/Performans

Grid Legends, ne yazık ki grafiksel olarak sektördeki diğer rakiplerine kıyasla geriden geliyor. Şöyle ki aslında oyunun grafikelri hiç fena değil ancak Forza Horizon ve Gran Turismo serileri çıtayı öyle bir noktaya getirdiler ki ya bu iki oyundaki grafik kalitesini yakalamanız yada daha iyisini ortaya sunmanız gerekiyor. Forza Horizon açık dünyada harikalar yaratırken Gran Turismo her zaman araç çizimlerine daha fazla önem vermiştir. Grid Legends’daki pistlerin bazılarında şehir tasarımlarını görmek mümkün ve bina gibi çeşitli çevresel tasarımların yarış esnasında çok fazla sırıttığına şahit olacağınız bir gerçek. Yarış pistlerinin ise gayet iyi bir derecede olduğunu söyleyebilirim.

Performans konusuna değinecek olursak biz inceleme için oyunun PC versiyonunu ele aldık ve Codemasters’ın optimizasyon konusunda gayet başarılı bir iş ortaya sunduğunu söyleyebilirim. Zaten hemen aşağıda göreceğiniz üzere oyunun sistem gereksinimleri de pek aman aman cinsten değil.

Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10/11
İşlemci: Intel i3 2130, AMD FX4300
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 950, AMD RADEON RX 460
DirectX: Sürüm 12
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX Compatible Soundcard

ÖNERİLEN:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10/11
İşlemci: Intel i5 8600k, AMD Ryzen 5 2600x
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 1080, AMD RX590
DirectX: Sürüm 12
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX Compatible Soundcard

Genel Yorum

Grid Legends, sunmuş olduğu türe kıyasla bazı şeyleri gerçekten başarmış ancak oyunu ilk duyurduklarında farklı bir deneyim sunacağına yönelik sözlerin hiç birini oyuna yansıtabilmiş değil. Pahalı olan bu fiyatı ise size vaat ettiğini bu deneyimin karşılığını ne yazık ki veremiyor.

Reklam

Oyun

eFootball™ 7. Sezon: King Of The Continent İle Futbol Dolu Bir Yaza Merhaba Deyin

KONAMI bir düzine ödülün yanı sıra iki turnuva bazlı kampanyayı da – European Cup and American Cup – oyuna ekliyor. Ayrıca yeni eklenen milli takım paketlerinin arasında TÜRKİYE de var…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

KONAMI bir düzine ödülün yanı sıra iki turnuva bazlı kampanyayı da – European Cup and American Cup – oyuna ekliyor. Ayrıca yeni eklenen milli takım paketlerinin arasında TÜRKİYE de var…

Konami Digital Entertainment B.V. bugün itibarıyla eFootball™’un 7. Sezonu: King of the Continent (Kıtanın Kralı)’nın başladığını duyurdu. Futbol dünyasının global çapta heyecan dolu bir yaza hazırlandığı bu dönemde eFootball™, bir dizi kampanya ve oyun içi öğe aracılığıyla oyunseverlere birbirinden güzel hediyeler kazanma ve ülkelerinin başarılarını sanal dünyada yeniden yaşama fırsatı verecek.

European Cup ve American Cup

Reklam

Futbolun iki dev kıtası sahaya çıkarken eFootball™ kullanıcıları da oyuna eklenen iki oyun içi kampanya aracılığıyla bu heyecanı yaşayacak. Bu turnuvalarda kullanıcılar, Rüya Takımlarını turnuva formatında yeşil sahalara sürecek ve turlarda ilerledikçe daha fazla oyun içi ödül kazanacaklar.

Oyuncu Yağmuru

Futbolun global çaptaki kutlamalarıyla paralel olarak eFootball™ severler, oyun içi kampanyalardaki başarılarıyla çok özel oyuncu kartları kazanabilecekler. European Cup ve American Cup kampanyalarından ödül olarak sırasıyla 4 x Highlight: France’ şans anlaşması ve 5 x ‘ Highlight: Argentina’ şans anlaşması olacak.

Yeni Milli Takım Paketleri’nden Biri TÜRKİYE!

Reklam
  1. Sezon şimdiye kadarki en heyecan verici sezonlardan biri; kullanıcılar favori milli takımlarından 11 kişilik bir kadronun tamamını Rüya Takımlarına ekleyebilecekler.

Dahil edilen Milli Takım paketleri şöyle: Arjantin, Fransa, Portekiz, İngiltere, Brezilya ve Türkiye.

Oyuna Giriş Bonusları

Bu harika ödüllerin yanı sıra, kullanıcılar günlük olarak oyuna giriş yapabilir ve toplamda 210.000 Exp kazanabilirler.

Yeni Co-op Güncellemeleri

Yeni güncellemeyle Co-Op modu eFootball™ kullanıcılarının artık yapay zekaya karşı eşleşebileceği, bekleme sürelerinin azalacağı ve arkadaşlarıyla daha hızlı ve daha sık oyun oynayabileceği bir moda dönüşüyor!

Üstelik eFootball™, diğer rastgele kişilerle çevrimiçi olarak eşleşip 3 kişilik takımlarla yapay zekaya karşı mücadele edebileceğiniz yeni bir Co-op etkinliği olan ‘United Team’in de oyuna ekleneceğini duyurdu.

Reklam

Bu etkinlik aracılığıyla kullanıcılar, 3 kata kadar daha fazla beceri geliştirme programı, 180.000 XP ve 180.000 GP’ye kadar oyun içi ödüller kazanabilirler.

Devamını Okuyun

Oyun

The War Within Beta Şimdi Oyunda

World of Warcraft’ın iddialı ve yepyeni Worldsoul Efsanesi hikâyesinin başlangıcı olan The War Within’in yayınlanmasına olan yolculuğumuzda yeni bir dönüm noktasına ulaştık; beta test aşaması şimdi oyunda…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

World of Warcraft’ın iddialı ve yepyeni Worldsoul Efsanesi hikâyesinin başlangıcı olan The War Within’in yayınlanmasına olan yolculuğunda yeni bir dönüm noktasına ulaştı ve beta test aşaması şimdi oyunda…

Test süresi boyunca WoW ekibi, Epic Edition’ı ön sipariş verenler de dâhil olmak üzere oyuncuları yayınlanacak olan genişlemeyi denemeye ve geri bildirimlerini paylaşmaya davet ediyor. Buna ek olarak; beta süreci boyunca The War Within’in Epic Edition’ını satın alan veya bu sürüme yükselten oyuncular, anında erişim kazanacaklar.

Beta test aşamasında oyuncular; kahraman talent ağaçları, tüm seviye atlama seferini, tüm bölgeler, zindanlar ve çöküntüler de dâhil olmak üzere bütün yeni özellikleri deneyimleyebilirler. Ayrıca oyuncular, warband’ler ve şu anda Dragonflight’ta ejderha biniciliği olarak bilinen uçuş sistemine entegre edilmiş genişletilmiş bir binek kütüphanesi gibi yeni ve çok çeşitli sistem özelliklerini de test edebilirler.

Reklam

Devamını Okuyun

Oyun

PUBG: BATTLEGROUNDS, Dünyaca Ünlü Grup NewJeans ile İş Birliği Yaptığını Duyurdu

KRAFTON, Inc. bugün itibarıyla PUBG: BATTLEGROUNDS ve dünya çapında ünlü NewJeans grubu arasındaki iş birliğini duyurdu…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

KRAFTON, Inc. bugün itibarıyla PUBG: BATTLEGROUNDS ve dünya çapında ünlü NewJeans grubu arasındaki iş birliğini duyurdu…

The Face tarafından “dünyanın en önemli kız grubu” ve Billboard tarafından “pop müziğin en tanınmış ve en etkili gruplarından biri” olarak tanımlanan grup, yedi milyondan fazla YouTube abonesine ve Spotify’da aylık 16 milyon dinleyiciye sahip.

PUBG: BATTLEGROUNDS, bugünkü duyurunun öncesinde PUBG: BATTLEGROUNDS x NewJeans arasındaki iş birliğine dair ipuçları verdi. 31 Mayıs’ta yayımlanan bir videoda, üzerinde NJ Tokki karakteri olan bir Yardım Paketi gökyüzünden düşerken gösterildi. Ayıca, üzerinde tavşan kulakları ve “BU DA KİM?” ifadesi bulunan bir PUBG: BATTLEGROUNDS kaskının da gösterilmesi oyuncular ile hayranlar arasında merak uyandırdı.

Reklam

Nihayet dün yayımlanan bir ipucu görselinde NewJeans üyeleri, pastel renkli bir PUBG: BATTLEGROUNDS dünyasında koştururken resmedildiler. Görsel, iş birliğinin PUBG: BATTLEGROUNDS x NewJeans temalı dekorasyonlarını gözler önüne seriyor; bunlar arasında otobüsler, açık hava sahnesi, başlangıç uçağı pankartları ve Yardım Paketleri bulunmakta.

PUBG: BATTLEGROUNDS x NewJeans iş birliği başlamadan önce başka ipuçları da paylaşılacak. İş birliği içerikleri 12 Haziran’dan itibaren masaüstü bilgisayarlara, 20 Haziran’dan itibaren ise konsollara gelecek.

Devamını Okuyun

Oyun

Star Wars: The Old Republic 7.5 Güncellemesi Yayınlandı

Acolyte temalı donanımlar, Dantooine çiftliği ve çok daha fazlası ile Star Wars: The Old Republic, tüm oyunculara bolca yenilik sunuyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Acolyte temalı donanımlar, Dantooine çiftliği ve çok daha fazlası ile Star Wars: The Old Republic, tüm oyunculara bolca yenilik sunuyor…

Star Wars: The Old Republic geliştirme ekibi Star Wars: The Old Republic için 7.5 Güncellemesi, “Desperate Defiance”ı yayınladı! Bu güncellemede, ana hikayedeki bir sonraki bölüm olan The Acolyte’tan ilham alan yepyeni donanımlar, oyuncuların ürün yetiştirmesi için yeni bir çiftlik, birçok yeni “Tek Oyunculu Macera”nın ilk kısmı ve daha fazlası bulunuyor.

SWTOR 7.5 “Desperate Defiance” ile gelen yeni içeriklerin tamamıyla ilgili ayrıntılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Reklam

The Acolyte temalı öğeler Cartel Market’ta yerini aldı: Oyuncular, Cartel Market penceresine eklenen yeni “Inspire By” sekmesini fark edecektir. Bu sekmenin altında oyuncular, The Acolyte’tan ilham alan Dark Harbinger Armor setine ve Serpent’s Tongue Vibroblade’e ulaşabilirler. Ayrıca Wookiee Jedi temalı saç stili ve sakal özelleştirmesi “Appearance Options: Loyal Adherent Hairstyles Bundle”ın içinde bulunabilir.

Yeni Ana Hikaye Bölümü: “Desperate Defiance”: Oyuncular, “Chains in the Dark” bölümündeki olayların ardından Sa’har’ın eşliğinde holokronu geri almak ve mümkünse Heta’nın planlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için riskli bir göreve çıkacaklar. Oyuncular aynı zamanda Minboosa Bölgesi’ndeki işçi isyanının ortasında Hutta’ya geri dönerek kuruluşun sahibi ve “tamamen meşru bir iş insanı” olan “Yusinduu the Hutt” ile mücadele edecekler.

Dantooine Çiftliği ve Bahar Bereketi Festivali: Star Wars: The Old Republic oyuncuları, çatışmaya bir süre ara verip Dantooine’deki çiftliğin görevlisi olma şansı yakalayacaklar. Oyuncular önce çiftliği tanıtan hızlı bir olay örgüsünden geçecek ve daha sonra kendilerine bakımıyla uğraşmaları gereken bir arazi parçası verilecek. Bahar Bereketi Festivali, oyuncuların tohum toplama, dans etme, kek pişirme, hayvan bakımı ve galaktik yumurta avı gibi birçok aktiviteye katılmasını mümkün kılıyor.

Tek Oyunculu Macera: Oyuna yeni, zorlayıcı tek oyunculu “Maceralar” ekleniyor! Bunlardan ilki ise Basilisk Prototype. Bu Macera, Lane Vizla’nın devam eden hikaye örgüsüne doğrudan bağlanıyor ve Bessie olarak bilinen Basilisk Prototype B3-S1’in eğitimini konu alıyor. Bu prototip oyuncunun eşlikçisi olabiliyor. Oyuncuların B3-S1’i tam çatışma potansiyeline ve kabiliyetlerine ulaştırmak üzere eğiterek kalıcı bir eşlikçi haline getirebilmesi için aşamalar halinde çalışması gerekecek.

Yeni PVP Sezonları: Güncelleme 7.5’ten itibaren PvP sezonları artık güncellemenin yayınlandığı gün başlayacak. PVP 6. Sezonu “Great Pirate Hunt”, Güncelleme 7.5 ile birlikte başlıyor.

Reklam

Cartel Market Güncellemeleri: High-Republic temalı Refined Mentor Işın Kılıcı, Çift Işın Kılıcı, Zırh seti ve Hidden Chain Jetpack Bineği, Güncelleme 7.5 ile birlikte yayınlanacak. Oyuncular aynı zamanda Ahsoka’dan ilham alan Baylan sakalı ve yeni geliştirilmiş boya paketleri gibi daha fazla oyuncu karakteri özelleştirmesi alabilecek.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar