Bizimle iletişim kur

Sinema

Oppenheimer Konusu Nedir? Oyuncularını Tanıyalım

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Oppenheimer Filminin Konusu

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Oppenheimer, izleyicileri dünyayı kurtarmak için onu yok etme riskini almak zorunda kalan esrarengiz adamın heyecan dolu paradoksuna iten IMAX® ile çekilmiş epik bir gerilim.  

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu

Filmde Cillian Murphy, J. Robert Oppenheimer rolünü, Altın Küre ödüllü Emily Blunt ise karısı, biyolog, botanikçi Katherine “Kitty” Oppenheimer rolünü canlandırıyor. Oscar® ödüllü Matt Damon, Manhattan Projesi’nin yöneticisi Leslie Groves’u, Oscar® ödüllü Robert Downey, Jr. da ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun kurucu üyesi Lewis Strauss rolünde.

Akademi® ödüllü Florence Pugh, psikiyatr Jean Tatlock’ı, Josh Hartnett öncü Amerikan nükleer bilimci Ernest Lawrence’ı, Oscar® ödüllü Casey Affleck, Presidio San Francisco’da karşı istihbarat şefi Borish Pash’ı, Oscar® ödüllü Rami Malek deneysel fizikçi David Hill’i ve Oscar® ödüllü yapımcı ve oyuncu Kenneth Branagh Nobel ödüllü fizikçi Niels Bohr’u canlandırıyor.

Writer, director, and producer Christopher Nolan on the set of OPPENHEIMER.

         Ayrıca Benny Safdie (Licorice Pizza ) teorik fizikçi Edward Teller; Dylan Arnold (Cadılar Bayramı filmleri) Robert’ın kardeşi Frank Oppenheimer, Gustaf Skarsgard (Air) Manhattan Projesi üyesi Hans Bethe, David Krumholtz (The Ballad of Buster Scruggs) Nobel ödüllü fizikçi Isıdor Rabi, Matthew Modine (Kara Şövalye Yükseliyor) ABD Bilimsel Araştırma Ve Geliştirme Bürosu başkanı Vannevar Bush, David Dastmalchian (Dune Çöl Gezegeni) ABD nükleer üstünlüğün azimli savunucusu William Borden ve Oscar® adayı Tom Conti (Kara Şövalye Yükseliyor) Albert Einstein rolünde.

         Kadroda ayrıca Manhattan Projesi üyeleri olaran Emmy adayı Michael Angarano (Çapraz Ateş) Robert Serber, Jack Quaid (Şanslı Logan) Richard Feynman, Josh Peck (Red Dawn) Kenneth Bainbridge, Olivia Thirlby (Juno) Lilli Hornig, Dane Dehaan (Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu) Kenneth Nichols ve Danny Deferrari (Shiva Baby) Nobel ödüllü Enrico Fermi rolünde oynuyor.

Reklam
L to R: Writer, director, and producer Christopher Nolan with Robert Downey Jr (as Lewis Strauss) on the set of OPPENHEIMER.

         Alden Ehrenreich (Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi) Senato üyesi, Jefferson Hall (Tenet) Oppenheimer’ın bir arkadaşı olan Haakon Chevalier’ı, Jason Clarke (Zero Dark Thirty) özel avukat Roger Robb’ı, James D’arcy (Dunkirk) Oppenheimer’ın Cambridge’deki baş eğitmeni Patrick Blackett’i ve Tony Goldwyn (Kral Richard) 1954 yılında Oppenheimer oturumunda güvenlik onayını denetleyen komiteye başkanlık yapan Kara Kuvvetleri eski komutanı Gordon Gray’i canlandırıyor.

         Film, Kai Bird ve merhum Martin J. Sherwin tarafından yazılan Pulitzer ödüllü American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer adlı kitaba dayanıyor. Filmin yapımcıları; Oscar® adayı Emma Thomas p.g.a. (Dunkirk, Başlangıç), Atlas Entertainment adına Oscar® adayı Charles Roven p.g.a. (Kara Şövalye üçlemesi, Düzenbaz) ve Christopher Nolan p.g.a.

         Nolan’ın Tenet, Dunkirk, Yıldızlararası, Başlangıç ve Kara Şövalye üçlemesi gibi filmleri tüm dünyada 5 milyon doların üzerinde hasılat yapmış ve iki En İyi Film adaylığı da dahil 11 Oscar ödülü ve 36 adaylık kazanmıştır.

         Oppenheimer, IMAX 65mm ve 65mm geniş format kombinasyonuyla çekilmiş ve ilk kez bazı bölümlerde IMAX siyah beyaz analog çekimler kullanılmıştır.

         Görüntü yönetmeni Oscar adayı Hoyte Van Hoytema asc, fsf, nsc (DunkirkTenet); yapım tasarımcı Ruth De Jong (Biz, Hayır), kostüm tasarımcı Ellen Mirojnck (Öldüren Cazibe, Hız Tuzağı), editör Jennifer Lame ace (Black Panther: Yaşasın WakandaTenet) ve müzik Akdemi® ödüllü Ludwig Göransson (Black Panther filmleri, Tenet).

Christopher Nolan ve Oppenheimer Filminden Önemli Notlar

Christopher Nolan, azimli gayretlerin gerekliliği, ahlaklılığı ve gururlu oluşunu konu alan, sıra dışı kahramanlar ve cesur planlar hakkında epik hikayeler anlatmak için sinematik hikaye anlatımının sınırlarını zorlamış. Beyin yakan soygun filmi Büyük Kaçış, izleyicileri rüya gören zihnin derinliklerine taşırken, göz alıcı uzay yolculuğu Yıldızlararası evrenin sınırlarına ve girdaplarına tuhaf bir yolculuğa çıkarmıştı. Nolan, Dunkirk’te savaşın ölümcül ve insanlığın yitirildiği korkuları içinde hayatta kalmaya çalışan askerlerin ürkütücü deneyimlerini yakalamak için birçok bakış açısı ve zaman işareti kullanmış. Tenet filminde ise gelecekten bugüne yapılan bir saldırıyı konu alan metafizik bilim kurgu gerilim için kavramları ve zamanı manipüle etmiş ve aydınlatmış. Her filmi, klasik film yapımı teknikleri için tutkuyla yapılmış. Aynı zamanda sinema sanatının kendisini yeniden hayal ederken yeni araçların, en çok da IMAX kameralarının sınırlarını genişletmiş.

Reklam

Oscar® adayı yazar ve yönetmen şimdi beyaz perdeye bugüne kadarki en tutkulu ve ivedi filmini getiriyor. İnsan yaratıcılığının tamamını, varlığıyla bile insanlığın geleceğini tehdit eden, uygarlığı yeniden oluşturacak, dünyayı sarsan bir buluşun arkasındaki dahi bilim adamının, önemli bir Amerikan dehasının zihninin derinliklerine giren sürükleyici ve epik bir gerilimi beyaz perdeye getiriyor. Kai Bird ve Martin J. Sherwin ‘in yazdığı Pulitzer ödüllü kitap American Prometheus’tan ilham alan Oppenheimer, atom bombasının babası J. Robert Oppenheimer’ın hayatını ve mirasını anlatıyor.

“Yapmak istediğim izleyiciyi tarihin en büyük değişiminin tam merkezinde oturan bir kişinin zihnine ve deneyimine taşımak istedim. İster beğenin ister beğenmeyin J. Robert Oppenheimer, yaşamış en önemli insan. İyi ya da kötü Yaşadığımız dünyayı şekillendirmiş. Bu hikayeye inanmak için izlemek gerek.”

Düğmeye Basmak

Oppenheimer’ın Yaratımı 

Atom bombasının yapımı, bilim ve teknolojinin sayısız alanında yenilik eken bir öğrenime yol açan insan zekasının bir zaferiydi. Ama aynı zamanda tüm dünya için sismik ve yıkıcı sonuçları olan bir silah yarışını başlattı ve her yerden insanları hayatlarından gitmeyen yeni bir korkuyla tanıştırdı.

Reklam

Nolan’ın Oppenheimer’ı yapma arzusu, Manhattan Projesi’nin bilim insanlarına fizyon bombası yapmak için fizyonun sırlarını ararlarken yaşadıkları sorunun korkusunda yatıyormuş. Oppenheimer’ın ‘berbat olasılık’ dediği bir korku. 

Nolan şunları söylüyor; “Trinity testine giden yolda Oppenheimer ve ekibi, düğmeye basıp ilk atom bombasını tetiklediklerinde ortaya çıkacak çok küçük olasılıkla, atmosferi tutuşturup gezegeni yok etmemek için uğraşıyorlarmış.  Ne kadar küçük olsa da bu olasılığı tamamen ortadan kaldırabileceklerine dair matematiksel ya da teorik hiçbir temel yokmuş. Yine de o düğmeye basmışlar. İnsanlık tarihinde olağanüstü bir an. İzleyici o odaya götürmek, o sohbette bulunmalarını ve sonra o düğmeye basıldığı anda orada olmalarını sağlamak istedim. Düşünürseniz inanılmaz bir an. İnanılmaz riskli. Bilim, teori ve akıl arasındaki ilişkiye ve hayal edebildiğimiz şeylere karşılık doğanın bu soyut fikirleri gerçek dünyaya getirmesi, onlarla somut gerçeklikler olarak uğraşması ve tüm sonuçları.” (Nolan’ın ‘berbat olasılık’a olan ilgisi hikayeye referans sunan önceki filmi Tenet’te bulunabilir)

American Prometheus, Oppenheimer’ın yapımını her açından bilgilendiren ve yön veren bir başvuru kaynağı olmuş. Senaryo yazım sürecinde Nolan’a, ilgisini en çok çeken şeyleri, Oppenheimer’ın sadece şekillendirici ve dönüm noktası olan olayları dramatize etmekle kalmayan aynı zamanda eylemlerinin sonuçlarını sorguladığı ve psikolojisini ele aldığı eleştirel bir portresini de yazmasına yardım eden zengin hikayeler sağlamış. 

Nolan şunları söylüyor; “Oppenheimer’ın hikayesi var olan en büyük hikayelerden biri. Paradokslarla ve etik ikilemlerle dolu ve bu daima ilgimi çeken materyal türüdür. Film, izleyicinin insanların yaptıkları şeyleri neden yaptığını anlamalarına yardım ederken aynı zamanda yaptıkları şeyleri yapmalılar mıydı diye soruyor. Film, bir hikaye aracı olarak izleyiciyi subjektif bir deneyime çekmek, olayları karakterlerin yargıladıkları gibi yargılamalarına izin verirken aynı zamanda bu karakterle biraz daha objektif bakmalarına olanak vermek için çok uygun. Çeşitli noktalarda Oppenheimer’ın zihnine girmeye ve izleyiciyi onun duygusal yolculuğuna taşımaya çalışıyoruz. Filmin zor yanı da buydu; son derece yıkıcı sonuçları olan ama haklı sebeplerle yapılan olaylara dahil olan bir kişinin hikayesini onun bakış açısından anlatmak.”

         Oppenheimer’n Manhattan Projesi’nden sonraki yıllarının hikayesi, çalışmaları ve mirası hakkında başkalarının bakış açısını sunarken bir yandan da hayatına etki eden önemli kişilerin karakterlerini ve güdülerini inceliyor. O hikayenin merkezindeki Lewis Strauss, Amerika’nın 2. Dünya Savaşından k-sonraki nükleer politikasına şekil veren bir başka önemli karakter. 1959 yılında Başkan Dwight D. Eisenhower, Strauss’u Ticaret Bakanlığı görevi için aday göstermiş.

Reklam

Nolan, genelde yaratıcılığını kısıtlama korkusundan dolayı senaryoları yazarken yönetmenlik ve yapım kaygılarını çok fazla düşünmüyormuş. Ama Oppenheimer’da meslektaşları ve stüdyo için subjektif ve objektif deneyim arasında sürekli gidip gelen karmaşık bir hikayeyi ve iki farklı zamanda yapılan iki farklı duruşmayı sunarken görsel stratejilerini de kağıt üzerinde tanımlama ihtiyacı duymuş.

Nolan, Oppenheimer’ın bakış açısından anlatılan, zaman zaman iç dünyasını sembolik olarak ifade eden kışkırtıcı, gerçek üstü görüntü kesitlerinin yer aldığı sahnelerin renkli olmasına (o sahneleri aynı zamanda senaryo için sıra dışı bir tercihle, birinci tekil şahısla yazmış.). Strauss’un merkezde olduğu sahneler siyah beyaz olacakmış. Nolan, sıra dışı birinci tekil şahısta yazma tercihi hakkında şunları söylüyor; “Garip bir tercih. Ama senaryoyu okuyan herkese izleyicinin bu yolculukta Oppenheimer’la birlikte olduğunu açıkça belirtmiş. Omzunun üstünden bakıyoruz, kafasının içindeyiz, her yere onunla birlikte gidiyoruz.”

         Yapımcı Emma Thomas, senaryoyu ilk okuduğunda Nolan’ın yaptığından çok etkilendiğini söylüyor. “Oppenheimer’ın senaryosu kesinlikle her zaman sübjektiflikten ve objektiflikten büyülenen bir Chris Nolan senaryosu gibi hissediliyor ve farklı bakış açılarından anlatılan bir hikaye. Ama senaryo üzerinde daha önce hiç görmediğim bir şey yapmış. Hikayede Oppenheimer’ın olduğu bölümler birinci tekil şahısla anlatılıyor. Chris de dahil olmak üzere yapımdaki bizlerin ekrana aktarması gereken bir karakterin iç dünyasını tasvir etmek için inanılmaz etkileyici ve verimli tarz. Sanırım okuduğum en iyi senaryolardan biri.”

Nolan, senaryoyu 2021 yazında yazmış. Universal Pictures’ın Nolan’la ilk iş birliği olarak hemen onay almış. Böylece olağanüstü yetenekli bir grupla eşsiz bir yönetmenin büyük bir iş için önemli yeteneklerini kullanıp sınamak üzere dünyanın ücra bir köşesinde (Los Alamos laboratuvarı da dahil) bir araya geldiği Manhattan Projesi’ne benzeyen bir yaratıcı görev başlamış.

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu ve Film Ekibi

CILLIAN MURPHY

Reklam

EMILY BLUNT

MATT DAMON

ROBERT DOWNEY JR. 

FLORENCE PUGH

JOSH HARTNETT

Reklam

CASEY AFFLECK

Ve RAMI MALEK

ve KENNETH BRANAGH ile

İdari Yapımcılar

J. DAVID WARGO

Reklam

JAMES WOODS

THOMAS HAYSLIP

Yapımcılar

EMMA THOMAS p.g.a

CHARLES ROVEN p.g.a.

Reklam

CHRISTOPHER NOLAN p.g.a.

Uyarlanan Kitap

American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer

Yazarı KAI BIRD ve MARTIN J. SHERWIN

Beyaz Perde için Yazan ve Yöneten

Reklam

CHRISTOPHER NOLAN 

Sinema

“MAXXXINE” Filminin Türkçe Alt Yazılı Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

X ve Pearl filmlerinin yazar yönetmenlerinden Ti West’ten, başrollerinde Mia Goth, Elizabeth Debicki, Moses Sumney, Michelle Monaghan, Bobby Cannavale, Halsey, Lily Collins, Giancarlo Esposito ve Kevin Bacon’ın yer aldığı MaXXXine filmi sinemalara geliyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

X ve Pearl filmlerinin yazar yönetmenlerinden Ti West’ten, başrollerinde Mia Goth, Elizabeth Debicki, Moses Sumney, Michelle Monaghan, Bobby Cannavale, Halsey, Lily Collins, Giancarlo Esposito ve Kevin Bacon’ın yer aldığı MaXXXine filmi sinemalara geliyor…

Devamını Okuyun

Sinema

“Vahşi Robot” Filminin Konusu Nedir? Türkçe Dublajlı Yeni Fragman İzleyin

DreamWorks Animation, Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times en çok satan kitaplar listesinde birinci olan Vahşi Robot’un yeni bir uyarlamasıyla geliyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

DreamWorks Animation, Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times en çok satan kitaplar listesinde birinci olan Vahşi Robot’un yeni bir uyarlamasıyla geliyor...

Bu destansı macera, ıssız bir adaya düşen ve zorlu çevre koşullarına uyum sağlamayı öğrenmesi gereken bir robotun -ROZZUM ünite 7134’ün, kısaca “Roz”un- yavaş yavaş adadaki hayvanlarla ilişki kurmasını ve yetim bir kaz yavrusunun evlat edinmesini konu alıyor.

Kendini keşfetme üzerine güçlü bir hikaye, teknoloji ve doğa arasındaki köprünün heyecan verici bir incelemesiyle; canlı olmanın ve tüm canlılara bağlı olmanın ne anlama geldiğinin dokunaklı bir keşfi olan Vahşi Robot, DreamWorks Animation’ın Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Crood’lar ve Disney’in Lilo & Stitch filmlerinin yazar ve yönetmeni olan üç Oscar® adayı Chris Sanders tarafından yazılıp yönetiliyor ve Jeff Hermann (DreamWorks Animation’ın Patron Bebek 2: Aile Şirketi; Kung Fu Panda serisinin ortak yapımcısı) tarafından yapımcılığı üstleniliyor.

Reklam

Peter Brown’ın ilk kez 2016 yılında yayımlanan 8-12 yaş için yazılan resimli romanı Vahşi Robot, New York Times’ın en çok satanlar listesinde 1 numaraya yükselerek bir fenomen haline geldi. Kitap o zamandan beri Vahşi Robot Kaçıyor ve The Wild Robot Protects’i içeren bir üçlemeye ilham verdi. Brown’ın Vahşi Robot serisi ve diğer çok satan kitapları Caldecott Onur Ödülü, Horn Book Ödülü, iki E.B. White Ödülü, iki E.B. White Onur Ödülü, Yılın İllüstratörü dalında Children’s Choice Ödülü, iki Irma Black Ödülü, Golden Kite Ödülü ve New York Times En İyi Resimli Kitap Ödülü kazandı.

VAHŞİ ROBOT, 15 Kasım’da sinemalarda…

Devamını Okuyun

Sinema

Gülümse 2 Filmi Ne Zaman Vizyonda? Smile 2 Fragmanını İzleyin

Gülümse yani Smile filminin devamı geliyor! Gülümse 2’ye hazır mısınız? Türkçe altyazılı fragmanı izleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Sinema Gülümse2 dönemine giriyor. Gülümse 2 filminin Türkçe alt yazılı birinci fragmanı yayınlandı!

Smile 2 (Gülümse2) filmi yakında sinemalarda!

Yeni bir dünya turuna çıkmak üzere olan küresel pop fenomeni Skye Riley (Naomi Scott), giderek daha korkunç ve açıklanamaz olaylar yaşamaya başlar.

Artan dehşet ve şöhretin baskısından bunalan Skye, kontrolden çıkmadan önce hayatının kontrolünü yeniden kazanmak için karanlık geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

21 Haziran 2024 Cuma Günü Hangi Filmler Vizyona Girecek?

Birbirinden farklı filmlere ev sahipliği yapan Paribu Cineverse, sinemaseverleri 21 Haziran Cuma günü vizyona girecek yeni filmlerle buluşturuyor. Vizyonda yer alan filmlerin yanı sıra Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Birbirinden farklı filmlere ev sahipliği yapan Paribu Cineverse, sinemaseverleri 21 Haziran Cuma günü vizyona girecek yeni filmlerle buluşturuyor. Vizyonda yer alan filmlerin yanı sıra Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor...

Pek çok filmi dünyayla birlikte vizyona getiren Paribu Cineverse, bu Cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmleri vizyona getiriyor. Gerilimden aksiyona ve drama önemli yapımların vizyonda olacağı Cuma günü, sinemaseverlere farklı dünyaların kapılarını aralayacak Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmlerinin içerisinde bulunduğu 21 Haziran Cuma haftasının vizyon programı ve detayları şöyle:

*** Russell Crowe, Sam Worthington ve David Hyde Pierce’in başrollerinde yer aldığı haftanın gerilim filmi Şeytan Ayini (The Exorcism), oyunculuk kariyerine geri dönen bir adamın başından geçenleri konu ediniyor. Anthony, eşinin ölümünün ardından büyük bir yıkım yaşar. Yaşadığı kaybın acısını atlatmakta zorlanan Anthony, bu sırada bir korku filminin başrolüne seçilerek oyunculuk kariyerine geri döner. Filmin çekimleri başladıktan bir süre sonra Anthony, tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Anthony’nin kızı, aklını kaybetmiş gibi davranan babasının psikolojik bir rahatsızlığının olduğundan şüphelenir. Anthony, kendini geri dönülemez, şeytani bir oyunun içinde bulur.

Reklam

*** Senaristliğini ve yönetmenliğini Jeff Nichols’un üstlendiği Motorcular (The Bikeriders), Austin Butler, Jodie Comer ve Tom Hardy’li başrolleriyle 1960’larda Ortabatı’da bulunan kurgusal bir motosiklet kulübü olan Vandals’ın yükselişini konu ediniyor. Kulüp on yıl içinde yerel yabancılar için bir toplanma yerinden, orijinal grubun benzersiz yaşam tarzını tehdit eden daha uğursuz bir çeteye dönüşür…

*** Senaristliğini ve yönetmenliğini Can Evrenol’un üstlendiği, aksioyn ve gerilimi bir arada sunan filmlerden Sayara: İntikam Meleği, Türkmenistanlı bir spor salonu temizlikçisi olan Sayara’nın, kız kardeşinin kontrolden çıkan bir arkadaş grubu tarafından öldürülmesinin ardından başlayan intikam hikâyesini konu ediniyor. İstanbul’da lüks bir spor salonunda çalışan bir göçmen olan Sayara’nın spor salonunun sahibi Barış ile yasak ilişki yaşayan ablası Yonca, Barış ve üç arkadaşının tecavüzüne uğrayıp öldürülür. Babası milletvekili olan Barış ve arkadaşları, göstermelik mahkemede olayın intihar olduğuna kanaat getirilmesiyle serbest kalır. Olayın benzer davalar gibi unutulacağı düşünülür. Ancak Sayara’nın Babası Türkmenistan’ın en güvenilir derin devlet figürlerinden biri ve Sovyet sambo şampiyonlarından Şamil Bazarov’dur ve kızını dövüş konusunda bir ajan gibi yetiştirmiştir. Yaşananlar üzerine Sayara, kendi adaletini sağlamaya karar verir.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar