Bizimle iletişim kur

Sinema

Kuralları Koyanlar Tarafından Top Gun Maverick Kuralları

Yayınlandı

Tarih

KURAL #1
BİLGİSAYARDA YARATILMIŞ GÖRÜNTÜ YOK

Behzat C Banner

Miles Teller, baş rol oyuncusunun tartışmasız tek talebini şöyle anlatıyor “Tom, bu devam filmini yapması için tek şartın bilgisayarda yaratılmış hiçbir görüntü olmaması olduğunu söyledi. Neyse ki Top Gun Maverick’in yönetmeni Joseph Kosinski de aynı şekilde düşünmüş. “Bu filmi yaparken ilk ilkelerden biri buydu. Tom’un hayatı boyunca başka film yapmaya ihtiyacı yok. Sadece yapılması için bir sebep olduğuna gerçekten inandığı bir filmi yapar.” O sebep mi? Geçen sefer yapamadığı tek şeyi yapabilmek: gerçekten çekmek. Yapımcı Jerry Bruckheimer, bilgisayarda görüntü yaratmadan çekmek için “Havacılığa bir aşk mektubu” diyor. “Top Gun pilotunun gerçekte nasıl olduğunu size göstereceğiz. Böyle bir havacılık filmi daha önce yapılmadı.”

KURAL #2
KOD ADLARI HAK EDİLİR

Ekip, çekimler başlamadan Nevada’da gerçek bir TOPGUN tesisini ziyaret etmiş. Kendileriyle lokasyonda birlikte uçacak olan Donanma pilotlarıyla yüz yüze görüşmüş. Nasıl konuştuklarını, nasıl hareket ettiklerini görmek ve ünlü geleneklerinden bazılarına içeriden bakmak istemişler. Ekibin keşifleri arasında en önemlisi mi? Kod adları seçilmez, uçuş arkadaşların tarafından verilir. Yine de kod adları onların fikri olmasa bile onlara uygun yaşamayacakları demek değilmiş. Örneğin Payback rolü için Jay Ellis, borç para alıp geri ödemeyi unuttuğu Los Angeles’taki ilk günlerine bakmış. Bu arada Monica Barbaro, kendi adını O Kulüp’teki çok yoğun bir geceden sonra ertesi sabah akşamdan kalma uyanıp “alevlerden yükselen anka kuşu” dediğinde kazanmış.

Top_Gun_Maverick_Y_10

KURAL #3
EN İYİSİNDEN ÖĞREN

Top Gun Maverick’de kamera önnde Tom Cruise’un Pete ‘Maverick’ Mitchell karakteri, altı genç pilota halatları gösteriyor. Filmde söylendiği gibi “Eğitmeniniz bu programdan çıkanların en iyilerinden biri. Kahramanlıkları efsane. Size öğretecekleri ölümle hayat arasındaki ayrımı sağlayabilir.” Kamera arkasında ise göre yine aynıymış. Cruise, oyunculara bildiği her şeyi öğretmiş. Yeni elemanlara, ilk Top Gun’da sahip olmayı dilediği havacılık eğitimini veren Cruise, hepsine irtifada ve 8 G’de ne yapacaklarını öğretmek için kendi Uçuş Okulu’nu kurmuş. Havacılık koordinatörü Kevin LaRosa ile çalışan Cruise, ayrıca ödevlerini puanlamış, eğitimdeki her pilotun değerlendirmesini her hafta yapmış ve detaylı şahsi geribildirimler vermiş.

KURAL #4
MONTAJLAR SONSUZA DEK KALIR

Bir Top Gun filmi plajda geçen bir spor sahnesi olmadan Top Gun filmi olur mu? Bu filmin yapımcıları da öyle düşünmüş. Bu yüzden ilk filmdeki voleybol sahnesine gönderme olarak bunda da bir Amerikan Futbolu sahnesi var. Ve çıtayı yükseltiyor. Çekimlerden önce Glen Powell, Instagrama “Montajlar Sonsuza Dek Kalır” diyerek bir fotoğraf koymuş. Oyuncuları spor salonuna göndermiş. Lewis Pullman şöyle anlatıyor; “İlk filmde voleybol sahnesi son derece ikonik. Parlak kaslı zafer alanı. Onu zirvede bırakıp kendimizinkini yapmalıydık. İlkemiz şuydu; “Montaj Sonsuza Dek Kalır.” Glen, ‘Bu sahne meme olacak. Gif olacak. Her yerde olacak. Unutmayın.” Dedi. Ben de “Yok artık. Bu sefer baskı çok fazla” dedim.

Top_Gun_Maverick_Y_02

KURAL #5
BELİRGİNLİK ANAHTAR

Joseph Kosinski, Tom Cruise’a Top Gun Maverick için vizyonunu sunmak üzere Jerry Bruckheimer’la birlikte Paris’e gittiğinde iki kozu varmış. Biri Rooster, Goose’un oğlunun geri dönüşü. Diğeri mi? Kosinski şunları söylüyor; “İlk Top Gun’da olmayan, gerçekten bir savaş pilotu olma deneyimini yakalayacak teknolojinin olduğunu düşündüm. Oyuncularla birlikte jetlerin içine giremiyorlardı. Bunu yapabileceğimizi düşündüm. Sanırım Tom da aynı şeyi düşündü. ‘Gerçeğini çekebileceğimiz her şeyi gerçek çekelim’ dedi.” İşe yaramış. Kosinski’nin gerçek Donanma pilotlarıyla, çığır açan altı kameralı sistemin kombinasyonunu içeren sunumundan sonra Cruise filmle ilgili şu kadarını söylemiş. “Bu filmi yapıyoruz. O kadar.”

Sinema

‘ALICE MÜZİKALİ’ 10 Şubat’ta Disney+ ile Tüm Türkiye’yi Saracak!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

BKM, Zorlu PSM ve id ortak yapımcılığıyla, başladığı günden bu yana kapalı gişe devam eden ‘Alice Müzikali’ Disney+ aracılığıyla 10 Şubat’ta sanatseverlerle buluşacak. Oyuncu kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın yer aldığı, Lewis Carroll’un efsanevi eserinden uyarlanan müzikal, Zorlu PSM Sahnesi’nde Disney+’a özel yapılan çekimle Türkiye’de hayranlarının evine konuk olacak. Disney+’ta 10 Şubat’ta yayına girecek müzikalden yepyeni bir tanıtım paylaşıldı!

İSTANBUL, Türkiye (02 Şubat 2023) – The Walt Disney Company’nin tüm dünyada milyonlarca üyeye sahip dijital yayın platformu Disney+, farklı içeriklerine bir yenisini daha ekliyorBu sefer bir ilke imza atacak Disney+Lewis Carroll’un efsanevi metninin Serdar Biliş yönetmenliği ve Beyhan Murphy koreografisiyle bir araya geldiği ‘Alice Müzikali’ni Türkiye’nin her yerindeki izleyicisiyle buluşturacak. 

Övgü dolu yorumlar alan ‘Alice Müzikali’nin zengin oyuncu kadrosunda; Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterine hayat veriyor. 2019 yılından bu zamana aralıksız kapalı gişe devam eden müzikalin oyuncuları ilk kez kendini izleyebilecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

The Mandalorian Dizisinden Yeni Afiş ve Özel Görüntüler Geldi!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Mandalorian dizisi ilk sezonu ile büyük bir patlama yaptı ve kült yapımlar arasında yerini buldu. Gerek çekim teknikleri gerek senaryo, efekt gibi başarısı ile bütün dikkatleri üzerine çeken dizi bu etki ile 2. ve 3. sezon onaylarını da aldı.

1 Mart’tan itibaren sadece Disney+’tan izlenebilecek dizinin dünyasına dair yayınlanan videoda Grogu’nun nasıl bir fenomene dönüştüğüne de değiniliyor. Dizinin yeni sezonunda ise Mandalorlu’nun, Grogu ile birlikte yoluna devam ederken eski müttefiklerle yollarının kesişmesi ve yeni düşmanlarla karşılaşmasına tanık olunacak. 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

The Banshees Of Inisherin Film İncelemesi

Oscar’ın etkili isimlerinden The Banshees Of Inisherin filmini sizler için izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

The Banshees Of Inisherin 8 dalda 9 Oscar Adaylığı bulunduğundan ötürü herkesin beklentisini çok yükseltti. Dilerseniz gelin bu Oscar Adaylıklarına bir göz atalım daha sonra da filmi incelemeye geçelim.

  • En İyi Film
  • En İyi Yönetmen (Martin McDonagh)
  • En İyi Orijinal Senaryo (Martin McDonagh)
  • En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brendan Gleeson / Barry Keoghan)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kerry Condon)
  • En İyi Orijinal Film Müziği (Carter Burwell)
  • En İyi Kurgu (Mikkel E. G. Nielsen)

Öncelikle bence ‘Elvis, Everything Everywhere All at Once ve The Fabelmans’ gibi filmler varken En İyi Film Ödülünü alabileceğini kesinlikle düşünmüyorum fakat En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün Barry Keoghan‘ın kesinlikle alması gerektiği kanaatindeyim.

Genelde bulunduğu yapımlarda deli karakterlerini usta bir şekilde canlandıran Barry Keoghan’ı çoğumuz The Batman filminin silinen Joker sahnesindeki performansı ile tanıdık ve kendisi The Banshees Of Inisherin filminde de yine bir deli karakteri canlandırıyor. Şahsen ben onun bu performansına hayran kaldım.

Ayrıca karakter gelişimi olarak da muhteşem ilerleyen The Banshees Of Inisherin filminde sadece oyunculuk ile o karakterin duygusunu inanılmaz rahat anlayabiliyorsunuz. Bu yorumum bir karakter için değil bütün karakterler için geçerli. Hepsi ayrı ayrı çitayı arşa çıkarmış diyebilirim.

Konu olarak biraz ağır ilerlemesi beklemediğim bir şey olduğu için beni üzen bir nokta oldu. Fakat bu filmle alakalı değil benim beklentimle alakalı, siz bu filmin ağır bir film olduğunu bilerek girerseniz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Filmimizin içinde ‘İç Savaş’ bulunuyor, asıl olayımız ayrı bir adada geçerken ana karada iç savaş sürüyor ancak bu iç savaşı 2-3 sahne dışarısında neredeyse hiç kullanmamaları ve kullandıklarında ‘aa silah sesi’ demeleri biraz canımı sıktı doğrusu.

Yan hikaye anlatımı olarak benim için sadece ‘İç Savaş’ kısmında sınıfta kaldığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer her yan hikayeyi çok güzel anlattı. Hele ki ana hikaye.. Kendinizi çok rahat bir şekilde karakterlere bağlayabiliyorsunuz ve bu sizi filmin içine direkt çekiyor. Dediğim gibi beklentimden ötürü ben ilk başlarda sıkıntı çekmeme rağmen bu olay beni tamamen filmin içine çekti.

Reklam

Oscar’da en az 1-2 ödül almasını beklediğim The Banshees Of Inisherin film incelemesinin sonuna geldik. 3 Şubat Cuma günü vizyona girecek. Sinema ile kalın.

Devamını Okuyun

Popüler