Bizimle iletişim kur

Yaşam

“Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler” Projesi Hayata Geçti

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Onlarca farklı medeniyetin izlerini taşıyan, bereketli coğrafya ve zengin bir tarihten beslenen Anadolu topraklarının gastronomi kültürü gün yüzüne çıkıyor. “Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler” projesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan toplulukların yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel aile reçetelerini bir araya getiriyor.

Göçmen Artisan Bakery’nin desteği ile Selin Atasoy’un hayata geçirdiği, Sahrap Soysal’ın danışmanlığını yaptığı proje; geçmişten bugüne ulaşmış özel lezzetleri ve tarifleri tekrar hatırlatırken, bu önemli mirasın kaybolmaması için nesilden nesile aktarılmasının ne kadar önemli olduğunun da altını çiziyor. Cumhuriyetin 100. yılına özel geliştirilen proje kapsamında yapılacak katılım çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından farklı ailelerden miras kalan çok sayıda geleneksel hamur işi tarifi ve ailelerin hikayesi dijital bir platformda toplanıp paylaşıma açılacak. Etnik kökenleri ve yerel lezzetleriyle Türkiye’nin tamamını kapsayacak bu aile reçeteleri arasından seçilen 50 tarif ve geldikleri ailelerin hikâyeleri ile de özel bir kitap hazırlanacak. 

Ortak Hafıza Olarak Geleneksel Reçeteler ve Aile Hikayeleri

Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler” projesi, Anadolu topraklarındaki farklı etnik grupların kendine özgü lezzetleri ve yemek kültürlerini incelerken leziz tariflerle kurulan sofraların birleştirici gücünü de bir kez daha anımsatacak. Proje kapsamında farklı geleneksel reçeteler aracılığıyla bu tariflerin ait olduğu; Yunanistan, İspanya, Polonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Kafkasya, Suriye gibi dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye göç eden ailelerin hikayeleri paylaşılacak. Anadolu’nun en lezzetli hikayelerinin anlatılacağı projede aynı zamanda Süryani, Ermeni, Musevi, Rus, Çerkes, Girit, Boşnak, Rum, Kürt, Arnavut, Bulgar ve diğer mutfak lezzetlerinin göçlerden sonra Türkiye’de nasıl yaşatıldığının ve aktarıldığının izleri sürülecek; farklı gibi gözüken kültürlerin aslında birbirine ne kadar benzediği bir kez daha vurgulanacak.  

Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler” projesi; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Gaziantep’e, Adana’dan İzmir’e, Van’dan Sinop’a, Adıyaman’dan Gümüşhane’ye uzanan bir yolculuğa çıkarak Türkiye’nin kadim yemek kültürünü ve zengin lezzet mirasını mercek altına alacak. 

Asla unutulmaması gereken hikayeleriyle aile reçetelerimize odaklanan proje bu yönüyle Türkiye’deki en kapsamlı ortak hafıza projelerinden biri olmaya da aday. 

Gönüllü Proje Sözcülerinden Aile Reçeteleri ve Hikayeleri

Reklam

“Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler”in tanıtım basamağında 10 gönüllü proje sözcüsüyle özel video röportajlar gerçekleştirildi. Sözcüler bu röportajlarda çok sevdikleri ve aile geçmişlerinde yeri olan bir hamur işi reçetesinin yanı sıra aile hikâyelerini, mutfak ve sofra kültürlerini paylaştılar. 

Proje sözcülerinin lezzetlerin göçü, nesilden nesile aktarılan tarifler, özel günler, gelenekler, alışkanlıklar, hatıralar ve özlenenler hakkında konuştukları röportajlar, 15 Haziran 2023 itibarıyla önce Göçmen Artisan Bakery YouTube kanalından ardından da farklı mecralarda yayınlanacak. Bu video röportajlarla projenin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi ve yapılacak katılım çağrısıyla proje arşivinin hızlı bir şekilde zenginleşmesi hedefleniyor. 

Proje danışmanı Sahrap Soysal’ın da içlerinde bulunduğu sözcü grubunda Ayfer Yavi, Gilda Kohen, Meri Çevik Simyonidis, Müjgan Doğunç, Nadya Şener, Neylan Ziyalar, Sine Boran Art, Takuhi Tovmasyan ve Yıldız Küçükkurt yer alıyor. Projenin çok değerli sözcülerinin yanı sıra Okan Bayülgen de sesi ile proje tanıtımına destek veriyor.

Ayrıca projenin ilerleyen aşamalarında, Eylül 2023 itibarıyla projenin destekçisi Göçmen Artisan Bakery’nin Nişantaşı ve Galata mekanlarında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Farklı mutfak ve kültürlerin gönüllü sözcüleri ile bir araya gelinecek bu etkinlikler paralelinde projede yer alan lezzetlerden bazılarının Göçmen tarafından hayat geçirilmesi ve menüye entegre edilerek daha geniş kitlelerle paylaşılması da planlanıyor. 

Projeye katılmak isteyenlerin info@gocmen.co adresine, konu başlığına “Aile Mirası Reçeteler” yazarak e-posta göndermesi yeterli olacak.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Yaşam

“Türkiye Kart” Nedir? “Türkiye Kart” Ne İşe Yarar?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TürkiyeKart ile ilgili yaptığı açıklamada “Ödeme sistemlerinde de yolculuklarda da kullanılacak… Kartın bir ücreti olmayacak” dedi…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu. Türkiye Kart ile ilgili açıklama yapan Bakan Uraloğlu, “Ödeme sistemlerinde de yolculuklarda da kullanılacak. Konya’da pilot bölge olarak başladık. İlk başta ulaştırmada kullanılacak” dedi. Ayrıca Bakan Uraloğlu, Ankara-İstanbul arasına yapılacak yeni otoyol projesinin güzergahıyla ilgili “Kuzey Marmara’nın Akyazı’dan esasında Ankara’ya devamını da sağlayacağız. Adapazarı Akyazı üzerinden gelip Nallıhan Beypazarı üzerinden Ankara’ya ulaşan mevcut otoyolun birazcık daha güneyinde olan bir güzergah” diye konuştu.

TÜRKİYE KART

Ödeme sistemlerinde de yolculuklarda da kullanılacak… Konya’da pilot bölge olarak başladık. İlk başta ulaştırmada kullanılacak. Bu kart Kartın bir ücreti olmayacak. Siz ön ödeme yapabilirsiniz şahsınıza ait bir banka hesabı ile ilişkilendirebilirsiniz. Doğrudan bu hesabı PTT’de tutabilirsiniz. Bizim amacımız o zaten orada kullandığınız anda bütün ilgili paydaşlar belediyeler anlık olarak görüyor. Haftalık aylık ne zaman ise paraları ilgili hesaba aktarıyorsunuz.

Reklam

Kaynak: Mynet.

Devamını Okuyun

Müzik

Las Vegas’ın Yeni Konser Mekanı “Sphere” U2’nun Performansıyla Açıldı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Las Vegas’ın yenilikçi yeni konser mekanı Sphere, 29 Eylül Cuma gecesi U2’nin performansıyla açıldı…

Yeni mekan “dünyanın en modern mekanı” olarak anılıyor ve içeriye baktığınızda nedeni anlaşılıyor.

Sphere’deki U2’nun “UV Achtung Baby Live” şovunda, dünyanın en büyük ve en yüksek çözünürlüklü ekranı olan Sphere LED ekranının her parçası kullanıldı. Gösteri boyunca Es Devlin, John Gerrard, Marco Brambilla ve Industrial Light & Magic gibi ünlü sanatçıların ısmarlama eserleri ekranda gösterildi.

Bir U2 konseri izlemek istemiyorsanız veya bilet alamıyorsanız, gösteri olmadığı zamanlarda yine de Sphere’e girebilirsiniz.

Reklam

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Yaşam

“Harry Potter ve Sırlar Odası” Filmini Ormanda Sinema Konsepti İle “Kemerburgaz Kent Ormanı”nda İzleyebilirsiniz

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Ormanda Sinema konsepti ile Kemerburgaz Kent Ormanı’nın kalbinde açık hava sineması deneyimi yaşatan YBY Woods, 4 Ekim Çarşamba akşamı hafızalarda iz bırakan Harry Potter ve Sırlar Odası filmini konuk ediyor…

Harry’in çok sevdiği okulu Hogwarts’a dönme hayallerini ve sırlar odasının açılmasını anlatan film gösteriminin biletlerine bubilet, biletix, passo.com.tr ve biletinial platformlarından ulaşılabiliyor.

Tüm dünyada büyük ilgi gören, başrollerini Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint’in paylaştığı Harry Potter’ın ilk üç filmi arasında yer alan “Harry Potter ve Sırlar Odası” sürükleyici hikayesi ile 4 Ekim Çarşamba akşamı 21.00’da YBY Woods açık hava sinemasında hayranlarıyla buluşuyor.

Kapılarını 15.00’te açacak YBY Woods’ta Harry Potter ve Sırlar Odası hayranlarını özel kostümlerden fotoğraf köşesine filmle ilgili pek çok sürpriz ve keyifli aktiviteler bekliyor. 21.00’da başlayacak etkinliğin biletlerine biletix, passo.com.tr, biletinial ve bubilet platformlarından ulaşılabiliyor.

Reklam

Devamını Okuyun

Yaşam

Pınar Deniz ile NetWork’ün Modern Şehir Hikayesi Başlıyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Şehrin dokusu ve ikonik mimarisinin yansıdığı modern ve dinamik stil kodları; Pınar Deniz’in iddialı stili ile NetWork’ün sonbahar/kış 23-24 koleksiyonunda bir araya geliyor…

Pınar Deniz ile modern şehir hikayesini yansıtan NetWork, Sonbahar/Kış 23-24 koleksiyonunda Pınar Deniz’in güçlü ve çabasız stili ile şehrin ritmine karışıyor. Ümit Savacı’nın objektifinden yansıyan karelerde modern silüetler şehrin mimari dokusuna estetik katarak, bizi daha önce görmediğimiz yeni, farklı ve ikonik Pınar Deniz ile buluşturuyor.

NetWork’ün yeni sezon kampanyasının hikayesini kreatif ajans TBWA üstlenirken, kampanyanın filmi modern şehre sürreal bir açıdan yaklaşan Deniz Birgi imzasını taşıyor. Yeni kampanyasıyla NetWork modanın modern, ikonik ve şehirli tavrı ile bizi buluşturmayı sürdürüyor.

NetWork’ün minimalist çizgilerinin zamansız tasarımlar ile birleştiği “Modern City” hikayesi yalın formlarda iddialı bir duruş sergiliyor. Baş rolde siyah, beyaz, taba ve çam yeşilinin keskinleştirdiği deri, mevsim geçişlerinin vazgeçilmezi olarak yerini alıyor. Pınar Deniz’in modern ve minimal ifadelerle taşıdığı deri tasarımlar, şehirli modern kadının şıklığını ortaya koyuyor. Lacivert, kobalt mavisi ve grinin yanı sıra mor, turuncu ve sarı renklerin de cesurca kullanıldığı sonbahar-kış koleksiyonunda Pınar Deniz, şehrin ikonik dokusunu günün her anında stilinize eşlik edecek minimal tasarımlar ile objektife yansıtıyor. Sezonun en trend parçaları triko kazaklar, payet detaylı etekler, kaşmir ve yün kazaklar, blazer ceketler ve paltolar ise zamansız tasarımları ile dikkat çekiyor.

Reklam

Her stilin tamamlayıcısı aksesuarlar, küt ve sivri burunlu deri bot ve çizmeler, farklı formlar ve boyutlarda çantalar, yenilikçi ve modern silüetleriyle, NetWork kadınının stil dozu yüksek ve iddialı tavrını sergiliyor.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar