Bizimle iletişim kur

Sinema

Oppenheimer Konusu Nedir? Oyuncularını Tanıyalım

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Oppenheimer Filminin Konusu

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Oppenheimer, izleyicileri dünyayı kurtarmak için onu yok etme riskini almak zorunda kalan esrarengiz adamın heyecan dolu paradoksuna iten IMAX® ile çekilmiş epik bir gerilim.  

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu

Filmde Cillian Murphy, J. Robert Oppenheimer rolünü, Altın Küre ödüllü Emily Blunt ise karısı, biyolog, botanikçi Katherine “Kitty” Oppenheimer rolünü canlandırıyor. Oscar® ödüllü Matt Damon, Manhattan Projesi’nin yöneticisi Leslie Groves’u, Oscar® ödüllü Robert Downey, Jr. da ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun kurucu üyesi Lewis Strauss rolünde.

Akademi® ödüllü Florence Pugh, psikiyatr Jean Tatlock’ı, Josh Hartnett öncü Amerikan nükleer bilimci Ernest Lawrence’ı, Oscar® ödüllü Casey Affleck, Presidio San Francisco’da karşı istihbarat şefi Borish Pash’ı, Oscar® ödüllü Rami Malek deneysel fizikçi David Hill’i ve Oscar® ödüllü yapımcı ve oyuncu Kenneth Branagh Nobel ödüllü fizikçi Niels Bohr’u canlandırıyor.

Writer, director, and producer Christopher Nolan on the set of OPPENHEIMER.

         Ayrıca Benny Safdie (Licorice Pizza ) teorik fizikçi Edward Teller; Dylan Arnold (Cadılar Bayramı filmleri) Robert’ın kardeşi Frank Oppenheimer, Gustaf Skarsgard (Air) Manhattan Projesi üyesi Hans Bethe, David Krumholtz (The Ballad of Buster Scruggs) Nobel ödüllü fizikçi Isıdor Rabi, Matthew Modine (Kara Şövalye Yükseliyor) ABD Bilimsel Araştırma Ve Geliştirme Bürosu başkanı Vannevar Bush, David Dastmalchian (Dune Çöl Gezegeni) ABD nükleer üstünlüğün azimli savunucusu William Borden ve Oscar® adayı Tom Conti (Kara Şövalye Yükseliyor) Albert Einstein rolünde.

         Kadroda ayrıca Manhattan Projesi üyeleri olaran Emmy adayı Michael Angarano (Çapraz Ateş) Robert Serber, Jack Quaid (Şanslı Logan) Richard Feynman, Josh Peck (Red Dawn) Kenneth Bainbridge, Olivia Thirlby (Juno) Lilli Hornig, Dane Dehaan (Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu) Kenneth Nichols ve Danny Deferrari (Shiva Baby) Nobel ödüllü Enrico Fermi rolünde oynuyor.

Reklam
L to R: Writer, director, and producer Christopher Nolan with Robert Downey Jr (as Lewis Strauss) on the set of OPPENHEIMER.

         Alden Ehrenreich (Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi) Senato üyesi, Jefferson Hall (Tenet) Oppenheimer’ın bir arkadaşı olan Haakon Chevalier’ı, Jason Clarke (Zero Dark Thirty) özel avukat Roger Robb’ı, James D’arcy (Dunkirk) Oppenheimer’ın Cambridge’deki baş eğitmeni Patrick Blackett’i ve Tony Goldwyn (Kral Richard) 1954 yılında Oppenheimer oturumunda güvenlik onayını denetleyen komiteye başkanlık yapan Kara Kuvvetleri eski komutanı Gordon Gray’i canlandırıyor.

         Film, Kai Bird ve merhum Martin J. Sherwin tarafından yazılan Pulitzer ödüllü American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer adlı kitaba dayanıyor. Filmin yapımcıları; Oscar® adayı Emma Thomas p.g.a. (Dunkirk, Başlangıç), Atlas Entertainment adına Oscar® adayı Charles Roven p.g.a. (Kara Şövalye üçlemesi, Düzenbaz) ve Christopher Nolan p.g.a.

         Nolan’ın Tenet, Dunkirk, Yıldızlararası, Başlangıç ve Kara Şövalye üçlemesi gibi filmleri tüm dünyada 5 milyon doların üzerinde hasılat yapmış ve iki En İyi Film adaylığı da dahil 11 Oscar ödülü ve 36 adaylık kazanmıştır.

         Oppenheimer, IMAX 65mm ve 65mm geniş format kombinasyonuyla çekilmiş ve ilk kez bazı bölümlerde IMAX siyah beyaz analog çekimler kullanılmıştır.

         Görüntü yönetmeni Oscar adayı Hoyte Van Hoytema asc, fsf, nsc (DunkirkTenet); yapım tasarımcı Ruth De Jong (Biz, Hayır), kostüm tasarımcı Ellen Mirojnck (Öldüren Cazibe, Hız Tuzağı), editör Jennifer Lame ace (Black Panther: Yaşasın WakandaTenet) ve müzik Akdemi® ödüllü Ludwig Göransson (Black Panther filmleri, Tenet).

Christopher Nolan ve Oppenheimer Filminden Önemli Notlar

Christopher Nolan, azimli gayretlerin gerekliliği, ahlaklılığı ve gururlu oluşunu konu alan, sıra dışı kahramanlar ve cesur planlar hakkında epik hikayeler anlatmak için sinematik hikaye anlatımının sınırlarını zorlamış. Beyin yakan soygun filmi Büyük Kaçış, izleyicileri rüya gören zihnin derinliklerine taşırken, göz alıcı uzay yolculuğu Yıldızlararası evrenin sınırlarına ve girdaplarına tuhaf bir yolculuğa çıkarmıştı. Nolan, Dunkirk’te savaşın ölümcül ve insanlığın yitirildiği korkuları içinde hayatta kalmaya çalışan askerlerin ürkütücü deneyimlerini yakalamak için birçok bakış açısı ve zaman işareti kullanmış. Tenet filminde ise gelecekten bugüne yapılan bir saldırıyı konu alan metafizik bilim kurgu gerilim için kavramları ve zamanı manipüle etmiş ve aydınlatmış. Her filmi, klasik film yapımı teknikleri için tutkuyla yapılmış. Aynı zamanda sinema sanatının kendisini yeniden hayal ederken yeni araçların, en çok da IMAX kameralarının sınırlarını genişletmiş.

Reklam

Oscar® adayı yazar ve yönetmen şimdi beyaz perdeye bugüne kadarki en tutkulu ve ivedi filmini getiriyor. İnsan yaratıcılığının tamamını, varlığıyla bile insanlığın geleceğini tehdit eden, uygarlığı yeniden oluşturacak, dünyayı sarsan bir buluşun arkasındaki dahi bilim adamının, önemli bir Amerikan dehasının zihninin derinliklerine giren sürükleyici ve epik bir gerilimi beyaz perdeye getiriyor. Kai Bird ve Martin J. Sherwin ‘in yazdığı Pulitzer ödüllü kitap American Prometheus’tan ilham alan Oppenheimer, atom bombasının babası J. Robert Oppenheimer’ın hayatını ve mirasını anlatıyor.

“Yapmak istediğim izleyiciyi tarihin en büyük değişiminin tam merkezinde oturan bir kişinin zihnine ve deneyimine taşımak istedim. İster beğenin ister beğenmeyin J. Robert Oppenheimer, yaşamış en önemli insan. İyi ya da kötü Yaşadığımız dünyayı şekillendirmiş. Bu hikayeye inanmak için izlemek gerek.”

Düğmeye Basmak

Oppenheimer’ın Yaratımı 

Atom bombasının yapımı, bilim ve teknolojinin sayısız alanında yenilik eken bir öğrenime yol açan insan zekasının bir zaferiydi. Ama aynı zamanda tüm dünya için sismik ve yıkıcı sonuçları olan bir silah yarışını başlattı ve her yerden insanları hayatlarından gitmeyen yeni bir korkuyla tanıştırdı.

Reklam

Nolan’ın Oppenheimer’ı yapma arzusu, Manhattan Projesi’nin bilim insanlarına fizyon bombası yapmak için fizyonun sırlarını ararlarken yaşadıkları sorunun korkusunda yatıyormuş. Oppenheimer’ın ‘berbat olasılık’ dediği bir korku. 

Nolan şunları söylüyor; “Trinity testine giden yolda Oppenheimer ve ekibi, düğmeye basıp ilk atom bombasını tetiklediklerinde ortaya çıkacak çok küçük olasılıkla, atmosferi tutuşturup gezegeni yok etmemek için uğraşıyorlarmış.  Ne kadar küçük olsa da bu olasılığı tamamen ortadan kaldırabileceklerine dair matematiksel ya da teorik hiçbir temel yokmuş. Yine de o düğmeye basmışlar. İnsanlık tarihinde olağanüstü bir an. İzleyici o odaya götürmek, o sohbette bulunmalarını ve sonra o düğmeye basıldığı anda orada olmalarını sağlamak istedim. Düşünürseniz inanılmaz bir an. İnanılmaz riskli. Bilim, teori ve akıl arasındaki ilişkiye ve hayal edebildiğimiz şeylere karşılık doğanın bu soyut fikirleri gerçek dünyaya getirmesi, onlarla somut gerçeklikler olarak uğraşması ve tüm sonuçları.” (Nolan’ın ‘berbat olasılık’a olan ilgisi hikayeye referans sunan önceki filmi Tenet’te bulunabilir)

American Prometheus, Oppenheimer’ın yapımını her açından bilgilendiren ve yön veren bir başvuru kaynağı olmuş. Senaryo yazım sürecinde Nolan’a, ilgisini en çok çeken şeyleri, Oppenheimer’ın sadece şekillendirici ve dönüm noktası olan olayları dramatize etmekle kalmayan aynı zamanda eylemlerinin sonuçlarını sorguladığı ve psikolojisini ele aldığı eleştirel bir portresini de yazmasına yardım eden zengin hikayeler sağlamış. 

Nolan şunları söylüyor; “Oppenheimer’ın hikayesi var olan en büyük hikayelerden biri. Paradokslarla ve etik ikilemlerle dolu ve bu daima ilgimi çeken materyal türüdür. Film, izleyicinin insanların yaptıkları şeyleri neden yaptığını anlamalarına yardım ederken aynı zamanda yaptıkları şeyleri yapmalılar mıydı diye soruyor. Film, bir hikaye aracı olarak izleyiciyi subjektif bir deneyime çekmek, olayları karakterlerin yargıladıkları gibi yargılamalarına izin verirken aynı zamanda bu karakterle biraz daha objektif bakmalarına olanak vermek için çok uygun. Çeşitli noktalarda Oppenheimer’ın zihnine girmeye ve izleyiciyi onun duygusal yolculuğuna taşımaya çalışıyoruz. Filmin zor yanı da buydu; son derece yıkıcı sonuçları olan ama haklı sebeplerle yapılan olaylara dahil olan bir kişinin hikayesini onun bakış açısından anlatmak.”

         Oppenheimer’n Manhattan Projesi’nden sonraki yıllarının hikayesi, çalışmaları ve mirası hakkında başkalarının bakış açısını sunarken bir yandan da hayatına etki eden önemli kişilerin karakterlerini ve güdülerini inceliyor. O hikayenin merkezindeki Lewis Strauss, Amerika’nın 2. Dünya Savaşından k-sonraki nükleer politikasına şekil veren bir başka önemli karakter. 1959 yılında Başkan Dwight D. Eisenhower, Strauss’u Ticaret Bakanlığı görevi için aday göstermiş.

Reklam

Nolan, genelde yaratıcılığını kısıtlama korkusundan dolayı senaryoları yazarken yönetmenlik ve yapım kaygılarını çok fazla düşünmüyormuş. Ama Oppenheimer’da meslektaşları ve stüdyo için subjektif ve objektif deneyim arasında sürekli gidip gelen karmaşık bir hikayeyi ve iki farklı zamanda yapılan iki farklı duruşmayı sunarken görsel stratejilerini de kağıt üzerinde tanımlama ihtiyacı duymuş.

Nolan, Oppenheimer’ın bakış açısından anlatılan, zaman zaman iç dünyasını sembolik olarak ifade eden kışkırtıcı, gerçek üstü görüntü kesitlerinin yer aldığı sahnelerin renkli olmasına (o sahneleri aynı zamanda senaryo için sıra dışı bir tercihle, birinci tekil şahısla yazmış.). Strauss’un merkezde olduğu sahneler siyah beyaz olacakmış. Nolan, sıra dışı birinci tekil şahısta yazma tercihi hakkında şunları söylüyor; “Garip bir tercih. Ama senaryoyu okuyan herkese izleyicinin bu yolculukta Oppenheimer’la birlikte olduğunu açıkça belirtmiş. Omzunun üstünden bakıyoruz, kafasının içindeyiz, her yere onunla birlikte gidiyoruz.”

         Yapımcı Emma Thomas, senaryoyu ilk okuduğunda Nolan’ın yaptığından çok etkilendiğini söylüyor. “Oppenheimer’ın senaryosu kesinlikle her zaman sübjektiflikten ve objektiflikten büyülenen bir Chris Nolan senaryosu gibi hissediliyor ve farklı bakış açılarından anlatılan bir hikaye. Ama senaryo üzerinde daha önce hiç görmediğim bir şey yapmış. Hikayede Oppenheimer’ın olduğu bölümler birinci tekil şahısla anlatılıyor. Chris de dahil olmak üzere yapımdaki bizlerin ekrana aktarması gereken bir karakterin iç dünyasını tasvir etmek için inanılmaz etkileyici ve verimli tarz. Sanırım okuduğum en iyi senaryolardan biri.”

Nolan, senaryoyu 2021 yazında yazmış. Universal Pictures’ın Nolan’la ilk iş birliği olarak hemen onay almış. Böylece olağanüstü yetenekli bir grupla eşsiz bir yönetmenin büyük bir iş için önemli yeteneklerini kullanıp sınamak üzere dünyanın ücra bir köşesinde (Los Alamos laboratuvarı da dahil) bir araya geldiği Manhattan Projesi’ne benzeyen bir yaratıcı görev başlamış.

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu ve Film Ekibi

CILLIAN MURPHY

Reklam

EMILY BLUNT

MATT DAMON

ROBERT DOWNEY JR. 

FLORENCE PUGH

JOSH HARTNETT

Reklam

CASEY AFFLECK

Ve RAMI MALEK

ve KENNETH BRANAGH ile

İdari Yapımcılar

J. DAVID WARGO

Reklam

JAMES WOODS

THOMAS HAYSLIP

Yapımcılar

EMMA THOMAS p.g.a

CHARLES ROVEN p.g.a.

Reklam

CHRISTOPHER NOLAN p.g.a.

Uyarlanan Kitap

American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer

Yazarı KAI BIRD ve MARTIN J. SHERWIN

Beyaz Perde için Yazan ve Yöneten

Reklam

CHRISTOPHER NOLAN 

Sinema

One Piece Ana Karakterleri ve Oyuncuları Kimler?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Eiichiro Oda’nın imzasını taşıyan, Japonya tarihinde en yüksek satış rakamına ulaşan manga serisinden uyarlanan ONE PIECE dizisinin Ana Karakterleri ve Oyuncuları Kimler?

Iñaki Godoy’un Monkey D. Luffy, Mackenyu’nun Roronoa Zoro, Emily Rudd’ın Nami, Jacob Romero’nun Usopp ve Taz Skylar’ın Sanji rolünde karşımıza çıktığı canlı çekim korsan macerası ONE PIECE, Shueisha ortaklığıyla hayata geçirildi. Dizinin yapımcılığını ise Tomorrow Studios ve Netflix üstlendi. Dizinin senaristleri, baş yapımcıları ve dizi sorumluları Matt Owens ve Steven Maeda. Baş yapımcılar arasında Eiichiro Oda, Marty Adelstein ve Becky Clements de yer alıyor. Daha önce açıklanan oyuncu kadrosunda Vincent Regan, Ilia Isorelýs Paulino, Morgan Davies, Aidan Scott, Langley Kirkwood, Jeff Ward, Celeste Loots, Alexander Maniatis, McKinley Belcher III, Craig Fairbrass, Steven Ward ve Chioma Umeala yer alıyor.

Devamını Okuyun

Sinema

“Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı” Ne Zaman Vizyonda? Konusu ve Oyuncuları ?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Kısa süren ömrüne büyük başarılar ve acılar sığdıran müzik dünyasının kalbi yaralı sanatçısı Murat Göğebakan’ın hayatı beyazperdeye taşınıyor.

“Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı” Oyuncuları

Burak Sevinç, Tuvana Türkay, Hande Soral, Kadir Bertan, Feride Çetin ve Necmi Yapıcı gibi başarılı oyuncuların rol aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ali Ayyıldız oturuyor. Sevilen sanatçının gerçek hayat hikayesinden uyarlanan ve duygusal sahneleriyle izleyici kalbinden yaralayacak olan “Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı”, 8 Aralık’ta vizyonda olacak.

“Kalbim Yaralı” ve “Ay Yüzlüm” gibi şarkılarıyla Anadolu rock müziğinin önemli temsilcileri arasında yer alan Murat Göğebakan’ın acılarla ve başarılarla dolu hayatı beyazperdeye taşınıyor. 

“Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı” Konusu

1968’de Adana’da dünyaya gelen Göğebakan’ın 45 yıllık ömrüne sığdırdığı pek çok olayı konu alan “Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı”, sanatçının dünyaya gelişi ile başlıyor.

Reklam

Kardeşinin ölümü ile vicdan azabı yaşar ve müziğe küser

Murat, annesi ona hamileyken geçirdiği operasyondan dolayı sağ bacağında kalıcı bir sakatlıkla dünyaya gelir. Büyüdükçe bu durum onun yalnızlaşıp müziğe yaklaşmasına neden olur. Müziğe olan yoğun ilgisi de onu derslerden uzaklaştırır. Çalışmak için girdiği müzik dükkanında vakit geçirirken o gün ona emanet edilen 7 yaşındaki kardeşi başıboş kaldığı için yola çıkar ve arabanın altında kalarak can verir. Ailesi kardeşinin ölümünden onu sorumlu tutarken Murat vicdan azabı çeker ve müziğe küser. Kuzeni Senem onu bu süreçte motive ederken aralarındaki romantik bir ilişkiye evrilir ve evlenirler. Konservatuar sonrası hayatını barlarda şarkı söyleyerek ve hocalık yaparak kazanırken ünlenmeye başlayan Murat aldığı kaset teklifi üzerine İstanbul’a gider. Kaset satışlarından pay alamadığı için uzun süre sorunlarla mücadele ederken ilerde ikinci eşi olacak Selma ile tanışır ve ilk eşinden ayrılır. Aldığı ödüllere, verdiği konserlere ve çok satan albümlere rağmen kariyeri boyunca geçim sıkıntısı çeken Göğebakan, 40 yaşında lösemiye yakalanır fakat tedavi sonrası kanseri yener. 

“Kanseri yendim, ihaneti yenemedim!”

208 günlük tedavi sürecinde eşi Selma’nın onu aldattığını öğrendikten sonra hayatın da ağırlığıyla ikinci kez kansere yakalanır ve 45 yaşında hayata gözlerini yumar. Arkasında bir sürü albüm, yüzlerce beste, milyonlarca hayran bırakır. Hayranları ona “Sevgi Adamı” lakabını takar.

Oyuncu kadrosunda Burak Sevinç, Tuvana Türkay, Hande Soral, Kadir Bertan, Feride Çetin, Necmi Yapıcı, Ardıç Ayyıldız, Güney Kılınç, Bengüsu Aksu, Durukan Çelikkaya, Faruk Pekiş, Levent Tülek, Merve Karasu’nun yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ali Ayyıldız oturuyor.

Reklam

Sanatçının hayranlarının merakla beklediği “Murat Göğebakan: Kalbim Yaralı”, 8 Aralık’ta sinemalarda olacak.

Devamını Okuyun

Sinema

Birbirinden Başarılı İsimler “Roza” İçin Bir Araya Geldiler | “Roza” Fragman İzleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Hamit İzol’un aynı isimli kitabından uyarlanan, sarsıcı hikayesiyle seyircilerde derin bir iz bırakmaya hazırlanan ‘Roza’ filmi için birbirinden başarılı isimler bir araya geldi. Belçim Bilgin, Fikret Kuşkan, Bahar Şahin, Burak Sevinç, Deniz Bolışık, Ümit Çırak, İzzet Yüksek, Berk Bakioğlu, Ayça Kuru, Hasan Balay, İrem Sultan Cengiz ve Arin Alkış yer alıyor…

Mevsimlik işçi olarak Urfa’dan Mersin’e göç eden bir ailenin dramını anlatan ‘Roza’ birbirinden iddialı performanslara sahne oldu. Belçim Bilgin ‘Fate’, Fikret Kuşkan ‘Hüseyin’, Bahar Şahin ‘Xezal’, Burak Sevinç ‘Ferdi’ olarak seyirci karşısına çıkacak. Törenin buyurduğu şekilde hayatlarına devam eden Fate ve Hüseyin, kızları Xezal’ın yaşadığı zorlukların ardından karşı karşıya gelecek. Her sahnesinde yoğun duygular yaşatan ‘Roza’ filmi oyuncuların iddialı performanslarıyla çok konuşulacak.

Fikret Kuşkan ‘Hüseyin’ olarak bir babanın dramını en içli şekilde yaşatırken bir aileyi geçindirmek için nasıl canla başla mücadele edilebileceğini gösterecek ve evlat sevgisinin nasıl olabileceğini kanıtlayacak. Belçim Bilgin ‘Fate’ ile bu toprakların en büyük sıkıntılarından birini hatırlatacak, törenin nasıl can aldığını ve ailelerin buradaki rolünü üzücü bir şekilde yaşatacak.

Bahar Şahin’in ise ters köşe bir karakterle seyircileri şaşırtacağı ‘Roza’da, ‘Xezal’ karakteri masumiyeti gözler önüne serecek. Hayattaki tek arzusu mutlu olmak olan Xezal, kaldıramayacağı yükler ile yüzleşecek. Burak Sevinç’in ‘Ferdi’ performansı ise izleyicileri şok edecek ve herkesin yeniden bir sorgulamaya gitmesini sağlayacak.

Reklam

Yapımı Akiz Yapım’a, genel koordinatörlüğünü Irmak Çığ Erlertürk’ ait olan filmin yönetmen koltuğunda Mustafa Kotan otururken senaryosu ise Sultan Turan Kızılay imzası taşıyor.

Eğitimsizliğin, ekonomik sıkıntıların ve törenin yıkıcı etkilerini anlatan ‘Roza’ 6 Ekim’de vizyona giriyor…

Devamını Okuyun

Sinema

“İyi Bir Aile Değiliz” Filminin Çekimlerine Başlandı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Yapımı Olympos Films’e, yapımcılığı Mustafa Sönmez ve Dilek Aydın’a ait sezonun en iddialı ters köşe komedisi ‘İyi Bir Aile Değiliz’ filminin çekimleri başladı…

Senaryosu ve yönetmenliği Haki Biçici tarafından üstlenilen filmin kadrosunda Kaan Yıldırım, Erkan Kolçak Köstendil, Şinasi Yurtsever, Sarp Apak, Derya Karadaş, Melisa Doğu, Asiye Dinçsoy, Nergis Çorakçı, Tarhan Karagöz, Yakup Turgut yer alıyor.

Çekimleri son derece eğlenceli bir ortamda başlayan filmin setinde kahlakalar eksik olmazken yıldız isimlerle dolu oyuncu kadrosu uyumları ile dikkat çekiyor.

Babalarının beklenmedik ölümüyle kendilerini tahmin edilemeyecek olaylar silsilesi içinde bulan bir ailenin hikayesi olan ‘İyi Bir Aile Değiliz’ yeni sezonda sinemalarda.

Reklam

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar