Bizimle iletişim kur

Yaşam

Nil Karaibrahimgil: Gelecekte Elmanın Olmama İhtimalini Duyunca Ürperdim

Yayınlandı

on

Behzat C Banner

Alarko Carrier’in, Taş Kağıt Makas Atölyesi iş birliği ile hayata geçirdiği projesi “Doğaya İyi Bak, Geleceğe Gülümse” projesi kapsamında düzenlenen webinar serisinin bu haftaki konuğu Nil Karaibrahimgil oldu. Yuvam Dünya Kurucu Üyesi Nil Karaibrahimgil, anksiyetenin artık hayatın her alanında olduğunu belirterek “Gelecekte elmanın olmama ihtimalini duyduğumda çok üzülmüş ve Uyan Anne şarkısını yazmıştım” dedi…

68 yıldır iklimlendirme sektöründe öncü konumda yer alan Alarko Carrier’ın, iklim koşullarında meydana gelen olumsuz değişimler ile başa çıkma yollarını anlatmak ve çocukları çok etkileyen eko-anksiyetenin etkilerinin azaltılmasına destek olmak amacıyla Taş Kâğıt Makas Atölyesi iş birliği ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Doğaya İyi Bak, Geleceğe Gülümse” webinar serisi devam ediyor. Serinin bu haftaki konuğu ise Yuvam Dünya Kurucu Üyesi Nil Karaibrahimgil oldu. Oyuncu, sunucu, girişimci ve Taş Kağıt Makas Atölyesi’nin Kurucu Ortağı Ceyda Düvenci moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte, iklim değişikliği, iklim krizi ile ilgili bireysel olarak neler yapılabileceği ve bu durumun çocuklara nasıl anlatılabileceği konuşuldu.

“Aziz Arif’e mantarların canlı olduğunu anlattığımda inanılmaz heyecanlandı”

“Biz hayatımıza sokmasak da iklim krizi hep hayatımızda” diyen Nil Karaibrahimgil, “Biz insanlar kendi mikro isteklerimize göre yaşamaya o kadar odaklanıyoruz ki, makro sorunu görmekten çok uzağız. Önümüzdeki 50 yıl hiç gelmeyecek ve çok uzakmış gibi yaşıyoruz fakat yanı başımızda ve zaman çok hızlı. Önümüzde duran makro sorunu anlayabilmek için olaya farklı açılardan bakmamız gerekiyor. Ancak bu bakış açısıyla doğa duyarlı çocuklar yetiştirebiliriz. Çocuklar doğaya ne kadar duyarlıysa ve doğayı ne kadar seviyorsa iklim krizi ile ilgili de o kadar fazla şey yapmaya çalışacaktır. Bugün ormanda Aziz Arif ile yürürken bana yerde gördüğü mantarların canlı olup olmadığını sordu. Bitkilerin, mantar ağları sayesinde diğer bitkiler ile besin ve bilgi paylaşımında bulunduklarını; ya da hoşlanmadıkları bitkilere zarar vermek için zehirli kimyasallar bile yayabildiklerini anlattığımda inanılmaz şaşırdı ve heyecanlandı. Bu tarz bilgiler bile çocukların doğaya olan hayranlık ve sevgisini besleyecektir. Çocuklara iklim krizini anlatırken doğaya en iyi nasıl geleceğimizi anlatmak neler yapabileceğimizden bahsetmek ve henüz hiçbir şey için geç olmadığını dile getirmenin daha uygun olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Reklam

“Kendi yetiştirdiğimiz yiyeceklerle beslenmek müthiş bir duygu”

“Kendi yetiştirdiğimiz domatesin, biberin, sarımsağın tadı o kadar farklı ki anlatamam” diyen Nil Karaibrahimgil ebeveynlere şu bilgileri aktardı: “Bir karış topraktan çıkan yiyeceklerin bereketine, küçücük bir tohumdan sadece birkaç haftada bu kadar çok çıkmasına şahit olmak inanılmaz bir yolculuk. Yetiştirdiğin şeylerin seni doyurmasının yanında etrafına da dağılabileceğin kadar çok olması doğaya hayran bıraktırıyor. Buna şahit olduğunda yemekle olan ilişkin de değişiyor. Bunu çocuğuma da göstermeliyim diyorsun, daha çok anlatmak istiyorsun. Tüm bunlar insanı hem doğaya hem de diğer insanlara başka şekilde bakmanı sağlıyor” dedi.

“Matematiğin çocuklara bir ağaç ile anlatılabileceğini gördüm”

Şehirden doğaya taşınınca insanların nasıl bir koşturma içinde kaybolduğunu daha iyi anladığını ifade eden Nil Karaibrahimgil, “Pandemi döneminde doğaya daha yakın bir hayat kurduk. Kendi güneş enerjimizi üretiyoruz, kendi yetiştirdiğimiz yiyecekler ile besleniyor, bahçemizdeki hayvanlarla vakit geçiyoruz. Burada çocukların ormanda ne kadar mutlu olduklarına şahit oldum. Waldorf Pedagojisi’nden esinlenerek hayata geçirdiğimiz oyun grubu ‘Her Çocuk Bir Evren’ projesinde, çocuklara matematiğin bir ağaç ile anlatılabileceğini gördüm. İklim krizini çocuklara anlatırken korkmak kaçmak değil, doğa ile ilişki kurarak onu severek bu durumdan çıkabileceğimize vurgu yapmanın önemine inanıyorum. Bu nedenle hem bizim hem çocuklarınızın doğa ile nefes alıp vermesini sağlayarak, inanırsak her şeyin iyiye evrilebileceğiniz anlatarak ve sıklıkla doğa ile buluşarak doğayı seven çocuklar yetiştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Yaşam

Efsane Müzisyen Tina Turner’ı Kaybettik

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Rock’ın en büyük vokalistlerinden ve en karizmatik icracılarından biri olan Tina Turner’ın sözcüsü, öldüğünü doğruladı.

Tina Turner kaç doğumlu?

Anna Mae Bullock yada bilinen adıyla Tina Turner, 26 Kasım 1939 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennesse eyaletinde dünyaya geldi.

Tina Turner kaç yaşında öldü?

Yapılan açıklamada, “‘Rock ‘n’ Roll Kraliçesi’ Tina Turner, İsviçre’nin Zürih yakınlarındaki Kusnacht kentindeki evinde uzun bir hastalıktan sonra bugün 83 yaşında huzur içinde öldü.

“Onunla birlikte dünya bir müzik efsanesini ve bir rol modelini kaybediyor.”

Reklam

Tina Turner Kimdir? Kariyeri

ABD doğumlu yıldız, sahnedeki elektrikli varlığı ve The Best, Proud Mary, Private Dancer ve What’s Love Got to Do With It gibi bir dizi hit şarkısıyla tanınan en büyük kadın rock şarkıcılarından biriydi.

İlk olarak 1960’larda eski kocası Ike Turner ile birlikte repertuarları arasında klasik River Deep, Mountain High şarkısıyla ün kazandı.

Ike’nin karısına maruz kaldığı ev içi taciz ve karısının kurtulmak için verdiği uzun mücadele, Angela Bassett’in başrol oynadığı ve üç Oscar kazanan 1993 yapımı bir Hollywood filminde belgelendi.

Turner’ın hayat hikayesi, halen devam etmekte olan popüler bir West End şovunda da ölümsüzleştirildi.

Şarkıcının solo sanatçı olarak popülaritesi 1970’lerde azaldı, ancak 1980’lerde Capitol Records ile sözleşme imzaladığında kariyeri yeniden canlandı.

Reklam

Al Green’in Let’s Stay Together’ının hit cover’ı, 1984’te Private Dancer albümünün çıkmasına yol açtı ve albüm 10 milyondan fazla sattı ve onu bir mega yıldız yaptı.

Private Dancer’ın başlık şarkısı, What’s Love Got to Do With It ve I Can’t Stand the Rain albümdeki yedi single arasında yer aldı.

Devamını Okuyun

Yaşam

Ludacris, “Hollywood Walk of Fame”de Yıldız Aldı

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Ludacris, 18 Mayıs Perşembe günü Hollywood, Kaliforniya’da Hollywood Walk of Fame’de yıldızını alırken arkadaşları ve ailesi sanatçıyı yalnız bırakmadı…

LL Cool J, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Queen Latifah ve Cody Walker tören için oradaydı.

Elbette adı geçen aktörlerin çoğu, Hızlı ve Öfkeli serisinde onunla ekranı paylaştı. Ludacris, 19 Mayıs’ta gelmesi planlanan Fast X için tekrar iş başında.

Ayrıca annesi Roberta Shields, eşi Eudoxie Mbouguiengue ve Karma Bridges dahil kızları da ona eşlik ettiler.

Reklam

Kaynak Just Jared.

Devamını Okuyun

Yaşam

Avril Lavigne, Malibu Evini 12 Milyon Dolara Satıyor

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Avril Lavigne, Malibu’daki evine veda etmeye hazırlanıyor…

Son alınan bir habere göre; 38 yaşındaki şarkıcı okyanus kıyısındaki evini 12 milyon dolara satıyor.

Ev, dört yatak odası ve dört banyosu olan 3.455 metrekarelik bir yaşam alanına sahip. Lavigne, evi ilk kez Ekim 2020’de 7,8 milyon dolara geri satın aldığı için evin sahibi çok uzun süredir yoktu. Evi istediği fiyata satarsa büyük kar elde edecek.

Ana evde üç yatak odası ve üç banyo bulunmakta ve müstakil misafirhanede ayrı yatak odası ve banyo bulunmakta.

Reklam

Evin büyük bir ön bahçesi ve arka bahçesinde okyanusun inanılmaz manzarasına sahip bir havuzu mevcut.

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Yaşam

Kim Kardashian Avukat Oluyor

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

42 yaşındaki realite yıldızı, son birkaç yıldır avukat olmak için çok çalışıyor…

Birkaç denemeden sonra Kim, Mayıs 2022’de nihayet bebek barı sınavını geçtiğini açıkladı.

Yeni bir röportajda Kim, yasal yolculuğuyla ilgili bir güncelleme paylaşarak, hala avukat olma yolunda olup olmadığını ortaya koydu.

16 Mayıs Salı günü bir röportaj veren Kardashian, şu anda “en zor” iki dersi olduğunu söylediği Anayasa Hukuku 1 ve 2’yi aldığını paylaştı.

Reklam

“Ama bununla birlikte, dün bir ara sınava girdim. Yüzde 100 aldım ve ardından diğer ara sınavımda yüzde 95 aldım, ”dedi Kim. “Öyle hissediyorum ki – bu bana sadece ilerlemem için tekrar güven veriyor.”

Kardashian, gerçek baro sınavına “önümüzdeki yıl kadar” girebileceğinden gerçekten umutlu ve emin olduğunu söyledi.

California eyaletinde avukatlık yapmak için bir üniversiteden hukuk diplomasına sahip olunmasına gerek olmadığını belirtelim.

Kaynak: Just Jared.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler