Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Güney Kore Sinemasının En İyi Gerilim Filmleri – 1

Yayınlandı

Tarih

güney kore gerilim filmleri
Ayrıksı Kitap

Güney Kore sineması 2000’li yıllardan sonra tüm dünyada adından söz ettiren bir konuma erişmeyi başardı. Özellikle de gerilim türünde yaptıkları filmlerle birbirinden güzel pek çok filme imza attılar. Bunlardan en iyilerini sizlere listelemeye çalışacağım. Film sayısı çok olduğu için birkaç serilik bir liste olacak. O yüzden takipte kalmanızı tavsiye ederim. İşte serinin ilk yazısı ve En İyi Güney Kore Gerilim Filmleri ile karşınızdayız.

10) Bedevilled (2010)

Hae-won, bir bankada orta düzey memur olarak çalışan genç bir kadındır. Hae-won bir gün, sokakta bir kadına karşı işlenen korkunç bir şiddete ve cinayete tanık olur. Karşılaştığı bu vahşete gözlerini kapatabileceğini zanneden Hae-won, yaşadığı şoku atlatamadığı için bir süre sonra işinden kovulur. Biraz rahatlamak için çocukluğunun da geçtiği şehirden uzak bir adaya yerleşmeye karar veren Hae-won, burada da uzaklaşmaya çalıştığı şiddetle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bu sefer kaçması ise hiç kolay olmayacaktır.

9) Lady Vengeance (2005)

Park Chan-wook’un intikam üçlemesinin son filmi olan “Lady Vengeance”, ismine (Türkçe’ye İntikam Meleği olarak çevrilmiştir) de yakışır bir şekilde bu muhteşem seriyi taçlandırarak sonlandırır. Lee Geum-ja isimli genç kadın altı yaşındaki bir çocuğun kaçırılması ve öldürülmesinden sorumlu tutularak 13 yıl hapis yatmıştır. Hapisten çıkmasıyla birlikte, belki de hiç işlememiş olduğu bir suçun intikamını almak üzere kusursuz bir şekilde tasarladığı planını uygulamaya koyulur.

8) The Chaser (2008)

Na Hong-jin’in ilk yönetmenlik denemesi olmasına rağmen “the Chaser”, başından sonuna kadar izleyeni merak içinde bırakan bir polisiye-gerilim fırtınası olmayı başarıyor. Film, bir seri katille eski bir polisin yollarının istemeden de olsa kesişmesini anlatır. Polisken de ismi her türlü ahlaksızlığa bulaşmış olan Joong-ho, artık sokaklarda hayat kadını çalıştırmaktadır. Çalıştırdığı iki kadının kaybolmasının ardından maddi olarak zor duruma düşen Joong-ho, elinde kalan Mi-jin isimli kadını, diğer iki kadının da kaybolmasından sorumlu olabileceğini düşündüğü Yeong-min isimli müşterisine yollar. Ancak bir süre sonra Mi-jin’den de haber alınamayacaktır.

7) Mother (2009)

Hepimiz onu “Parasite” filmiyle tanıyor olsak da Bong Joon-ho, kariyerinin ilk yıllarından beri muhteşem filmlere imza atmış bir yönetmen. Bu filmler arasında izleyiciyi ahlaki bir ikilime sürüklemesi ve sonuna kadar da diken üstünde tutmayı başarması açısından “Mother”, kesinlikle ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden biri. Dul ve yaşlıca bir kadın, akli melekeleri pek yerinde olmayan genç oğluyla tek başına hayatta kalmaya çalışmaktadır. Oğlunu elinden geldiğince her türlü beladan uzak tutmaya çalışan bu kadın kendisini, oğlunun genç bir kızın ölümünden sorumlu tutulmasıyla birlikte içinden çıkılmaz bir belanın ortasında bulacaktır.

Reklam

6) I Saw the Devil (2010)

“Old Boy” ile birlikte Güney Kore sinemasının yurt dışında en çok bilinen filmlerinden bir diğeri de tartışmasız “I Saw the Devil” filmidir. Kim Jee-woon tarafından yönetilen ve bünyesinde Güney Kore’nin iki büyük oyuncusu olan Lee Byung-hun ve Choi Min-sik’i barındıran film, acımasız bir katil ile en az onun kadar acımasız yöntemlerle intikam almaya çalışan bir istihbaratçının gerilim dolu kovalamacasını anlatıyor.

5) The Handmaiden (2016)

2013 yılında Hollywood’a giderek başarısız bir vampir filmine (Stoker) imza atan Park Chan-wook, (kendisi bu arada ülkesinde Thirst (2009) isimli muazzam bir modern zaman vampir filmine imza atmıştı zaten) 2016 yılında ülkesine geri döndüğünde başka bir şahesere yine imza atmayı başardı. 1900’lerin ilk çeyreğinde Japon işgali altındaki Kore’de geçen film, iki kadın üzerinden hem erotik hem de kaotik olmayı başaran muhteşem bir psikolojik gerilim örneği.

4) Sympathy for Mr. Vengeance (2002)

Park Chan-wook’un çok konuşulan intikam üçlemesinin ilk ayağı olan (meşhur Old Boy filmi bu üçlemenin ikinci filmidir) “Sympathy for Mr. Vengeance”, vizyona girdiği dönem eleştirmenlerden geçer not alamasa da seyirciler tarafından çok beğenilmiş heyecan dolu bir filmdi. Bir fabrikada çalışan ve hem sağır hem de dilsiz olan Ryu, kız kardeşinin böbrek nakli ihtiyacını karşılayabilmek için altından kalkamayacağı pis işlere bulaşmak zorunda kalır.

3) Old Boy (2003)

Güney Kore sineması dendiğinde akla gelen ilk filmlerden biri olan “Old Boy”, hala yönetmen Park Chan-wook’un en iyi filmi olmaya devam ediyor. Elektra kompleksine kendince sert bir yorum getiren ve tabu sayılabilecek pek çok konuyu ustalıkla ele alan “Old Boy”, modern zamanların intikam temalı en iyi gerilim dolu kara filmlerinden (neo-noir) biri olmaya devam ediyor.

2) Parasite (2019)

2019 yılında hem en iyi film hem de en iyi yabancı film Oscar’ını alarak büyük bir başarıya imza atan “Parasite” filmi, biri fakir diğeri zengin iki aile üzerinden yarattığı gerilim dolu sahnelerle sınıf çatışmasına kendince trajikomik bir yorum getirmeyi başarıyor.

Reklam

1) Burning (2018)

2018 yılının bana göre en iyi filmi olan ve önümüzdeki yıllarda da 2000’li yılların en iyi filmleri arasında gösterileceğine emin olduğum “Burning”, ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin kısa bir hikâyesinden sinemaya uyarlanmıştır. Yazar olmak isteyen ve kendi halinde yaşayan genç bir adam (Lee Jong-su), bir gün çocukluk arkadaşı, genç ve güzel Shin Hae-mi ile karşılaşır. Başta romantik ilerleyen karşılaşmaları, Shin Hae-mi’nin çıktığı yolculuktan yanında genç ve zengin bir çocukla dönmesiyle birlikte merak uyandırıcı ve gerilim dolu bir dönemece sapacaktır.

Devamını Okuyun
Reklam

Sinema

James Bond’da Daniel Craig’in Yerini Kim Alacak?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

NO TIME TO DIE
Ayrıksı Kitap

Gelecek 007 olarak Daniel Craig’in smokinini doldurma şansını seven herkesin forma girmesi için hala biraz zamanı var. Geçen hafta James Bond franchise yapımcıları Barbara Broccoli ve Michael G. Wilson, süper casusun bir sonraki film maceralarında oynayacak oyuncuyu aramadıklarını açıkladı.

Brokoli, “Avlanmaya başlamadık” dedi. “Oturup Bond serisinin nereye gideceğini bulmaya çalışacağız ve rol için oyuncu seçimine başlamadan önce bunu anlamamız için bunu yapmamız gerekiyor. Gelecek yıl bunu düşünmeye başlayacağım.”

Yapımcı, açık olmak gerekirse, olası aktörler henüz onları aramanızı beklememeli mi, sorusuna; “Pek değil, hayır,” dedi Brokoli. “Henüz kimse telefonun başında beklemesin.” yanıtını verdi.

Yapımcılar, 2006’daki Casino Royale ile başlayan beş Bond filminde rol alan Craig’in yerine birini bulmanın zor bir görev olacağının her zaman farkındaydılar. Aralık 2019’da Broccoli ile yeni bir 007 arayışı hakkında konuştuğunda , yapımcı No Time to Die aktörünün franchise’dan ayrılmasına kafa yoramadığını itiraf etti.

Kaynak: EW.

Reklam
Devamını Okuyun

Sanat

Stanley Kubrick Sergisi İstanbul Sinema Müzesi’nde Açıldı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Stanley_Kubrick_Sergisi_Radio _Mood_Katharina_Kubrick
Ayrıksı Kitap

Başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açmış olan sinema dehası Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi İstanbul Sinema Müzesi’nde açıldı. 5 ay boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan sergi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick, yapımcı/yönetmen Jan Harlan ve Nulook Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım’ın katıldığı basın toplantısında anlatıldı.

Katharina_Kubrick_Mehmet_Nuri_Ersoy_Jan_Harlan
Katharina Kubrick Mehmet Nuri Ersoy ve Jan Harlan

New Yorklu yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunan Stanley Kubrick Sergisi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamındaki ilk etkinlik olarak kapılarını açtı. Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayan sergi, çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunuyor. 

Stanley_Kubrick_Sergisi_Istanbul_Sinema_Muzesi_Radio_Mood_03
Radio Mood Tv Ekibi ve Basın Mensupları

Serginin açılış gününe özel düzenlenen basın toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick, yapımcı/yönetmen Jan Harlan ve Nulook Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Stanley_Kubrick_Sergisi_Istanbul_Sinema_Muzesi__3_

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, serginin Kültür Yolu Festivali kapsamındaki öneminden bahsettiği konuşmasında “Atlas Sineması’nın benim için ayrı bir yeri var. Burası İstanbul’daki sayılı değerli yapıdan biri. Kültür Bakanlığı bu yapının gerçek güzelliğinin keşfedilmesini ve Türkiye’nin yıllardır ihtiyacı olan ilk sinema müzesinin vücut bulmasını sağladı. Dünyanın sayılı sinema müzelerden birinin değerli bir içerikle desteklenmesi gerektiğine inanarak Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul Sinema Müzesi’nin de etkin bir şekilde kullanılmasını sağladık. Kültür Yolu Festival’inin en önemli sergisi Stanley Kubrick Sergisi. İstanbul Sinema Müzesi hak ettiği değerde bir sergi ile buluşuyor. Kubrick ailesine, Muzaffer Yıldırım’a sergiyi İstanbul’a getirdikleri için teşekkür ediyorum. Muzaffer Yıldırım gibi sektörden birinin bakanlıkla iş birliği yaparak bu sinema hazinesini sahiplenmesi çok önemliydi. Misafirler bu sergi sayesinde Kubrick filmlerinin yapımcısı Jan Harlan’ın bu filmleri nasıl yaptığını daha iyi anlayabilecekler” dedi. 

Jan Harlan Mehmet Nuri Ersoy’un Yakasındaki Türk Bayrağı Rozetini Çok Beğendiğini Söyleyince Kültür ve Turizm Bakanı Hemen Kendi Rozetini Usta Yapımcıya Armağan Etti

Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick de serginin açılışına, Stanley Kubrick filmlerinin yapımcısı Jan Harlan ile katıldı. Kubrick, “24 saat önce İstanbul’a geldim. Burada olduğum için çok heyecanlıyım. İstanbul’un farklı stilleri içinde barındıran atmosferi gerçekten büyüleyici. Aynı zamanda şu an içinde olduğumuz bina şahane. Sinema ve filmler hayatımızın bir parçası. Bu bilince sahip olarak devletin bu tür sanatsal çalışmaları destekliyor olması muhteşem. Kubrick sergisi şu an 22’nci durağında ve 1 buçuk milyon izleyiciye ulaştı. Daha çok gezmesi için şans diliyorum.” diyerek serginin anlamına değindi. 

Stanley_Kubrick_Sergisi_Istanbul_Sinema_Muzesi_Radio_Mood_04
Radio Mood Yayın Yönetmeni Tolga Yiğit ve Stanley Kubrick’in Kamerası

“A Clockwork Orange”, “The Shining”, “Full Metal Jacket”, “Eyes Wide Shut” ve Steven Spielberg’in “A.I. Artificial Intelligence” filmlerinin yapımcısı Jan Harlan sergiyi gezerken duygu dolu anlar yaşadı. Harlan, “Sergiyi gezdiğimde gözümde anılar canlandı. Kubrick’in el yazısını görmek bile beni etkiliyor. Ne kaybettiğimizi bir kez daha anlıyorum” dedi. 

Katharina_Kubrick_Muzaffer_Yildirim
Katharina Kubrick Muzaffer Yıldırım

Sergiyi Türkiye ile buluşturan Nulook Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım, “Stanley Kubrick Sergisi, geçen yıl açılışını yaptığımız yenilenen Atlas 1948 Sineması’nın da dahil olduğu İstanbul Sinema Müzesi için büyük bir anlam taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un destekleriyle böyle kapsamlı bir sergide sanatçıyı çevreleyen dünyayı tanımak, deneyimlemek ve en önemlisi bir dahiyi İstanbullu sinemaseverlerle buluşturmak mutluluk verici. Sergide, Kubrick’in heyecan veren sinematografisinde yer alan filmlerin yapılış sürecine ilişkin birçok belge, mektup ve senaryolar var. Filmlerine ait dekor, kostüm ve belgenin yanı sıra “2001: A Space Odyssey” filmine ait özel tasarlanan kat bizi oldukça etkileyen unsurlar arasında. Bu sergi sahip olduğu arşiv ve içerikle film sektörünün en kapsamlı yönetmen sergisi. Benim için bugünün bir diğer anlamı da Kubrick ailesinin de burada bizlerle olması” diye konuştu. 

Stanley_Kubrick_Sergisi_Istanbul_Sinema_Muzesi_Radio_Mood_01
Clockwork Orange Odası

İstanbul Sinema Müzesi’nin sergiye özel tasarlanmış 3. ve 4. katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarıyla sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığını gözler önüne seriyor. Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından son filmi olan Eyes Wide Shut’a kadar 16 filmini kronolojik bir sunumla izleyiciyle buluşturan sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Savaş Zamanı Yalanları projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle bir araya getiriyor. Kubrick’in başyapıtı sayılan 2001:Space Odyseey filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında orijinal aygıt, giysi ve modeller de sergi kapsamında sunuluyor.  

Stanley_Kubrick_Sergisi_Istanbul_Sinema_Muzesi__7_

Stanley Kubrick sergisinin küratörlüğünü, İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann & Tim Heptner yapıyor. “Stanley Kubrick” sergisi, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi (University of the Arts London) Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle gerçekleştirilecektir. Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Film Archives LLC. destekleriyle hayata geçiriliyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi tarafından gerçekleştirilen sergi, 1 Ekim-1 Mart 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Devamını Okuyun

Sinema

İngiliz Köylülerinin Derdi? “The Good House – Yalnız Bir Evin Kahkahası” Yorum Yazısı

Yayınlandı

Tarih

IMG_20220929_172939
Ayrıksı Kitap

Alkol, depresyon, sağlıksız aile ilişkileri ve sorunlu dostlukların kol gezdiği küçük bir İngiliz kasabasında geçen filmin konusu; Bir zamanlar emlak piyasasında adını sıkça duyuran ama şimdilerde başarısız bir iş kadını olarak anılan Hildy Good karakterinin, ailevi ve geçmişin hatıralarında dolaşan sorunlarının getirdiği alkol kullanımını yenmesi ve de bu sorunlarını kabullenmek ve etmemek arasında kaldığı hikayesi anlatılmaktadır.

Her yaştan insanın empati kuramayacağı karakterleri, belli başlı ( yaşını başını almış) bir kitleye hitap eden seyircinin de hikayesi ve yönetmenin anlatım biçimini beğenmeyeceği bir film olmuş. Sinematografisi bana Manchester By The Sea filmini (Yaşamın Kıyısında), Sigourney Weaver’ın oynadığı Hildy Good karakterinin yer yer ekrana bakıp konuşması da Fleabag’i anımsattı. Ne çerezlik ne de “tamam hadi izleyelim” diyebileceğimiz bir iş olmuş. Anca denk gelirseniz izlenebilecek bir film.

SİNEMAYLA KALIN

Devamını Okuyun

Popüler