Bizimle iletişim kur

Sinema

Güney Kore Sinemasının En İyi Gerilim Filmleri – 2

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Kore sinemasının en iyi gerilim filmleri yazı dizimizin 2. bölümü ile karşınızdayız. İşte ikinci 10 filmlik liste

10) The Housemaid (2010)

1960 yapımı olan Güney Kore gerilim klasiğinin aynı isimle günümüze uyarlanmış hali olan bu film, orijinaline göre pek çok yönden farklılıklar taşıyor. Öncelikle orijinal filmde sınıf çatışması çok belirgin değilken; bu filmde hizmetçi kadın ile yanında çalıştığı aile arasında çok ciddi bir sınıf farkı yaratılıyor. İki film arasındaki dönem farkından ötürü her iki filmin de ana teması olan erotik gerilim unsuru ise bu filmde daha göz alıcı şekilde ele alınıyor.

9) The Call (2020)

28 yaşındaki Kim Seo, hasta annesini ziyaret etmek için yola çıktığı sırada telefonu kaybettiğini fark eder. Ancak çocukluğunun geçtiği eve vardığında eski tip bir kablosuz telefon bulacaktır. Hatta bulmakla da kalmaz bu telefon sayesinde Young-sook isminde genç bir kadınla da konuşma imkânı bulur. Bir süre sonra fark eder ki telefonun karşısındaki kadın aynı evde yaklaşık 20 yıl önce yaşamış olan biridir. Başta merak ve heyecanla başlayan konuşmaları bir süre sonra şiddet dolu bir gerilime evrilecektir.

8) Montage (2013)

Reklam

15 yıl önce gerçekleşen bir çocuk kaçırma olayı, yıl aşımı dolayısıyla sonuçlanmadan kapanmak üzereyken suç mahalline bırakılan bir çiçek ve hemen ardından aynı metotlarla gerçekleştirilen başka bir çocuk kaçırma vakası ile yeniden açılır. Pek çok Güney Kore yapımı intikam filmlerinde olduğu gibi bu filmde de suç ile masumiyet iç içe geçecektir.

7) A Hard Day (2014)

Pek ahlaklı sayılamayacak polis memuru Ko, yakın zamanda kaybettiği annesinin cenazesine yetişmeye çalışırken yolda evsiz bir adama arabasıyla çarpar. Zaten rüşvetle yargılanabileceğini düşündüğü bu günlerde bir de adam öldürmek suçundan dosyasını kabartmak istemediğinden adamın cesedini ondan kurtulmak üzere arabasının bagajına koyar. Ancak cesetten kurtulmaya çalışırken kendini bambaşka belaların içinde bulacaktır.

6) Forgotten (2017)

Jin-seok, annesi, babası ve abisi ile birlikte yeni evlerine taşınmanın heyecanı içerisindedir. Ancak yeni evlerinde, özellikle de geceleri duyduğu bazı sesler onu huzursuz etmektedir. Bir akşam, abisi Yoo-seok’un kaçırıldığına şahit olur ve buna engel olamaz. 19 gün sonra abisi hiçbir şey olmamış gibi eve geri döner. Bu andan sonra evdeki hiçbir şey Jin-seok’a alışık olduğu şekilde görünmeyecek ve evlerindeki ailenin onun gerçek ailesi olmadığı yönünde hem tuhaf hem de ürkütücü bir şüpheye kapılacaktır.

5) Tell Me Something (1999)

2000 öncesi Güney Kore sinemasının en iyileri arasında olan bu film, 2001 yılı New York Kore Film Festivalinde de kendine yer bulmayı başararak ismini yurt dışına da taşıyabilmişti. Filmin, Se7en (1995) filminden etkilendiği çok açık ortada olsa da özellikle gerilim dolu karanlık atmosferiyle film, korkunç ve merak uyandırıcı olmayı başarıyor.

4) Voice of A Murderer (2007)

Ünlü haber spikeri Han Kyung’un 9 yaşındaki oğlu, ardında hiçbir iz bırakmadan bir gün kaybolur. Daha sonra eve gelen bir telefonla Han Kyung öğrenecektir ki oğlu fidye için kaçırılmıştır. Fidyeci 100 bin Dolar karşılığında çocuğun serbest kalabileceğini söyler. Ancak annenin işin içine polisleri karıştırması ve bunun da fidyeci tarafından fark edilmesi sonucu Han Kyung ve eşi çocuklarını kurtaramazlar. İlerleyen günler ise aile için çok daha sıkıntılı geçecektir.

3) Confession of Murder (2012)

Reklam

Choi Hyeong kendini, 1986 ve 1990 yılları arasında işlenen 10 kadın cinayetinin zanlısını yakalamaya adamış bir detektiftir. Aslında seri katili yakalayama çok yaklaştığı bir an katili elinden kaçırmış; ama katili kaçarken omzundan vurmayı da başarmıştır. İşlenen cinayetlere ilişkin dosya 15 yılın ardından süre aşımı sebebi ile kapanacakken Lee Doo isminde bir adam televizyonların karşısında seri katilin kendisi olduğunu açıklar. Hatta işlediğini iddia ettiği cinayetlerin hepsini en küçük ayrıntısına kadar kaleme alıp kitaplaştırmıştır bile. Detektif Choi ise katilin o olmadığına, karşılarında bir üçkâğıtçının bulunduğuna adı kadar emindir.

2) No Mercy (2010)

Adli tıp uzmanı Doktor Kang Min, uzun ve yorucu çalışma hayatının ardından emekli olmanın ve kızıyla birlikte vakit geçirmenin hayalini kurmaktadır. Ancak şehirde işlenen korkunç bir cinayet onun emeklilik hayallerini de suya düşürecektir. Tüm uzuvları gövdesinden ayrılmış bir şekilde bulunan genç bir kadın cesedi, Doktor Kang Min’i geçmişte aldığı bazı kararlarla da yüzleşmek zorunda bırakacaktır.

1) The Housemaid (1960)

Güney Kore sinemasının en iyileri arasında gösterilen bu klasik film, 2007 yılında Martin Scorsese tarafından kurulan “World Cinema Foundation” projesi kapsamında restore edilerek deyim yerindeyse yeniden gün yüzüne çıkartılmıştır. Sıradan bir ev hayatından çıkabilecek gerilim dolu erkek-kadın ilişkilerini muazzam bir sinema diliyle anlatan bu film, son sahnesiyle bir miktar güç kaybetse de günümüzde dahi izleyicisini kışkırtıcı hikâyesiyle etkilemeye devam ediyor.

Sinema

Halle Berry’nin Başrolünde Yer Aldığı “Never Let Go/Asla Bırakma” Filminden İlk Fragman Yayınlandı – İzleyin

Film, yıllardır kötü bir ruhun musallat olduğu ormanda yaşayan bir aileyi konu alıyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Film, yıllardır kötü bir ruhun musallat olduğu ormanda yaşayan bir aileyi konu alıyor. Güvenliklerini koruyan tek şey tehdidin varlığına olan inançlarıdır, ancak çocuklardan biri ruhun gerçek olup olmadığından şüphe etmeye başlayınca her şey hızla yerle bir olur.

Filmin oyuncuları: Halle Berry, Percy Daggs, Anthony B. Jenkins.

Film; 27 Eylül’de sinemalarda…

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

Yeni Bir “John Wick” Filmi Geliyor – Bakın Başrolünde Kim Var?

John Wick’in yeni spin-off filmi, Donnie Yen’in “John Wick 4″te canlandırdığı Caine karakterini merkeze alacak…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

John Wick’in yeni spin-off filmi, Donnie Yen’in “John Wick 4″te canlandırdığı Caine karakterini merkeze alacak…

Lionsgate, yen bir “John Wick” spin-off filminin üzerinde çalışıldığını duyurdu. Henüz resmi adı açıklanmayan film, “John Wick 4″te Donnie Yen tarafından canlandırılan Caine karakterine odaklanacak.

Yen, 2025 yılında Hong Kong’da üretime başlaması beklenen projede Caine rolünü yeniden üstlenecek.

Reklam

Hikâyenin ayrıntıları gizli tutuluyor ancak bu bir ön bölüm olmayacak; bunun yerine, Caine’in Yüksek Masa’ya karşı yükümlülüklerinden kurtulduktan sonra yaşadıklarını anlatacak ve “John Wick 4″teki olayların ardından gelecek.

Dört ana “John Wick” filmini yöneten ve Len Wiseman’ın yönettiği, merakla beklenen ilk spin-off olan “Ballerina”nın yeniden çekimlerinde yer alan Chad Stahelski, John Wick hikaye evreninin geleceğini denetlemek üzere Lionsgate ile bir anlaşma yapmıştı. Stahelski bu projenin de yapımcı kısmında yer alacak.

Kaynak: Beyaz Perde.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Takan Takana” Filmi Ne Zaman Vizyonda Olacak?

Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Takan Takana filmi sete çıktı. Zafer Algöz Seda Bakan, Özge Özberk, Bora Akkaş, Ecem Erkek, Sarp Akkaya, ve Çiçek Dilligil’i kadrosunda buluşturan film, 15 Kasım’da vizyona girecek.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Takan Takana filmi sete çıktı. Zafer Algöz Seda Bakan, Özge Özberk, Bora Akkaş, Ecem Erkek, Sarp Akkaya, ve Çiçek Dilligil’i kadrosunda buluşturan film, 15 Kasım’da vizyona girecek.

Fransız yazar Laurent Baffie’nin Toc Toc adlı tiyatro oyunundan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Yunus Nihat Özcan oturuyor. Senaryo uyarlamasını ise Ferhat Ergün üstleniyor.

Kaynak: NLife.

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

Jason Statham’ın Yeni Projesi Ne Olacak?

Jason Statham’ın yeni projesi belli oldu…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Jason Statham’ın yeni projesi belli oldu…

Jason Statham, Black Bear’ın bu hafta Cannes pazarına sunacağı ve Baltasar Kormákur’un (Everest, Beast) yöneteceği yeni aksiyon-gerilim filmine liderlik edecek.

Şu anda adı açıklanmayan filmde Statham, İskoçya’nın uzak bir adasında tecrit halinde yaşayan Mason adlı karakteri canlandıracak. Mason, korkunç bir fırtınada genç bir kızı okyanustan kurtardığında, saklandığı yere şiddetli bir saldırı getiren bir olaylar zincirini harekete geçirir. Bu durum onu geçmişinin hayaletleriyle yüzleşmek üzere dünyaya geri dönmeye zorlar.

Reklam

Projenin çekimlerinin bu yılın Kasım ayında Birleşik Krallık ve İzlanda’da başlaması planlanıyor; prodüksiyon hazırlıkları ve çekimler Kormákur’un Reykjavik’teki RVK Stüdyoları tesisinde gerçekleştirilecek. Filmin senaryosunu Ward Parry kaleme aldı.

Yapımcılar arasında Punch Palace Productions adına Statham, RVK Studios adına Kormákur, Black Bear adına John Friedberg ve Jon Berg yer alıyor. Filmi geliştiren Stampede Ventures adına Warner Bros. Teddy Schwarzman ve Michael Heimler, Black Bear’ın yönetici yapımcıları olarak görev yapacak.

Statham, son olarak David Ayer’in yönettiği “The Beekeeper”da rol aldı ve halen Ayer’le yeniden bir araya geldiğ aksiyon-gerilim filmi “Levon’s Trade”i çekiyor. Ardından Eylül ayında Mad River için Jean-Francois Richet ile “Mutiny”nin prodüksiyonuna başlaması planlanıyor.

Kaynak: Beyaz Perde.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar