Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Sinema

Güney Kore Sinemasının En İyi Gerilim Filmleri – 2

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Kore sinemasının en iyi gerilim filmleri yazı dizimizin 2. bölümü ile karşınızdayız. İşte ikinci 10 filmlik liste

10) The Housemaid (2010)

1960 yapımı olan Güney Kore gerilim klasiğinin aynı isimle günümüze uyarlanmış hali olan bu film, orijinaline göre pek çok yönden farklılıklar taşıyor. Öncelikle orijinal filmde sınıf çatışması çok belirgin değilken; bu filmde hizmetçi kadın ile yanında çalıştığı aile arasında çok ciddi bir sınıf farkı yaratılıyor. İki film arasındaki dönem farkından ötürü her iki filmin de ana teması olan erotik gerilim unsuru ise bu filmde daha göz alıcı şekilde ele alınıyor.

9) The Call (2020)

28 yaşındaki Kim Seo, hasta annesini ziyaret etmek için yola çıktığı sırada telefonu kaybettiğini fark eder. Ancak çocukluğunun geçtiği eve vardığında eski tip bir kablosuz telefon bulacaktır. Hatta bulmakla da kalmaz bu telefon sayesinde Young-sook isminde genç bir kadınla da konuşma imkânı bulur. Bir süre sonra fark eder ki telefonun karşısındaki kadın aynı evde yaklaşık 20 yıl önce yaşamış olan biridir. Başta merak ve heyecanla başlayan konuşmaları bir süre sonra şiddet dolu bir gerilime evrilecektir.

8) Montage (2013)

15 yıl önce gerçekleşen bir çocuk kaçırma olayı, yıl aşımı dolayısıyla sonuçlanmadan kapanmak üzereyken suç mahalline bırakılan bir çiçek ve hemen ardından aynı metotlarla gerçekleştirilen başka bir çocuk kaçırma vakası ile yeniden açılır. Pek çok Güney Kore yapımı intikam filmlerinde olduğu gibi bu filmde de suç ile masumiyet iç içe geçecektir.

7) A Hard Day (2014)

Reklam

Pek ahlaklı sayılamayacak polis memuru Ko, yakın zamanda kaybettiği annesinin cenazesine yetişmeye çalışırken yolda evsiz bir adama arabasıyla çarpar. Zaten rüşvetle yargılanabileceğini düşündüğü bu günlerde bir de adam öldürmek suçundan dosyasını kabartmak istemediğinden adamın cesedini ondan kurtulmak üzere arabasının bagajına koyar. Ancak cesetten kurtulmaya çalışırken kendini bambaşka belaların içinde bulacaktır.

6) Forgotten (2017)

Jin-seok, annesi, babası ve abisi ile birlikte yeni evlerine taşınmanın heyecanı içerisindedir. Ancak yeni evlerinde, özellikle de geceleri duyduğu bazı sesler onu huzursuz etmektedir. Bir akşam, abisi Yoo-seok’un kaçırıldığına şahit olur ve buna engel olamaz. 19 gün sonra abisi hiçbir şey olmamış gibi eve geri döner. Bu andan sonra evdeki hiçbir şey Jin-seok’a alışık olduğu şekilde görünmeyecek ve evlerindeki ailenin onun gerçek ailesi olmadığı yönünde hem tuhaf hem de ürkütücü bir şüpheye kapılacaktır.

5) Tell Me Something (1999)

2000 öncesi Güney Kore sinemasının en iyileri arasında olan bu film, 2001 yılı New York Kore Film Festivalinde de kendine yer bulmayı başararak ismini yurt dışına da taşıyabilmişti. Filmin, Se7en (1995) filminden etkilendiği çok açık ortada olsa da özellikle gerilim dolu karanlık atmosferiyle film, korkunç ve merak uyandırıcı olmayı başarıyor.

4) Voice of A Murderer (2007)

Ünlü haber spikeri Han Kyung’un 9 yaşındaki oğlu, ardında hiçbir iz bırakmadan bir gün kaybolur. Daha sonra eve gelen bir telefonla Han Kyung öğrenecektir ki oğlu fidye için kaçırılmıştır. Fidyeci 100 bin Dolar karşılığında çocuğun serbest kalabileceğini söyler. Ancak annenin işin içine polisleri karıştırması ve bunun da fidyeci tarafından fark edilmesi sonucu Han Kyung ve eşi çocuklarını kurtaramazlar. İlerleyen günler ise aile için çok daha sıkıntılı geçecektir.

3) Confession of Murder (2012)

Choi Hyeong kendini, 1986 ve 1990 yılları arasında işlenen 10 kadın cinayetinin zanlısını yakalamaya adamış bir detektiftir. Aslında seri katili yakalayama çok yaklaştığı bir an katili elinden kaçırmış; ama katili kaçarken omzundan vurmayı da başarmıştır. İşlenen cinayetlere ilişkin dosya 15 yılın ardından süre aşımı sebebi ile kapanacakken Lee Doo isminde bir adam televizyonların karşısında seri katilin kendisi olduğunu açıklar. Hatta işlediğini iddia ettiği cinayetlerin hepsini en küçük ayrıntısına kadar kaleme alıp kitaplaştırmıştır bile. Detektif Choi ise katilin o olmadığına, karşılarında bir üçkâğıtçının bulunduğuna adı kadar emindir.

2) No Mercy (2010)

Reklam

Adli tıp uzmanı Doktor Kang Min, uzun ve yorucu çalışma hayatının ardından emekli olmanın ve kızıyla birlikte vakit geçirmenin hayalini kurmaktadır. Ancak şehirde işlenen korkunç bir cinayet onun emeklilik hayallerini de suya düşürecektir. Tüm uzuvları gövdesinden ayrılmış bir şekilde bulunan genç bir kadın cesedi, Doktor Kang Min’i geçmişte aldığı bazı kararlarla da yüzleşmek zorunda bırakacaktır.

1) The Housemaid (1960)

Güney Kore sinemasının en iyileri arasında gösterilen bu klasik film, 2007 yılında Martin Scorsese tarafından kurulan “World Cinema Foundation” projesi kapsamında restore edilerek deyim yerindeyse yeniden gün yüzüne çıkartılmıştır. Sıradan bir ev hayatından çıkabilecek gerilim dolu erkek-kadın ilişkilerini muazzam bir sinema diliyle anlatan bu film, son sahnesiyle bir miktar güç kaybetse de günümüzde dahi izleyicisini kışkırtıcı hikâyesiyle etkilemeye devam ediyor.

Sinema

TOD’dan Yeni Dizi ‘Sarmaşık Zamanı’ Ne Zaman Yayında? Oyuncuları Kim? Fragmanı İzle!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Merakla beklenen dizi SARMAŞIK ZAMANI, afiş ve teaser’ını aynı anda izleyicinin beğenisine sundu.

Çekimleri İstanbul’da devam eden Sarmaşık Zamanı dizisi, henüz yayına girmeden yayınlanan afiş ve teaser’ı ile merak uyandırmayı başardı. Kuvvetli kadrosu ve dikkat çeken hikayesiyle beklenen TOD’un yepyeni dizisi SARMAŞIK ZAMANI afiş ve ilk teaser’ını aynı anda yayınladı. 

Yapımcılığını duayen isim Faruk Turgut’un üstlendiği, yetenekli yönetmen Gökçen Usta’nın yönettiği, Savaş Korkmaz’ın senaryosunu kaleme aldığı, idari yapımcılığını OM CONTENT’in üstlendiği, merak uyandıran hikayesi ve güçlü kadrosuyla SARMAŞIK ZAMANI yakında TOD’da yayın hayatına başlayacak.

Sarmaşık Zamanı Oyuncuları

Burçin Terzioğlu, Onur Tuna, Hazal Türesan ve Yiğit Kirazcı’ya, usta isimler Emre Karayel, Emel Çölgeçen, Özgür Emre Yıldırım, Müge Bayramoğlu, Fatih Berk Şahin ve Tilbe Saran eşlik ediyor. SARMAŞIK ZAMANI’nın oyuncu kadrosunda ayrıca başarılı isimler Pervin Bağdat, Pelin Ermiş, Mesut Yılmaz, Gökçe Güneş Doğrusöz, Ayşe Melike Çerçi, Uğur Karabulut, Funda Güray, Yılmaz Sütçü de yer alıyor. 

Sarmaşık Zamanı Konusu Nedir?

Mutlu bir evliliği, sevdiği bir işi olan Ezgi, bir gün karşısına çıkan bir yabancının söyledikleriyle inandığı her şeyi sorgulamaya başladı. Kocası Kerem, gerçekte nasıl bir insandı? Görünüşte mutlu olan evlilikleri belki de dağılmanın eşiğindeydi. Ezgi, duyduklarına mı, gördüklerine mi yoksa hissettiklerine mi inanması gerektiğini bilmiyordu. Sorgulamalarının sonucunda Ezgi kendini bir karakolda bulacaktı. Kerem, bir kadını öldürmüş olabilir miydi? 

Reklam

TOD’un merakla beklenen yeni dizisi Sarmaşık Zamanı, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki 20 ülkenin tamamında aynı anda yayınlanacak.

“SARMAŞIK ZAMANI”

YAPIM: GOLD FİLM 

YAPIMCI: FARUK TURGUT

İDARİ YAPIM: OM CONTENT

KATEGORİ: TOD ORIGINALS

Reklam

PLATFORM/KANAL: TOD / beIN SERIES 

SENARİST: SAVAŞ KORKMAZ

YÖNETMEN: GÖKÇEN USTA

TÜR: PSİKOLOJİK GERİLİM, DRAMA

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ÖZGÜR DEMİR

Reklam

MÜZİSYEN: SERKAN ÖLÇER, ECE ÖLÇER

SANAT YÖNETMENİ: ESRA ORAL

YARDIMCI YÖNETMEN: MUSTAFA PAZARCIK 

Devamını Okuyun

Sinema

“Büyük Hazine 3” Ne Zaman Vizyona Girecek?National Treasure 3 İlk Afiş Yayınlandı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Nicolas Cage, yeni bir “Büyük Hazine” filminde Bağımsızlık Bildirgesi’ni çalmak için geri dönebilir…

Büyük Hazine 3 Filmi Geliyor

Disney Plus yakın zamanda Büyük Hazine serisinden ilham alan bir dizi yayınladı. National Treasure: Edge of History adını taşıyan dizi izleyiciden düşük not aldı.

Ancak, hayranlardan gelen en büyük soru, Nicolas Cage’in yeni bir film için geri dönüp dönmeyeceğiydi ve devam filmi sabırsızlıkla bekleniyordu.

Yapımcı Jerry Bruckheimer, Nicolas’ın oynadığı üçüncü bir “National Treasure – Büyük Hazine” filminin, bu hafta başlarında geliştirilmekte olduğunu doğruladı. “Nicolas Cage ile birlikte beyazperde için Büyük Hazine 3’ü geliştiriyorduk – ki hala öyleyiz. Yani bu devam ediyor.”

Film, en az 2018’den beri tartışılıyor. Ancak, geçmişte barikatlar onu engelledi.

Reklam

Filmin dizi versiyonunda; Justin Bartha (Riley’yi oynayan) dizide yer alıyor ve karakteri, Nicolas ve karakteriyle gelecek planlarına dair ipuçları veriyor.

Büyük Hazine Ne Zaman Vizyona Girecek?

Büyük Hazine 3’ün 2024’de vizyona girmesi planlanıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

Sam Smith’in Yeni Albümü ‘GLORIA’yı Hemen Dinle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Unholy’nin küresel başarısının ardından Sam Smith, dördüncü albümü Gloria’yı yayımladı. 13 parçadan oluşan albüm, Sam’in şimdiye kadarki en cesur çıkışı olma özelliğini taşıyor ve albümden çıkan ilk single ‘Unholy’nin tartışılamaz başarısının ardından geliyor.

Sam’in sekizinci 1 numaralı hiti olan Unholy 740 milyondan fazla Spotify dinlemesi elde etti ve single yayınlandığı günden bu yana, 24 gün boyunca Spotify ve Apple Music global listelerinin zirvesinde yer aldı. Unholy ile Tik-Tok trendlerini domine eden Sam, bu yıl Birleşik Krallık Resmi Listelerine 1 numaradan giriş yapan üç sanatçı arasında yer alıyor ve şu anda zirvedeki üçüncü haftasını sürdürüyor.

Multi-Platinum, GRAMMY, BRIT, Altın Küre ve Akademi Ödüllü sanatçı/söz yazarı Sam Smith, yakın tarihin en ünlü müzik sanatçılarından biri ve olağanüstü başarılarla dolu bir koleksiyona sahip.  Gloria, Sam’in çok beğenilen önceki albümü ‘’Love Goes’’un başarısı üzerine inşa edildi. Sam Smith, 35 milyon albüm satışı, 260 milyon single satışı ve 45 milyar dinlenme akışı elde etti. İlk ve ikinci albümleri ‘’In the Lonely Hour’’ ve ‘’The Thrill of It All’’, Billboard 200’e 1 numaradan giriş yaptı. Aynı zamanda Sam Smith, iki Guinness Dünya Rekoru’nu elinde bulunduruyor; İngiltere Top 10 Albüm Listesi’nde üst üste en fazla hafta yer alan albüm (2014 çıkışlı In The Lonely Hour ile) ve İngiltere Listeleri’nde 1 numaraya ulaşan ilk James Bond müziği olma rekoru (Oscar ve Altın Küre ödüllü “Writing’s on the Wall” ile).

Unholy’nin devam eden başarısı, canlı performansları ve dördüncü albümü Gloria’nın yayınlanmasıyla 2023 yılı Sam ve hayranları için son derecede heyecan verici bir yıl olacak.

Sam Smith’in “Gloria’’ albümünü dijital platformlardan dinleyip satın almak için

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler