Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Yaşam

Nil Karaibrahimgil: Gelecekte Elmanın Olmama İhtimalini Duyunca Ürperdim

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Alarko Carrier’in, Taş Kağıt Makas Atölyesi iş birliği ile hayata geçirdiği projesi “Doğaya İyi Bak, Geleceğe Gülümse” projesi kapsamında düzenlenen webinar serisinin bu haftaki konuğu Nil Karaibrahimgil oldu. Yuvam Dünya Kurucu Üyesi Nil Karaibrahimgil, anksiyetenin artık hayatın her alanında olduğunu belirterek “Gelecekte elmanın olmama ihtimalini duyduğumda çok üzülmüş ve Uyan Anne şarkısını yazmıştım” dedi…

68 yıldır iklimlendirme sektöründe öncü konumda yer alan Alarko Carrier’ın, iklim koşullarında meydana gelen olumsuz değişimler ile başa çıkma yollarını anlatmak ve çocukları çok etkileyen eko-anksiyetenin etkilerinin azaltılmasına destek olmak amacıyla Taş Kâğıt Makas Atölyesi iş birliği ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Doğaya İyi Bak, Geleceğe Gülümse” webinar serisi devam ediyor. Serinin bu haftaki konuğu ise Yuvam Dünya Kurucu Üyesi Nil Karaibrahimgil oldu. Oyuncu, sunucu, girişimci ve Taş Kağıt Makas Atölyesi’nin Kurucu Ortağı Ceyda Düvenci moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte, iklim değişikliği, iklim krizi ile ilgili bireysel olarak neler yapılabileceği ve bu durumun çocuklara nasıl anlatılabileceği konuşuldu.

“Aziz Arif’e mantarların canlı olduğunu anlattığımda inanılmaz heyecanlandı”

“Biz hayatımıza sokmasak da iklim krizi hep hayatımızda” diyen Nil Karaibrahimgil, “Biz insanlar kendi mikro isteklerimize göre yaşamaya o kadar odaklanıyoruz ki, makro sorunu görmekten çok uzağız. Önümüzdeki 50 yıl hiç gelmeyecek ve çok uzakmış gibi yaşıyoruz fakat yanı başımızda ve zaman çok hızlı. Önümüzde duran makro sorunu anlayabilmek için olaya farklı açılardan bakmamız gerekiyor. Ancak bu bakış açısıyla doğa duyarlı çocuklar yetiştirebiliriz. Çocuklar doğaya ne kadar duyarlıysa ve doğayı ne kadar seviyorsa iklim krizi ile ilgili de o kadar fazla şey yapmaya çalışacaktır. Bugün ormanda Aziz Arif ile yürürken bana yerde gördüğü mantarların canlı olup olmadığını sordu. Bitkilerin, mantar ağları sayesinde diğer bitkiler ile besin ve bilgi paylaşımında bulunduklarını; ya da hoşlanmadıkları bitkilere zarar vermek için zehirli kimyasallar bile yayabildiklerini anlattığımda inanılmaz şaşırdı ve heyecanlandı. Bu tarz bilgiler bile çocukların doğaya olan hayranlık ve sevgisini besleyecektir. Çocuklara iklim krizini anlatırken doğaya en iyi nasıl geleceğimizi anlatmak neler yapabileceğimizden bahsetmek ve henüz hiçbir şey için geç olmadığını dile getirmenin daha uygun olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Kendi yetiştirdiğimiz yiyeceklerle beslenmek müthiş bir duygu”

Reklam

“Kendi yetiştirdiğimiz domatesin, biberin, sarımsağın tadı o kadar farklı ki anlatamam” diyen Nil Karaibrahimgil ebeveynlere şu bilgileri aktardı: “Bir karış topraktan çıkan yiyeceklerin bereketine, küçücük bir tohumdan sadece birkaç haftada bu kadar çok çıkmasına şahit olmak inanılmaz bir yolculuk. Yetiştirdiğin şeylerin seni doyurmasının yanında etrafına da dağılabileceğin kadar çok olması doğaya hayran bıraktırıyor. Buna şahit olduğunda yemekle olan ilişkin de değişiyor. Bunu çocuğuma da göstermeliyim diyorsun, daha çok anlatmak istiyorsun. Tüm bunlar insanı hem doğaya hem de diğer insanlara başka şekilde bakmanı sağlıyor” dedi.

“Matematiğin çocuklara bir ağaç ile anlatılabileceğini gördüm”

Şehirden doğaya taşınınca insanların nasıl bir koşturma içinde kaybolduğunu daha iyi anladığını ifade eden Nil Karaibrahimgil, “Pandemi döneminde doğaya daha yakın bir hayat kurduk. Kendi güneş enerjimizi üretiyoruz, kendi yetiştirdiğimiz yiyecekler ile besleniyor, bahçemizdeki hayvanlarla vakit geçiyoruz. Burada çocukların ormanda ne kadar mutlu olduklarına şahit oldum. Waldorf Pedagojisi’nden esinlenerek hayata geçirdiğimiz oyun grubu ‘Her Çocuk Bir Evren’ projesinde, çocuklara matematiğin bir ağaç ile anlatılabileceğini gördüm. İklim krizini çocuklara anlatırken korkmak kaçmak değil, doğa ile ilişki kurarak onu severek bu durumdan çıkabileceğimize vurgu yapmanın önemine inanıyorum. Bu nedenle hem bizim hem çocuklarınızın doğa ile nefes alıp vermesini sağlayarak, inanırsak her şeyin iyiye evrilebileceğiniz anlatarak ve sıklıkla doğa ile buluşarak doğayı seven çocuklar yetiştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Rent Go, Anadolu Topraklarının Kültürlerini Hatırlatma Projesi

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

TÜRKİYE’NİN ARAÇ KİRALAMA MARKASI RENT GO, DOĞDUĞU ANADOLU TOPRAKLARININ KÜLTÜRLERİNİ HATIRLATMA PROJESİ BAŞLATTI. PROJE KAPSAMINDA İLK OLARAK KARADENİZ VE KOMŞU COĞRAFYALARDA ASIRLARDIR KUTLANAN KALANDAR GELENEĞİ HATIRLATILARAK, 2023 YENİ YIL KALANDARI KUTLANDI.

Üstün hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine verdiği önemle bilinen Rent Go, Anadolu toprakları kültürlerini hatırlatma projesi ile, unutulmaya yüz tutmuş birçok geleneğin tekrardan hatırlatılması için çalışmalarına başladı. 

Dünyanın pek çok coğrafya ve kültüründe olduğu gibi Anadolu ve Kafkasya coğrafyasında da yüzlerce yıldır birbirinden farklı yılbaşı kutlamaları düzenleniyor. Bu kutlamalardan biri de ocak ayının 13’ünü 14’üne bağlayan gece, daha çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak kutlanılan Kalandar kutlamasıdır. Her yıl yöre insanı ilginç kıyafetler giyip yöreye özgü oynanılan oyunlarla yeni yıl Kalandarına birlikte girerler. Çocuklar giydikleri ilginç kıyafetler ve omuzlarına aldıkları torbalarla maniler söyleyerek gezdikleri evlerden topladıkları ikramları ertesi gün satar veya evlerinde tüketirler. 

Rent Go’da, gerçekleştirdikleri Kalandar etkinliği ile ilgili konuşan Rent Go Genel Müdürü Köksal Öztürk: “Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli araç kiralama markası olarak Kalandar gibi yüzlerce yıldır süregelen Anadolu toprakları geleneklerinin yaşatılmasını değerli buluyoruz. Bu güzel geleneğimizi hatırlatmak için Karadenizli müşterilerimize ve çalışanlarımıza özel geleneksel bir kutlama gerçekleştirerek içerisinde Kalandar’ın simgesi ikramlarımızın ve mektupların olduğu çantalarımızı kendilerine sunduk. İstiyoruz ki bizi biz yapan, Anadolu topraklarından çıkan bu gibi geleneklerimiz yaşatılsın ve gelecek kuşaklara aktarılsın” dedi.

Devamını Okuyun

Yaşam

Elvis Presley’in Kızı “Lisa Marie Presley” 54 Yaşında Vefat Etti! “Ölüm Nedeni Ne?”

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Efsanevi Elvis Presley’in kızı olan ikonik şarkıcı-söz yazarı, o sabah kalp krizi geçirdikten sonra 12 Ocak Perşembe günü 54 yaşında vefat etti…

Ölümü duyurmak için duygusal bir açıklama yapan Lisa’nın annesi Priscilla Presley tarafından, ölüm haberi doğrulandı.

Priscilla, People’a “Güzel kızım Lisa Marie’nin aramızdan ayrıldığına dair yıkıcı haberi üzüntüyle paylaşmak zorundayım” dedi . “Hayatımda tanıdığım en tutkulu, güçlü ve sevgi dolu kadındı. Bu derin kayıpla başa çıkmaya çalışırken mahremiyet istiyoruz. Sevgi ve dualar için teşekkürler. Şu anda daha fazla yorum yapılmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Yaşam

Türk Halk Müziği’nin Sevilen Sanatçısı Burhan Çaçan Vefat Etti

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Ani kalp krizi geçiren Burhan Çaçan 62 yaşında vefat etti…

Türk Halk Müziği sanatçısı Burhan Çaçan’ın ölüm haberi herkesi yasa boğdu. Burhan Çaçan, Florya’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ağlama, Her Yer Karanlık, Ayaz Geceler ve Yağ Yağmur isimli sinema filmlerinde rol alan Burhan Çaçan, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Kaynak: Mynet.

Devamını Okuyun

Popüler