Bizimle iletişim kur

Sinema

Nefes Yer Eksi İki Film Yorumları

Yayınlandı

on

Radio Mood App

2009 yapımı “Nefes: Vatan Sağolsun” filminden çok uzun yıllar sonra serinin yeni filmi olan Nefes: Yer Eksi İki vizyona çıktı biz ise hafta içinde izledik. İlk filmi de göz önünde bulundurarak filmi Spoilersız yorumlamak gerekirse yer yer etkileyici sahnelerin olduğu ve çatışma sahnelerinde başarılı bir görselliğe sahip olan ama yer yer de Ilk filmin gerisinde kalan unsurlara sahip bir filmle karşı karşıyayız. Gelin şimdi Nefes: Yer Eksi İki’in artılar ve eksilerlerine bakalım

Nefes: Yer Eksi İki’in artıları

NEFES YER EKSİ İKİ FİLM YORUM PODCASTİ

Filmin artılarında teknik ve görsel kalitenin iyi olmasını söyleyebiliriz. bu da doğal olarak ortaya iyi çatışma sahneleri çıkartmış. İlk filmin 2009’da yapıldığını ve o günün teknolojik imkanlarını göz önünde bulundurduğumuzda aslında o filmde iyi iş çıkartılmış bir yapımdı. Ama günümüz teknoloji bu filmde iyi kullanılmış. Bazı sahnelerdeki sekanslar da çok etkileyiciydi.

Filmin artılarından birisi de özellikle iki ismin gerçek hayatta kimler olduğunu merak ettirmesiydi. Tayfun Yüzbaşı ve Fotoğrafçı Ufuk.

“Burası birbirlerinin yaşadıklarından habersiz olanların ülkesi”

Filmin artısı olan sahnelerden birisi Ali’nin ilk 20 dakika sonunda helikoptere bindiği sırada yaşadığı duygu halini izlediğimiz sahneydi. Bunun yanı sıra fotoğrafçı Ufuk’un filmin son yarım saatine doğru elinde kendi kitabını göğsüne bastırarak oturduğu sahnedeki o an akla “kapak fotoğrafları çekerken kendisi kapak oldu” düşüncesini getirdi. Filmin son on dakikasındaki final anlatımı ise bu film için seyirciyi hem hüzünlendirecek hem de filmin en çok öne çıkan sahnesi olacak.

Reklam

Gelelim filmin handikaplarına

Nefes: Yer Eksi İki’in handikapları neler?

Nefes Yer Eksi İki filminde üç farklı karakterin hikayesinin kesişmesi anlatılıyor ancak 1993 yılında yaşanan gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan bu yapımda Murat Yıldırım’ın canlandırdığı Tayfun Yüzbaşı karakteri kendi arka plan hikayesi ile olmasa da görev başında yaşadığı sahnelerle ön plana çıkan bir rol olarak karşımıza çıkıyor. Ve bu baskınlık diğer iki hikayeyi biraz gölgeler gibi oluyor.

Bunun yanı sıra ilk filmin unutulmaz ve hafızalara kazınan “Sen uyursan herkes ölür!” repliği ve o etkileyici konuşma bu filmde de “Onlar, asıl unutursan ölür!” sloganlı bir konuşmaya dönüşüyor. Ancak bu filmdeki konuşmanın ilk filmdekinin yanında biraz etkisiz + yapay kaldığını belirtmeliyim. Hatta bu yapaylığı bazı sahnelerde Murat Yıldırım’ın performansında da görüyoruz. Bunun sebebi belki de “babacan” bir Tayfun Yüzbaşı izletebilmek olabilir.

Babacanlık kabul ama özellikle askerlik yapanların çok iyi bileceği üzere bir birlik veya taburda emir komuta zinciri altında olan insanların arasındaki diyalogların bu filmdeki kadar steril ve küfürsüz olmayacağıdır. Öyle ki filmde bir tane bile argo kelime duyamıyorsunuz. Filmin ortak yapımcısının TRT olması ve sinema sonrası televizyonda yayınlanabilmesi ve Silahlı Kuvvetlerin imajı açısından düşünce mantıklı gibi dursa da izleyici açısından doğallığını yitiriyor. Düşünsenize teröriste bile küfür etmeyi bırak argo tek kelime sarf edilmiyor. Bu da doğal olarak filmin inandırıcılığını sorgulatıyor. Gündelik hayatta bile trafikte, iş yerinde kısa bir öfke anında küçük bir kaç argo kelime sarf eden bir toplum olarak bu durumu yadırgamamak mümkün değil. Hele ki filmin son çatışma sahnesinde Tayfun Yüzbaşı ve askerlerinin üzerine sağanak yağmur gibi mermi yağarken biz bile kendimizi tutamayıp bir şeyler söylemişken.

Bir diğer önemli kusur da intikale giden askerlerin ve komutanlarının üniformalarında rütbelerinin olması gibi hayati bir hata yapılması. Hayati diyorum eğer pusuya yatmış terörist subayın yani komutanın kim olduğunu görürse onu vurup timi komutasız bırakır. Bu da dikkat çeken bir hataydı. Not: 1993 yılında farklı bir uygulama mı yapılıyordu onu bilmiyorum.

Reklam

İyi müzikleri olmasına rağmen bir marş ya da marşın remix versiyonunun olmadığını da belirtmeliyim.

Nefes: Yer Eksi İki İzlenir mi? Kimlere Hitap Ediyor?

Peki Nefes Yer Eksi İki’yi kimler izlemeli? Bu filmi Nefes filmini izleyip beğendiyseniz mutlaka izlemelisiniz, Dağ filmini izleyenler de bu filmi izleme listelerine alabilirler. Dağ filmleri ve Börü dizisi ile filmi kurgu hikayeler anlatırken Nefes Yer Eksi filmi gerçek olayları uyarlayan bir yapım olduğu ve hikayeye sadık kalınması gerektiği için senaryoda hareket alanı kısıtlı kalmış olabilir. Yukarıda bahsettiğim handikaplı noktalar bu sebepten mi oldu bilmiyorum ama Nefes Yer Eksi İki’nin o filmlere göre biraz daha aşağıda kalmasını sağlayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak filme gidebilirsiniz şimdiden iyi seyirler.

Tolga Yiğit

Reklam

Sinema

House Of The Dragon 2. Sezon Birinci Bölüm Ne Zaman Yayınlanacak? Fragmanı izle?

Türkiye’nin lider yerli online video platformu BluTV, yeni sezonu için nefeslerin tutulduğu dizi House of The Dragon’u kullanıcılarıyla buluşturmak için geri sayımda. 17 Haziran’da ABD yayınının hemen ardından BluTV’de olacak dizinin ikinci sezon resmi fragmanı yayınlandı.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Bir aylık geri sayım başladı.

Savaş Yaklaşıyor… Tarafını seç!

Bayrakları çekin!

George R.R. Martin’in ‘Ateş ve Kan’ adlı romanından uyarlanan ve Targaryen Hanesi’nin efsanevi hikayesini anlatan ‘House of The Dragon’dan yayınlanan yeni fragman heyecan dozunu artırdı. 

Reklam

Kanlı bir iç savaşın eşiğinde olan Westeros’ta Kral Aegon Yeşil Konsey’i, Kraliçe Rhaenyra ise Siyah Konsey’i savunmaktadır. İki tarafın olağanüstü bir mücadeleye gireceği ‘House of The Dragon’un yeni sezonu nefessiz izlenecek.

House of the Dragon, ikinci sezonuyla Amerika yayınından hemen sonra 17 Haziran’da BluTV’de.

Devamını Okuyun

Sinema

Halle Berry’nin Başrolünde Yer Aldığı “Never Let Go/Asla Bırakma” Filminden İlk Fragman Yayınlandı – İzleyin

Film, yıllardır kötü bir ruhun musallat olduğu ormanda yaşayan bir aileyi konu alıyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Film, yıllardır kötü bir ruhun musallat olduğu ormanda yaşayan bir aileyi konu alıyor. Güvenliklerini koruyan tek şey tehdidin varlığına olan inançlarıdır, ancak çocuklardan biri ruhun gerçek olup olmadığından şüphe etmeye başlayınca her şey hızla yerle bir olur.

Filmin oyuncuları: Halle Berry, Percy Daggs, Anthony B. Jenkins.

Film; 27 Eylül’de sinemalarda…

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

Yeni Bir “John Wick” Filmi Geliyor – Bakın Başrolünde Kim Var?

John Wick’in yeni spin-off filmi, Donnie Yen’in “John Wick 4″te canlandırdığı Caine karakterini merkeze alacak…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

John Wick’in yeni spin-off filmi, Donnie Yen’in “John Wick 4″te canlandırdığı Caine karakterini merkeze alacak…

Lionsgate, yen bir “John Wick” spin-off filminin üzerinde çalışıldığını duyurdu. Henüz resmi adı açıklanmayan film, “John Wick 4″te Donnie Yen tarafından canlandırılan Caine karakterine odaklanacak.

Yen, 2025 yılında Hong Kong’da üretime başlaması beklenen projede Caine rolünü yeniden üstlenecek.

Reklam

Hikâyenin ayrıntıları gizli tutuluyor ancak bu bir ön bölüm olmayacak; bunun yerine, Caine’in Yüksek Masa’ya karşı yükümlülüklerinden kurtulduktan sonra yaşadıklarını anlatacak ve “John Wick 4″teki olayların ardından gelecek.

Dört ana “John Wick” filmini yöneten ve Len Wiseman’ın yönettiği, merakla beklenen ilk spin-off olan “Ballerina”nın yeniden çekimlerinde yer alan Chad Stahelski, John Wick hikaye evreninin geleceğini denetlemek üzere Lionsgate ile bir anlaşma yapmıştı. Stahelski bu projenin de yapımcı kısmında yer alacak.

Kaynak: Beyaz Perde.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Takan Takana” Filmi Ne Zaman Vizyonda Olacak?

Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Takan Takana filmi sete çıktı. Zafer Algöz Seda Bakan, Özge Özberk, Bora Akkaş, Ecem Erkek, Sarp Akkaya, ve Çiçek Dilligil’i kadrosunda buluşturan film, 15 Kasım’da vizyona girecek.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Takan Takana filmi sete çıktı. Zafer Algöz Seda Bakan, Özge Özberk, Bora Akkaş, Ecem Erkek, Sarp Akkaya, ve Çiçek Dilligil’i kadrosunda buluşturan film, 15 Kasım’da vizyona girecek.

Fransız yazar Laurent Baffie’nin Toc Toc adlı tiyatro oyunundan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Yunus Nihat Özcan oturuyor. Senaryo uyarlamasını ise Ferhat Ergün üstleniyor.

Kaynak: NLife.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar