Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Kübra Dizisi Yorumları (Spoilersız)

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Yazı 20 Ocak Cumartesi 20:50’de güncellendi.

Kübra Dizisinin Podcast Yorumu Yukarıdaki Playerdan Dinleyebilirsiniz

Çağatay Ulusoy’un başrolünde yer aldığı ve Yağmur ile Durul Taylan Kardeşlerin yönettiği Kübra dizisi Netflix’te yayına başladı. Fragmanı merak uyandırmış olan dizi sekiz bölümden oluşuyor.

Kübra Dizisinin Girizgahı Nasıl?

Dizinin jeneriğinde Kübra yazısı başka kelimelere dönüşüyor en son Kubra kelimesine dönüşüp tekrar Kübra olmak istiyor ama olamıyor. Jeneriği her gördüğümde bunun ne anlam geldiğini düşündüm. hatta Kubra diye bir kelime var mı diye sözlüğe de baktım ve böyle bir kelime olmadığını gördüm. Ancak jenerikte bu kelimenin kullanılmasının elbet bir amacı vardı ve bunu öğrenmek için son bölüme kadar beklemeniz gerekecekti.

Reklam

Kübra dizisinde neredeyse uzun bölümler boyunca hikayenin nereye gideceğini kestiremiyorsunuz. Evet ilk iki bölümde yoğun şekilde seçenekleri sıralıyorsunuz örneğin Bir Elçi ile mi karşı karşıyayız? yoksa teknolojik bir komplo mu? ya da akıl hastalığı veya bu seçenekler dışında bir şey mi? diye aklınıza gelebilir. Ancak en sona kadar beklemek gerekiyor.

Dizinin fragmanındaki ipuçları ilk iki bölümü izlediğinizde bu bölümlerin bir girizgahtan ibaret olduğunu ve Gökhan’dan Semavi’ye geçiş aşamasını izlediğimizi gösteriyor. Gökhan’ın cep telefonu uygulamasında din, ve ruhani konular üzerine sohbet etmek için yüklediği uygulamadan gelen mesajlar ile yaşadıklarının bağlantısını anlamaya çalıştığını görüyoruz ve ikinci bölümün sonunda Gökhan işaretlerden kendisi ile kimin konuştuğunu anlıyor. Zaten fragmanları izlediyseniz bunu açıkladığı repliği de görmüşsünüzdür. Hikaye de esas üçüncü bölümden itibaren başlıyor desek yeridir.

Gelişme Aşamasında Neler Oluyor?

İki bölümde Gökhan’ın aile, iş, özel ve arkadaşlık hayatında ne gibi sorunlar ile travmalar yaşadığına da şahit oluyoruz. İşin bu kısmı iyi kotarılmışken ruhani (dini) tarafı beni ikna etmedi. Ama merak edip hikayenin nereye varacağını görme isteğimi de artırdı Dizinin en beğendiğim bölümü olan üçüncü bölümde ise hikayenin yönünün değişmesiyle dizi daha iyi bir rotaya girerken dördüncü bölümde ise neredeyse 25 dakika boyunca temponun düşmesi sürekli kumandaya basıp bölümün bitmesine kaç dakika kaldı diye bakmanızı sağlıyor.

Kübra Dizisinin Artıları

Dizide mahalle imamının Gökhan’a Gükhan ile Gökhen karaşımı hitap şekli güzel bir detay olmuş. Gökhan ismini böyle telaffuz eden insanlar var gerçekten 😁. Komserin Boğra diye hitap ettiği Buğra isimli polisin yaptığı sunum ve diğer sahnelerdeki davranışları beni içten içe güldürdü. Her çalıştığım iş yerinde muhakkak karşılaştığım basiretsiz bu karakteri dizi de görmek güzel ayrıntıydı. Gökhan’ın karakolda kendisine getirilen koca paket yemeği silip süpürmesi, Merve’nin gazeteci ile konuşup kendisinin de şöhret olmaya başlamasından doğan (Semavi’nin First Ladysi) tuzağa düşmesi gibi güzel ayrıntılar vardı. Dördüncü bölüm başındaki Maddiyatçılığa karşı yapılan konuşama da güzeldi. Gelelim dizinin handikaplı notlarına.

Kübra Dizisinin Handikapları

Taylan Biraderler daha önce Şahmaran’da yaşadığım türden bir iş yapmayı başarmış. O da şu : yedinci bölüme kadar geldiğinizde bile halen dizi iyi mi kötü mü buna karar veremiyorsunuz. Tümünü izlemeden de cevap vermek güç gibi gözüküyor. Tıpkı Şahmaran da olduğu gibi.

İşin kötü yanı Şahmaranda tüm diziyi izledikten sonra büyük bir hayal kırıklığı ve vakit kaybı olduğunu fark etmemizdi. Umarım Kübra böyle olmaz. Dizi de bazı karakterler bir anda ortaya çıkıyor (Baran ve Ali Cemal gibi) bazı karakterler de bir anda kayboluyor (mahalle imamı gibi). Hikayenin ve Gökhan’ın hayatındaki değişimler etrafındaki kişilerin de değişmesine sebep oluyor ondandır diyebilirsiniz. Ancak bu da hikayede dramatik açıdan hiç bir karakterin derinliğine inememenize sebep oluyor. Mesela Burak’ın Semavi Gökhan’a halı sahayı tepeden gören yerde çay getirdiği sırada anlattıkları hemen sonrasındaki sahnede yaşanacakları bariz şekilde belli ediyordu. Bazı soruların da cevap bulmadan dizinin bitmesi (çok olası gibi gözükmüyor ama) acaba ikinci sezon mu gelecek sorusunu akla getirdi.

Reklam

Kübra Dizisi İçin Son Söz

Hikayenin nereye varacağını uzun süre anlayamadığınız ama final bölümünde gördüklerinizin ise sizi çok da ters köşe yapmadığı bir diziyle karşı karşıyasınız. Dizi bitince şunu düşünmeden de edemedim “Yönetmenlerin ve senaristin ilk iki bölümde bizi odakladıkları Kübra + Semavi olayı” kimi izleyiciye soğuk gelebilir mi? Hikayedeki gizemin 7 bölüm boyunca aralanmaması Gökhan’ın ruhani mesajlar alıyor olmasına odaklı hikaye ve bunların hassas konular olması final bölümünde öğrendiklerimizin de hak ettiği ilginin gerisinde mi kaldı? Ama şunu söylemeliyim final sahnesini beğendim. Çağatay Ulusoy hayranları kaçırmasın. Zaten çok uzun değil neredeyse 35’er dakikadan 8 bölüm bir şekilde izlenir.

Çağatay Ulusoy hayranı olmayan izleyiciler ise “zaman zaman temposu düşen ve o dakikalarda sıkan, yönetmenlerin olaylar silsilesi ile gizem perdesinin aralanmasına müsade etmediği ve sonunu da görmeyi merak ettiren” diziyi izleyip izlememeye kendileri karar versinler 😁 Umarım farkında olmadan Spoiler vermemişimdir.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler. Siz de yorumlarınızı yazın.

Tolga Yiğit

Reklam

Köşe Yazıları

Avatar The Last Airbender Yorumları | Avatar Son Hava Bükücü 2024

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Avatar Son Hava Bükücü animasyon dizisinden uyarlanan Avatar The Last Airbender canlı aksiyon dizisi yayınlanmaya başladı.

Yıllar önce Nickelodeon TV’de izlediğimiz animasyon dizisi acaba M. Night Shyamalan’ın 2010 yapımı Son Hava Bükücü filmi gibi hayal kırıklığı mı olacak diye merak ediyorduk.

Ancak izlediğim bu yeni Avatar çok da hayal kırıklığı yaratmadı. Özellikle film versiyonunu düşününce bu dizinin görsel efektleri ve gördüğüm mekan tasvirleri olarak çok iyi bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim. Karakterler ve hikaye açısından ise durum biraz daha zayıf.

En sonda söyleyeceğimi en başta belirtmem gerekirse tabii ki animasyon dizisi her zaman için benim açımdan bir numara olmaya devam edecek ancak Netflix‘te izlediğim dizi şunu gösterdi ki görsel efektler ve mekan tasvirleri istenirse çok güzel uyarlanabiliyormuş.

Avatar: The Last Airbender Avatar Son Hava Bükücü’nün Eksikleri

İyi bir uyarlama diyorum ama şunu da belirtmeliyim belki de dizide yapılan bazı değişiklikler izleyenlerin bir bölümü için olumsuz olabilir. Örneğin bunlardan birisi hikayenin akışının animasyona göre biraz değişik olması ve bazı olayların yerlerinin değişmesi. Hatta animasyonda “Birinci Kitap : Su”da görmediğimiz Prenses Azula, babası Ateş Kralı Ozai ile birlikte hikayeye daha erken ve daha fazla sahne ile dahil edilmiş. Bu kimi izleyiciyi memnun etmeyebilir benim için de bu değişiklikler az da olsa keyfimi kaçırdı. Ayrıca animasyon diziyi çok uzun zaman önce izlediğim için hikaye anlatımında yeri değişen yani öne veya daha ileri bir sahneye alınan olaylar nelerdi hatırlayamadığım için bu dizideki akış kafamı karıştırdı.

Diğer eksiklikler ise dizinin özellikle ilk sezonunda komik unsurların azalması ve Aang’in Katara’ya olan kimi zaman kıskanmaya dönüşen sevgisinden eser kalmaması. Biri çocuk ikisi ergen, birisi komik ve obur kanatlı lemur ile kocaman dostumuz Appa’dan oluşan beşlinin başından geçen komik olaylar ve onların verdiği çocukça tepkilerin eksikliği dizinin tüm alameti farikasını ortadan kaldırıyor. Özellikle 3. bölümden 7. bölüme kadar hikaye bu yüzden hantallaşıyor. Hatta bazı drama sahneleri artınca bazen tempo da düşüyor.

Iroh Amca’nın animasyonda daha karikatürize komik mizacı yerine burada daha çok “öğreten (akil) adam” olması da eksik unsur olmuş. Çünkü hem karikatürize hem de akil adam olan Iroh’daki denge animasyonun en büyük artılarından biriydi. Aang, Katara ve Sokka’nın başından geçen maceralardaki komediye ek olarak Iroh da hikayeye komedi ve keyif katıyordu.

İzlediğimiz bu Live Action yani Canlı Aksiyon dizsinin ilk sezonunda komik sahneler ve eğlence biraz eksik kalmış. Çünkü animasyona göre hikayeyi birazcık kısaltmışlar.

Ayrıca Netflix Türkiye’nin en büyük eksiği ise animasyondaki seslendirme sanatçıları ile çalışmamaları. Bu beni üzen faktörlerden birisi bu oldu. En azından Aang, Katara ve Sokka ile Prens Zuko ve Amcası Iroh’nun dublajı animasyondaki sanatçılar tarafından seslendirilseydi çok iyi olacaktı.

Gelelim dizinin oyuncu kadrosuna : Dizinin cast’ı nasıl?

Reklam

Avatar The Last Airbender Oyuncu Seçimleri Nasıl?

Dizinin oyuncuları animasyondakilere çok benzer isimlerden seçilmiş bu anlamda iyi çalışılmış olduğunu söyleyebilirim. Ama One Piece’deki kadar başarılı değil. One Piece’in oyuncu benzerlikleri eşsizdi, Avatar The Last Airbender’ın bazı oyuncuları da ona yakın başarıya sahip. Ama hiç benzetemediğim oyuncular da var. Mesela Azula, Mai ve Ty Lee gibi. Dizideki Katara da kabulum ama animasyondaki orijinal Katara bu değil.

Avatar The Last Airbender – Elizabeth Yu – Prenses Azula

Görsel açıdan da animasyona çok benzer düzeyde mekanlar görmek çok iyiydi. Dizinin 2010’daki filme göre çok daha başarılı bir yeniden çekim olmasının sebebi Animasyon’a imza atan iki yapımcının bizzat bu projede de işin başında olması. Ama onlar da sanki animasyondaki hikaye anlatımın eksik kaldığını düşünerek Azula’yı ilk sezona da eklemek gibi düzenlemelere girmişler. Bilemedim.

Avatar The Last Airbender İçin Son Söz

Avatar The Last Airbender dizisi, animasyon dizisinin yerini tutmasa da canlı aksiyon dizisi olarak başarılı efektleri, mekan tasvirleri ve diğer teknik artıları ile izlenir bir dizi olmuş. Ama animasyon Avatar The Last Airbender gibi bir baş yapıt değil.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Dört Kız Kardeş Filmi Yorumları | Spoilersız

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Tunus’un Oscar adayı Dört Kız Kardeş, belgeseli aslında ilginç bir belgesel çünkü tam bir belgesel de değil. Olayın kahramanı Olfa ve dört kızının belgeselde yer alması gerekirken en büyük iki kızı evi terk edince ailenin yaşadığı acıyı hafifletmesi için yönetmen Kaouther Ben Hania’nın önerisiyle, iki oyuncu kayıp kızların rolünü üstlenerek belgeselde yer alıyor. Ve bir yandan bir belgesel seyrederken bir yandan bir terapi seansı ve diğer yandan da bu olayların kamera önünde canlandırmasının yapıldığı bir yapımı izliyoruz.

Olfa’nın geride kalan iki küçük kızı da kendilerini canlandırıyor ve ailenin yaşadıkları, acıları ve kaygıları bir terapi seansı gibi perdeye yansıyor. Dört Kız Kardeş bir çok şeyi aynı anda sorguluyor : aile, travmalar, toplumsal olaylar, siyaset vb.

Filmin ilginç bir akışı olduğunu da belirtmeliyim. İlk başta, kayıp iki kızın geride kalan anne ve küçük iki kızında bıraktığı etkiyi izliyoruz. Özellikle kayıp iki kızın yerine onlara benzeyen iki oyuncu eve gelince hüzünlü anlar yaşanıyor ve yaralar yeniden depreşiyor. Sonrasında Olfa’nın çocuklarını doğurup nasıl tek başına kızlarını büyütmek zorunda kaldığını zaman zaman gülerek zaman zaman hüzünlenerek izliyoruz. Aslında çok da tanıdık gelen sahneler olduğunu da görüyoruz. Tıpkı bizden bir hikaye izler gibiyiz.

Filmin ikinci yarısında hatta son yarım saatinde olaylar çok başka bir yöne doğru ilerliyor ve gördüklerinize üzüntüyle sinirlenirken büyük iki kızın nereden nereye evrildiklerini görünce şok yaşıyorsunuz. Film tokat yemişsiniz etkisi yaratarak bitiyor.

Reklam

Dört Kız Kardeş Belgeselini Kimler İzlemeli?

Özellikle kadınların seyretmesi gereken etkileyici bir belgesel ile karşı karşıyayız. Ve tabi ki bu film sadece kadın izleyiciye hitap etmiyor İnsan ilişkileri, ailelerin baskıları, toplumsal baskılar ve ön yargılar ile siyasetin halkları dini de kullanarak nereye sürüklediğini görmek isteyenler için haftanın en çarpıcı ve önemli yapımı. Mutlaka izleyin.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

İyi Bir Aile Değiliz Yorumları | İyi Bir Aile Değiliz’i Kimler İzlemeli?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Vizyona girmesinden 9 gün önce izlediğim İyi Bir Aile Değiliz filmi ben de iyi ve değil hislerini bıraktı. Peki iyisi ve handikapları ile İyi Bir Aile Değiliz filmi nasıl bir film? Hangi filmleri sevenlere hitap ediyor?

Haftanın En Dikkat Çekici Filmlerinden

İyi Bir Aile Değiliz filmi bu hafta sonunun en dikkat çekici filmlerinden birisi. Özellikle ilk bir saatlik bölümü bu tarz kara komedi filmlerini sevenler için ideal olduğu gibi benim son yıllar içersinde Türk yapımı kara komedi olarak izlediğim en iyi filmlerden birisi diyebilirim.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Handikapları

Ancak son yarım saatte ise işler biraz benim açımdan değişti filmin finalini çokta beklentime ve ilk saatteki hikayeye uygun bulamadım. Son yarım saatte olaylar neden böyle ilerleyip bir sona ulaştı bunu da anlayabilmiş değilim. Filmin yönetmeni ve senaristi Haki Biçici ters köşe bir final için ilk saatteki emeğini zora sokmuş. Murat ile bina görevlisi Niyazi’nin evinden başlayan olaylar zincirine siz de dikkat edin.

İyi Bir Aile Değiliz Filminin Artıları

Filmin kadrosunu ve oyuncularının bu tarz için keyif bularak izlediğim oyunculuklarını gerçekten beğendim. Filmin en önemli artılarından birisi oyunculuklar diyebilirim.

Özellikle Kaan Yıldırım, Erkan Kolçak Köstendil, Şinasi Yurtsever, Derya Karadaş ve Sarp Apak ilk saatteki senaryonun da etkisiyle öne çıkıyor. İlk 1 saat içersindeki mizah da dozunda ve gayet iyiydi.

Gündelik hayattan küçük dokunuşlar da hoşunuza gidecek. Örneğin apartmanın kapısının açılma şekli ve lahmacunla ayran içilir meyve suyu iyi gitmez sözleri keyifliydi. Her akrabaya ya da komşuya lakap takılması da komikti.

Reklam

İyi Bir Aile Değiliz Filmini Kimler İzlemeli

Filmin finaline gelen süreç ilk 1 saatteki başarıyı gölgede bıraksa da hafta sonu izlenecek filmlerin başında geliyor. Kara Komedi tarzındaki filmleri sevenler için İyi Bir Aile Değiliz Filmi izlenecek bir film. Özellikle Ölümlü Dünya filmlerini ve Cinayet Süsünü sevdiyseniz bu film de size göre hatta belki daha da keyifli bulacaksınız. Ama bu tarzı sevmiyorsanız televizyona gelmesini bekleyebilirsiniz. 

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (22 – 28 Ocak 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (22 – 28 Ocak 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

(22 – 28 Ocak 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Dördüncü sezonu Max platformunda başlayan ama ülkemizde Tv+’da ilk üç sezonu yer alan True Dedective Dizisi bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde İspanya’nın Oscar adayı Kar Kardeşliği’nin hakimiyeti sürüyor

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Bu hafta listede yeni sezonu ülkemizde henüz yayınlanmayan True Dedective dizisi zirvede yer alırken ikinci sırada Prime Video yapımı aksiyon dizisi Reacher yer alırken listede Prime Video dizilerinin hakim olduğunu görüyoruz. Batman Animasyon Serisi ve Zaman Çarkı’nı Succession ve Vinland Saga takip ediyor. Netflix’in iddialı dizisi Kübra bu hafta altıncı sırada yer alırken bir üst basamakta Young Sheldon var. Disney’in yeni dizisi Percy Jackson ve Olimposlular listenin 8. sırasında kalmış.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (22 – 28 Ocak 2024)

Haftanın en çok izlenen filmi yine Kar Kardeşliği oldu. Prime Video’ya daha önce birinciliği getiren film John Wick 4 halen gücünü koruyor ve bu hafta 2. sırada. The Colony isimli film yer aldığı üç farklı platformda izleyicinin akrasına çıkarak 6. sırada yer bulmayı başarmış. Mubi platformunun yayınladığı Fallen Leaves ise listenin 3. sırada yer alıyor.

Tolga Yiğit

True Detective: Night Country Fragmanını Aşağıda İzleyebilirsiniz

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar