Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sanat

NE OKUYORUZ ? 

Yayınlandı

Tarih

Kitap Ne Okuyoruz
Ayrıksı Kitap

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu’nun (YAYFED) haziran ayında açıkladığı verilere göre 2022’nin ilk çeyreği, son beş yıl içindeki en düşük kitap üretiminin yapıldığı dönem olarak kayıtlara geçse de, ikinci çeyrekte 2021 yılına oranla kitap üretiminde ciddi bir yükseliş var gibi görülüyor. Ancak burada aldanmayalım, bu yükselişte eğitim kitaplarının payı büyük olurken kültür kitaplarındaki düşüş oldukça dikkat çekicidir. Satılan bandrol adetlerinden edindiği verileri paylaşan YAYFED’e göre üretilen kitapların sadece yüzde 6,7’si yetişkin edebiyat ve sanat kitaplarıdır. Üretilen kitapların yüzde 9’u ise çocuk kitapları olurken yüzde 12,9’unu kurgu dışı araştırma inceleme kitapları oluşturmaktadır. Üretilen kitapların yüzde 62’si ise eğitim kitaplarıdır. 

Her ne kadar bu oranlar üretilen kitapların adedine göre verilmiş olsa da ve bu oranlardan satışlara ulaşamasak da buradan çok rahatlıkla kültür kitaplarından uzak bir ders hayatı sürdürdüğümüz çıkarımını yapabiliriz.

Bu yazı aslında ne okumadığımızı göstermekten öte ne okuduğumuzu paylaşmak için yazıldı. Bu yüzden ders çıkarımını bir yana bırakıp üretilen kitapların yüzde 19,6’sını oluşturan yetişkin kurgu ve kurgu dışı kitaplarından ne okuduğumuzu görelim. 

Bunun için önce kitabevlerinin çok satan listelerine, daha sonra da çevrimiçi kitap mağazalarının çok satan listesine bakacağız. Bu listeler ilk 3 dikkate alınarak adı geçen kitabevi ve çevrimiçi kitap mağazalarının kendi web sayfalarındaki çok satan listesinden faydalanarak hazırlandı. 

D&R

Reklam

Esra Ezmeci’nin İz Bıraktığın Kadar Varsın, Zülfü Livaneli’nin Kaplanın Sırtında, Destek Yayınları’ndan Seni Yoran Her Şeyi Bırak

Kırmızı Kedi

John Steinbeck’in İnci, Emrah Safa Gürkan’ın Ezbere Yaşayanlar, Mahfi Eğilmez’in Sahte Sultan.

Remzi Kitabevi

Zülfü Livaneli’nin Kaplanın Sırtında,  Ayşe Kulin’in Ayşe Kulin: Doğdum. Kızdım ve Destek Yayınları’ndan Seni Yoran Her Şeyi Bırak.

Reklam

Kitapyurdu.com

Zülfü Livaneli’nin Kaplanın Sırtında, Matt Haig’in Gece Yarısı Kütüphanesi ve Altay Cem Meriç’in Peygamberliğin İspatı

İdefix.com

Zülfü Livaneli’nin Kaplanın Sırtında, Osman Balcıgil’in Melek Terörist Fahişe, Matt Haig’in Gece Yarısı Kütüphanesi.

Bkmkitap.com

Reklam

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar, Jack London’ın Martin Eden, Doğan Cüceloğlu’ndan Var mısın?

Amazon.com.tr

Zülfü Livaneli’nin Kaplanın Sırtında, Matt Haig’in Gece Yarısı Kütüphanesi ve James Clear’ın Atomik Alışkanlıklar.

Özkan Özdem Yazdı

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

Sanat

Türkiye’nin İlk ‘Kelime Müzesi’ Kapılarını Açtı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kelimeler Müzesi
Ayrıksı Kitap

Yazar Şermin Yaşar tarafından, Türkçe kelimelerin, atasözlerinin ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı…

Ankara Kalesi’ndeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin karşısında yer alan, geçmiş yıllarda zahire ve tiftik ambarı olarak kullanılan dört katlı yapı, restorasyonla müze haline getirildi.

Müzenin açılış programı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yapıldı.

Bir yıl önce ziyaret ettiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin bahçesinde otururken, bugün müze olarak açtığı yapının satılık ve kiralık olduğunu öğrendiğini anlatan Yaşar, binanın çok eski olduğunu ve yeniden onarıldığını ifade etti.

Müzeyi oluşturmak için bir yıl emek verdiklerini söyleyen Yaşar, “Kelime Müzesi hep hayalimdi. Çocuklarımız 12 yıl Türkçe dersi görüyorlar ve hiçbir zaman kelimelerle haşır neşir olmuyorlar. Bu müzede kelimelerin anlamlarını düşünme fırsatı bulacaklar” dedi.

Reklam

Türkiye’nin her ilinde kelime müzesi açılmasını istediklerini belirten Yaşar, “Bugün Dil Bayramı, bugün (27 Eylül) Türkiye’nin ilk Kelime Müzesinin açılmasını çok istedim. Bayramın kutlu olsun Türkçemiz” diye konuştu.

Programda sunuculuğu, oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci üstlendi.

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Sanat

Gülşah Elikbank Yeni Albümünün Dinleti Ve Söyleşisini Gerçekleştirecek

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülşah Elikbank Aşıklar Gece Ölür
Ayrıksı Kitap

Yazar Gülşah Elikbank’ın “Âşıklar Gece Ölür” romanı, müzik ve edebiyatı buluşturan novel soundtrack çalışmasına esin kaynağı olurken; aynı adla müzikseverlerle buluşan albümdeki sanatçıların da katılacağı dinleti ve söyleşi etkinliği, 4 Ekim Salı günü Ataşehir’deki Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM)’nde gerçekleşecek.

Ana karakterlerinden biri, ilham olduğu novel soundtrack çalışmasındaki gibi bir rockyıldızı olan “Âşıklar Gece Ölür”; 4 Ekim Salı günü, saat 20’de bir kez daha müzik ve edebiyat dünyasını buluşturacak. Ataşehir’deki Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM)’nde düzenlenecek etkinlikte “Âşıklar Gece Ölür” romanına hayat veren yazar Gülşah Elikbank ve sunumu Rising Tides tarafından gerçekleştirilecek dinleti kapsamında müzisyenler Ali Başarır, Alişan Özaydın, Deniss, Efe Dikmen ve Ufuk Sağın yer alacak.

Müzisyenlere İlham Olan Bölümler Dile Gelecek

Aşka, müziğe ve edebiyata dokunan satırlarıyla okurlarının büyük beğenisini toplayan “Âşıklar Gece Ölür”, albüm çalışmasıyla da dikkat çekiyor. Gülşah Elikbank’ın kaleminden edebiyatseverlerle buluşan roman, müzisyenlerin dünyasına yer vermesiyle de sanatsal açıdan özel bir yere sahipken; gerçekleşecek dinletide müzisyenler, albümde yer alan şarkıları seslendirecek. Etkinlikte yazar Gülşah Elikbank ise “Âşıklar Gece Ölür”de müzisyenlerin şarkı sözlerine ilham olan bölümlerden okumalar yapacak.

Albümde Yedi Besteciden Sekiz Şarkı Yer Alıyor

Reklam

“Âşıklar Gece Ölür”den hareketle hazırlanan albümde yedi besteciden sekiz şarkı yer alıyor. On Air Music etiketiyle yayınlanan “Âşıklar Gece Ölür” albümünde; Efe Dikmen’in “Gönüllü Delilik”, Alişan Özaydın’ın “O Son Gülüşün”, Ufuk Sağın’ın “Aşklar Mezarlığı”, Ferit Tunçer’in “Düşman Oldum Hayata”, Ali Başarır’ın “Lovers Die at Night”, Samet Serhat’ın “Âşıklar Gece Ölür” ve Erinç’in “Aynı Geceden” eserleri bulunuyor.

Gülşah Elikbank’ın Efe Dikmen ile beraber seslendirdikleri “Seni Sana Rağmen Seviyorum” şarkısı ise Elikbank’ın yazım çalışmaları devam eden romanından izler taşırken; “Âşıklar Gece Ölür” ve “Seni Sana Rağmen Seviyorum” şarkıları, Gülşah Elikbank’ı şarkı yazarı olarak da müzikseverlerin karşısına çıkarıyor.

Devamını Okuyun

Sanat

CARMEN Operası Atatürk Kültür Merkezi’nde Ne Zaman Sahnelenecek?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Carmen_opera_1
Ayrıksı Kitap

CARMEN Operası, 15 yıl Sonra Yeniden Atatürk Kültür Merkezi’nde Sahneleniyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen Operası, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, 1 Ekim 2022 Cumartesi akşamı, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

Dünyanın en seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların   başında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet’ye ait olan “Carmen”in librettosu Prosper Mérimée’nin aynı isimli kısa romanından yola çıkılarak Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası, ne yazık ki Bizet’nin  ölümünden sonra, muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştır.

Carmen_opera_4

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Carmen operasında orkestrayı Zdravko Lazarov yönetecek. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt’a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath’a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa, çocuk korosu şefliğini ise Sercan Gazeroğlu üstleniyor.

Operanın hikâyesi; 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel , ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen’dir. Carmen, asker Don José’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don José’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

            Nesrin Gönüldağ’ın “Carmen” rolü ile sahnede olacağı gecede “Don José’ rolüne Ali Murat Erengül,” Escamillo” rolüne ise Caner Akgün hayat verecek. Ayrıca Micaëla rolünde Ayten Telek,  Zuniga rolünde Mithat Karakelle; Moralès rolünde Şahin Dedemen, Frasquita rolünde Sevim Ateş ; Mercédès rolünde Ceren Şahin ; Le Dancaïre rolünde Alp Köksal, Le   Remendado rolünde  Çağrı Köktekin sahnede olacak.  

Reklam

Konser biletleri www.biletinial.com ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi gişelerinden alınabilir.

Devamını Okuyun

Popüler