Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Mission Impossible 7 Yorumları | Görevimiz Tehlike 7 İnceleme

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Mission Impossible 7 ya da Mission Impossible Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm filminin SPOİLERSIZ yorumlarına bakalım.

Görevimiz Tehlike 7 Yorumları

Mission Impossible Dead Reckoning Part One filmi bugüne kadar Görevimiz Tehlike’nin beyazperdedeki serüveninde ne içeriyorsa hepsini hatta daha fazlasını barındırıyor. Yani Görevimiz Tehlike 7 de aksiyon ile dolu. Ancak işte tam da burada benim gibi bir Mission Impossible ve Ethan Hunt hayranını bile hayal kırıklığına uğratan iki nokta oldu. ben biraz detaylara takıldım. Bakalım siz de bahsedeceğimiz detaylara takılacak mısınız?

MI7 Spoilersız Yorum

Mission Impossible Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm adından da anlaşılacağı gibi devamı olan ve hikayesi tamamlanmamış bir film. Tıpkı Fast X’de olduğu gibi olaylar bir aşamaya kadar geliyor ama sonrasında yarım kalıyor. Spoilersız olarak anlatmak gerekirse iki saat kırk üç dakika gibi uzun süreye sahip bu ilk filmde Ethan Hunt ve ekibine karşı aynı anda birden fazla ekip bir anahtara ulaşma mücadelesi veriyor. İlk filmde bu anahtara kim ulaşırsa ulaşsın ikinci filmde anahtarın açacağı yere gidilmesi ve çalıştırılması gerekiyor. Yani iki film olmasını böyle özetleyebilirim.

Mission Impossible Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm Handikapları

Filmin görüntü kalitesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Ya Tom Cruise ve Christopher McQuarrie 720P film çekmiş. Ya da Paribu Cineverse Kanyon sinema salonunda ciddi bir görüntü sorunu var. Altyazılar bile bulanıklaşıyor ve kimi hızlı sahnelerde Ethan Hunt’ı göremiyorsunuz. Eğer siz IMAX salonda izlerseniz yazın acaba görüntü kalitesi düzgün mü?

Reklam

Gelelim beni üzen iki noktaya : filmde beklenmedik bir vedalaşma var ve bu beni üzdü. Burada üzüntümü artıran durum ise vedalaştığımız kişinin yerine diğerinin gelişi çok göze battı. Spoiler olmasın diye isimleri vermiyorum.

İkinci konu ise filmde çok fazla aksiyon içeren sahne olması. Evet doğru okudunuz bir Mission Impossible filminden aksiyondan başka bir şey beklenmezken bu kez bu durum bana biraz fazla geldi. Gerçi bunu da filmi iki bölüm olarak birbirinden ayrı tutmak lazım.

Aksiyon Sahnesi Doz Aşımı Oldum

Tom Cruise zaten adrenalin seviyesi yüksek sahneleri çok seviyor ve yanında da 4 filmdir birlikte çalıştığı Christopher McQuarrie var. Kendisi ile bu konuda iyi bir ikili oldular. Ve aksiyon sahneleri konusunda bu işi hayli abarttılar. Çok özenli çekilmiş sahneler var ama sadece bir sahnede bile o kadar çok olay gerçekleşiyor ki bir süre sonra dikkatiniz dağılıyor. Ve Görevimiz Tehlike filmlerinde ezberlediğimiz bir şablon da oluştu.

  1. Maske ile kılık değiştirerek Ethan’ın güvenlik kontrolünden geçerek yüksek korumalı bir binaya girmesi.
  2. Çok popüler turistik bir şehir merkezinde bir kaçıp kovalama sahnesi (Roma – Araba)
  3. Ethan’ın sürdüğü bir motorsiklet sahnesi (Roma’da Polis Motorsikleti)
  4. Benji’nin bilgisayar ekranınından haritaya bakarak güzergah tarif ettiği bir sahne (Alp Dağlarındaki motorsiklet sahnesi)
  5. Ve klasik Tom Cruise koşusu gördüğümüz bir başka sahne.
Paramount Pictures and Skydance’in Mission: Impossible Dead Reckoning – Part One filminden Hayley Atwell ve Tom Cruise’un Sahnesi

Bunlar bir Görevimiz Tehlike filminin olmazsa olmazları haline geldi. Bunları da biri hariç filmin ik 1,5 saatlik kısmında gördük. Gerçi hepsine bu filmde farklı önemli dokunuşlar da kazandırılmış. Buna en iyi örnek araba takip sahnesiydi. Bu kez bir eli yanındaki Grace’e kelepçeli ve BMW yerine bir Fiat 500 kullanmasıydı.

Ve o sahnede aksiyon o kadar duraksız sürüyor ki artık takibiniz güçleşiyor. Gerçi ben böyle düşünüyorum belki siz kolayca seyredersiniz. Ve çok beğenirsiniz.

Özetle şablon sahnelerin ağırlıklı olduğu ilk bir buçuk saatte Cruise ve McQuarrie aksiyon açısından el yükselterek doz aşımı sınırına getiriyorlar.

İlginç olaylardan birisi de karakterlerden birisinin filmin ortasında Ethan ben gidiyorum filan işi halletmem lazım diyip ortadan kaybolması. Aslında belki de ilginç değilidir çünkü ikinci filmi izleyip bütünü görmeden eleştirmek de şu aşamada kolay değil. Şimdi gelelim son 1 saate.

Reklam

Mission Impossible 7 Öne Çıkan Yönleri

Kalan son 1 saatlik bölüm bence aksiyonu, hikaye akışı gibi açılardan daha dengeli ve iyiydi. Yukarıda bahsettiğim “Şablon”un dışında kalan tüm “Tren” bölümü filmin en iyi kısmıydı. Gerçi bu son saat içinde Benji’nin yol tarif ettiği “şablon sahne” de denk geliyor ama onun da sonundaki Motosiklet sahnesi hem bir önceki filmdeki çatı üstü koşu sahnesin uyarlaması olmasından dolayı esprili hem de Tom Cruise Motosiklet Sahnesinin kamera arkası videosunu izlediğinizde göreceksiniz ki muazzam bir dublörsüz sahne olması itibariyle son saatin seviyesini yukarı çekiyor.

Görevimiz Tehlike 7’yi Kimler İzlemeli

Mission Impossible serisini seviyorsanız ve benim detaylara takıldığım kadar takılmayacaksanız tabi ki bu filmi de kaçırmayın. Çünkü devamı da geleceği için hikayenin bütünü bizi bambaşka bir yere götürebilir. Ayrıca Tom Cruise hayranıysanız siz de sinemaya buyrun. Kaptan Amerika’nın aşık olduğu kadın Ajan Carter’ı da canlandırmış olan Hayley Atwell’i özlediyseniz siz de kaçırmayın. Dağdaki motorsiklet sahnesi ve bu yazının ana fotoğrafında gördüğünüz sahnenin yer aldığı Tren sahnesini kaçırmak istemiyorsanız Mission Impossible Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm sizin için haftanın en iyi seçimi.

Şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam

Köşe Yazıları

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Yorumları (Spoilersız)

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi izlenir mi? Ya da kimler izlemeli? İşte Spoilersız Yorumlar

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

1968 yapımı ve başrolünde Charlton Heston’ın yer aldığı Maymunlar Cehennemi filmiyle başlayan film serisi 10 Mayıs 2024 Cuma gününden itibaren Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi sayesinde yeni bir üçlemenin başlangıcı ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Yakın tarihli Maymunlar Cehennemi filmlerinden 2011 yapımı ve yeni hikayenin başlamasına sebep olan rolde James Franco‘yu gördüğümüz “Maymunlar Cehennemi Başlangıç” filmi ile birlikte 20102lu yıllarda üçleme başlamış ve tamamlanmıştı. Bu üçleme ile birlikte tanıştığımız Caesar (Sezar) isimli maymun ve onun ekseninde gelişen olayların anlatıldığı hikayenin uzun yıllar sonrasında hatta nesiller sonrasında dünyanın, insanların ve maymunların geldiği yeni aşamayı bu filmde izliyoruz.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallığı Maze Runner’ın Yönetmeni Wes Ball Yönetiyor

“Labirent” üçlemesinin yönetmeni Wes Ball imzalı Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filmi daha başlamadan bana yeni bir üçlemenin sinyalini vermişken filmin sonunda da üçleme olacağına dair ilk ipuçlarını görmüş olduk. Filmde anter credit sahnesi yok ama finaldeki iki ayrı olay çok yoğun şekilde “devam gelecek” mesajı verdi.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık filminde aslında yönetmen ve hikaye iyi bir başlangıç yapmasına rağmen dikkatli seyirci için çok da yeni bir şey sunmuyor. Aslında bir çok başka filmde de gördüğünüz olayları bir sır perdesinin arkasına saklayıp bize sunan yönetmen bu açıdan başarılı diyebilirim. Ama son 40 dakika hariç hikayeyinin tamamını gördüğünüzde 2006 yapımı Mel Gibson’ın yönettiği Apokalipto (fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz) filminin aksiyon ve gerçekçi dövüş sahneleri açısından sofa bir versiyonunu izlediğinizi fark ediyorsunuz. O filmde de düşman kabileler tarafından saldırıya uğrayan bir kabiledeki baş kahramanımızın kan, revan can tıraş sahneler eşliğinde ailesini ve kabilesini kurtarma hikayesini izliyorduk. Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık bize tam da bunu izletiyor ama bir farkla : bu film hayli uzun olmuş!

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Daha Kısa Olmalıydı

Yönetmen Wes Ball bu hikaye sürecinde ormanda bize yaşatabileceği her aksiyonu yaşatabilmek için karakterlerimizin başını sürekli derde sokup yeniden ve yeniden o derdin içinden sıyrılmalarını bize izlettiriyor 2 saat 25 dakikalık süresi olan bu film yaklaşık 1 saat 50 dakikaya kısalsa çok daha dinamik bir yapıma dönüşmüş olacaktı.

Reklam

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Filmini Kimler İzlemeli?

Ben bu tarz hikayeleri seyrediyorum Apoalipto’yu da sevmiştim, bitmek bilmeyen olayların olması da benim için sakınca teşkil etmiyor diyorsanız ve Maymunlar Cehennemi serisinin de hayransanız yeni başlayan bu hikayeyi ve muhtemel olarak ardından gelecek filmlerin girizgahını görmekte fayda var filmi kaçırmayın.

Maymunlar Cehennemi Yeni Krallık Filmini izleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Back To Black” Film Yorumları | Spoilersız

Amy Winehouse biyografik filmi “Back to Black” son yıllarda beyazperdede yerli ve yabancı bir çok örneğini izlediğimiz yapımların son örneği. Peki izlenir mi?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Amy Winehouuse’un biyografik filmi “Back To Black” merakla beklediğimiz filmlerden birisiydi. Filmi vizyona girmeden 3 gün önce izledim. Müzikleri açısından film Amy Winehouse’u ve tarzını sevenleri hayli tatmin edecek düzeyde bir yapıya sahip. Peki müzikler güzel ama bu film izlenir mi?

Sorunun cevabına hem artılarını hem de eksilerini yazarak geçelim.

Back To Black Filminin Artıları

Filmi izlemeden önce yaklaşık iki saatlik süresi ile acaba uzatılarak sıkıcı mı olmuş diye merak ettirmesine rağmen bitişin ardından yeterli bir süre olduğunu düşündürdü. Bunda en önemli etken ise genç yaşta kaybettiğimiz bu müzisyenin özel hayatı + müzik kariyerini hem onun şarkıları hem de müziğine yön veren diğer şarkıları duyarak geçiriyoruz. Yaklaşık 15 şarkının bu 120 dakika içerisine dağıtılarak izlemek filmin artılarından biriydi.

Baş roldeki Marisa Abela bence şarkıları Amy Winehouse’a çok benzer bir tonlama ile başarıyla seslendirmiş.

Reklam

Filmin soundtrack albümüne imza atan usta müzisyen Nick Cave’in Amy Winehouse için seslendirdiği yeni şarkısı “Song For Amy” şarkısını da duymak hayli özeldi.

Back To Black Filminin Eksileri

Radio Mood Web Yayın Yönetmeni Tolga Yiğit

Filmin en handikaplı noktası tıpkı Whitney Houston filminde de yaşadığımız gibi harika şarkılar olmasına rağmen şarkıların bestelenme süreçlerine ve ardındaki hikayelerin derinine inilemeyişi. Bu filmde sanatçının 27 yaşında aramızdan ayrılışının da etkisi olabilir. Ya kısa yaşamındaki o üretim süreçlerine kimse şahitlik etmemiş ve yönetmene anlatamamış ya da yönetmen izleyiciyi bu anlatımlarla sinemaya çekemeyeceğini düşünerek hayatındaki sıkıntılara ve bağımlılıklarına odaklanmış olabilir.

Bergen, Dilberay filmlerinde de sanatçıların acı, keder ve çile dolu yaşam hikayeleri filmin odağı olmuştu.

Filmde mendil ıslatacağınız bir kaç sahne olmasına rağmen o anlarda da duygusal olarak zirveye çıkamadığımı belirtmeliyim. Belki de siz göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Öyle olursa diyebilirim ki bu benim taş kalpliliğimden kaynaklanmıştır. 😉

Amy Winehouse’un Düştüğü Boşluk

Filmde kısıtlı anlarda gördüğümüz kadarıyla Amy çok üretken olmayan bir söz yazarı olduğunu söyleyerek; hayattan ve yaşadıklarından beslendiğini anlatıyordu. Bu beslenme ile hayatın içinden kimi zaman dinleyeni gülümseten sözlere sahip eski sevgilelere yazılmış şarkılarını dinliyorsunuz. Ve sonrasında kendi özel hayatındaki düşüşlerin yansıdığı derin şarkıları da.

Amy küçük yaştayken ayrılan babası ve annesinin ayrılığının derin yaraları sanki onun yetişkinliğe adım attığı dönemde “Eş olmayı”, “Delice aşık olmayı” ve “çocuk sahibi olmayı” tutkulu şekilde arzulamasına ve bu arzularına ulaşamadıkça da derin bir boşluğa düşerek alkol ve bağımlılığın içine düşmesine sebep oluyor. Ve bu süreç, çıkış ve inişlerle bizi hikayenin sonuna götürüyor.

Reklam

Back To Black Filmini Kimler İzlemeli?

Bu trajedik hikayeyi ve sadece filmdeki sorunları izleyince insan “Ah be Amy keşke bunları bu kadar kafana takmasaydın” demeden edemiyor.

Ama ince ruhlu ve yaralı kalpli bir isim o.

Amy Winehouse ya bizim ülkemizde yaşayan bir genç olsaydı neler olurdu acaba?

Peki gelelim “Back To Black Filmini Kimler İzlemeli?” sorusunun cevabına : Bir baş yapıt olmasa da özellikle Amy Winehouse ve onun tarzındaki müzikleri sevenler için hafta sonunda iyi bir alternatif olan “Back to Black” filmi “Bohemian Rhapsody”den biraz aşağıda “I Wanna Dance With Somebody”den ise biraz yukarıda bir film olarak sizleri bekliyor.

İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Reklam

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Cadı” Filmi Yorumu – Tolga Yiğit Yazdı

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Cadı” adlı romanından uyarlanan film, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde, genç bir dul olan Fikriye’nin zorla evlendirildiği Naşit Nefi Efendi ve yaşadığı köşk hakkındaki “cadı” söylentilerinin ardındaki gizemi çözmeye çalışırken gelişen olayları konu ediniyor. Peki Cadı Filmi İzlenir mi?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

“Cadı” filmi izlenir ve özellikle korku gerilim filmi severler için haftanın dikkat çeken yapımlarından birisi olarak karşımızda…

Korku sineması denilince ülkemizde konular; üç harfliler, karabasan, kötü ruh gibi dar bir alan içerisinde hikayeleştiriliyor.

Bu film bize Hüseyin Rahmi Gürpınar‘ın eserinden esinlenerek farklı ve güzel bir korku filmi izletmeyi başarıyor.

Reklam

Hikayesindeki bu farklılıklar çok fazla ters köşelere sahip olmamasına rağmen benim hoşuma gitti. Baştan sona dikkatiniz dağılmadan filmi izleyebiliyorsunuz. Belki kimi izleyiciler sadece filmin temposunun hızlanabilmesi için 5 ila 10 dakika arasındaki bir sürenin kısaltılması gerektiğini de düşünebilir; ama, bunun dışında keyifle izlenen bir yapımla karşı karşıyayız. Ayrıca, oyunculuk da başarılıydı. Film, haftanın i

lgiyi hak eden yapımlarından birisi. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler diliyorum…

Tolga Yiğit

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (18 – 24 Mart 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (18 – 24 Mart 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

Dijital Platform Top 10

(18 – 24 Mart 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Sadece TRT’nin yayında olduğu yıllarda izlediğimiz Shogun dizsinin yeni versiyonu bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde Bar Fedaisi filminin yeniden uyarlaması Prime Video’yu zirveye taşıdı.

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

Avatar The Last Airbender animasyonun diziye uyarlanması merakla bekleniyordu ve ilk sezonu yayınlandı. Tabi ki bu büyük bekleyiş izlenme sırlamasında ilk hafta iyi başarı yakalamışken artık dizi 6. sıraya düşse de çok izlenmeye devam ediyor.

Listesinin Zirvesinde her hafta Disney Plus’da yeni bölümü yayınlanan FX yapımı Shogun var. Prime Video’nun Invincble animasyonu da 7. basamakta kendine yer bulmuş. Netflix’in merakla beklenen dizisi 3 Cisim Problemi ise Shogun’ı geçemeyerek 2. sırada yer aldı.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

En çok izlenen filmler listesinde merhum Patrick Swayze’nin popüler filmlerinden Bar Fedas’nin Prime Video için yeniden uyarlaması yer aldı. Damsel 8. sırada yer alırken, What Happened to Monday orijinal isimli Yedinci hayat filmi Tv Plus’da yayınlanmaya başlayınca listede de 3. sırada iyi bir yer buldu.

Netflix ve Disney Plus’ın arşivine dahil olan Asfaltın Kralları filimide haftanın en çok izlenen 5. film olmayı başardı.

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar