Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

“İllegal Hayatlar Yorumları” Film Nasıl?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

YouTube kanalı Röportaj Adam’ın kahramanı Mahsun Karaca’nın hikayesine imza attığı ve başrolde yer aldığı filmi İllegal Hayatları hafta içi oyuncularında katıldığı gala da izledim.

İllegal hayatlar Yorumunu Dinle 👇🏻

Film kimi izleyici tarafından çok beğenilmese de ben genel olarak komik bir filmle karşılaştığım için beğendim.

İllegal Hayatlar Filminin artıları

İllegal Hayatlar filmi tıpkı benzerlerinde (Recep İvedik 7, Yılbaşı Gecesi) olduğu gibi ana konusunu anlatırken ara skeçler ile ilerleyen bir yapıya sahip. Bu tarz anlatımlarda en başarılı isim kuşkusuz Gülse Birsel. Skeçten skece geçtiğinizi hissettirmeden güzel bir kurguyla hikayesini anlatmayı başarıyor. İllegal Hayatlar ise bu açıdan biraz zayıf kalsa da politik esprileri ile açığı kapatıyor. aslında yanlış anlatmış olamayayım politik espriler yüzünden değil (bence) esprileri güzel olduğu için akıştaki sorunları unutturuyor. Örneğin Recep İvedik 7 yazımda da belirttiğim okulda geçen “Öğretmen Recep” sahnesi gibi konu ile hiç alakası olmayan ama biz gülelim diye araya skeç olarak eklenmiş ama hiç güldürmeyen sahnelerin olmaması İllegal Hayatları daha başarılı yapıyor. Politik espriler derken gerçekten bu tarza hasret kalmışız. Aslında Levent Kırca’nın, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile diğer ustaların sekçleri ve eleştrileri yanında buradakiler çok suya sabuna dokunmayan düzeyde kalıyor ama bu ortamda buna da şükür diyorsunuz.

İllegal Hayatlar Eksileri

İllegal Hayatlar filminin eksilerinden birisi Fiko online mı esprisinin çok uzaması ve artık kötü bir alışkanlığın sempatik gösterilerek ya da normalleştirilerek özendirilmesi boyutuna ulaşması. Muhtemelen amaçları bu değildi ama biraz fazla olmuş ve böyle olunca tadı kaçtı. Beyaz tahta önünde Sedat Peker vari videolar ile açıklama yapan adamın olayı da hiç bir yere bağlanmadan film bitiyor.

İllegal Hayatlar Filmi Son Yorum

İllegal Hayatlar filmi YouTube da izlediğiniz röportaj adam skeçlerinin sinemaya bence iyi düzeyde uyarlandığı bir yapım olmuş. Hatta çok izlenen bir filmde olmayı başarabilir. Daha iyisi olabilir miydi diye sorarsanız tabi ki olabilirdi diyeceğim Ancak ilk film olduğu için mazur göreceğimiz sorunları da olan bir pop corn film. Hafta sonu gülüp eğlenmek için sinema gidelim moral bulalım diyenler için ve Röportaj Adam videolarını sevenler için ideal bir film. Filmin sonunda ikincisi için de pas atan bir sahne var. İkinci filmde sorunlar azaltılarak YouTube mantığından çıkıp daha sinematik işler çıkacaktır. Zaten espriler açısından yukarıda yazdığım iki filmden daha komikler. Yolları açık gibi gözüküyor. İyi Seyirler

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler